Κάτι παίζει με το VAT;

Unleash your inner music nerd!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Κάτι παίζει με το VAT;

Δημοσίευση από CountRaven »

Έστειλα ένα μεγάλο δέμα στη Γερμανία σήμερα που έχω πάρει γι αυτό 200€.
Τι πούλησες πάλι;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Κάτι παίζει με το VAT;

Δημοσίευση από TitusGroan »

Οντως στο καλαθι του discogs δεν φαινεται καποια αλλαγη, εκτος αν αλλαξει κατι οταν πατησεις place order...δοκιμασε κανεις;
Άβαταρ μέλους
Mudang
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Πέμ 26 Δεκ 2019, 23:59

Re: Κάτι παίζει με το VAT;

Δημοσίευση από Mudang »

βαζει πλεον ΦΠΑ για αγορες απο τριτες χωρες, παλι καλα που δεν εγινε αυτο που ειχαν πει αρχικα
disc.jpg
disc.jpg (18.54 KiB) Προβλήθηκε 3505 φορές
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Κάτι παίζει με το VAT;

Δημοσίευση από TitusGroan »

Απο ευρωπαικη ενωση δεν βαζει;
Άβαταρ μέλους
Mudang
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Πέμ 26 Δεκ 2019, 23:59

Re: Κάτι παίζει με το VAT;

Δημοσίευση από Mudang »

δεν εχω κανει αγορα απο 1/7, αλλα αλλαξαν την αρχικη τους τοποθετηση (οτι δηλαδη θα εβαζαν και ΦΠΑ και στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές) και δεν θα εχουν επιπλεον χρεωση αυτες οι συναλλαγες.
με αυτο τον τροπο ειναι σαν να προπληρωνεις το τελωνειο (ας ποουμε ετσο) (για τις αγορες εως τα 150€ απο τριτες χωρες.
Απο το 150€ + δεν βαζει ΦΠΑ....λογικα εαν περασει αυτη η συνναλαγη με το invoice απο τελωνειο, πληρωνεις ΦΠΑ + δασμους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Κάτι παίζει με το VAT;

Δημοσίευση από CountRaven »



Ακόμα ένα μικρό καρφί στο φέρετρο της φάσης "καλούδια από USA".
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Κάτι παίζει με το VAT;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Θέλω να ελπίζω πως θα σκεφτούν μια πιο αυτοματοποιημένη φόρμουλα που θα λύσει τα όποια προβλήματα με την χαρτούρα... Το κόστος παραμένει ένα σοβαρό μπλοκερ πάντως...
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LordBelial
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Κυρ 29 Ιούλ 2018, 13:44

Re: Κάτι παίζει με το VAT;

Δημοσίευση από LordBelial »

Προσωπικά θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά προτού ξαναγοράσω κάτι εκτός Ε.Ε., ήδη από 2 δέματα που έχω παραλάβει, διαπίστωσα ότι στο Τελωνείο χρεώνουν ό,τι τους καυλώσει. Επίσης, δεν υπάρχει ουσιαστικός τρόπος να αμφισβητήσεις την χρέωση, αφού στα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι η υποβολή αντιρρήσεων έχει παράβολο 10 ευρώ.

Επίσης, για άλλα δύο δέματα χωρίς tracking number που στάλθηκαν τον Ιούνιο αλλά υποπτεύομαι ότι ήρθαν Ελλάδα μετά την 1η Ιουλίου, αγνοείται η τύχη τους οπότε τα κλαίω ήδη :mad:
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Κάτι παίζει με το VAT;

Δημοσίευση από LuciferSteele »

κοινώς, τον ήπιαμε
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Re: Κάτι παίζει με το VAT;

Δημοσίευση από Spyros »

Περιμένω κι εγώ ένα από Japan με δηλωμένη αξία 20$. Αναμένω με αγωνία να δω αν θα την βγάλω με 20-25ε ή αν θα μου έρθει ο ουρανός σφοντύλι. Όταν έχω νέα, θα ρίξω κι εγώ τις δύο μου δεκάρες στο νήμα.
Άβαταρ μέλους
LordBelial
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Κυρ 29 Ιούλ 2018, 13:44

Re: Κάτι παίζει με το VAT;

Δημοσίευση από LordBelial »

LordBelial έγραψε: Παρ 10 Σεπ 2021, 12:25

Επίσης, για άλλα δύο δέματα χωρίς tracking number που στάλθηκαν τον Ιούνιο αλλά υποπτεύομαι ότι ήρθαν Ελλάδα μετά την 1η Ιουλίου, αγνοείται η τύχη τους οπότε τα κλαίω ήδη :mad:
Update, τελικά ήρθαν τα δέματα. Υποπτεύομαι πως ό,τι δεν έχει tracking number μπαίνει στον σωρό και ασχολούνται μαζί του μετά από κανένα δίμηνο.

Ο ένας δίσκος που ήρθε από UK, είχε κανονικά ΦΠΑ και τέλη ταχυδρομείου, και το κακό είναι ότι όσο μεγαλύτερο το ΦΠΑ, τόσο πιο πολλά και τα τέλη που χρεώνουν τα ΕΛΤΑ.

Το δεύτερο δέμα (cd από Ιαπωνία), παραδόξως έφτασε κατευθείαν χωρίς Τελωνείο, μάλλον επειδή ήρθε με πλοίο και δεν πέρασε αεροδρόμιο.

Ακόμα και από discogs που υποτίθεται ότι πλέον προπληρώνεις ΦΠΑ και θεωρητικά θα πρέπει να παραλάβεις χωρίς περαιτέρω χρεώσεις, διστάζω να αγοράσω, αφού είναι πολύ πιθανό να διπλοχρεωθείς και άντε μετά να ζητάς refund.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Κάτι παίζει με το VAT;

Δημοσίευση από CountRaven »

LuciferSteele έγραψε: Δευ 20 Σεπ 2021, 18:11 κοινώς, τον ήπιαμε
Αυτό. Όλη αυτή η φάση με τα υψηλά ταχυδρομικά τους δασμούς, τα τελωνεία -που έχει ξεκινήσει για άλλους λόγους και για να γίνει control σε άλλου είδους αγορές -Κίνα με τα σχετικά γκάτζετς που κατακλύζουν κατά δισεκατομμύρια την Ευρώπη-, έχει πηδήξει την φάση μας.

Πλέον το να αγοράζεις μεμονωμένα υλικό από εδώ και από εκεί έχει γίνει -σε επίπεδο συνόλου- απαγορευτικό.

Δηλαδή αν θέλεις να αγοράσεις 4-5 κυκλοφορίες το μήνα από μικρές μπάντες - υπολογίζεις ένα σοβαρό ποσό για τα ταχυδρομικά.

Είναι απαράδεκτο να αγοράζω ένα διπλό βινύλιο από την ίδια την μπάντα, να το πληρώνω 18 ευρώ και τα ταχυδρομικά να έχουν 12 -το πρώτο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό-.

Να αφήσουν το χόμπι μας ήσυχο ΓΤΧΜ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: Κάτι παίζει με το VAT;

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Περιμένω από αρχές Ιουλίου το Silver Talon. Από την μπαντα (USA), την πιο limited έκδοση, με δωράκι αν θυμάμαι καλά, φουλ υπογεγραμμένο. Φοβάμαι ότι δε θα ρθει ποτε!
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Re: Κάτι παίζει με το VAT;

Δημοσίευση από Spyros »

Μόλις παρέλαβα από Ιαπωνια με courier του 40$, δέμα με 6 δίσκους με δηλωμένη αξία 20$ χωρίς επιπλέον επιβάρυνση
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Κάτι παίζει με το VAT;

Δημοσίευση από TitusGroan »

Δεν πειραζει, ευκαιρια να στηριξουμε και τα εγχωρια καταστηματα λιγακι. Μια χαρα βρισκω αυτα που θελω και με 3,5-4 ευρω ταχυδρομικα ειμαι κομπλε!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Vinyl Nerdism”