DEATH - Individual Though Paterns 2021 vinyl reissue

Unleash your inner music nerd!
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

DEATH - Individual Though Paterns 2021 vinyl reissue

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Αρχικά έχουμε πάλι το 2021 επανακυκλοφορία σε βινύλιο του death καταλόγου.

Η ερώτησή μου είναι για το συγκεκριμένο. Εκτός από την πρώτη που πάει 200+ Ποιά επανέκδοση του άλμπουμ σε βινύλιο έχει τον «καλύτερο» ήχο να πάρω;
Έχουμε κανένα death die-hard (!!!) που να έχει αρκετές εκδόσεις να έχει συγκρίνει;
Στα reviews στο discogs διαβάζω αμφιλεγόμενες κριτικές.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: Death - Individual Though Paterns 2021 vinyl reissue

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Για να βοηθήσω λίγο, έχω το control denied την έκδοση της relapse διπλό βινύλιο του 2018. Συγκλονιστικά καλός ηχος θεωρώ.

Με δελεάζει τη επετειακή επανέκδοση του ινβτιβιντουαλ πάλι από relapse το 2018 διπλό βινύλιο. Αν είναι όσο καλό είναι και το control denied μου αρκεί. Στο discogs διαβάζω μισές μισές καλες κακές κριτικές.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: DEATH - Individual Though Paterns 2021 vinyl reissue

Δημοσίευση από CountRaven »

Εγώ έχω αυτό: https://www.discogs.com/Death-Death/release/2942465 αλλά επειδή δεν το άνοιξα ποτέ δεν ξέρω καν πως ακούγεται. Wink Wink!

Κάποια στιγμή θα γούσταρα να αναλύσουμε το θέμα "καλύτερος ήχος" με actual παραδείγματα καθημερινών ανθρώπων και συνθηκών ακρόασης.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: DEATH - Individual Though Paterns 2021 vinyl reissue

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Ελπίζω να τρολαρεις.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: DEATH - Individual Though Paterns 2021 vinyl reissue

Δημοσίευση από CountRaven »

vasilis2112 έγραψε: Τρί 06 Ιούλ 2021, 21:51 Ελπίζω να τρολαρεις.
Όχι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: DEATH - Individual Though Paterns 2021 vinyl reissue

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Τρί 06 Ιούλ 2021, 22:21
vasilis2112 έγραψε: Τρί 06 Ιούλ 2021, 21:51 Ελπίζω να τρολαρεις.
Όχι.
Μα γιατι να ανοιξεις (και να χαλασεις) ενα λαχταριστο βινυλιο οταν υπαρχουν ωραιοτατα mp3 και youtube links για να ακουσεις;?;?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: DEATH - Individual Though Paterns 2021 vinyl reissue

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Τρί 06 Ιούλ 2021, 22:30
CountRaven έγραψε: Τρί 06 Ιούλ 2021, 22:21
vasilis2112 έγραψε: Τρί 06 Ιούλ 2021, 21:51 Ελπίζω να τρολαρεις.
Όχι.
Μα γιατι να ανοιξεις (και να χαλασεις) ενα λαχταριστο βινυλιο οταν υπαρχουν ωραιοτατα mp3 και youtube links για να ακουσεις;?;?
Σιγά μη κάθομαι να ακούω δίσκους ρε. Και το διπλό κλικ που πατάω για το mp3 κούραση το θεωρώ.

Όλα ράφι still sealed και ακρόαση mp3 στο pc με ακουστικά και επιτόπου κριτική και συνήθως θάψιμο όλων των κυκλοφοριών messenger.

Μόλις περιέγραψα ένα τυπικό βράδυ μου.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: DEATH - Individual Though Paterns 2021 vinyl reissue

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Θα τα πουλήσεις;
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: DEATH - Individual Though Paterns 2021 vinyl reissue

Δημοσίευση από CountRaven »

vasilis2112 έγραψε: Τρί 06 Ιούλ 2021, 22:42 Θα τα πουλήσεις;
Όχι ρε τι να πουλήσω; Τη συλλογή μου; Αγοράζω φουλ ακόμα. Ότι μου αρέσει πρέπει να είναι ράφι, γνήσιο.

Απλά μουσική ακούω μόνο από τον υπολογιστή πλέον. Δεν έχω χρόνο και ούτε όρεξη για πολλά τσίκι τσίκι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: DEATH - Individual Though Paterns 2021 vinyl reissue

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Τι να πω! Αυτή η πρακτική με βρίσκει τελείως αντίθετο!

Δηλαδή, ένα παράδειγμα, εγώ που στέλνω στις εταιρείες ότι είναι στραβά τα βινύλια και με γράφουνε στα αρχιδια τους και μου λένε είναι collectors item φίλε, έτσι είναι αν σου αρέσει.
Εσένα δε σε ενδιαφέρει πχ αυτός ο παράγοντας. Δεν ξερεις καν. Ότι μαλακια και να κόψει η κάθε εταιρεία και το πουλήσει σε ότι τιμή, εσυ θα το πάρεις κυριολεκτικά σα γουρούνι στο σακί. Άρα σε αυτό το παράδειγμα, εσύ δεν μπορείς να με βοηθήσεις να ασκήσουμε πίεση στην εταιρεία για ένα κακό προϊόν και της ενισχύεις την εξωφρενική! θέση ότι δεν είναι βινύλιο αυτό που πήρες για ένα μεροκάματο, είναι collectors item.

Θλίψη!
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: DEATH - Individual Though Paterns 2021 vinyl reissue

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Και το πιο παράλογο είναι ότι, παρ όλα αυτά, δε θέλετε αγοραπωλησίες στο φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: DEATH - Individual Though Paterns 2021 vinyl reissue

Δημοσίευση από theBox »

Λοιπον σε αυτο για τα στραβα εχεις δικιο...οποτε ακου εγω τι κανω: Το ανοιγω, το βαζω πανω στο (ξεσυνδεδεμενο) πικαπ να σιγουρευτω πως δεν ειναι στραβο, μετα το βαζω παλι στο ραφι και καθομαι στο πισι να ανοιξω το φακελο με τα μπ3.

Παντως, αγοράζοντας σχεδον παντα μαυρα κι οχι τπτ κολλεκτορ'ς πιπες, το ποσοστο των σκευρωμενων ειναι πολυ μικρο εως μηδαμινο. Καο τα περισσοτερα στραβα που μου εχουν κατσει ειναι οντως χρωματιστα. Μπορει βεβαια να ειναι και συμπτωση...

Υ.γ. καποια στιγμη μολις μεγαλωσει το παιδι η/και μετακομισουμε σε μεγαλυτερο σπιτι, ελπιζω να ακουω παλι βινυλια μια στο τοσο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: DEATH - Individual Though Paterns 2021 vinyl reissue

Δημοσίευση από vasilis2112 »

theBox έγραψε: Τρί 06 Ιούλ 2021, 23:02 Λοιπον σε αυτο για τα στραβα εχεις δικιο...οποτε ακου εγω τι κανω: Το ανοιγω, το βαζω πανω στο (ξεσυνδεδεμενο) πικαπ να σιγουρευτω πως δεν ειναι στραβο, μετα το βαζω παλι στο ραφι και καθομαι στο πισι να ανοιξω το φακελο με τα μπ3.

Παντως, αγοράζοντας σχεδον παντα μαυρα κι οχι τπτ κολλεκτορ'ς πιπες, το ποσοστο των σκευρωμενων ειναι πολυ μικρο εως μηδαμινο. Καο τα περισσοτερα στραβα που μου εχουν κατσει ειναι οντως χρωματιστα. Μπορει βεβαια να ειναι και συμπτωση...

Υ.γ. καποια στιγμη μολις μεγαλωσει το παιδι η/και μετακομισουμε σε μεγαλυτερο σπιτι, ελπιζω να ακουω παλι βινυλια μια στο τοσο.
Πάταγέ τους και ένα σπινάρισμα να δεις αν παίζουν τουλάχιστον! Παίζουν κι άλλα εργοστασιακά προβλήματα εκτός από στραβωμα. Αλλά μόνο και μόνο για να τσεκάρεις την ποιότητα της έκδοσης!

Σε σοβαρά θέματα τώρα, νομίζω τελικά ότι είναι η ποιότητα του πρέσινγκ που παίζει ρόλο στα στραβά δισκάκια και όχι τόσο το χρωμα. Αν και ισχύει χοντρικά ότι τα μαύρα είναι πιο σκληρά και ανθεκτικά. Παράδειγμα με ονόματα. Έχω κάμποσα gates of hell στραβά που είναι μαύρα, αλλά χαμηλής ποιότητας τυπώσεις!

Άμα μου λες για παιδί και θέμα χώρου πάω πάσο!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: DEATH - Individual Though Paterns 2021 vinyl reissue

Δημοσίευση από CountRaven »

Μπιλ μη γράφεις σε δεύτερο ενικό λες και απευθύνεσαι σε μένα κουνώντας το δάχτυλο.

Έχω φτιάξει τη φάση μου όπως μου γουστάρει και με βολεύει και ατάκες όπως "θλίψη" πάνε πες της πουθενά αλλού σε κάνα χιπστερά που αναβιώνει το βινύλιο.

Και στα λέω αυτά εντελώς φιλικά, απλά δε σηκώνω κριτική γιατί και εγώ δε κρίνω κανέναν.

Επίσης δεν ξέρω για πια γουρούνια και πρόβατα μιλάς. Δεν αγοράζω δίσκους για να το παίξω ήρωας και να κρίνω την κάθε εταιρία. Στα αρχίδια μου. Γιατί θα έπρεπε να το θεωρώ προτεραιότητα αυτό; Αν κάτι δεν με ικανοποιήσει πολύ απλά δεν θα ξαναδούν τα λεφτά μου. Τόσο απλό.

Εμένα ο σκοπός μου είναι να έχω μια δισκοθήκη με γνήσια αγορασμένα άλμπουμ που τα θεωρώ έπη και να τα έχω σε όσο καλύτερη κατάσταση γίνεται, έχοντας φτιάξει τη δικιά μου μουσική βιβλιοθήκη που έχει τον προσωπικό μου χαρακτήρα γιατί αποτελείται από υλικό που το γουστάρω. Πολλές φορές αγοράζω ένα άλμπουμ σε όλες τις εκδόσεις ή δύο φορές για να ανοίξω τη μια κόπια αν και όποτε γουστάρω. Και εφόσον πληρώνω δεν νομίζω ότι πρέπει να απολογηθώ ή να εξηγήσω το συγκεκριμένο κόλλημα μου - εφόσον και τα έξτρα τα αγοράζω για πάρτι μου και όχι για να πουλήσω για νεφρά ένα μήνα μετά το release. Όπως και ποτέ δεν έχω πουλήσει τίποτα γιατί οι δίσκοι μου είναι σαν παιδιά μου.

Επίσης δικαίωμα μου να ακούσω μουσική όπως γουστάρω ειδικά όταν έχω γαμήσει μέση και μάτια σε καθημερινό δεκάωρο εργασίας - έξι μέρες τη βδομάδα οπότε το μόνο που θέλω μετά είναι να γυρίσω σπίτι να βάλω ποτάκι και να ακούσω μουσική γρήγορα και απλά με ένα κουμπί. Δικαίωμα μου και μαγκιά μου.

Σε λάθος παραλήπτη πήγε λοιπόν η σούμα σου Μπιλακο. Άλλη φορά ρίχνει λίγο ζύγισμα στα λόγια. Δεν κάνει κακό.

Στιλ λοβ γιου ανιγουέη.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: DEATH - Individual Though Paterns 2021 vinyl reissue

Δημοσίευση από CountRaven »

vasilis2112 έγραψε: Τρί 06 Ιούλ 2021, 22:57 Και το πιο παράλογο είναι ότι, παρ όλα αυτά, δε θέλετε αγοραπωλησίες στο φόρουμ!
Ναι να βάλω αγοραπωλησίες στο φόρουμ για να αρχίσω τα χάπια μια ώρα αρχίτερα. Μπα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Vinyl Nerdism”