Matrix/Runout

Unleash your inner music nerd!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LordBelial
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Κυρ 29 Ιούλ 2018, 13:44

Matrix/Runout

Δημοσίευση από LordBelial »

Μια εξειδικευμένη ερώτηση για τους μύστες του βινυλίου :toothy: :

Πρόσφατα αγόρασα μια διαφορετική κόπια από έναν δίσκο που είχα ήδη, γιατί είχε μια μικρή διαφορά στο οπισθόφυλλο (η μαλακία που χτυπάει στο κεφάλι τους συλλέκτες - μην ασχολείστε :D ). Ψάχνοντας να δω αν υπήρχε κάποια περαιτέρω διαφοροποίηση (π.χ. στο εσώφυλλο, τα labels, matrices κτλ.), δεν διαπίστωσα κάτι.

Η μόνη διαφορά είναι ότι υπάρχει διαφορά στον προσανατολισμό των χαραγμένων αριθμών matrix σε κάθε πλευρά του δίσκου, δηλαδή στην μια κόπια είναι ακριβώς στην αντίθετη πλευρά, στην άλλη κόπια είναι κατά 90 μοίρες μετατοπισμένοι.

Οπότε η απορία μου είναι αν είναι φυσιολογικό να υπάρχει αυτή η διαφορά στον προσανατολισμό ή ίσως υποδηλώνει ότι είναι διαφορετική κοπή;
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: Matrix/Runout

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Αν κατάλαβα καλά στη μια πλευρά τα etchings είναι νότια και στην άλλη δυτικά ας πούμε;
Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι εντελώς ομοιόμορφα συμμετρικά. Θεωρητικά είναι στο χέρι, άρα διαφορές εννοείται θα υπάρχουν.
Για ποιό δίσκο μιλάμε;
Άβαταρ μέλους
LordBelial
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Κυρ 29 Ιούλ 2018, 13:44

Re: Matrix/Runout

Δημοσίευση από LordBelial »

vasilis2112 έγραψε: Κυρ 12 Σεπ 2021, 16:02 Αν κατάλαβα καλά στη μια πλευρά τα etchings είναι νότια και στην άλλη δυτικά ας πούμε;
Σωστά.
vasilis2112 έγραψε: Κυρ 12 Σεπ 2021, 16:02
Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι εντελώς ομοιόμορφα συμμετρικά. Θεωρητικά είναι στο χέρι, άρα διαφορές εννοείται θα υπάρχουν.
Άρα θεωρητικά, ισχύει γενικά ότι σε κάθε κόπια θα υπάρχουν αποκλίσεις και δεν είναι "στοιχισμένος" ο προσανατολισμός τους.
vasilis2112 έγραψε: Κυρ 12 Σεπ 2021, 16:02
Για ποιό δίσκο μιλάμε;
Είναι μακριά από το ύφος του φόρουμ, Therapy? - Babyteeth. :P
Απάντηση

Επιστροφή στο “Vinyl Nerdism”