LAOS (GER) - We Want It (1990)

Μόνο ποιοτικά obscure AOR releases με την φροντίδα του forgotten-lak.net
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2867
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

LAOS (GER) - We Want It (1990)

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Εικόνα

Όπως ζητήθηκε από τον @nicolasg θα παρουσιάσουμε ένα καταπληκτικό αλλά και τόσο underrated (όπως λένε στο χωριό μου) άλμπουμ.
Η γερμανική μπάντα Laos ήταν άλλη μια μπάντα που δεν έφτασε ποτέ εκεί που έπρεπε. Είχαν όλο το ταλέντο που θα μπορούσαν να ζητήσουν, μια όμορφη τραγουδίστρια με φανταστική φωνή και μερικά υπέροχα τραγούδια. Αλλά δυστυχώς δεν ήταν γραφτό να γίνει.
Διαλύθηκαν λίγο καιρό μετά την κυκλοφορία αυτού του άλμπουμ (αν και έχουν ένα δεύτερο που δεν κυκλοφόρησε ποτέ), το συγκρότημα δεν ξανακούστηκε ποτέ. H Gundrun Laos κυκλοφόρησε δύο singles λίγα χρόνια αργότερα, τα οποία περιλαμβάνονται στην επανακυκλοφορία αυτού του άλμπουμ. Το άλμπουμ επανακυκλοφορησε το 2004 από την MTM ( δάκρυα που χάσαμε αυτό το label).
Χωρίς υπερβολή το άλμπουμ δεν έχει fillers... Όλα τα κομμάτια είναι ένα και ένα με κάποια βέβαια να ξεχωρίζουν λίγο παραπάνω. Εννοείται ότι προτείνεται σε όλους τους φίλους του Melodic Hard Rock ..και κυρίως σε όσους αρέσκονται στα γυναικεία φωνητικά.









" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2867
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: LAOS (GER) - We Want It (1990)

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Κάποτε πίσω στον χρόνο όταν ο κύριος @Grin έκανε λειτούργημα, σε ένα γνωστό rock club των Αθηνών, κάθε Τρίτη...... Όταν έβαζε το "why is a good love" γινόταν η σφαγή, κόσμος ( οι γνωστοι άγνωστοι δλδ) να τραγουδουν σφηνάκια να φεύγουν.. ένας χαμός.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
Grin
Δημοσιεύσεις: 1066
Εγγραφή: Σάβ 16 Μάιος 2020, 00:33

Re: LAOS (GER) - We Want It (1990)

Δημοσίευση από Grin »

Ίσως από τα πιο πολυπαιγμενα άλμπουμ. Δεν θυμάμαι Τρίτη που να μην βάζαμε τουλάχιστον ένα κομμάτι από το δίσκο. Η τελειότητα του female fronted hard rock. Τολμώ να πω ότι μπαίνει άνετα ανάμεσα στα δύο Vixen. Τέτοια "πρόστυχη" χροιά δεν ξαναβρίσκεται.
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2867
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: LAOS (GER) - We Want It (1990)

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Εγώ θα πω την αμαρτία μου...το εκτιμώ περισσότερο από τα Vixen.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Re: LAOS (GER) - We Want It (1990)

Δημοσίευση από white_knight »

Εγω ποτε δε τρελαθηκα χωρις να ειναι κακο.Πχ το Witness το βρισκω κλασεις ανωτερο στο ιδιο περιπου στυλ
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: LAOS (GER) - We Want It (1990)

Δημοσίευση από nicolasg »

Απίστευτος ο @aorpanos72 ....δεν πρόλαβε να γινει η παραγγελία και το ετοίμασε!!!!

Ενα αλμπουμ που ξεχειλίζει μελωδία σε κάθε νότα, χωρίς ουτε μισο filler και με μια καταπληκτική φωνή.

Πολύ αγαπημένο, προσωπικά μου αρέσει περισσότερο απο τα Vixen.
Άβαταρ μέλους
SifiSMelodicRock
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: Πέμ 25 Ιουν 2020, 13:28

Re: LAOS (GER) - We Want It (1990)

Δημοσίευση από SifiSMelodicRock »

To album έχει legendary status στην δική μου τουλάχιστον FFH ιεραρχία αλλά και πολλών άλλων του κύκλου μας .
Σίγουρα δεν χαρακτηρίζεται ως obscure αλλά τρομερά αδικημένο οπωσδήποτε ....Θυμάμαι ήταν απ' το πρώτα δισκάκια που μου πρότειναν οι ειδήμονες να ακούσω κατά την είσοδο μου στον μαγευτικό κόσμο του Αορ Χάρντ Ροκ .
Κάντε ένα δώρο στον εαυτό σας και αγοράστε το τώρα μαζί με των Saraya και της Lee Aaron φυσικά
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SifiSMelodicRock την Τρί 30 Μάιος 2023, 16:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2867
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: LAOS (GER) - We Want It (1990)

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Αν και καθιστός (φαντάζομαι) μίλησες ορθά.
@SifiSMelodicRock .
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
Paul_Tziomakis
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Πέμ 17 Δεκ 2020, 03:51

Re: LAOS (GER) - We Want It (1990)

Δημοσίευση από Paul_Tziomakis »

Δεν έχω να συμπληρώσω πολλά. Το "We Want It" πάντα θα φιγουράρει στις πρώτες θέσεις των λιστών με τα καλύτερα female-fronted albums του είδους.

Όσοι συλλέγουν Japan CDs θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα επιφυλακτικοί την επόμενη φορά που θα δουν την σπάνια Japan CD εκδοση του άλμπουμ στο eBay, ιδίως αν αυτή πωλείται σε ελκυστική τιμή. Συγκρίνουμε πάντα το προϊόν που θέλουμε να αγοράσουμε με το original item λεπτομερώς.
Συνημμένα
LAOSΟΒΙ.jpg
LAOSΟΒΙ.jpg (601.68 KiB) Προβλήθηκε 1493 φορές
Άβαταρ μέλους
SifiSMelodicRock
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: Πέμ 25 Ιουν 2020, 13:28

Re: LAOS (GER) - We Want It (1990)

Δημοσίευση από SifiSMelodicRock »

aorpanos72 έγραψε: Τρί 30 Μάιος 2023, 13:35 Αν και καθιστός (φαντάζομαι) μίλησες ορθά.
@SifiSMelodicRock .
"σηκωμένος" ήμουν αλλά μικρή σημασία έχει.. :D
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2867
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: LAOS (GER) - We Want It (1990)

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Paul_Tziomakis έγραψε: Τρί 30 Μάιος 2023, 15:39 Δεν έχω να συμπληρώσω πολλά. Το "We Want It" πάντα θα φιγουράρει στις πρώτες θέσεις των λιστών με τα καλύτερα female-fronted albums του είδους.

Όσοι συλλέγουν Japan CDs θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα επιφυλακτικοί την επόμενη φορά που θα δουν την σπάνια Japan CD εκδοση του άλμπουμ στο eBay, ιδίως αν αυτή πωλείται σε ελκυστική τιμή. Συγκρίνουμε πάντα το προϊόν που θέλουμε να αγοράσουμε με το original item λεπτομερώς.
Έχω αρρωστήσει με την λεπτομέρεια που έχει βρει ο paul για την αυθεντικότητα των γιαπωνεζικων ... Η ερώτηση μου είναι για αν το obi είναι αυθεντικό ή όλο το CD?
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: LAOS (GER) - We Want It (1990)

Δημοσίευση από CountRaven »

Άγαλμα πρέπει να στηθεί στον @Grin για τις Τρίτες πολιτισμού.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Paul_Tziomakis
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Πέμ 17 Δεκ 2020, 03:51

Re: LAOS (GER) - We Want It (1990)

Δημοσίευση από Paul_Tziomakis »

aorpanos72 έγραψε: Τρί 30 Μάιος 2023, 16:43
Paul_Tziomakis έγραψε: Τρί 30 Μάιος 2023, 15:39 Δεν έχω να συμπληρώσω πολλά. Το "We Want It" πάντα θα φιγουράρει στις πρώτες θέσεις των λιστών με τα καλύτερα female-fronted albums του είδους.

Όσοι συλλέγουν Japan CDs θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα επιφυλακτικοί την επόμενη φορά που θα δουν την σπάνια Japan CD εκδοση του άλμπουμ στο eBay, ιδίως αν αυτή πωλείται σε ελκυστική τιμή. Συγκρίνουμε πάντα το προϊόν που θέλουμε να αγοράσουμε με το original item λεπτομερώς.
Έχω αρρωστήσει με την λεπτομέρεια που έχει βρει ο paul για την αυθεντικότητα των γιαπωνεζικων ... Η ερώτηση μου είναι για αν το obi είναι αυθεντικό ή όλο το CD?
Υπάρχουν περιπτώσεις οπου ψεύτικα OBI strips κοτσάρονται σε αυθεντικές jap κόπιες (που έχουν χάσει το δικό τους γνήσιο OBI) για να ανέβει η αξία τους και άλλες που inserts, disc και ΟΒΙ είναι ολα ψεύτικα. Στην περίπτωση του CD των Laos, όλο το item είναι fake.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Obscure AOR Diamonds”