Heddigan's Collection

Έχετε συγκρότημα/περιοδικό/εταιρεία/blog? Σπαμάρετε!
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

δισκάρα το Rob Rock, τι να λέμε
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

Nine Inch Nails ‎– Further Down The Spiral (1995)

Nine Inch Nails ‎– And All That Could Have Been (2002)

Nine Inch Nails ‎– With Teeth (2006)


Εικόνα

Λόγω επαγγελματικής ιδιότητας είχα την ευκαιρία να γνωρίσω από κοντά, έναν από τους "ήρωές" μου της ψηφιακής διασκέδασης, τον John Romero τον μπαμπά του Quake (best video game ever), Doom, Hexen, Wolfenstein και πόσο άλλων. Πέρα των επαγγελματικών θεμάτων που είχαμε να συζητήσουμε, έκλεψα λίγο χρόνο να του αναπτύξω πόσο σημαντικό υπήρξε ένα video game σαν το Quake στη ζωή μου, πόσες ώρες συντροφιάς μου κράτησαν οι παραπάνω claustrophobic survival shoot em up σειρές, και τον καταλυτικό ρόλο που είχαν στην καταπολέμηση σε φοβίες που είχα αναπτύξει μικρός.

Συμφωνήσαμε πως πέρα από την πρωτοποριακή 3D σχεδίαση, τo physics engine, το multiplayer και το μεράκι στον τομέα του design, μεγάλο impact στην μοναδικότητα του Quake υπήρξε το soundtrack που συνόδευε τον παίχτη στον αγώνα επιβίωσης, που συνέθεσε ο Trent Reznor των Nine Inch Nails (εξού και το logo ΝΙΝ στα nail boxes).

Μία μίξη dark ambient και industrial metal, όπως κι η original μουσική των Nine Inch Nails, ένα soundtrack τόσο δυνατό που με οδήγησε στο να πάρω κάποια στιγμή και δύο άλμπουμ του συγκροτήματος, κι ένα DVD (για να δω πως είναι οι Nails επι σκηνής – λίγο ασχημόφατσες ντυμένοι σαν εργάτες μηχανουργείου στον Πειραιά, αλλά καλό performance/stage show).

Αν και δεν είμαι τεράστιος φαν αυτής της μουσικής, λόγω του αναφερθέντος exposure που έχω υποστεί, χαίρομαι να βάζω που και που να παίζουν τα NIN άλμπουμ, αν και πάντα προτιμώ τα μέρη που δεν υπάρχει φωνή, όπως στο Quake.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από rbrigade »

Μόνο μια δισκάρα έχει βγάλει ο Rob Rock και είναι το Rage of creation. Τα υπόλοιπα πολύ λίγα μπροστά του, σε σημείο απογοήτευσης.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

rbrigade έγραψε: Δευ 16 Μαρ 2020, 17:37 Μόνο μια δισκάρα έχει βγάλει ο Rob Rock και είναι το Rage of creation. Τα υπόλοιπα πολύ λίγα μπροστά του, σε σημείο απογοήτευσης.
:nana: :nana: :nana:
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από rbrigade »

ΠΟΝΑΤΕ;;;
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Zippo190 »

ενοχλέι που το holy hell είναι ατόφιο power metal έτσι;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

Το Rage of Creation δεν είναι ατόφιο power? Δώστε τα φώτα σας να βγει κάτι. Πάντως απογοήτευση το Holy Hell δεν το λες, μια χαρά δίσκος. Έχει κάνα δύο αδύναμες στιγμές αλλά στο σύνολο του μετράει.
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

Skyclad - The Silent Whales of Lunar Sea (1995)

Εικόνα

Μέσα 90s, γίνεται της καριόλας στην Ελλάδα με τους Skyclad, διάλογος μεταλλάδων:

- Έλα ρε, έχεις ακούσει Skyclad; Μιλάμε πώρωση, folk metal σε λέω.
- Τι λες τώρα, folk metal, τι φάση;
- Συνδυάζουν metal με παραδοσιακή folk μουσική, βιολιά, νταούλια, είναι και γαμώ.

Αναρωτιέμαι αν ο αντίστοιχος διάλογος γινόταν σήμερα αν θα υπήρχε παρόμοιος ενθουσιασμός, ειδικά εδώ και δεκαετία που έχουν ξεπηδήσει δεκάδες συγκροτήματα που παίζουν pagan/folk μουσική με ηλεκτρισμό στις κιθάρες. Ποτέ δεν χώνεψα τον όρο folk στους Skyclad, οι οποίοι παίζουν μία καθαρά speedατη heavy (στα όρια του thrash κάποιες φορές) μουσική, έχοντας εισαγάγει το βιολί ως δεύτερο έγχορδο πρωταγωνιστή και με τα ιδιαίτερα φωνητικά του Martin Walkyier. Με κοινωνικοπολιτικούς (απίστευτα) αιχμηρούς στίχους, ούτε ασχολούνται με τα πνεύματα του δάσους ούτε από που κλάνουν οι dryads.

Παρά τη διαφωνία μου με τον όρο, οι ίδιοι υιοθέτησαν την επωνυμία "pioneers of folk metal" γιατί δεν ήταν ηλίθιοι ούτε οι ίδιοι ούτε η δισκογραφική τους. Από θέμα marketing δούλεψε μια χαρά, όμως εξακολουθώ να διαφωνώ. Οι Skyclad είναι μπαντάρα και (σε αντίθεση με τους Venom) δεν χρειάζονται τέτοια μαρκετίστικα τρικ για να αναδειχθούν από την απέραντη θάλασσα metal συγκροτημάτων. Είναι από τις λίγες καλλιτεχνικές ομάδες που όλοι τους οι δίσκοι έχουν μία μοναδικότητα σε ένα μουσικό μωσαϊκό κι άσχετα αν αποτελούν από τα διαμάντια ή τις πιο μέτριες κυκλοφορίες έχουν πολλά πράγματα να δώσουν στον ακροατή (παρόμοιο πράγμα οι Hawkwind).

Και το The Silent Whales of Lunar Sea είναι ένα από τα αριστουργήματα που ποτέ δεν έλαβε την αξία που του αρμόζει. Με προσωπικά αγαπημένα το Jeopardy, Art Nazi και Halo of Flies, αλλά το άλμπουμ λειτουργεί ως συλλογικότητα. Οι κιθάρες του Ramsey θερίζουν, το βιολί του Biddle (ο Biddle με το Fiddle) μπαίνει εκεί που πρέπει δίδοντας ψυχή στη μουσική, και στίχοι με τους οποίους μαζεύεις την παρέα σου και τους συζητάτε (ενώ παίζει το άλμπουμ σε λούπα).
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από rbrigade »

Heddigan έγραψε: Δευ 16 Μαρ 2020, 23:28 Το Rage of Creation δεν είναι ατόφιο power? Δώστε τα φώτα σας να βγει κάτι. Πάντως απογοήτευση το Holy Hell δεν το λες, μια χαρά δίσκος. Έχει κάνα δύο αδύναμες στιγμές αλλά στο σύνολο του μετράει.
Συγκριτικά πάντα. Το ένα το θεωρώ δισκάρα και το άλλος απλά αξιοπρεπές.
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από asgardlord »

Heddigan έγραψε: Τρί 17 Μαρ 2020, 14:06 Skyclad - The Silent Whales of Lunar Sea (1995)

Εικόνα

Μέσα 90s, γίνεται της καριόλας στην Ελλάδα με τους Skyclad, διάλογος μεταλλάδων:

- Έλα ρε, έχεις ακούσει Skyclad; Μιλάμε πώρωση, folk metal σε λέω.
- Τι λες τώρα, folk metal, τι φάση;
- Συνδυάζουν metal με παραδοσιακή folk μουσική, βιολιά, νταούλια, είναι και γαμώ.

Αναρωτιέμαι αν ο αντίστοιχος διάλογος γινόταν σήμερα αν θα υπήρχε παρόμοιος ενθουσιασμός, ειδικά εδώ και δεκαετία που έχουν ξεπηδήσει δεκάδες συγκροτήματα που παίζουν pagan/folk μουσική με ηλεκτρισμό στις κιθάρες. Ποτέ δεν χώνεψα τον όρο folk στους Skyclad, οι οποίοι παίζουν μία καθαρά speedατη heavy (στα όρια του thrash κάποιες φορές) μουσική, έχοντας εισαγάγει το βιολί ως δεύτερο έγχορδο πρωταγωνιστή και με τα ιδιαίτερα φωνητικά του Martin Walkyier. Με κοινωνικοπολιτικούς (απίστευτα) αιχμηρούς στίχους, ούτε ασχολούνται με τα πνεύματα του δάσους ούτε από που κλάνουν οι dryads.

Παρά τη διαφωνία μου με τον όρο, οι ίδιοι υιοθέτησαν την επωνυμία "pioneers of folk metal" γιατί δεν ήταν ηλίθιοι ούτε οι ίδιοι ούτε η δισκογραφική τους. Από θέμα marketing δούλεψε μια χαρά, όμως εξακολουθώ να διαφωνώ. Οι Skyclad είναι μπαντάρα και (σε αντίθεση με τους Venom) δεν χρειάζονται τέτοια μαρκετίστικα τρικ για να αναδειχθούν από την απέραντη θάλασσα metal συγκροτημάτων. Είναι από τις λίγες καλλιτεχνικές ομάδες που όλοι τους οι δίσκοι έχουν μία μοναδικότητα σε ένα μουσικό μωσαϊκό κι άσχετα αν αποτελούν από τα διαμάντια ή τις πιο μέτριες κυκλοφορίες έχουν πολλά πράγματα να δώσουν στον ακροατή (παρόμοιο πράγμα οι Hawkwind).

Και το The Silent Whales of Lunar Sea είναι ένα από τα αριστουργήματα που ποτέ δεν έλαβε την αξία που του αρμόζει. Με προσωπικά αγαπημένα το Jeopardy, Art Nazi και Halo of Flies, αλλά το άλμπουμ λειτουργεί ως συλλογικότητα. Οι κιθάρες του Ramsey θερίζουν, το βιολί του Biddle (ο Biddle με το Fiddle) μπαίνει εκεί που πρέπει δίδοντας ψυχή στη μουσική, και στίχοι με τους οποίους μαζεύεις την παρέα σου και τους συζητάτε (ενώ παίζει το άλμπουμ σε λούπα).
Καλά τα λες, μια διόρθωση μόνο, είναι "η" Biddle με το fiddle, Georgina Biddle (για συντομία τη φωνάζουνε George).
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

rbrigade έγραψε: Τρί 17 Μαρ 2020, 23:13 Συγκριτικά πάντα. Το ένα το θεωρώ δισκάρα και το άλλος απλά αξιοπρεπές.
Χωρίς να έχω ακούσει το Rage of Creation (μπήκε στη wish list), μάλλον θα έχεις δίκιο. Όταν οι τραγουδιστές πάνε σόλο καριέρα, ο πρώτος τους δίσκος συνήθως είναι αξεπέραστος.
asgardlord έγραψε: Τετ 18 Μαρ 2020, 12:21 Καλά τα λες, μια διόρθωση μόνο, είναι "η" Biddle με το fiddle, Georgina Biddle (για συντομία τη φωνάζουνε George).
Yeap, my bad. Δεν ξέρω γιατί αλλά μου είχε κολλήσει στη μνήμη ότι ο βιολιστής τους είναι άντρας.

Πάμε σε ένα κομμάτι της συλλογής μου που απλά πιάνει χώρο στο ράφι.

Iron Maiden - Edward the Great (2002)

Εικόνα

Radio friendly best of των Maiden. Κυκλοφορία φόρος εισοδήματος για ψυχαναγκαστικούς συλλέκτες που θέλουν να έχουν στην κατοχή τους οτιδήποτε φέρει το λογότυπο της αγαπημένης τους μπάντας. Δώρο γεννεθλίων από τσίπηδες (πρώην μετά από αυτό) φίλους μου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Zippo190 »

Heddigan έγραψε: Τετ 18 Μαρ 2020, 12:53
rbrigade έγραψε: Τρί 17 Μαρ 2020, 23:13 Συγκριτικά πάντα. Το ένα το θεωρώ δισκάρα και το άλλος απλά αξιοπρεπές.
Χωρίς να έχω ακούσει το Rage of Creation (μπήκε στη wish list), μάλλον θα έχεις δίκιο. Όταν οι τραγουδιστές πάνε σόλο καριέρα, ο πρώτος τους δίσκος συνήθως είναι αξεπέραστος.
asgardlord έγραψε: Τετ 18 Μαρ 2020, 12:21 Καλά τα λες, μια διόρθωση μόνο, είναι "η" Biddle με το fiddle, Georgina Biddle (για συντομία τη φωνάζουνε George).
Yeap, my bad. Δεν ξέρω γιατί αλλά μου είχε κολλήσει στη μνήμη ότι ο βιολιστής τους είναι άντρας.

Πάμε σε ένα κομμάτι της συλλογής μου που απλά πιάνει χώρο στο ράφι.

Iron Maiden - Edward the Great (2002)

Εικόνα

Radio friendly best of των Maiden. Κυκλοφορία φόρος εισοδήματος για ψυχαναγκαστικούς συλλέκτες που θέλουν να έχουν στην κατοχή τους οτιδήποτε φέρει το λογότυπο της αγαπημένης τους μπάντας. Δώρο γεννεθλίων από τσίπηδες (πρώην μετά από αυτό) φίλους μου.
προτιμάς πουλόβερ από τα pull and bear;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

Zippo190 έγραψε: Τετ 18 Μαρ 2020, 13:00 προτιμάς πουλόβερ από τα pull and bear;
Θέλει κι ερώτημα. Το πουλόβερ θα το φορέσω. Αυτό το ανούσιο "best of" δεν έχει παίξει πάνω από δύο φορές στο cd player μου.
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Blackwinged »

Heddigan έγραψε: Τετ 18 Μαρ 2020, 13:05
Zippo190 έγραψε: Τετ 18 Μαρ 2020, 13:00 προτιμάς πουλόβερ από τα pull and bear;
Θέλει κι ερώτημα. Το πουλόβερ θα το φορέσω. Αυτό το ανούσιο "best of" δεν έχει παίξει πάνω από δύο φορές στο cd player μου.
Μου το έκανε δώρο φίλος εκείνη τη χρονιά στη γιορτή μου. Όντως ανούσιο best of. Έχοντας όλα τα maiden συν το Best of το original, ανάθεμα εάν έπαιξε και εμένα πάνω από 10-15 φορές... απλά τιμής ένεκεν και ψυχαναγκασμού το άκουσα τόσο..Δεν θυμάμαι εάν είχα πάρει λίγο νωρίτερα ή αργότερα αυτό.. μιλάμε για Π Ο Λ Υ αιματηρές στιγμές οικονομίας.. παιδάκι ήμουν άλλωστε...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από rbrigade »

Με μπέρδεψες, από την μία θες τα πάντα που κυκλοφορούν οι Maiden και από την άλλη κράζεις τον φίλο που σου πήρε το cd; :S

To άλλο με την Georgina πάλι; Νομίζω είχε παίξει και εξώφυλλο Hammer στα 90's, έχω μια έντονη ανάμνηση αβυσσαλέας βυζοχαράδρας, έψαξα αλλά δεν το βρίσκω, ας βοηθήσουν οι παλιότεροι που έχουν και το σχετικό αρχείο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προώθηση”