Heddigan's Collection

Έχετε συγκρότημα/περιοδικό/εταιρεία/blog? Σπαμάρετε!
White Wolf

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από White Wolf »

Φοραμε και τις μασκες μας για να μην στο κολλησουμε τιποτα!
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Heddigan έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 09:37 Σε αυτό το thread, από ότι φαίνεται, βγάζω τα εσωψυχά μου (μαζί με τη συλλογή μου).
Γι αυτό και είναι ένα από τα καλύτερα threads του forum!

Να σου ζήσει η κόρη φίλε!
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Spyros »

Να σας ζήσει, πάντα τα καλύτερα εύχομαι.

Kαι keep up the good work!
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Blackwinged »

Ευχές και από εμένα. Να σας ζήσει!! Πάντα υγεία!!
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Zippo190 »

Να σου ζήσει, πάντα γερή και δυνατή.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Γερή και καλότυχη!!!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

Heddigan έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 09:37 Ten - The Essential Collection (2006)

Εικόνα

Σε αυτό το thread, από ότι φαίνεται, βγάζω τα εσωψυχά μου (μαζί με τη συλλογή μου). Εχθές το βράδυ γεννήθηκε η κορούλα μου και μεταξύ αυπνίας, κούρασης και μοναδικών αισθημάτων, εύχομαι να μεγαλώσει να γίνει όμορφη, μαγευτική, δυναμική και καλλιεργημένη σαν την μουσική των Ten.

We Rule the Night μικρή μου Patricia.
να σας ζήσει!!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από theBox »

Tα καλυτερα ευχομαι αγορίνα μου! Γερή και δυνατή!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Aphelian »

Να σου ζησει και να ειναι καλοτυχη!
Άβαταρ μέλους
SlayerKing
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 16:02

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από SlayerKing »

Να σου ζησει!! Γερη και δυνατη!!
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

Guys, σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις ευχές. Στον καθένα ξεχωριστά, υγεία κι ότι καλύτερο στη ζωή του και στις οικογένειές σας.

In the Woods - Strange in Stereo (1999)

Εικόνα

Θυμάμαι τους διθυράμβους που διάβαζα στο rocking.gr για τους In the Woods κι ιδιαίτερα για μία πρόσφατη κυκλοφορία τους (αυτό που έχει έναν γέρο στο εξώφυλλο να τρώει κάτι σούπες). Το άρθρο λειτούργησε σαν τεχνική DiCaprio στο Inception και με έβαλε στην διαδικασία να πάρω κάποιο δίσκο τους (δεν βρήκα όμως τον γέρο στο δισκοπωλείο, οπότε πήρα την καραφλή γυναίκα).

Σύμφωνα με τις online εγκυκλοπαίδειες, οι In the Woods ξεκίνησαν σαν black metal (Νορβηγοί γαρ) και μετά γυρίσαν (εξελιχθήκαν θα έλεγαν κάποιοι) στο Avant-garde Prog rock. Αυτή την μουσική στροφή (ή εξέλιξη αν θέλετε) την έχουμε δει αρκετές φορές με αυτή τη σειρά, και ποτέ το ανάποδο. Δεν ξεκίνησε ποτέ μία prog rock μπάντα με καρό πουκάμισα και τζιν που μετά από 2-3 δίσκους να είπαν "μάγκες από αύριο φοράμε καρφιά και πεντάλφες και το γυρνάμε στο unholy black". Νομίζω είναι προφανές τι σημάνει αυτό για το black metal ή αλλιώς να θέσω πιο λαϊκά, χέζουν οι αρκούδες In the Woods?

Το Strange in Stereo είναι από την Avant-garde περιοδός τους κι η μουσική του δίσκου ανταποκρίνεται πλήρως σε αυτόν τον όρο. Θα το χαρακτήριζα σαν Celtic Frost αλλά με Gothic/Doom προσέγγιση (Black ούτε για αστείο). Έχει ambient ατμόσφαιρα, αιθέρια φωνητικά, κιθαριστικά ξεσπάσματα, ηχητικά εφέ, βιόλες, steel guitar, περίμενα να ακούσω και σαξόφωνο αλλά απογοητεύτηκα. Κάποια κομμάτια μου αρέσουν αρκετά (Closing In, Cell, Path of the Righteous, Dead Man's Creek) αλλά υπάρχει και μπόλικη βαρεμάρα (ειδικά αν δεν είμαι στο κατάλληλο mood για κάτι τέτοιο).

Είναι από τους δίσκους της κατηγορίας "όχι για κάθε μέρα" αλλά με κατάλληλη παρέα, συνθήκες φωτισμού κι σωστό αλκοόλ, λειτουργεί μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από theBox »

Ναι, ατυχης επιλογη δισκου βασικα. Δεν ξερω αν θελεις να τους δωσεις μια ευκαιρια ακομα (ισως και να το εχεις ηδη κανει αλλωστε) αλλά ΕΝΑ ειναι το μνημειο της μπάντας που θα μείνει στους αιωνες, κι αυτο δεν ειναι άλλο απο το ΟΜΝΙΟ. Τα υπολοιπα ειναι πολυ κατωτερα imho, και (ακομα και το strange in stereo) σε αρκετα διαφορετικο μουσικο υφος.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από rbrigade »

Να σου ζήσει και στην θέση των Ten βάλε Magnum για να πάει ακόμα πιο ψηλά!
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

rbrigade έγραψε: Πέμ 05 Μαρ 2020, 20:25 Να σου ζήσει και στην θέση των Ten βάλε Magnum για να πάει ακόμα πιο ψηλά!
Κι έλεγα, κάποιος θα βρεθεί να πει άλλη μπάντα αντί των Ten. :) Εύγε [mention]rbrigade[/mention], άξιος της φήμης που φέρεις στο forum.

Μπαντάρα οι Magnum, θα τους δω και live σε λίγες εβδομάδες αλλά Spellbound και Νame of the Rose δεν έχουν γράψει (ok, έχουν γράψει Chase the Dragon, πάσο).
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από rbrigade »

Τρομάζω με αυτά που λέτε για μένα πίσω από την πλάτη μου... :D :D :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προώθηση”