Heddigan's Collection

Έχετε συγκρότημα/περιοδικό/εταιρεία/blog? Σπαμάρετε!
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Carved in stone tribute to the dead
For nameless victims whose litany is unread

Για τσέκαρε κ αυτούς εδώ:

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

Scrollkeeper έγραψε: Παρ 11 Οκτ 2019, 11:05 Carved in stone tribute to the dead
For nameless victims whose litany is unread

Για τσέκαρε κ αυτούς εδώ:

Φοβερή επική deathia!
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

Majesty - Reign in Glory (2003)

Εικόνα

Πίσω στο 2003, διάβαζα στο Hammer την κριτική του Περβανίδη για το τρίτο αλμπουμ των Majesty τους οποίους έως τότε αγνοούσα παντελώς. Το είχε βαθμολογήσει με 2/10 και θυμάμαι χαρακτηριστικά την κριτική "θα ήθελαν πολύ να είναι οι Manowar αλλά δεν είναι και δεν μπορούν". Αμέσως έκλεισα το περιοδικό κι είπα "δεν παίζει, πρέπει να το αποκτήσω αυτό το αλμπουμ εδώ και τώρα". Έτσι ξεκίνησε η μακροχρόνια σχέση με τη μπάντα του "Metal Son" (nick που κοντράρει στα ίσα σε γραφικότητα εκείνα των blackάδων) Tarek Maghary.

Σαν την Αναγέννηση Καρδίτσας που θα βολοδέρνει μια ζωή στις μικρές κατηγορίες του metal, οι Majesty δισκογραφούν με σταθερή συχνότητα στην μάχη ενάντια all those who play false metal. Βέβαια το μόνο κοινό που έχω παρατηρήσει να έχουν με τους Manowar εμπνευστές τους είναι οι στυλιστικές επιλογές κι η φθίνουσα πορεία της ποιότητας των δίσκων τους.

Αναγνωρίζοντας τις μετρημένες ικανότητες της μπάντας βρήκα το απλοϊκό επικό ήχο του Reign in Glory αρκετά ενδιαφέρον για τα γούστα μου, και κόλλησα άγρια με τα Into the Stadiums, Heroes και την επική μπαλάντα Thunder in the Silence.

Με αυτά κι με αυτά, το Reign in Glory είναι από τις απόλυτα guilty pleasure επιλογές μου, αφού πέρα από το λιώσιμο σε ακροάσεις με εμπασε και στον εθισμό των Majesty, και once you go Tar(e)k you'll never go back.

Bring Metal to the stadiums.
That´s where it belongs.
Into the stadiums we ride.
We conquer all the stadiums with Metal and with pride.
Into the stadiums tonight.
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

Grave Digger - Heavy Metal Breakdown (1984)

Εικόνα

Όσον αφορά το ντεμπούτο των Digger, παίρνω αυτούσια τα λόγια του Daoloth των Necromantia σε συνέντευξη που είχε δώσει για το δεύτερο τεύχος του fanzine Greek Grave Digger fanclub.

"Παίζουν πολύ δυναμικά όχι λαλαλα και χαζοχαρούμενα. Βέβαια τα παλιά τους μ' αρέσουν πιο πολύ από τα καινούργια τους. Αλλά του σέβομαι γιατί παίζουν Heavy Metal που παίζουν λίγοι. Δηλαδή παίζουν Heavy Metal με αρχίδια και τσαμπουκά."

Το CD της συλλογής μου είναι η Deluxe Expanded edition της Noise, με bonus το EP του Shoot Her Down, το σπάνιο Violence από τη Rock from Hell (1983) συλλογή κι alternative διασκευή του 2000 Light Years from Home των Rolling Stones.
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

Ayreon - The Human Equation (2004)

Ayreon - The Theater Equation (2016)


Εικόνα

Κάποτε ήμουν ενεργός blogger, κι είχα αποφασίσει να πάρω στα σοβαρά τη δημιουργία προσωπικής λίστας top 100 all time άλμπουμ. Δεν δυσκολεύτηκα να δώσω το νο 2 στο Human Equation, ένα πραγματικό μουσικό έργο τέχνης από την metal ιδιοφυΐα Arjen Anthony Lucassen. Ενώ είχα λιώσει το πολυαγαπημένο Into the Electric Castle και πίστευα πως ο hippie metal ψηλός δεν θα μπορέσει να το ξεπεράσει, φέρνει μία καινούργια μικτή κόσμου και γράφει μουσική για το κορυφαίο progressive concept άλμπουμ που θα συνταράξει το ταξίδι μου στον κόσμο της μουσικής.

O Arjen καταφέρνει να βγάλει στο απόλυτο το τεράστιο φωνητικό ταλέντο του James Πάσχα και Labrie (κάτι που οι Dream Theater σαράντα δίσκους έχουν κυκλοφορήσει κι ακόμη δεν το έχουν καταφέρει), ανακαλύπτει νέα ταλέντα όπως την Bovio, φέρνει στην ομάδα τους άκρως θεατρικούς Graves, Townsend και Akerfeldt και δίνει στον τεράστιο Mike Baker ένα μόνο κομμάτι (Loser) που έσβησε όλη την ως τότε και μελλοντική progressive δισκογραφία. Από την ομάδα δεν μπορεί να λείπει ο χταπόδης Ed Warby, που δίνει σεμινάρια ρυθμού.

Το Human Equation είναι άλμπουμ που το απολαμβάνω με διάφορους τρόπους. Θα το ακούσω στο σερί σαν σωστή metal opera, μεμονωμένα κομμάτια ανάλογα την περίσταση, θα διαβάσω τους στίχους σαν ποιητική νουβέλα, θα απολαύσω το συνοδευτικό DVD, θα χαθώ στον πίνακα ζωγραφικής εξώφυλλο, θα μαγευτώ από τη θεατρική live απόδοση του άλμπουμ στο The Theater Equation (που είχα την τιμή να είμαι παρών με τη σύζυγό μου και καλούς φίλους στο Ρότερνταμ) κι όταν όλα τελειώσουν πάμε πάλι από την αρχή γιατί η μουσική έχει πάντα κυκλική υπόσταση.

Στη συλλογή μου έχω την Special Edition με το συνοδευτικό DVD ενώ το Theater Equation το προτείνω ανεπιφύλαχτα σε όποιον δεν έζησε αυτή τη μοναδική εμπειρία. Στο τέλος της παράστασης που βγήκε ο τεράστιος ψηλός στη σκηνή για την αποθέωση, δεν νομίζω να έχω χειροκροτήσει άλλο καλλιτέχνη και να νοιώθω τέτοια ανατριχίλα και μεγαλείο.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από theBox »

Απο τους καλυτερους προγκ μεταλ δισκους ever. First and foremost, ο ψηλος ειναι απο τους κορυφαιους ΤΡΑΓΟΥΔΟΠΟΙΟΥΣ στη φαση. Και ολοι ξερουμε ποση ανάγκη εχει το προγκ μεταλ απο ανθρωπους που γραφουν ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από CountRaven »

Heddigan έγραψε: Τρί 15 Οκτ 2019, 20:31 Ayreon - The Human Equation (2004)

Ayreon - The Theater Equation (2016)


Εικόνα

Κάποτε ήμουν ενεργός blogger, κι είχα αποφασίσει να πάρω στα σοβαρά τη δημιουργία προσωπικής λίστας top 100 all time άλμπουμ. Δεν δυσκολεύτηκα να δώσω το νο 2 στο Human Equation, ένα πραγματικό μουσικό έργο τέχνης από την metal ιδιοφυΐα Arjen Anthony Lucassen. Ενώ είχα λιώσει το πολυαγαπημένο Into the Electric Castle και πίστευα πως ο hippie metal ψηλός δεν θα μπορέσει να το ξεπεράσει, φέρνει μία καινούργια μικτή κόσμου και γράφει μουσική για το κορυφαίο progressive concept άλμπουμ που θα συνταράξει το ταξίδι μου στον κόσμο της μουσικής.

O Arjen καταφέρνει να βγάλει στο απόλυτο το τεράστιο φωνητικό ταλέντο του James Πάσχα και Labrie (κάτι που οι Dream Theater σαράντα δίσκους έχουν κυκλοφορήσει κι ακόμη δεν το έχουν καταφέρει), ανακαλύπτει νέα ταλέντα όπως την Bovio, φέρνει στην ομάδα τους άκρως θεατρικούς Graves, Townsend και Akerfeldt και δίνει στον τεράστιο Mike Baker ένα μόνο κομμάτι (Loser) που έσβησε όλη την ως τότε και μελλοντική progressive δισκογραφία. Από την ομάδα δεν μπορεί να λείπει ο χταπόδης Ed Warby, που δίνει σεμινάρια ρυθμού.

Το Human Equation είναι άλμπουμ που το απολαμβάνω με διάφορους τρόπους. Θα το ακούσω στο σερί σαν σωστή metal opera, μεμονωμένα κομμάτια ανάλογα την περίσταση, θα διαβάσω τους στίχους σαν ποιητική νουβέλα, θα απολαύσω το συνοδευτικό DVD, θα χαθώ στον πίνακα ζωγραφικής εξώφυλλο, θα μαγευτώ από τη θεατρική live απόδοση του άλμπουμ στο The Theater Equation (που είχα την τιμή να είμαι παρών με τη σύζυγό μου και καλούς φίλους στο Ρότερνταμ) κι όταν όλα τελειώσουν πάμε πάλι από την αρχή γιατί η μουσική έχει πάντα κυκλική υπόσταση.

Στη συλλογή μου έχω την Special Edition με το συνοδευτικό DVD ενώ το Theater Equation το προτείνω ανεπιφύλαχτα σε όποιον δεν έζησε αυτή τη μοναδική εμπειρία. Στο τέλος της παράστασης που βγήκε ο τεράστιος ψηλός στη σκηνή για την αποθέωση, δεν νομίζω να έχω χειροκροτήσει άλλο καλλιτέχνη και να νοιώθω τέτοια ανατριχίλα και μεγαλείο.
Έπος. Και μεγάλη αγάπη.

[mention]Heddigan[/mention] Ποιο blog είχες;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Priamos »

Συνηθως δεν πεταγομαι σαν την τσουτσουνα να χαλασω το παρτυ, αλλα επειδη πρωι πρωι εβαλα το Loser με τον Baker (που γουσταρω Shadow Gallery) μπας και νιωσω, αλλα περασε και δεν αγγιξε ουτε ξυστα, οποτε ειναι δικαιο να εξισορροπησω την κατασταση. Progressiv-ας δεν ειμαι, αλλα επιλεκτικα μπορω να απολαυσω διαφορα συγκροτηματα/αλμπουμ οπως τους προαναφερθεντες Shadow Gallery, που τους παρακολουθω απο το ντεμπουτο. Ομοιως αλλα αντιθετα, τα Final Experiment και Actual Fantasy, τα ειχα στο σπιτι δανεικα απο φιλο για καποιους μηνες απο τοτε που βγηκαν, και δεν ενιωσα σχεδον καθολου. Το Universal Migrator part 2 , το ειχα αγορασει λογω Dickinson, αλλα ΠΑΛΙ δεν ενιωσα. Συμπερασμα: Τι του βρισκετε ρε γαμωτο;;;!!! :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από CountRaven »

Priamos έγραψε: Πέμ 17 Οκτ 2019, 07:31 Συνηθως δεν πεταγομαι σαν την τσουτσουνα να χαλασω το παρτυ, αλλα επειδη πρωι πρωι εβαλα το Loser με τον Baker (που γουσταρω Shadow Gallery) μπας και νιωσω, αλλα περασε και δεν αγγιξε ουτε ξυστα, οποτε ειναι δικαιο να εξισορροπησω την κατασταση. Progressiv-ας δεν ειμαι, αλλα επιλεκτικα μπορω να απολαυσω διαφορα συγκροτηματα/αλμπουμ οπως τους προαναφερθεντες Shadow Gallery, που τους παρακολουθω απο το ντεμπουτο. Ομοιως αλλα αντιθετα, τα Final Experiment και Actual Fantasy, τα ειχα στο σπιτι δανεικα απο φιλο για καποιους μηνες απο τοτε που βγηκαν, και δεν ενιωσα σχεδον καθολου. Το Universal Migrator part 2 , το ειχα αγορασει λογω Dickinson, αλλα ΠΑΛΙ δεν ενιωσα. Συμπερασμα: Τι του βρισκετε ρε γαμωτο;;;!!! :D
Μην πετάγιεσαι σαν την τσουτσούνα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Priamos »

CountRaven έγραψε: Πέμ 17 Οκτ 2019, 08:11

Μην πετάγιεσαι σαν την τσουτσούνα.
Ε, τοτε μη με "βάζετε" να ακούω πρωί-πρωι μουσική! :P :mad:
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

Priamos έγραψε: Πέμ 17 Οκτ 2019, 07:31 Συνηθως δεν πεταγομαι σαν την τσουτσουνα να χαλασω το παρτυ, αλλα επειδη πρωι πρωι εβαλα το Loser με τον Baker (που γουσταρω Shadow Gallery) μπας και νιωσω, αλλα περασε και δεν αγγιξε ουτε ξυστα, οποτε ειναι δικαιο να εξισορροπησω την κατασταση. Progressiv-ας δεν ειμαι, αλλα επιλεκτικα μπορω να απολαυσω διαφορα συγκροτηματα/αλμπουμ οπως τους προαναφερθεντες Shadow Gallery, που τους παρακολουθω απο το ντεμπουτο. Ομοιως αλλα αντιθετα, τα Final Experiment και Actual Fantasy, τα ειχα στο σπιτι δανεικα απο φιλο για καποιους μηνες απο τοτε που βγηκαν, και δεν ενιωσα σχεδον καθολου. Το Universal Migrator part 2 , το ειχα αγορασει λογω Dickinson, αλλα ΠΑΛΙ δεν ενιωσα. Συμπερασμα: Τι του βρισκετε ρε γαμωτο;;;!!! :D
Αν δεν νοιώθεις με τη μουσική του Arjen, σε συμβουλεύω να κάνεις το Voight-Kampff test. Φοβού τους Blade Runners :P
CountRaven έγραψε: Πέμ 17 Οκτ 2019, 03:27 @Heddigan Ποιο blog είχες;
Ένα ξεχασμένο στη λήθη του Internet με το όνομα The Tomb. Μαζί με ένα φίλο από το fan club των Grave Digger και κάποια παιδιά από το σύνδεσμο της Προοδευτικής. Ήταν οπαδικό blog με ποδοσφαιρική/metal θεματολογία. Ωραία χρόνια.

Πάμε και μία φλωριά.

Nightwish - Storytime (2011)

Εικόνα

10ιντσο gatefold λευκό βινύλιο το Storytime single των Nightwish, γιατί στηρίζω Anette Olzon (άσχετα αν δεν το έχει στα live) και το καμπαρέ metal του Holopainen, κι όχι γιατί ήρθε σαν bonus δώρο από την Nuclear Blast σε μία μεγάλη παραγγελία που είχα κάνει.

Το single περιέχει το Storytime στην album version, την Radio edit και την instrumental.
White Wolf

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από White Wolf »

CountRaven έγραψε: Πέμ 17 Οκτ 2019, 08:11
Priamos έγραψε: Πέμ 17 Οκτ 2019, 07:31 δεν πεταγομαι σαν την τσουτσουνα
Μην πετάγιεσαι σαν την τσουτσούνα.
Να πεταγεσαι σαν την τσουτσουνα πασα μου οπου θες!!
Μην ακους οσους ανηκουν στην πεοφοβικη πτερυγα του φορουμ.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Priamos »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:03
CountRaven έγραψε: Πέμ 17 Οκτ 2019, 08:11
Priamos έγραψε: Πέμ 17 Οκτ 2019, 07:31 δεν πεταγομαι σαν την τσουτσουνα
Μην πετάγιεσαι σαν την τσουτσούνα.
Να πεταγεσαι σαν την τσουτσουνα πασα μου οπου θες!!
Μην ακους οσους ανηκουν στην πεοφοβικη πτερυγα του φορουμ.
:D
Η τσουτσουνοφοβια δε θα περάσει! :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από theBox »

[mention]Priamos[/mention] Oυτε τα 2 πρώτα (experiment kai fantasy), ουτε το migrator pt 2 ειναι ιδιαιτερα καλα ή/και αντιπροσωπευτικα. Το παρτυ αρχιζει με το Into the electric Castle, (κανει διαλλειμα στα migrator) και συνεχιζεται στα Human Equation, 01011001, Theory of Everything (μικρη κοιλια), και προσφατως The source.

ΘΕΩΡΩ, οτι το να ακουσεις μεμονομένα το Loser, αδικει το όλο πόνημα, αλλά απο την άλλη εγω ειμαι και προγκρεσσιβας.

Στη θεση σου θα ξεκίναγα απο το Electric Castle παντως (απα τα επη, ειναι μαλλον το λιγοτερο "eurovision"), φουλ ολοκληρωμενη ακροαση.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

Bolt Thrower - The IV Crusade (1992)

Εικόνα

Κάποιοι πηγαίνουν και δίνουν μία περιουσία να αγοράσουν ένα έργο τέχνης ζωγραφικής για να το απολαμβάνουν δίπλα στο τζάκι τους (ή καλοριφέρ - ότι έχει ο καθένας) με ένα ποτήρι κρασί και μουσική που τους ευχαριστεί.

Με 20 ευρώ παίρνεις το έργο του Ντελακρουά, "Η είσοδος των Σταυροφόρων στην Κωνσταντινούπολη το 1204", αναβαθμισμένο με το γαμάτο logo των Bolt Thrower και το απολαμβάνεις με Merlot (οι deathάδες πίνουμε μόνο Merlot) και μία ακόμη δισκάρα του ΒολιδοΕκτοκευτή. Business as usual με πολεμικές ριφάρες, μπάσο που σφυροκοπάει, σολιές μυδράλιο, τύμπανα που βομβαρδίζουν και τον υπερdeathά Karl Willetts ως πολεμικό ανταποκριτή.

Αγαπημένα κομμάτια από το βινύλιο της συλλογής μου τα The IV Crusade, Embers, This Time it's War, Dying Creed κι όλα τα υπόλοιπα του δίσκου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προώθηση”