Heddigan's Collection

Έχετε συγκρότημα/περιοδικό/εταιρεία/blog? Σπαμάρετε!
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από apeitharxos »

Θεϊκές ατάκες παίζουν εδώ, συνέχισε έτσι φίλε...πάντως ό,τι μου αρέσει από eurovision είναι το hold me now του Johnny Logan, και αυτά εδώ τα δύο, οι sabaton με τίποτα...



Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ο Ρακιντζής ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του και κανείς δεν τον κατάλαβε τότε. Εκτός από τον Πουφ δατ ιζ.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Starman »

Το απόλυτο metal video των 00s. Κάθε φορά που θα πέσει στην αντίληψή μου, μου έρχεται στο νου το Hypertrace των Scanner, ενώ η synth κιθάρα είναι καρφί Somewhere In Time. :D
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

Το Hold me now του Logan παίζει κάθε εβδομάδα στο γήπεδο των Bohemian (μεγάλος fan), οπότε ανατριχίλα.
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

Circle II Circle - Watching in Silence (2003)

Εικόνα

Το 2001 οι Savatage κυκλοφορούν τον τελευταίο τους δίσκος, κι ο Χοντρός με τον αείμνηστο Paul O’Neil το κλείνουν το μαγαζί. Κίνηση καθαρά εμπορική αφού από ότι φαίνεται το να τραγουδούν τα κάλαντα στο Broadway έχει πολύ χρήμα. Επειδή όμως τα μέλη των Savatage είχαν πολύ ακόμη μουσική να δώσουν, άρχισαν να ξεφυτρώνουν τα υποκαταστήματα με πρώτο και καλύτερο τους Circle II Circle.

Το Watching in Silence θα ήταν το επόμενο Savatage άλμπουμ, με τον Stevens στα φωνητικά, αφού όλες οι συνθέσεις έχουν γραφτεί από Oliva/Caffrey/Stevens (συμμετέχει κι ο άλλος αείμνστος LaPorte). Το Watching in Silence είναι το 9 χρόνια μικρότερο αδερφάκι του Handful of Rain, με διαφορετικό επίθετο αλλά που έχει όλα τα όμορφα Savatage χαρακτηριστικά και στέκεται περήφανα στην ιστορία που χάραξαν τα αδέρφια Oliva (κι εδώ αείμνηστος).

Η digipack έκδοση της AFM που έχω, είναι από τα ομορφότερα CDs της συλλογής μου. Οι δισκογραφικές εταιρείες πρέπει να καταλάβουν πως όταν ζητούν 15-20 ευρώ για ένα CD, πρέπει να προσφέρουν ένα ολοκληρωμένο έργο τέχνης φυσικής υπόστασης που θα χαίρεσαι να το συλλέξεις, κι όχι booklet με χαρτί εφημερίδας, χωρίς στίχους και artwork φτιαγμένο στο MS Paint.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ωραία αφορμή για να το ξανακούσω
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ωραία μπάντα οι CIIC, κρίμα που ποτέ δεν πέρασαν στην πρώτη εθνική και κρίμα που το σημείο αναφοράς ήταν πάντα οι Savatage.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

Zippo190 έγραψε: Δευ 05 Αύγ 2019, 10:34 Ωραία μπάντα οι CIIC, κρίμα που ποτέ δεν πέρασαν στην πρώτη εθνική και κρίμα που το σημείο αναφοράς ήταν πάντα οι Savatage.
Δυστυχώς η ιστορία έχει δείξει πως όλες οι μπάντες που δημιουργήθηκαν από διάσπαση πετυχημένων συγκροτημάτων θα ζούνε μια ζωή στη σκιά της επιτυχίας του παρελθόντος.

Πάμε κι ένα πιο extreme.

Asphyx - Incoming Death (2016)

Εικόνα

Deathας δεν είμαι σε καμία περίπτωση, στη συλλογή μου δεν κατέχω ούτε καν τα κλασσικά του ιδιώματος. Παρόλαυτα δεν το απορρίπτω σαν μουσική, κι όταν πρόκειται να πάω σε συναυλία όπου θα παίξει κάποια death μπάντα, θα τσιμπήσω κάποιο CD τους. Στο Redemption festival του 2018 με headliners τους Primordial, θα έπαιζαν κι οι Asphyx, οπότε πήγα κι αγόρασα πράμα από όλες τις μπάντες θα έβλεπα live και δεν είχα επαφή.

Για όσους δεν γνωρίζουν, οι Asphyx παίζουν Death Doom. Προσοχή, δεν είναι το ίδιο με το Doomdeath (κάτι σαν το ΚΚΕ Μ-Λ και Μ-Λ ΚΚΕ). Μετά από αρκετές ακροάσεις, δυσκολεύτηκα να βρω τα Doom στοιχεία στο album. To μόνο που βρήκα ήταν στο βιβλιαράκι, στο Hail section, αναφέρουν καμιά 50αριά death-thrash μπάντες και τους Candlemass.

To Incoming Death δεν είναι για κάθε μέρα, αλλά ένας old school death δίσκος με μοντέρνα παραγωγή, στίχους πολύ ενδιαφέρον για όσους τη βρίσκουν με morbid ιστορίες και κομματάρες για όλο τον κόσμο όπως το The Grand Denial, το Forerunners of the Apocalypse και το The Feeder.
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

Sanctuary - Refuge Denied (1988)

Εικόνα

Είναι κάτι λεμέδες που γεννήθηκαν πριν το 1982 κι ανακάλυψαν πρώτα τους Nevermore κι ύστερα τους Sanctuary. Τέτοιος λεμές είμαι κι εγώ, και για να επανορθώσω τους τιμώ μόνο σε format βινυλίου. To Refuge Denied είναι η πιο σωστή απάντηση στις ηλίθιες ερωτήσεις που έβλεπες παλαιότερα στα μουσικά forum (αν ναυαγήσεις σε ένα νησί, εκτός από playstation, γκόμενα και συνδρομητικό να βλέπεις τον Θρύλο, ποιον δίσκο θα ήθελες να έχεις μαζί σου;).

Δισκάρα από τις λίγες, καμία μετέπειτα δουλειά του Warell Dane δεν το ξεπέρασε (προσωπική άποψη), όλα τα κομμάτια είναι ένα κι ένα, το αμερικάνικο power στα καλυτερά του. To Battle Angels είναι από τα πιο γαμάτα εναρκτήρια κομμάτια, μία πύλη στην μοναδική μεταλλική απόλαυση των 80s. Τέλος, τo Refuge Denied μου άλλαξε την άποψη για τον Mustaine (προς το καλύτερο - αν και παραμένει λακαμάς), ο οποίος κάνει την παραγωγή.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Heddigan έγραψε: Τρί 06 Αύγ 2019, 12:51 Τέλος, τo Refuge Denied μου άλλαξε την άποψη για τον Mustaine (προς το καλύτερο - αν και παραμένει λακαμάς), ο οποίος κάνει την παραγωγή.
Κάπως έτσι κ εγω όταν διάβασα πως παίζει αυτή τη σολάρα στο ιντρο. Για κάποιο λόγο είχε φάει Χ στην συνείδησή μου σαν lead κιθαρίστας, κ μάλλον ευθύνεται ο Hammet και ο Friedman για αυτό.



Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Starman »

Λόγω Mustaine και εγώ πήρα αυτό το δίσκο, αφού οι αρχικές κόπιες εδώ στην Ελλάδα είχαν μια αυτοκόλλητη μαύρη ετικέτα που ενημέρωνε για τη παραγωγή του μπάρμπα - Dave. Τελικά αποδείχθηκε ότι η παραγωγή δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, αλλά το Refuse Denied σπέρνει από την αρχή ως το τέλος. Και για μένα αυτή είναι η καλύτερη δουλειά του μακαρίτη, αφού το επόμενο είναι πιο εκλεπτυσμένο, ενώ τους Nevermore ποτέ δεν τους πάλεψα.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από apeitharxos »

Heddigan έγραψε: Δευ 05 Αύγ 2019, 15:37
Για όσους δεν γνωρίζουν, οι Asphyx παίζουν Death Doom. Προσοχή, δεν είναι το ίδιο με το Doomdeath (κάτι σαν το ΚΚΕ Μ-Λ και Μ-Λ ΚΚΕ).
Δεν έχω ξανακούσει τον όρο Death Doom, ως ξεχωριστό ιδίωμα (το doom death προφανώς και καταλαβαίνουμε όλοι τι είναι). Πάντως, να υποθέσω ότι τελικά και εσύ δεν έχεις καταφέρεις να τον προσδιορίσεις;
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από castledemon »

Heddigan μορφάρα καλωσήρθες.
Ο Mustaine χαντακωσε τελειως την παραγωγη του Refuge Denied
Μπορει να βοηθησε το ονομα του στο promo της μπαντας αλλά φανταζομαι πως το Refuge Denied ηταν και ο λογος που δεν εκανε αλλες παραγωγες για αλλες μπαντες (απ'οσο γνωριζω τουλαχιστον, ας με διαψευσει καποιος αν κανω λαθος)
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

apeitharxos έγραψε: Τρί 06 Αύγ 2019, 16:17
Heddigan έγραψε: Δευ 05 Αύγ 2019, 15:37
Για όσους δεν γνωρίζουν, οι Asphyx παίζουν Death Doom. Προσοχή, δεν είναι το ίδιο με το Doomdeath (κάτι σαν το ΚΚΕ Μ-Λ και Μ-Λ ΚΚΕ).
Δεν έχω ξανακούσει τον όρο Death Doom, ως ξεχωριστό ιδίωμα (το doom death προφανώς και καταλαβαίνουμε όλοι τι είναι). Πάντως, να υποθέσω ότι τελικά και εσύ δεν έχεις καταφέρεις να τον προσδιορίσεις;
Τι να σε πω αδερφέ, ως Death Doom τους προμοτάρει η Century Media... Γιατί έτσι; ... Έτσι, γιατί;
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Ευτυχώς που κυκλοφόρησε το Inception και ακούσαμε τα τραγούδια όπως τα είχε στο μυαλό της η μπάντα και όχι ο "παραγωγός" και ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΑΜΕ ακόμα περισσότερο!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προώθηση”