SOULDROWN - Evil of War (Demo '00)

Έχετε συγκρότημα/περιοδικό/εταιρεία/blog? Σπαμάρετε!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

SOULDROWN - Evil of War (Demo '00)

Δημοσίευση από JimmyF »

Πριν καμιά εικοσαριά χρόνια και βάλε, κάτι τέτοια παίζαμε..
Όποιος νιώσει κάτι και θέλει κάποια mbytes μουσικής παραπάνω, ας στείλει pm για να στείλω link για free download.
Πάνω από όλα όμως, η γνώμη και τα σχόλιά σας είναι αυτό που μετράει.

Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

SOULDROWN - Evil of War (Demo '00)

Δημοσίευση από Starman »

Αν και τα ακούσματά μου κινούνται στα στενά όρια του παραδοσιακού metal, θα πω τη γνώμη μου και ας μην είμαι ο πιο κατάλληλος. Εν τούτοις πιστεύω ότι η προσπάθεια μετράει, ειδικά την εποχή που ηχογραφήθηκε, καθώς πολλές παθογένειες των Ελληνικών demo της εποχής υπάρχουν και εδώ. Ο ήχος είναι ένα από αυτά, καθώς τα ντραμς μου φαίνονται κάπως επίπεδα, ενώ ήθελα την κιθάρα πιο μπροστά. Όσον αφορά τον τραγουδιστή θα τον ήθελα με πιο πολύ χρώμα και βάθος. Καλύτερο τραγούδι το Evil Of War και ακολουθεί το See The Signs. Tο συγκρότημα δεν το ήξερα καν, οπότε αν θέλεις γράψε καμιά πληροφορία παραπάνω, πέρα από αυτές του bandcamp. Στο forum όμως υπάρχουν πιο ειδικοί σε αυτά τα ακούσματα, άρα η δική τους γνώμη ίσως να είναι πιο σημαντική.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

SOULDROWN - Evil of War (Demo '00)

Δημοσίευση από JimmyF »

[mention]Starman[/mention] Και μόνο που έδωσες το χρόνο σου να ακούσεις και να γράψεις πώς σου φάνηκε, super thanx! Και ναι, νομίζω ότι σε όλα τα σημεία έχεις δίκιο. Και στα φωνητικά (η αφεντιά μου) και στην παραγωγή χρειάζονταν παραπάνω chops. Και γενικώς καθώς ο σκελετός των κομματιών είχε γραφτεί μέχρι και 5-6 χρόνια πριν την ηχογράφηση, είχαν αρχίσει να μπαγιατεύουν στα νεαρά τότε αυτιά μας, οπότε είπαμε, αστο, πάμε να δουλέψουμε τα επόμενα. Αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...Το demaki πάντως λειτουργεί σαν ανάμνηση μιας 'αθώας' εποχής για μένα.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

SOULDROWN - Evil of War (Demo '00)

Δημοσίευση από Starman »

Τα μέλη της τότε μπάντας σας, τα συναντάμε σήμερα κάπου αλλού;
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

SOULDROWN - Evil of War (Demo '00)

Δημοσίευση από JimmyF »

Τους 2 που έτσι κι αλλιώς γράψαμε και ηχογραφήσαμε τελικά το demo -μαζί με τη γιαπωνέζικη εγγύηση στα drums- :) όχι. Κάποια παιδιά που προ demo προβάραμε μαζί, δεν ξέρω.
White Wolf

SOULDROWN - Evil of War (Demo '00)

Δημοσίευση από White Wolf »

Για αυτο που ειναι, δηλαδη ντεμο, 20 χρονια πριν, ελληνικο. Ειναι καλο.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SOULDROWN - Evil of War (Demo '00)

Δημοσίευση από CountRaven »

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ σε γενικές γραμμές. Έχει αυτή τη ζεστασιά εκείνης της εποχής που τόσο πολύ λείπει σήμερα.

Επίσης για μένα σε ένα demo έχει περισσότερη σημασία η "ψυχή" που βγάζει ένα σχήμα. Οι οποίες τεχνικές παρατηρήσεις έρχονται μετά.

Το υλικό μου θύμησε τις αντίστοιχες demo ηχογραφήσεις των Ελλήνων Black Sun.

Αγαπημένα κομμάτια το "Evil of War" και "See the Signs" τα οποία τα θεωρώ και τα πλέον δούλεμα.

Στα υπόλοιπα μπορώ να το εντοπίσω πιο εύκολα αυτό που αναφέρεις φίλε [mention]JimmyF[/mention] - ότι είναι δηλαδή παλιότερα γραμμένο το υλικό. Η προσέγγιση δηλαδή μου βγάζει κάτι το "εφηβικό" μα δεν το αναφέρω με αρνητικό πρόσημο. Απλά συμβαίνει.

Θα ήθελα το έξτρα υλικό αν έχεις την καλοσύνη.

Ως αντάλλαγμα θα σας ποστάρω και εγώ demo που έκανα στα 23 μου -not-.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

SOULDROWN - Evil of War (Demo '00)

Δημοσίευση από JimmyF »

[mention]Corum Jhaelen Irsei[/mention] , [mention]CountRaven[/mention] Ευχαριστώ πολύ για τα ειλικρινή σχόλια.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

SOULDROWN - Evil of War (Demo '00)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

αυτό το Evil of War ήταν πολύ καλό. demo είναι και σαν demo πρέπει να το κρίνουμε. με τη σωστή καθοδήγηση θα μπορούσε να βγει κάτι πολύ καλό σαν πρώτη ολοκληρωμένη δουλειά. αγάπησα το μπάσο και αυτά τα ελληνικά πλήκτρα που είναι τόσο late 90s - early 00s
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προώθηση”