Θεοκτονία

Κείμενα μελών του φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Vic »

E, για την ανατροπή αναφέρομαι στον Παρείσακτο όπως το θυμάμαι από το βιβλίο τσέπης που λέω, The Outsider το ορίτζιναλ. Ή και ένα άλλο με τον καλλιτέχνη που ζωγραφίζει γκουλ και τέτοια και στο τέλος ο αφηγητής διαπιστώνει ότι το μικρό σκίτσο που νόμιζε ότι ήταν για ρέφερενς για τον πίνακα ενός γκουλ που μασουλάει ένα κρανίο ή κάτι τέτοιο, είναι κανονική φωτογραφία.

Για το συγγραφέα που φτιάχνει ένα σύμπαν που ζωντανεύει, ξεκινάμε από τον μύθο της Γαλάτειας και φτάνουμε μέχρι το Stranger than Fiction και την ταινία του Μπομπ του Σφουγγαράκη με τον Μπαντέρας! Μαζί βάζω και τον Έριχ Ζαν του Λάβκραφτ που είχε μια αναλογία τύπου δημιουργώ πράματα (όχι με την πένα αλλά το δοξάρι). Ομολογώ δεν θυμάμαι συγκεκριμένα τώρα κάποιο διήγημα αντίστοιχο που παίζει τέτοιος εμφύλιος και συγκεκριμένη ανατροπή αλλά τέσπα κάπως έτσι! Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι είναι ένα θέμα αρκετά ανοιχτό που το λες και υποείδος.

Άνταμς ο αγαπημένος μου. Έβερ. Τον διαβάζω τακτικά κάθε χρόνο γιατί απλά τον χαίρομαι. Πράτσετ κτηνώδης αδυναμία. Επομένως με ενδιαφέρει περισσότερο από ό,τιδήποτε άλλο!
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Priamos »

Vic έγραψε: Τρί 28 Αύγ 2018, 20:15

Άνταμς ο αγαπημένος μου. Έβερ. Τον διαβάζω τακτικά κάθε χρόνο γιατί απλά τον χαίρομαι. Πράτσετ κτηνώδης αδυναμία. Επομένως με ενδιαφέρει περισσότερο από ό,τιδήποτε άλλο!
Ωχ! Ελπιζω να μην ανεβασα τον πηχη ψηλα.Αντικειμενικά δεν είναι τόσο πολλες οι ομοιότητες και φυσικά δεν συγκρίνομαι ποιοτικά. "Ο Αλλόκοσμος" ηταν το πρωτόλειο μου. Αποτελεσμα δυο στοιχημάτων : Με τον κολλητο μου και συγγραφέα, ότι μπορεί ο "καθένας" να γράψει ( κατα αναλογια με τον Ratatouille χαχαχα) και με τον εαυτο μου, οτι μπορω να παρω την εξωφρενικη εναρκτήρια φράση, που μου ηρθε στα πλαισια ενός random αλλά τυπικού μου σουρεαλιστικού πνευματικού τοκετού, και να την κανω διήγημα. Και παλι αναπτυσσω σε 5 σελιδες, υλικο που θα ηθελε τουλαχιστον 20 και παραβιαζω καταφορα εναν απο τους βασικους συγγραφικους κανονες, "show, don't tell".

O Αλλόκοσμος

https://wetransfer.com/downloads/92aa0f ... ient_email
Κατεβάστε το πριν το κατεβάσουν! =]
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Priamos »

Για οσους δεν τα προφτασαν την προηγουμενη φορα:
1) ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ
Η συμμετοχη μου στην ανθολογια, "Αντιθετο Ημισφαιριο 4". Ενα διηγημα μυστηριου -φαντασιας.
2)ΑΙΜΑΤΙΝΑ ΔΑΚΡΥΑ
Μια γοτθικη "νουβελα" για ευαισθητες ψυχες. Το αγαπημενο μου.
3) ΕΡΠΟΝΤΑ ΟΝΤΑ
Μια "ασκηση" 400 λεξεων με θεμα "απο το σκοταδι στο φως", που μου πηρε 20-30 λεπτα να γραψω. Φορος τιμης στον Λαβκραφτ, με ανατρεπτικο τελος.
https://wetransfer.com/downloads/0c7e62 ... ient_email
Αναμενω αποψεις.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από theBox »

Καρδουλες!!!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Να προτείνω να κάνετε share κείμενα από το google docs για να μπορούμε να διαβάζουμε κ εμείς από τα κινητά; Μπορείτε ανα πάσα στιγμή να ακυρώσετε το λινκ ;)

υγ: Σκεφτόμουν κάποια στιγμή αν έχει νόημα να ανοίγαμε ένα τόπικ για συγγραφικό feedback ποικίλης ύλης (αντίστοιχο με αυτό που υπάρχει για τα lyrics). Τι λέτε;
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
White Wolf

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από White Wolf »

ενα τετοιο τοπικ αντιστοιχο με τα λιρικς θα το ηθελα ιδιαιτερως...
πολυ καλη ιδεα!
White Wolf

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από White Wolf »

Priamos έγραψε: Σάβ 12 Ιαν 2019, 12:00 Για οσους δεν τα προφτασαν την προηγουμενη φορα:
1) ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ
Η συμμετοχη μου στην ανθολογια, "Αντιθετο Ημισφαιριο 4". Ενα διηγημα μυστηριου -φαντασιας.
2)ΑΙΜΑΤΙΝΑ ΔΑΚΡΥΑ
Μια γοτθικη "νουβελα" για ευαισθητες ψυχες. Το αγαπημενο μου.
3) ΕΡΠΟΝΤΑ ΟΝΤΑ
Μια "ασκηση" 400 λεξεων με θεμα "απο το σκοταδι στο φως", που μου πηρε 20-30 λεπτα να γραψω. Φορος τιμης στον Λαβκραφτ, με ανατρεπτικο τελος.
https://wetransfer.com/downloads/0c7e62 ... ient_email
Αναμενω αποψεις.
Τα τσιμπησα απο εδω, οποτε αγνοησε το μηνυμα στο "δικο μου τοπικ".
Άβαταρ μέλους
Stormbringer7
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:33
Τοποθεσία: ATHENS

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Stormbringer7 »

Priamos έγραψε: Σάβ 12 Ιαν 2019, 12:00 Για οσους δεν τα προφτασαν την προηγουμενη φορα:
1) ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ
Η συμμετοχη μου στην ανθολογια, "Αντιθετο Ημισφαιριο 4". Ενα διηγημα μυστηριου -φαντασιας.
2)ΑΙΜΑΤΙΝΑ ΔΑΚΡΥΑ
Μια γοτθικη "νουβελα" για ευαισθητες ψυχες. Το αγαπημενο μου.
3) ΕΡΠΟΝΤΑ ΟΝΤΑ
Μια "ασκηση" 400 λεξεων με θεμα "απο το σκοταδι στο φως", που μου πηρε 20-30 λεπτα να γραψω. Φορος τιμης στον Λαβκραφτ, με ανατρεπτικο τελος.
https://wetransfer.com/downloads/0c7e62 ... ient_email
Αναμενω αποψεις.
εγω που τα εχω διαβασει ολα θελω κι αλλο!!!!!! :roll:

ποσο περηφανη νιωθω που εχω φιλο εναν μελλοντικα διασημο συυγραφεα!!!!!!!!!!!
Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Priamos »

Stormbringer7 έγραψε: Κυρ 13 Ιαν 2019, 19:41
Priamos έγραψε: Σάβ 12 Ιαν 2019, 12:00 Για οσους δεν τα προφτασαν την προηγουμενη φορα:
1) ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ
Η συμμετοχη μου στην ανθολογια, "Αντιθετο Ημισφαιριο 4". Ενα διηγημα μυστηριου -φαντασιας.
2)ΑΙΜΑΤΙΝΑ ΔΑΚΡΥΑ
Μια γοτθικη "νουβελα" για ευαισθητες ψυχες. Το αγαπημενο μου.
3) ΕΡΠΟΝΤΑ ΟΝΤΑ
Μια "ασκηση" 400 λεξεων με θεμα "απο το σκοταδι στο φως", που μου πηρε 20-30 λεπτα να γραψω. Φορος τιμης στον Λαβκραφτ, με ανατρεπτικο τελος.
https://wetransfer.com/downloads/0c7e62 ... ient_email
Αναμενω αποψεις.
εγω που τα εχω διαβασει ολα θελω κι αλλο!!!!!! :roll:

ποσο περηφανη νιωθω που εχω φιλο εναν μελλοντικα διασημο συυγραφεα!!!!!!!!!!!
Τα τριγωνα Πανοραματος που σου εφερα, επιασαν τοπο! ;) :D
Τσεκαρε και το διηγημα του Corum, αν δεν το χεις κανει. Πολυ δυνατος.
https://www.forgotten-scroll.net/forum/ ... 923#p22923
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Stormbringer7
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:33
Τοποθεσία: ATHENS

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Stormbringer7 »

Priamos έγραψε: Κυρ 13 Ιαν 2019, 20:02
Stormbringer7 έγραψε: Κυρ 13 Ιαν 2019, 19:41
Priamos έγραψε: Σάβ 12 Ιαν 2019, 12:00 Για οσους δεν τα προφτασαν την προηγουμενη φορα:
1) ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ
Η συμμετοχη μου στην ανθολογια, "Αντιθετο Ημισφαιριο 4". Ενα διηγημα μυστηριου -φαντασιας.
2)ΑΙΜΑΤΙΝΑ ΔΑΚΡΥΑ
Μια γοτθικη "νουβελα" για ευαισθητες ψυχες. Το αγαπημενο μου.
3) ΕΡΠΟΝΤΑ ΟΝΤΑ
Μια "ασκηση" 400 λεξεων με θεμα "απο το σκοταδι στο φως", που μου πηρε 20-30 λεπτα να γραψω. Φορος τιμης στον Λαβκραφτ, με ανατρεπτικο τελος.
https://wetransfer.com/downloads/0c7e62 ... ient_email
Αναμενω αποψεις.
εγω που τα εχω διαβασει ολα θελω κι αλλο!!!!!! :roll:

ποσο περηφανη νιωθω που εχω φιλο εναν μελλοντικα διασημο συυγραφεα!!!!!!!!!!!
Τα τριγωνα Πανοραματος που σου εφερα, επιασαν τοπο! ;) :D
Τσεκαρε και το διηγημα του Corum, αν δεν το χεις κανει. Πολυ δυνατος.
https://www.forgotten-scroll.net/forum/ ... 923#p22923
βρε συ μην προδιδεσαι...αυτα ειναι under the table :twisted: :twisted: :twisted:
εννοειται πως θα το τσεκαρω οταν το εκτυπωσω ομως =]
Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Priamos »

Stormbringer7 έγραψε: Κυρ 13 Ιαν 2019, 20:05
βρε συ μην προδιδεσαι...αυτα ειναι under the table :twisted: :twisted: :twisted:
εννοειται πως θα το τσεκαρω οταν το εκτυπωσω ομως =]
Ειναι ανοικονομητος ο κερατας! Θα σου τελειωσει ολο το μελανι και τις Α4 γιατι ειναι "απλας". :D Αν εγραφε "κανονικα' θα σου χρειαζονταν οι μισες σελιδες! [mention]Corum Jhaelen Irsei[/mention]
Surreal Killer
White Wolf

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από White Wolf »

Priamos έγραψε: Κυρ 13 Ιαν 2019, 20:09 Ειναι ανοικονομητος ο κερατας!
γιατι ειναι "απλας".
Αν εγραφε "κανονικα'
Τωρα μιλας σωστα! πριν δεν σε αναγνωριζα...
Άβαταρ μέλους
Stormbringer7
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:33
Τοποθεσία: ATHENS

Θεοκτονία

Δημοσίευση από Stormbringer7 »

Priamos έγραψε: Κυρ 13 Ιαν 2019, 20:09
Stormbringer7 έγραψε: Κυρ 13 Ιαν 2019, 20:05
βρε συ μην προδιδεσαι...αυτα ειναι under the table :twisted: :twisted: :twisted:
εννοειται πως θα το τσεκαρω οταν το εκτυπωσω ομως =]
Ειναι ανοικονομητος ο κερατας! Θα σου τελειωσει ολο το μελανι και τις Α4 γιατι ειναι "απλας". :D Αν εγραφε "κανονικα' θα σου χρειαζονταν οι μισες σελιδες! @Corum Jhae[mention]Corum Jhaelen Irsei[/mention]

Ευτυχώς τα ενωσα και γλιτωσα τις μισές αλλά και πάλι είναι large το αγόρι μας!!! :roll:
Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δικά μας γραπτά”