Θεοκτονία

Κείμενα μελών του φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Priamos »

Thanx παίδες για τα σχόλια και το χρόνο που ξοδέψατε να το διαβάσετε. Τα σχόλια είναι σε μεγάλο βαθμό to the point. Το διήγημα είναι ιδιαίτερα πυκνογραμμενο μάλλον λόγω φυγοπονιας, και χαλαρά θα μπορούσε να είναι πιο εκτεταμένο. Το πομπώδες ύφος στην αρχή δεν το έχω εγώ , το έχει ο ήρωας και το ξερό ύφος στη συνέχεια πράγματι είναι ένα από τα χαρακτηριστικά μου (ελαττώματα μου ; ) που δεν μπορώ να αποβαλω όπως και η απουσία συναισθηματισμού/αποστασιοποίηση. Μάλιστα για να ελέγξω/αντιστρέψω αυτή την έλλειψη συναισθημάτων που χαρακτηρίζει τα διηγήματα μου, έγραψα μια γοτθική νουβέλα που προσεγγίζει τα όρια του μελό και είναι από τα αγαπημένα μου. Αργότερα ίσως το ανεβάσω κι αυτό.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Lilith »

Το πομπώδες της γραφής μου αρέσει πάρα πολύ σε τέτοιες ιστορίες και αυτο που παρατήρησα και το θεωρώ σημαντικό για κάθε συγγραφή είναι πως δημιουργούνται πολύ έντονες εικόνες κατά την διάρκεια της ανάγνωσης. Στα βιβλία που έχουν πέσει στα χέρια μου κατά καιρούς έχω κάνει έναν διαχωρισμό σε σχέση με την γραφή. Χωρίζω τους συγγραφείς σε εκείνους που πιστέυουν οτι μπορούν να επηρεάσουν τον αναγνώστη, να τον "τρομάξουν" και να του εγείρουν την περιέργεια, μέσα από τις εικόνες που δημιουργούνται καθώς διαβάζουν -και αυτό το επιδιώκουν με όλη τους την ψυχή οι συγγραφείς και φάινεται-, και από την άλλη υπάρχουν εκείνοι που μοιάζουν να επαναπάυονται στην ιδέα οτι ο κόσμος "ετσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να φοβηθεί" και εστιάζουν στην ευρηματικότητα και στο character development προκειμένου να καλυψουν αυτό το κενό. Προτιμώ τούς πρώτους..

Η φράση «Κάψτε το σας παρακαλώ στον κλίβανο μαζί με τα άλλα σκουπίδια» μου θύμισε την ιστορία του Robert Louis Stevenson. :D Μόλις είχε γράψει τα πρώτα κεφάλαια από το έργο του "The Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde" και σκέφτηκε ο καημένος να το δείξει στην γυναίκα του. Εκείνη έκανε τόσο αρνητική κριτική που τον καταρράκωσε και τον ανάγκασε να κάψει το χειρόγραφο. Μετά από καιρό όμως εκείνος πείσμωσε και ξαναέγραψε την ιστορία, βρήκε εκδότη και είχε τεράστια επιτυχία.

Πολλά μπράβο για την προσπάθεια αλλά θα ήθελα η ιστορία να είναι μεγαλύτερη γιατί εκεί που πάμε να μπούμε μέσα στο ζουμί της υπόθεσης διαβάζουμε "Τέλος". Αν έχεις κι άλλες τέτοιες ιστορίες αναρτησέ εδω να διαβάσουμε.

Γοτθική νουβέλα;;
Αναμένω !
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Priamos »

Ευχαριστω Lilith για τα σχόλια. =]
Θα ανεβασω τη "γοτθικη νουβελα" τωρα που εκδηλωσες ενδιαφερον, γιατι μονο εσυ και οι οπαδοι των Primordial :D θα μπορουν να την εκτιμησουν. Ολοι οι αναισθητοι τρουμεταλλοι που λυμαινονται το FS και αρνουνται να ερθουν σε επαφη με τα συναισθηματα τους :D θα την κραξουν. :~( :~(
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Πέμ 26 Απρ 2018, 23:54 Μάλιστα για να ελέγξω/αντιστρέψω αυτή την έλλειψη συναισθημάτων που χαρακτηρίζει τα διηγήματα μου, έγραψα μια γοτθική νουβέλα που προσεγγίζει τα όρια του μελό και είναι από τα αγαπημένα μου. Αργότερα ίσως το ανεβάσω κι αυτό.
πες μας ότι την έγραψες ύπο τους ήχους των Primordial :toothy: :toothy:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Lilith »

Priamos έγραψε: Παρ 27 Απρ 2018, 07:37
Θα ανεβασω τη "γοτθικη νουβελα" τωρα που εκδηλωσες ενδιαφερον, γιατι μονο εσυ και οι οπαδοι των Primordial :D θα μπορουν να την εκτιμησουν.
Θα την διαβάσω ακούγοντας στο background το "Dark romanticism...sorrow's bitter harvest" απο Primordial :toothy:
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Priamos »

Οριστε λοιπον και τα "Αιμάτινα Δάκρυα".
https://wetransfer.com/downloads/b3dc7c ... 617/375a31

Η απαντηση μου σε οσους με προκαλεσαν στο παρελθον οτι δεν μπορω να γραψω απλα και συναισθηματικα. Αυστηρα μονο για οσους νιωθουν. Η γυναικα μου ειναι ακομα με ορούς, για να μην παθει αφυδατωση απο το κλαμα και γω καθε φορα που το διαβαζω, ενα κλαμα το ριχνω για κανα μισαωρο.

Count, το εμπνευστηκα απο το φοβερο νεκροταφειο της Συρου.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Lilith »

Ο ήρωας της ιστορίας είναι αναγκασμένος να κυνηγά τον πιο εφιαλτικό του εχθρό που δεν είναι άλλος απο τον ίδιο του τον εαυτό. Εξαιρετική ιστορία !!
Περίμενε να σου γράψω κι εγω ενα πομπώδες σχόλιο έτσι για να δένει με την ατμόσφαιρα της νουβέλας.
Εμείς οι ανύποπτοι και αμέριμνοι ορθολογιστές αναγνώστες που πορευόμαστε στα επιφανειακά σοκάκια του τετριμμένου και μέσω της συμβολικής γλώσσας του κάθε έργου αναζητούμε τις εξηγήσεις των "φαινομενικά" ανεξήγητων φαινομένων που διαβάζουμε....με απλά λόγια (για να μην το κουράζω) :) θα θέλαμε περισσότερες σελίδες :~(
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Priamos »

Ευχαριστω Lilith για το ενδιαφερον και τα σχολια σου! Αν εχεις κανει και συ καμια αποπειρα (γιατι λογικα θα το χεις το σπορ), ευχαριστως να τη διαβασω.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

βούτυρο σε έχουν κάνει οι κακές συναναστροφές
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Priamos »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 28 Απρ 2018, 09:00 βούτυρο σε έχουν κάνει οι κακές συναναστροφές
Ησυχασε γιατι θα ενημερωσω καποια ψυχη οτι δεν μοιραζεσαι μαζι μας τις ονειρικες στιγμες που περασες μαζι της στις διακοπες, παρα μιλας συνεχεια για αυτο το βρωμομεταλ και θα παρει παντοφλα!! :twisted: :twisted:
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Priamos έγραψε: Σάβ 28 Απρ 2018, 09:48
LuciferSteele έγραψε: Σάβ 28 Απρ 2018, 09:00 βούτυρο σε έχουν κάνει οι κακές συναναστροφές
Ησυχασε γιατι θα ενημερωσω καποια ψυχη οτι δεν μοιραζεσαι μαζι μας τις ονειρικες στιγμες που περασες μαζι της στις διακοπες, παρα μιλας συνεχεια για αυτο το βρωμομεταλ και θα παρει παντοφλα!! :twisted: :twisted:
μπλοφάρεις :D :D :D
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Priamos »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 28 Απρ 2018, 09:50
Priamos έγραψε: Σάβ 28 Απρ 2018, 09:48
LuciferSteele έγραψε: Σάβ 28 Απρ 2018, 09:00 βούτυρο σε έχουν κάνει οι κακές συναναστροφές
Ησυχασε γιατι θα ενημερωσω καποια ψυχη οτι δεν μοιραζεσαι μαζι μας τις ονειρικες στιγμες που περασες μαζι της στις διακοπες, παρα μιλας συνεχεια για αυτο το βρωμομεταλ και θα παρει παντοφλα!! :twisted: :twisted:
μπλοφάρεις :D :D :D
Μην δοκιμαζεις την υπομονη μου, γιατι μπορει να μαθεις αν μπλοφαρω ή οχι... :evil:
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

τότε και γω θα πω στον πρέκα πως κάποτε σε φωνάζανε Tyrant και ήσουν σκληρός, άκαμπτος και αδέκαστος bullying metaller και θα απογοητευθεί που δεν ήσουν πάντα η ευγενική και ευαίσθητη ψυχή που νόμιζε
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Priamos »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 28 Απρ 2018, 10:02 τότε και γω θα πω στον πρέκα πως κάποτε σε φωνάζανε Tyrant και ήσουν σκληρός, άκαμπτος και αδέκαστος bullying metaller και θα απογοητευθεί που δεν ήσουν πάντα η ευγενική και ευαίσθητη ψυχή που νόμιζε
Τα βάσανα της ζωής, οι συμφορές κι ο πόνος με λύγισαν και μένα και βρίσκω παρηγοριά στο δάκρυ και την ποίηση.

ΥΓ. Έτσι κι αλλιώς, κι ο Πρέκας κάποτε ήταν σκληρός μπλακμεταλλας.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

βίοι παράλληλοι λοιπόν :D
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δικά μας γραπτά”