GREEK METAL AREA - Ένα Blog για την Ελληνική Metal σκηνή

Έχετε συγκρότημα/περιοδικό/εταιρεία/blog? Σπαμάρετε!
Άβαταρ μέλους
komhsgr
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ 09 Ιουν 2022, 19:59
Επικοινωνία:

GREEK METAL AREA - Ένα Blog για την Ελληνική Metal σκηνή

Δημοσίευση από komhsgr »

Για τους φίλους της Ελληνικής μεταλ μουσικής επαναλειτουργει το blog με δωρεάν downloading

https://greek-metal-area.blogspot.com/

Οι παλιοτεροι σίγουρα με γνωρίζουν διοτι η αρχή αυτης της ιδέας υπάρχει απο το 2007 ελπίζω να αρέσει και στους νεότερους.
Επειδη κατα το παρελθόν έκανα σοβαρές ανοησιες κυριος στο θέμα νεες κυκλοφορίες, πολιτικη μου ειναι να μην έχω νεες κυκλοφοριες εκτος απο demos, singles, και οτιδίποτε δίνουν δωρεάν οι δημιουργοί.Απο πλευρά μου σας υπόσχομαι καθημερινή ενημέρωση με σπάνιες κυκλοφορίες μιάς άλλη εποχής.
Οτιδίποτε ιδέες, προτάσεις, κριτικές θα χαρώ πολύ να τις συζητήσουμε :metalhead:
Άβαταρ μέλους
komhsgr
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ 09 Ιουν 2022, 19:59
Επικοινωνία:

Re: GREEK METAL AREA - Ένα Blog για την Ελληνική Metal σκηνή

Δημοσίευση από komhsgr »

θα ήθελα την βοήθεια απο οποιον γνωρίζει

Black Side Layer - Demo 1990 αναζητώ cover
Break Out - Thrash'Em All αναζητώ πληροφορίες και Cover
Elsewhen - Promo 1996 αναζητω cover
Infernal - Angels Behind the Gates αναζητώ πληροφορίες και tracklist
Rottweiler - Demo 1987 αναζητώ cover και πληροφορίες
Medivial - Demo 1991 αναζητώ cover
Medivial - Promo 1997 αναζητώ cover
Medivial - Forgotten Soul αναζητώ cover
Medivial - Steel Sky 1993 αναζητώ cover και πληροφορίες
CROSSFIRE αναζητώ cover και πληροφορίες
Lord Wolf - In the flames of the order αναζητώ cover
Violet Vortex - Stoned Bunnies αναζητώ cover

Eπίσης έχω στην κατοχή μου 2 ακυκλοφόρητα άλμπουμ
Vavel - Give Me Time
Spitfire - Unreleased Album

Που δεν νομίζω να έχουν βγεί covers για αυτα τα άλμπουμ


Ψάχνω πληροφορίες για το συγκρότημα Knightskull


Απο το άλμπουμ " Sons of a Dream – A Tribute to the Majesty of Warlord "
Ψάχνω το track Deliver Us From Evil - BattleroaR κυκλοφόρησε μόνο USA



Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: GREEK METAL AREA - Ένα Blog για την Ελληνική Metal σκηνή

Δημοσίευση από theBox »

ΜΠΡΑΒΟ! Σκετο χρυσορυχειο!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: GREEK METAL AREA - Ένα Blog για την Ελληνική Metal σκηνή

Δημοσίευση από Priamos »

Elsewhen και Medivial , τα promo, αν θυμάμαι καλά δεν έχουν εξώφυλλα. Τουλάχιστον σε μας έφτασαν από τις μπάντες, άνευ εξωφύλλου. Αλλά πάλι μπορεί να κάνω λάθος. Έχουν περάσει αιώνες...
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GREEK METAL AREA - Ένα Blog για την Ελληνική Metal σκηνή

Δημοσίευση από CountRaven »

Elsewhen το Promo 96 -τουλάχιστον η κόπια που έχω εγώ (no 16)- είχε εξώφυλλο. Και μάλιστα θυμάμαι ότι τους είχα ρωτήσει στην τότε ραδιοφωνική συνέντευξη που τους είχα κάνει -ήταν η δεύτερη που είχα κάνει ever, η πρώτη ήταν Power Crue-,να μου πουν για το εξώφυλλο και μου είχαν απαντήσει απλά και άνετα και στον αέρα "ε το εξώφυλλο κλασικά κλεμμένο είναι".

Θα στα σκανάρω κάποια στιγμή @komhsgr - η κάμερα του κινητού μου είναι σε κακό χάλι.
Συνημμένα
243220300_10160107001129881_2227097213347055075_n.jpg
243220300_10160107001129881_2227097213347055075_n.jpg (15.57 KiB) Προβλήθηκε 2716 φορές
243160321_10160107001519881_5724075428708500121_n.jpg
243160321_10160107001519881_5724075428708500121_n.jpg (16.99 KiB) Προβλήθηκε 2716 φορές
243203135_10160107001739881_2059123354624372911_n.jpg
243203135_10160107001739881_2059123354624372911_n.jpg (17.52 KiB) Προβλήθηκε 2716 φορές
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GREEK METAL AREA - Ένα Blog για την Ελληνική Metal σκηνή

Δημοσίευση από CountRaven »

Για να ξεκινήσει φουλ χαρούμενα η μέρα και για να πω και ένα ευχαριστώ σε φίλο @komhsgr για την πολύ καλή δουλειά του, ανεβάζω για όλους 2 καλούδια.

Elsewhen - Promo 96 σε rip από τα χεράκια μου σε φουλ ποιότητα από το ηρωικό μου setup μαζί με τις παραπάνω φώτος από τα εξώφυλλα αλλά και τα βίντεο της μπάντας από την εκπομπή Jamming της ΕΡΤ3.

Medivial - Forgotten Soul - Demo 1996 - Εδώ ακόμα ένα κυριλέ φουλ ποιοτικό rip και εξώφυλλα.

https://we.tl/t-VJgwHqOp4I

@komhsgr αν θες μπορείς να βάλεις τα rip στο blog σου και να γράψεις πως είναι μια ευγενική προσφορά του Forgotten Scroll.

Το Promo 97 των Medivial σίγουρα δεν είχε εξώφυλλο. Τρία κομμάτια είχε: Set Me Free, Just Another Face in the Night, Locate I. Γενικά η μπάντα δεν κράτησε για πολύ μετά το Promo 97.

Medivial - Steel Sky 1993
Δεν ήταν κανονική κυκλοφορία αλλά ηχογράφηση πρόβας στο studio, δεν υπάρχει εξώφυλλο. Δύο κομμάτια έχει "Steel Sky" και "Countless Victories".
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GREEK METAL AREA - Ένα Blog για την Ελληνική Metal σκηνή

Δημοσίευση από CountRaven »

@komhsgr

Επίσης φιλική συμβουλή για τα upload σου - Γράφε λίγο πιο αναλυτικά τα ονόματα στα συμπιεσμένα αρχεία. Όχι μόνο αρχικά από τα ονόματα των releases. Είναι πολύ δύσκολη και χαοτική η ταξινόμηση τους έτσι. Δεν σου λέω να μπλέξεις με tags και τέτοια αλλά έστω στο όνομα του βασικού zip αρχείου ας υπάρχει λίγη αγάπη.

Εγώ χρησιμοποιώ το παρακάτω format:

MEDIVIAL (GR) - Forgotten Soul (Demo 1996).zip

Παράδειγμα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GREEK METAL AREA - Ένα Blog για την Ελληνική Metal σκηνή

Δημοσίευση από CountRaven »

MEDIVIAL πάντως πολύ αγαπημένη μπάντα. Έπη σαν το "Dream Away" απλά δεν γράφονται πια σήμερα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: GREEK METAL AREA - Ένα Blog για την Ελληνική Metal σκηνή

Δημοσίευση από Priamos »

Εγω παλι ειχα σημαντικοτερα προβληματα στην προσπαθεια μου για κατεβασμα και δεν ξερω αν ευθυνεται οτι ειμαι "γεροboomer" :D και μου λειπουν βασικες γνωσεις αυτοπροστασιας στο διαδικτυο.
α) Δεν μπορεσα ποτε να χρησιμοποιησω τη γραμμη αναζητησης συγκροτηματων, γιατι καθε φορα με πεταγε σε σελιδα διαφημισεων. Αναγκαστικα χρησιμοποιησα την αλφαβητικη λιστα συγκροτηματων για να εντοπισω και να μεταβω σε συγκροτημα/κυκλοφορια που με ενδιαφερει.
β) Η επιλογη download με μετεφερε σε σειρα διαφημιστικων σελιδων και σε μια "μεταβατικη σελιδα" που μου ζητουσε να επιτρεψω τις notifications για να προχωρησω (αμ πριτς!!).
γ) Τη μια φορα που αγνοησα τις πιεσεις για να επιτρεψω τις notifications και κατεληξα σε link κατεβασματος, ο browser με προειδοποιησε (για πρωτη φορα στη ζωη μου!! δεν εχω κανενα "ευθικτο" antivirus :D που τα βλεπει ολα ιους) οτι το συγκεκριμενο αρχειο προς κατεβασμα (με τιτλο απλα "download") , ηταν ιος ή κακοβουλο λογισμικο.

Απο την αλλη , οι ενστασεις και οι προβληματισμοι του @CountRaven αφορουν την μορφη των αρχειων, οποτε προβληματιζομαι πώς ξεπερασε με ευκολια ολα τα 'ανυπερβλητα' εμποδια που περιγραφω παραπανω... :roll:
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
komhsgr
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ 09 Ιουν 2022, 19:59
Επικοινωνία:

Re: GREEK METAL AREA - Ένα Blog για την Ελληνική Metal σκηνή

Δημοσίευση από komhsgr »

Priamos καλά έκανες και μου το ανάφερες σου υπόσχομαι σήμερα κιολας θα το εξετάσω αυτό που αναφέρεις να βγάλω τις λαλακίες της google οσο ειναι εφικτό
Άβαταρ μέλους
komhsgr
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ 09 Ιουν 2022, 19:59
Επικοινωνία:

Re: GREEK METAL AREA - Ένα Blog για την Ελληνική Metal σκηνή

Δημοσίευση από komhsgr »

CountRaven το έκανα παλίοτερα αλλα πηγαινε η mediafire και κάποια απο αυτα τα πετούσε λόγο πνευματικών δικαιωμάτων, δεν ειναι πράγματα οπως παλιά χύμα δυστηχώς αγρίεψε πολύ το θέμα.
Καποτε το Link rotting christ - Leprosy of Death το διέγραψαν λόγο πνευματικών δικαιωματων και για αυτο το λόγο διέγραψαν και το λογαριασμό μου

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για τα 2 demos σύντομα θα αναρτήσω εδω τα αποτελέσματα και την ενημέρωση που θα κάνω στο metal-archives
απλα με Medivial οπως βλέπω θα αναγκαστώ να κάνω εγώ κάποια covers όσο το δυνατόν σεβαστά για την ιστορία του συγκροτήματος.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GREEK METAL AREA - Ένα Blog για την Ελληνική Metal σκηνή

Δημοσίευση από CountRaven »

Priamos έγραψε: Κυρ 03 Ιούλ 2022, 10:06 Εγω παλι ειχα σημαντικοτερα προβληματα στην προσπαθεια μου για κατεβασμα και δεν ξερω αν ευθυνεται οτι ειμαι "γεροboomer" :D και μου λειπουν βασικες γνωσεις αυτοπροστασιας στο διαδικτυο.
α) Δεν μπορεσα ποτε να χρησιμοποιησω τη γραμμη αναζητησης συγκροτηματων, γιατι καθε φορα με πεταγε σε σελιδα διαφημισεων. Αναγκαστικα χρησιμοποιησα την αλφαβητικη λιστα συγκροτηματων για να εντοπισω και να μεταβω σε συγκροτημα/κυκλοφορια που με ενδιαφερει.
β) Η επιλογη download με μετεφερε σε σειρα διαφημιστικων σελιδων και σε μια "μεταβατικη σελιδα" που μου ζητουσε να επιτρεψω τις notifications για να προχωρησω (αμ πριτς!!).
γ) Τη μια φορα που αγνοησα τις πιεσεις για να επιτρεψω τις notifications και κατεληξα σε link κατεβασματος, ο browser με προειδοποιησε (για πρωτη φορα στη ζωη μου!! δεν εχω κανενα "ευθικτο" antivirus :D που τα βλεπει ολα ιους) οτι το συγκεκριμενο αρχειο προς κατεβασμα (με τιτλο απλα "download") , ηταν ιος ή κακοβουλο λογισμικο.

Απο την αλλη , οι ενστασεις και οι προβληματισμοι του @CountRaven αφορουν την μορφη των αρχειων, οποτε προβληματιζομαι πώς ξεπερασε με ευκολια ολα τα 'ανυπερβλητα' εμποδια που περιγραφω παραπανω... :roll:
@Priamos

Με firefox -που έχει ad blocker- από MacOSX δεν είχα πρόβλημα. Νομίζω ότι όλο το ζουμί είναι στο ad blocker ένα πρόσθετο που το περνάς στον browser σου και σου μπλοκάρει όλες τις διαφημίσεις.

Υπάρχει για όλους τους browsers οπότε αν κάνεις google και γράψεις ad blocker θα σε πάει κατευθείαν στη σελίδα του add on και πραγματικά το περνάς με ένα κλικ.

Αν παρόλα αυτά δεν μπορέσεις να βγάλεις άκρη, προσφέρομαι να σου ανεβάσω αυτά που θέλεις, οπότε στείλε pm.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GREEK METAL AREA - Ένα Blog για την Ελληνική Metal σκηνή

Δημοσίευση από CountRaven »

komhsgr έγραψε: Κυρ 03 Ιούλ 2022, 10:26 CountRaven το έκανα παλίοτερα αλλα πηγαινε η mediafire και κάποια απο αυτα τα πετούσε λόγο πνευματικών δικαιωμάτων, δεν ειναι πράγματα οπως παλιά χύμα δυστηχώς αγρίεψε πολύ το θέμα.
Καποτε το Link rotting christ - Leprosy of Death το διέγραψαν λόγο πνευματικών δικαιωματων και για αυτο το λόγο διέγραψαν και το λογαριασμό μου

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για τα 2 demos σύντομα θα αναρτήσω εδω τα αποτελέσματα και την ενημέρωση που θα κάνω στο metal-archives
απλα με Medivial οπως βλέπω θα αναγκαστώ να κάνω εγώ κάποια covers όσο το δυνατόν σεβαστά για την ιστορία του συγκροτήματος.
Μάλιστα πρώτη φορά το ακούω αυτό για το Mediafire. Σεβαστό. Μπορείς τότε να φτιάχνεις έτσι τους φακέλους που έχεις μέσα στα zip.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: GREEK METAL AREA - Ένα Blog για την Ελληνική Metal σκηνή

Δημοσίευση από Priamos »

Ευχαριστώ παίδες. @CountRaven thanx για τα tips/προσφορά, αλλά μάλλον πρέπει να βάλω κι εγω adblocker που το απέφευγα. Οι δικοί μου browser δεν το έχουν default, μάλλον στην εγκατάσταση δεν το επέλεξα ως add on.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
komhsgr
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ 09 Ιουν 2022, 19:59
Επικοινωνία:

Re: GREEK METAL AREA - Ένα Blog για την Ελληνική Metal σκηνή

Δημοσίευση από komhsgr »

Priamos για κάνε ενα έλεγχο σε παρακαλώ οτι διαφημιστικο βρήκα της google το διέγραψα.Ευχαριστώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προώθηση”