Synthetic minds, editing and false data.

Ταινίες, βιβλία, comics, ζωγραφική κλπ.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Synthetic minds, editing and false data.

Δημοσίευση από CountRaven »

Από την γνώση, την έρευνα, το μεράκι και την βαρύτητα του γραπτού λόγου, στην παράνοια των social media, στην διαστρεύλωση και το μέτρημα των likes. Ένα εξαιρετικό άρθρο που φωτογραφίζει ένα λυπηρό και επικύνδινο φαινόμενο που γιγαντώνεται, αφού ο καθένας μπορεί να γράφει και να αναπαράγει κυριολεκτικά ότι θέλει έχοντας πίσω του ένα απλό google search. Και το κουμπί του edit πάντα διαθέσιμο. Ένας ψηφιακός κόσμος με βήμα λόγου για απαίδευτους...

https://crystal-logic.blogspot.com/2019 ... a.html?m=1

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Synthetic minds, editing and false data.

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα με το editing. Καταρχήν τα περισσότερα κείμενα δεν τρώνε καθόλου κοπτοραπτική. Όπως ανεβαίνουν έτσι παραμένουν, ακόμα και αν έχουν τρανταχτά λάθη, ακόμα και αν κράξεις και επισημάνεις τα λάθη. Ή τρώνε μερικές ψιλοδιορθώσεις λίγο μετά την δημοσίευση και μόλις εντοπιστούν τα λάθη και πάπαλα, μετά παραμένουν στην ίδια μορφή. Ο λόγος; Πολύ απλός, κανείς δεν μπορεί να κάνει συνεχές editing όταν ανεβάζει συνεχώς νεότερο περιεχόμενο. Θέλει χρόνο και θέλει ανθρώπους, πόροι που δεν είναι σχεδόν ποτέ διαθέσιμοι για να αναλωθούν για υλικό αρχείου. Και πάμε και στα πιο σοβαρά: Στις σοβαρές σελίδες για σοβαρά θέματα (και όχι αν ο χ,ψ έριξε μια ιδέα για να γίνει μια εταιρειούλα της πλάκας κάπου κάποτε) ακόμα και να κάνεις editing και να γράψεις τις φιδιές σου θα έχει αποκατασταθεί το κείμενο εντός λίγων ωρών. Μπορείτε να το διαπιστώσετε αν δείτε πως διαμορφώνεται μια wiki σελίδα για ένα σοβαρό ιστορικό θέμα.
Από κει και πέρα ισχύει ότι και παλιότερα με τα έντυπα. Μπορεί να μεταφέρουν σωστές πληροφορίες μπορεί να μεταφέρουν μπούρδες. Το θέμα είναι κατά πόσο ενδιαφέρεται ο αναγνώστης να βρει την αλήθεια και να ερευνήσει σε βάθος ένα θέμα, αλλά και κατά πόσο έχει την ικανότητα να φιλτράρει, να συνδυάσει, να επιλέξει και να καταλήξει σε ένα εύλογο συμπέρασμα. Όπως δεν σου φτάνει ένα βιβλίο για να σχηματίσεις σφαιρική άποψη, δεν σου φτάνει και μια μόνο ιντερνετική πηγή. Το μέσο άλλαξε, αλλά η ουσία παραμένει η ίδια, όποιος θέλει και ξέρει να ψάχνει βρίσκει.
Με μια υποσημείωση. Στα σοβαρά θέματα ο όγκος της γνώσης που βρίσκεται στα τυπωμένο βιβλία είναι ασύγκριτα μεγαλύτερος από τον όγκο της γνώσης που είναι διαθέσιμος ψηφιακά.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Synthetic minds, editing and false data.

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]rbrigade[/mention]

Κάνεις όμως focus στην Wiki. Το φαινόμενο είναι γενικευμένο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Synthetic minds, editing and false data.

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Επιτέλους βρήκα χρόνο και το διάβασα. Ένα, δύο σχόλια και από μένα.

Αρχικά, ΕΥΤΥΧΩΣ που υπάρχει το κουμπί "edit" και ευτυχώς που το κρατάνε και οι δύο πλευρές, είτε πρόκειται για μια διόρθωση λάθους εκ παραδρομής, είτε για διόρθωση «κακόβουλου» περιεχομένου (πχ Neat Records στη Wiki).

Ακόμα και αν δεν πρόκειται για "common grounds" πλατφόρμα του στυλ Wikipedia - η οποία απαιτεί moderation, - ο καθένας έχει πλέον δύναμη και μπορεί να ακουστεί μέσα από αρκετές πλατφόρμες, είτε αυτή είναι το Blogger, είτε το Facebook, είτε το Wordpress.com, είτε ένα έντυπο, είτε κάποιο custom made site. Πιστεύω πως η απόδειξη για αυτό είναι πως το άρθρο διορθώθηκε με το που επισημάνθηκε και «θωρακίστηκε» ακόμα καλύτερα για το μέλλον. Όλα αυτά βέβαια, αρκεί να ξέρει κανείς να κινηθεί σε αυτό το πλαίσιο.

Καλώς ή κακώς - για μένα καλώς - έχουν αλλάξει η εποχές, και για την έγκυρη ενημέρωση πρέπει να συμμετέχει ενεργά και ο αποδέκτης / καταναλωτής της πληροφορίας. Δεν έχουμε 4 κανάλια, και οι «ναυαρχίδες» της ενημέρωσης δεν έχουν την ίδια βαρύτητα όπως είχαν κάποτε. Σήμερα το παιχνίδι παίζεται στο πως θα αποδόσεις την είδηση, παρά στο να τη βγάλεις. Δεν ξέρω αν το εξηγώ καλά, αλλά ας πούμε οι "αποκλειστικότητες" έχουν φτάσει να διαρκούν μέχρι να πέσει το πρώτο λάικ ή το πρώτο σχόλιο από κάτω. Σε αρκετές περιπτώσεις μιλάμε για δευτερόλεπτα. Υπάρχει transition από το discovery στο curation γιατί την είδηση την δίνουν πρώτοι οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές.

Όσον αφορά την έρευνα, πιστεύω πως βρισκόμαστε στη καλύτερη φάση που βρισκόμασταν ποτέ, για όποιον θέλει να ασχοληθεί σοβαρά δλδ. Πλέον ο καθένας μπορεί να διασταυρώσει σχεδόν τα ΠΆΝΤΑ, και βρίσκεται μόλις δύο «κλικ» και ένα email μακριά από τους πρωταγωνιστές των γεγονότων. Ακόμα και αν οι πρωταγωνιστές έχουν «φύγει», υπάρχουν αρκετοί αξιόπιστοι τρόποι να διασταυρώσεις / αντλήσεις πληροφορία από το περιβάλλον τους. Για να μην μιλήσω για την άπειρη hardcopy πληροφορία που έχει ψηφιοποιηθεί. Νομίζω πως είναι άκρως πιο αποτελεσματικά σε σχέση με το παρελθόν που δεν υπήρχαν ιντερνετ, social και ο τωρινός όγκος πληροφορίας. Δεν φταίει η πλατφόρμα / εργαλείο, αλλά ο απώτερος σκοπός πίσω από τη κίνηση αυτή καθεαυτή. Σίγουρα, κάποια εργαλεία κάνουν κάποιες (βρωμο)δουλειες πιο εύκολες, αλλά τα εργαλεία δεν έχουν δική τους βούληση και μπορούν να χρησιμοποιηθούν για παραπάνω από ένα μόνο σκοπό.

Τα σκηνικά με Neat Records, Cronos, καθώς και όλα τα αντίστοιχα και ο απόηχος αυτών, μια χαρά υπήρχαν και στο παρελθόν όταν υπήρχαν μόνο έντυπα / ραδιο / τιβι. Μόνο που τότε ήταν χειρότερα γιατί αυτοί που είχαν το καρπούζι κρατούσαν και το μαχαίρι. Μλκες θα υπάρχουν παντού και πάντα, και μαζί με αυτούς και οι αυλικοί τους. Ένα καλό παράδειγμα για να γίνει πιο κατανοητό αυτό που λέω είναι το σκηνικό με το περιβόητο λάιβ MANOWAR, όλα αυτά που είχαν γραφτεί, και τον αντίκτυπο που έχει στη μεταλλική «κοινότητα» μέχρι και σήμερα. Θα ήταν το ίδιο αν είχαν γραφτεί σε ένα post στο FB ή αν κάποιος είχε αντικρούσει το άρθρο από κάποιο πλατφόρμα; Νομίζω πως όχι. Η εποχή που μια κακή κριτική από κάποια «ναυαρχίδα της ενημέρωσης» μπορούσε να σταματήσει καριέρες, ευτυχως έχει περάσει ανεπιστρεπτί χάρη στο ιντερνετ και τη πολυφωνία που το μαστίζει.

Λίγο πολύ τα ίδια είναι παντού παίδες. Έντυπα, τηλεόραση, ράδιο, ίντερνετ. Αυτός που θέλει να ψαχτεί θα ψαχτεί, αυτός που θέλει να παράξει ποιότητα θα παράξει, αυτός που θέλει να προπαγανδίσει θα προπαγανδίσει. Όσο για αυτούς που διαβάζουν μονο τα bold και τις επικεφαλίδες από τα ποστ, δεν διαφέρουν και πολύ από τους «πολιτικούς αναλυτές» των επικεφαλίδων που κρεμόντουσαν κάποτε στα «μανταλάκια».

Μου άρεσε που το συγκεκριμένο άρθρο αποτέλεσε έναυσμα για συζήτηση, αλλά σαν chaotic good που είμαι πιστεύω πως η αλήθεια πάντα βρίσκει το δρόμο της, όσα likes και μαζέψουν τα orcs του Facebook, όσα edits και αν κάνουν στη Wikipedia :)

υγ: Σόρυ για το σεντόνι :love2:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Synthetic minds, editing and false data.

Δημοσίευση από rbrigade »

CountRaven έγραψε: Δευ 19 Αύγ 2019, 22:55 @rbrigade

Κάνεις όμως focus στην Wiki. Το φαινόμενο είναι γενικευμένο.
Αν θέλουμε να μιλάμε σοβαρά θα μιλάμε για σοβαρές πηγές και σοβαρά θέματα. H Wiki είναι απλά ενδεικτική, υπάρχουν προφανώς και πολλές άλλες πηγές αντίστοιχης σοβαρότητας. Αλλά ας κάνουμε zoom out από Wiki. Για ποιο γενικευμένο φαινόμενο μιλάς; Με ένα σοβαρό παράδειγμα για ένα σοβαρό θέμα.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Synthetic minds, editing and false data.

Δημοσίευση από CountRaven »

Εγώ δεν τα βλέπω και τόσο ρόδινα τα πράγματα φίλε [mention]Scrollkeeper[/mention]. Το γεγονός ότι πλέον υπάρχει βήμα λόγου για όλους, δημιουργεί ένα κλίμα ακατάσχετης ασυδοσίας, που για μένα μονάχα κακό κάνει.

Ναι ΟΚ όλοι μπορούν να ανοίξουν πλέον ένα blog ή site ή μια σελίδα στο fb. Και να γράψουν την μαλακία τους / πουν την αποψάρα τους, χωρίς απολύτως καμιά κατάρτιση από πίσω. Ε λοιπόν όχι αυτό για μένα δεν είναι και το καλύτερο.

Κάνω λίγο focus στο κομμάτι της μουσικής για να υπάρχει ένας μπούσουλας στην κουβέντα, εξάλλου σε αυτό το θεματικό πεδίο αναφέρεται και το άρθρο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Synthetic minds, editing and false data.

Δημοσίευση από CountRaven »

Καλώς ή κακώς - για μένα καλώς - έχουν αλλάξει η εποχές, και για την έγκυρη ενημέρωση πρέπει να συμμετέχει ενεργά και ο αποδέκτης / καταναλωτής της πληροφορίας.
Αυτό πως το εννοούμε δηλαδή; Την θάλασσα με τα σχόλια τύπου ΠΑΟΚ ΟΛΕ κάτω από ένα άρθρο / ποστ κτλ;

Ακόμα και αν η κουβέντα από κάτω ακυρώνει -με αποδείξεις- τα λεγόμενα του άρθρου σε φάση "όχι δεν έγινε έτσι" -για ένα live πχ.-, γιατί να πρέπει να διαβάσω όλη τη σκατίλα για να πάρω τα 5-10 σωστά comments και να μην πάω κατευθείαν σε μια έγκυρη ανταπόκριση;

Μήπως τελικά παίζει ρόλο και το "τι επιλέγουμε να διαβάζουμε"; -Αφού είμαστε και αποδέκτες πανάθεμα μας-.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Synthetic minds, editing and false data.

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Δεν είναι ρόδινα, αλλά είναι σαφώς καλύτερα σε σχέση με το παρελθόν. Προτιμώ να υπάρχουν "αποψαρες", ακόμα και αβάσιμες που αργά ή γρήγορα καταρρίπτονται μιας κ ο καθενας μπορεί να ανακαλύψει πληροφορία και να κρίνει με το νιονιο του, παρά να έχουμε να κάνουμε με "θεματοφύλακες" της ποιότητας και δίπολα μεταλοπατεροσινης. Μπαίνουμε σε μονοπάτια "who watches the watchers" μετά.

Το ποστ επικεντρώνεται στο μουσικό οικοσύστημα, αλλά το ίδιο δεν γίνεται apply παντού; Αν ο Cronos πχ είχε βγάλει 2 - 3 βιβλία για το θέμα κ είχε κ 2 - 3 συντάκτες να τον σιγονταρουν με συνεντεύξεις επί του θέματος σε έντυπα, τι θα άλλαζε επί της ουσίας σε σχέση με το να γίνονταν το ίδιο στο ίντερνετ;

Ο μόνος τρόπος για να φύγει η σαβουρα είναι να έρθει η ποιότητα, και η ποιότητα υπάρχει σε όλα τα φορματς.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Synthetic minds, editing and false data.

Δημοσίευση από rbrigade »

Ούτε θα έρθει η ποιότητα ούτε θα φύγει η σαβούρα αν δεν το απαιτήσει ο καταναλωτής (ναι, σωστά, δεν μπερδεύτηκα, προϊόν είναι και η ενημέρωση και η γνώση). Όσο η μάζα καταναλώνει μόνο (προβοκατόρικους και ανακριβείς) τίτλους (παλιά εφημερίδων, τώρα websites) δεν υπάρχει ελπίδα. Τώρα περί ποιότητας έντυπων μέσων, μη χέσω, ξεχάσαμε που στις πολιτικές εφημερίδες η ίδια είδηση ήταν άσπρη στις από δω εφημερίδες και μαύρη στις από κει; Ή στις αθλητικές που το πέναλτι ήταν καραμπινάτο στις μισές και πέτσινο στις άλλες; Ρε μην δουλευόμαστε μεταξύ μας. Ας παραδεχτούμε μια απλή αλήθεια. Είμαστε μιας κάποιας ηλικίας οι περισσότεροι εδώ μέσα και προλάβαμε περιοδικά, fanzines κτλ και μας φαίνονται πιο ρομαντικά, πιο γαμάουα κτλ, τα ίδια σκατά ήταν με τα σημερινά πουθενάδικα webzines. Μην με συγχύζετε τώρα και ανοίξω το στόμα μου για τα σαβουροfanzines που βγάζανε όλες τις φλόμπες μίξη Blind Guardian με Jag Panzer...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Synthetic minds, editing and false data.

Δημοσίευση από CountRaven »

Νομίζω ότι έχει χαθεί λίγο το point της κουβέντας. Δεν υπάρχει ζήτημα δαιμονοποίησης του μέσου -Internet- ούτε στο αρχικό άρθρο μα ούτε και στην δική μου τοποθέτηση. Η "νοοτροπία" καυτηριάζεται.

Νομίζω πως το θέτω πολύ εύστοχα στο αρχικό μου ποστ: Ένας ψηφιακός κόσμος με βήμα λόγου για απαίδευτους...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Synthetic minds, editing and false data.

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

CountRaven έγραψε: Τρί 20 Αύγ 2019, 02:12 Αυτό πως το εννοούμε δηλαδή; Την θάλασσα με τα σχόλια τύπου ΠΑΟΚ ΟΛΕ κάτω από ένα άρθρο / ποστ κτλ;

Ακόμα και αν η κουβέντα από κάτω ακυρώνει -με αποδείξεις- τα λεγόμενα του άρθρου σε φάση "όχι δεν έγινε έτσι" -για ένα live πχ.-, γιατί να πρέπει να διαβάσω όλη τη σκατίλα για να πάρω τα 5-10 σωστά comments και να μην πάω κατευθείαν σε μια έγκυρη ανταπόκριση;

Μήπως τελικά παίζει ρόλο και το "τι επιλέγουμε να διαβάζουμε"; -Αφού είμαστε και αποδέκτες πανάθεμα μας-.
Δεν είπα να διαβάσεις 100 κιλά σχόλια για να «ψαρέψεις» την είδηση. Είπα πως σαν αναγνώστης / αποδέκτης έχεις τη δύναμη να αντιδράσεις και να επηρεάσεις τα πράγματα, από το να αναγκάσεις κάποιον να κάνει κάποια διόρθωση, μέχρι το να κατεβάσει τελείως την είδηση. Κάνεις follow 10 σελίδες πχ, βλέπεις ένα post, το διαβάζεις και κρίνεις ΕΣΥ σαν Count / Χρήστος / μεταλλάς / μουσικόφιλος, αν τα λέει καλά, αν τα εξηγεί ωραία. Η «έγκυρη ανταπόκριση» είναι one-off και κανείς δεν σου εξασφαλίζει ό,τι θα είναι για πάντα έτσι. Πρέπει να είσαι σε εγρήγορση γιατί κάποια στιγμή κάποιος θα πέσει «θύμα» όλου αυτού που περιγράφεται, είτε από λάθος, είτε από δόλο. Ούτε εμένα μου αρέσει αυτό, αλλά το προτιμώ από παλιότερα που η «έγκυρη ενημέρωση» ήταν προνόμιο των λίγων.

Και ναι, το θέμα μας δεν είναι το μέσο, αλλά η αξιοπιστία που έχει / μπορεί να αποκτήσει κάποιος. Επικεντρωνόμαστε όμως στο μέσο, στη Wikipedia και τα edits, γιατί από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα.

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής: αν αύριο τραβήξουμε όλοι την πρίζα θα αλλάξουμε νοοτροπία και θα λυθεί το πρόβλημα;
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Synthetic minds, editing and false data.

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]Scrollkeeper[/mention]

Νομίζω πως από αυτά που γράφεις καταλήγουμε ξεκάθαρα σε αυτό που είπα. Επιλογή στο τι διαβάζεις -και από που-.

Εγώ δεν είπα ότι πρέπει να ψάχνουμε την σωστή είδηση μέσα στα σχόλια.

Εσύ είπες ότι τα σχόλια πρέπει να έχουν την δύναμη να επηρεάσουν και ότι "και για την έγκυρη ενημέρωση πρέπει να συμμετέχει ενεργά και ο αποδέκτης / καταναλωτής της πληροφορίας".

Και εγώ φέρνω στο μυαλό μου την πλέμπα των comments κάτω από οπουδήποτε random post σε κάποιο από τα "μεγάλα" sites ή στο fb.

Αυτοί είναι οι αποδέκτες / καταναλωτές; Που καλούνται να επηρεάσουν κιόλας; Really?
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Synthetic minds, editing and false data.

Δημοσίευση από rbrigade »

Για να επιστρέψουμε στην αρχική συζήτηση (αν και δεν νομίζω ότι ξεμακρύναμε ιδιαίτερα), από δυο τρία παραδείγματα που αφορούν θέματα επουσιώδη (τι είπε ο ένας και ο άλλος μπανταίος, εδώ ο κόσμος χάνεται ας πούμε) δεν μπορούμε και δεν πρέπει να βγάζουμε συμπεράσματα για την αξιοπιστία ή όχι ενός μέσου (ίντερνετ) και να αποθεώνουμε ένα άλλο μέσο (τύπος) που ήταν παλιότερα κυρίαρχο, ενώ αποδεδειγμένα ήταν και αυτό παντελώς αναξιόπιστο. Δεν καταλαβαίνω και την σκοπιμότητα, την στιγμή που το βασικό βήμα του Αντρέα είναι το ίντερνετ. Δηλαδή τι; ''Σας τα λέω ωραία από το ίντερνετ για να σας αποδείξω ότι το ίντερνετ δεν τα λέει ωραία...''. Δεν βγαίνει νόημα.
Ο ηλεκτρονικός τύπος δεν είναι κάποια μεταφυσική οντότητα. Από πίσω υπάρχουν άνθρωποι. Αυτοί δουλεύουν σωστά ή δουλεύουν τον κόσμο για τα κλικ. Όπως παλιότερα κάποιοι δημοσιογράφοι του έντυπου δούλευαν σωστά και κάποιοι απλά έβαζαν πιασάρικους τίτλους με νοοτροπία tabloid. Και τώρα και τότε οι παπατζήδες είναι μάλλον περισσότεροι από αυτούς που πάνε με τον σταυρό στο χέρι. Και να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν τελικά πάει κάποιος με τον σταυρό στο χέρι. Δυστυχώς το επάγγελμα του δημοσιογράφου (όπως του δικηγόρου και του λογιστή, όποιος θέλει το συζητάμε) δεν επιτρέπει πολλά πολλά...

Διαβάστε τα παρακάτω φοβερά λόγια που ειπωθηκαν ενάμιση αιώνα πριν. Τουλάχιστον συγκλονιστικό
(το παραθέτω όπως το είχα αποθηκεύσει παλιότερα, στο τέλος έβαλα και link από Wikipedia που έχει το αγγλικό κείμενο)

O John Swinton, προσωπάρχης των New York Times με τη φήμη του «κοσμήτορα του επαγγέλματος», καλούμενος να κάνει μία πρόποση ενώπιον της Λέσχης του Τύπου της Νέας Υόρκης, προέβη στην εξής αποκαλυπτική εξομολόγηση:
«Δεν υπήρξε στην παγκόσμια ιστορία, στην Αμερική, αυτό που λέμε ανεξάρτητος τύπος. Το ξέρετε και το ξέρω. Δεν υπήρχε ούτε ένας από σας που να τολμά να γράψει την ειλικρινή του γνώμη, και αν το κάνατε γνωρίζατε προκαταβολικά ότι ποτέ δεν θα εμφανιζόταν εκτυπωμένη. Πληρώνομαι έναν εβδομαδιαίο μισθό για να κρατώ την ειλικρινή μου γνώμη εκτός της εφημερίδας στην οποία γράφω. Άλλοι από εσάς πληρώνονται παρόμοιους μισθούς για παρόμοια πράγματα, και όποιος από σας θα ήταν τόσο ανόητος ώστε να γράψει την ειλικρινή του γνώμη, θα βρισκόταν στο δρόμο και θα έψαχνε για άλλη δουλειά. Εάν επέτρεπα την ειλικρινή μου γνώμη να εμφανιστεί σε μία έκδοση της εφημερίδας μου, πριν περάσουν 24 ώρες θα βρισκόμουν χωρίς δουλειά. Το επάγγελμα του δημοσιογράφου είναι να καταστρέφει την αλήθεια, να ψεύδεται εντελώς, να διαστρεβλώνει, να δυσφημεί να φέρεται δουλοπρεπώς στα πόδια του μαμμωνά και να πουλάει την πατρίδα του και το γένος του για τον επιούσιο. Το γνωρίζετε και το γνωρίζω, και τι είδους βλακεία είναι αυτή να κάνουμε πρόποση για ένα ανεξάρτητο τύπο. Είμαστε τα εργαλεία και οι δουλοπάροικοι πλουσίων ανδρών πίσω από τη σκηνή. Είμαστε οι μαριονέτες που τους τραβούν τους σπάγκους και χορεύουμε. Τα ταλέντα μας, οι ικανότητές μας και οι ζωές μας είναι όλα περιουσιακά στοιχεία άλλων. Είμαστε διανοούμενες πόρνες».
Από το βιβλίο “Vatican assasins” του Eric Jon Phelps.

https://en.wikipedia.org/wiki/John_Swinton_(journalist)
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Synthetic minds, editing and false data.

Δημοσίευση από theBox »

Ειχε πιει λιγο παραπάνω ο Swinton μου φαινεται...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Synthetic minds, editing and false data.

Δημοσίευση από CountRaven »

Ξαναλέω πως ούτε στο αρχικό άρθρο του Αντρέα ούτε στα δικά μου μικρά ποστ δεν υπάρχει απόπειρα στοχοποίησης του μέσου -internet μα μιας συγκεκριμένης νοοτροπίας.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal κουλτούρα”