Fanzine για το ποδόσφαιρο

Ταινίες, βιβλία, comics, ζωγραφική κλπ.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Fanzine για το ποδόσφαιρο

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Stormbringer7
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:33
Τοποθεσία: ATHENS

Fanzine για το ποδόσφαιρο

Δημοσίευση από Stormbringer7 »

Scrollkeeper έγραψε: Δευ 19 Φεβ 2018, 19:21 Δεν ξέρω πόσοι από εδώ μεσα ασχολούνται ή ασχολούνταν κάποια στιγμή στο παρελθόν με το ποδόσφαιρο, αλλά προσωπικά, όταν έβρισκα χρόνο ασχολούμουν ως ενα βαθμό. Και όταν λέω "ασχολούμουν", δεν εννοώ οπαδικά/ομαδικά, αλλά γενικότερα σαν άθλημα. Δυστυχώς, η όλη σαπίλα, καθώς κ η "αποστείρωση" που επικράτησε μετά από ένα σημείο, με οδήγησε στο να τα παρατήσω κ να αφήσω πίσω κάθε ενασχόληση με το "βασιλιά των σπορ". Ωστόσο, τα τελευταία χρόνια έχω βρει μία σελίδα στο Facebook που είναι δεν έχει σχέση με τίποτα από όσα έχω δει γύρω από την αρθρογραφία του ποδοσφαίρου.

Η σελίδα αυτή δεν είναι άλλη από το Σομπρέρο (El Sombrero), το όλο ύφος του οποίου, καθώς και η ύλη που καλύπτει, μου φέρνει στο μυαλό τη προσέγγιση που έχουν τα fanzines που διαβάζω κατα καιρούς: υγιές "κόλλημα" κ αγάπη για τη μπάλα, μακριά από εταιρίες, οπαδιλίκια, μαφίες κλπ. Κάτι άλλο που μου θυμίζει έντονα φανζινάτη κατάσταση, είναι πως το μεγαλύτερο μέρος των άρθρων του διαβάζεται ανεξαρτήτως από την ημ. δημοσίευσης, όπως ακριβώς γίνεται και με συνεντευξεις μπαντών που κυκλοφόρησαν πριν χρόνια: όπου και να τις βρεις καταχωνιασμενες, σε τραβάνε να τις διαβάσεις.

Αν και ειμαι μπασκετικη αυτη τη σελιδα την εχω προσεξει κι εγω καθως και το συγκεκριμενο αρθρο....ξεχωριζει πραγματικα...εχεις δικιο!
Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal κουλτούρα”