Προτάσεις για ηχοσύστημα

Ταινίες, βιβλία, comics, ζωγραφική κλπ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Προτάσεις για ηχοσύστημα

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

Με μετακόμιση στον ορίζοντα έρχεται και η ώρα να στήσω ένα αξιοπρεπές σαλόνι για να ακούω μουσική. Δεν έχω ιδέα τι παίζει εκεί έξω οπότε σας λέω τι έχω στο μυαλό και κάθε πρόταση δεκτή:

- Αρχίζουμε με smart TV στο κέντρο με εξωτερικά ηχεία για μουσική + TV.
- Ο χώρος δεν ειναι πολύ μεγάλος. Να πάω για ηχεία 2.1 ή surround; Προτάσεις;
- Ηχεία να κάνουν και stream απ ευθείας από κινητό χωρίς να μεσολαβεί η TV κατά προτίμηση
- CD/DVD player ώστε να παίζει CD απευθείας και μουσικά DVD
- Χωρίς πικάπ
- Χρειάζομαι ενισχυτή για τα παραπάνω ή οχι απαραίτητα;
- Άλλες συμβουλές/προτάσεις;
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Προτάσεις για ηχοσύστημα

Δημοσίευση από Heddigan »

Metal_Warrior έγραψε: Σάβ 12 Δεκ 2020, 17:25 Με μετακόμιση στον ορίζοντα έρχεται και η ώρα να στήσω ένα αξιοπρεπές σαλόνι για να ακούω μουσική. Δεν έχω ιδέα τι παίζει εκεί έξω οπότε σας λέω τι έχω στο μυαλό και κάθε πρόταση δεκτή:

- Αρχίζουμε με smart TV στο κέντρο με εξωτερικά ηχεία για μουσική + TV.
- Ο χώρος δεν ειναι πολύ μεγάλος. Να πάω για ηχεία 2.1 ή surround; Προτάσεις;
- Ηχεία να κάνουν και stream απ ευθείας από κινητό χωρίς να μεσολαβεί η TV κατά προτίμηση
- CD/DVD player ώστε να παίζει CD απευθείας και μουσικά DVD
- Χωρίς πικάπ
- Χρειάζομαι ενισχυτή για τα παραπάνω ή οχι απαραίτητα;
- Άλλες συμβουλές/προτάσεις;
Από τη στιγμή που ο χώρος δεν είναι μεγάλος και θες τα ηχεία για ταινίες/μουσική/(video games δεν παίζεις;), σου προτείνω sound bar, κάτι σαν τη Sony HT-X8500 (δεν κάνω διαφήμιση στη Sony, ενδεικτικό μοντέλο).

Οι περισσότερες sound bar υποστηρίζουν Bluetooth οπότε streamάρεις μουσική απευθείας από το κινητό σου.

Για CD/DVD θα πάρεις Blu Ray player ή πάρε μία καλή gaming κονσόλα (π.χ. PS4 ή 5), θα βλέπεις ταινίες σε όλα format (DVD/Blu Ray), αν θες να παίξεις CD μουσικής ο ήχος θα βγαίνει από τη sound bar.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Προτάσεις για ηχοσύστημα

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

η soundbar αρκεί για καλό ήχο για μουσική;
για games ειμαι φανατικός PCάκιας οπότε ξέχνα την 2η πρόταση αν και appreciated B)
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Προτάσεις για ηχοσύστημα

Δημοσίευση από Heddigan »

Metal_Warrior έγραψε: Δευ 14 Δεκ 2020, 00:00 η soundbar αρκεί για καλό ήχο για μουσική;
για games ειμαι φανατικός PCάκιας οπότε ξέχνα την 2η πρόταση αν και appreciated B)
Καθαρά για μουσική, η soundbar, δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα ακριβό 2.1 σύστημα ηχείων με sub-woofer.
Η προτασή μου έχει να κάνει με το συνδιασμό για ταινίες, αφού η soundbar είναι σειρά ηχείων ελεγχόμενα από ψηφιακό σύστημα και μπορεί να υποστηρίξει Dolby Atmos ή το 3D effect (χρησιμοποιεί τις γωνίες ανάκλασεις του δωματίου ώστε να "γεμίσει" ηχητικά τον χώρο).

Αν επισκευφθείς (όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν) ένα/δύο καλά καταστήματα με συστήματα ήχου, πιστεύω θα πάρεις κάποιες καλές ιδέες. Προφανώς ο ο πιο σημαντικός παράγοντας είναι το πόσα χρήματα θες να διαθέσεις.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Προτάσεις για ηχοσύστημα

Δημοσίευση από Silenius »

Metal_Warrior έγραψε: Δευ 14 Δεκ 2020, 00:00 η soundbar αρκεί για καλό ήχο για μουσική;
για games ειμαι φανατικός PCάκιας οπότε ξέχνα την 2η πρόταση αν και appreciated B)
Κατά την ταπεινή μου άποψη οι soundbars "δολοφονούν" τη μουσική (με δόσεις υπερβολής) και δεν έχουν καμία σχέση ακόμα και με δύο μέτρια ηχεία σαλονιού. Αυτό συμβαίνει γιατί παίρνεις όλο τον ήχο απευθείας από ένα σημείο μόνο και χάνεις όλους τους διαχωρισμούς. Επίσης, για μένα δε νοείται άνθρωπος που συλλέγει μουσική σε φυσική μορφή, να μην έχει επενδύσει σε ένα στοιχειώδες ηχοσύστημα με τον ενισχυτή, τα ηχεία του, το cd-player του κτλ, ανάλογα με τις ανάγκες και τις δυνατότητες του φυσικά. Όλες οι πηγές και όλα τα συστήματα που είναι 2-3-4-5 σε 1 αποτελούν ημίμετρα και αδικείς τον ίδιο σου τον εαυτό και τη συλλογή σου. Κανένα dvd player δεν μπορεί να παίξει μουσική όπως ένα cd player, καμία soundbar δεν μπορεί να υποκαθιστά τη λειτουργία ενός κανονικού ενισχυτή ήχου, κανένα playstation δε θα σου δώσει τον ήχο μιας κανονικής πηγής. Και μιλάω εκ πείρας ειδικά στο τελευταίο καθώς διάβαζα αριστερά και δεξιά ότι το PS3 είχε πολύ αξιόλογο cd player και το χρησιμοποιούσα έτσι για χρόνια. Όταν άλλαξα σε ps4, που δεν υποστήριζε cd playback, αναγκάστηκα και πήγα και πήρα μια φέτα της Marantz (όχι τίποτα τρελό, 200€ καινούργια έκανε) και είδα το φως το αληθινό. Άρχισα να ακούω τα cd ένα ένα σαν να τα ακούω για πρώτη φορά.
Συμπέρασμα, για να ακούσεις απλά μουσική σου αρκεί το οτιδήποτε. Για να ακούσεις σωστά μουσική, θεωρώ πως ένα στοιχειώδες setup είναι απαραίτητο.
Χρόνια πολλά με υγεία και καλή νέα αρχή με τη μετακόμιση
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Προτάσεις για ηχοσύστημα

Δημοσίευση από castledemon »

Είχα ενα Philips 5.1 που χρησιμοποιουσα για μουσική, συνδεδεμένο στην τηλεοραση φυσικα αλλά και με πικαπ επισης, ενα παλιο της Sony.
Πλέον στην TV εχω Soundbar 2.1 της Sony (Sony HT-S350) και εχω φτιάξει ηχοσύστημα σε άλλο χώρο (marantz ενισχυτη και CD, πικαπ Project Evo, ηχεία Dali Oberon 5).
Σαν το ηχοσύστημα προφανως δεν εχει. Νιωθεις λες και δεν ακουγες μουσικη τοσο καιρο.
Το 5.1 ηταν ικανοποιητικό ως προς την ένταση, αλλά μπούκωνε πολυ ο ήχος, τριζανε τα τζάμια. Τα σημερινα 5.1 ενδεχομένως να ειναι καλύτερα
Η soundbar (Sony HT-S350) για ταινίες και κανα βιντεακι στο youtube ειναι μια χαρα, αλλά μέχρι εκει. Δεν την προτείνω για ποιοτική ακρόαση.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Προτάσεις για ηχοσύστημα

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

ευχαριστώ παίδες. θα επανέλθω όταν έρθει η ώρα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal κουλτούρα”