Νυχτερινή διασκέδαση

Ταινίες, βιβλία, comics, ζωγραφική κλπ.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Η Metal διασκέδαση σήμερα. Rock & Metal μαγαζιά που μας αρέσουν.

Δημοσίευση από rbrigade »

apeitharxos έγραψε: Σάβ 11 Ιαν 2020, 22:49 Μήπως λες την Town που ήταν πίσω από το American House και έπαιζε '70s rock;
Εκεί είναι Πασαλιμάνι (σήμερα Ζέα). Εγώ μιλάω για τα μαγαζιά παραδίπλα από το Τουρκολίμανο (σήμερα Μικρολίμανο) στην Ακτή Δηλαβέρη (το κανάλι δηλαδή που πάει μέχρι την Παναγία Μυρτιδιώτισσα), γνωστή πιάτσα των 00's με μεγάλες δόξες, τώρα είναι σαν βομβαρδισμένο τοπίο.
apeitharxos έγραψε: Σάβ 11 Ιαν 2020, 22:49 Το Wizard έκλεισε γιατί, όπως είχα μιλήσει με τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού που πήγε στη θέση του, και ήταν συνέταιρος στο Wizard, έφερναν μπύρες απ' έξω οι θαμώνες με αποτέλεσμα το μαγαζί να μην κάνει τζίρο...
Όντως μάζευε κάτι πιτσιρικάδες όλο μαγκιά κλανιά αλητεία, βγαλμένους μέσα από βίντεο κλιπ Steel Panther που λογικά χαλούσαν όλο το χαρτζιλίκι στην πόζα (ντύσιμο, αξεσουάρ)
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Wild Rose λεγόταν αυτό στο Μικρολίμανο και ήταν και στέκι Χαρλεάδων
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από rbrigade »

Starman έγραψε: Κυρ 12 Ιαν 2020, 11:52 Να συμπληρώσω στα μαγαζιά και τη Μπυραρία Prost στη Νέα Φιλαδέλφεια που δραστηριοποιήθηκε για λίγα χρόνια, μεταξύ 2005 – 2010, με αμιγώς metal πρόγραμμα και clips από προτζέκτορα. Κλασικό φαγητό μπυραρίας με λουκάνικα, κότσι και σία και πολλές ετικέτες σε μπύρες. Ρε @rbrigade νομίζω ότι έχω πάρει κάποια τεύχη από το zine σου εκεί. Καλά θυμάμαι;
Ο ιδιοκτήτης του Prost είχε δει κάποιο από τα πρώτα τεύχη μας και με είχε πάρει τηλέφωνο και μου ζήτησε να βάλει διαφήμιση, επειδή είχα εντάξει μια σελίδα για μπύρες στην ύλη του Rock Brigade και του άρεσε ο συνδυασμός. Άλλωστε αυτό ήθελε να κάνει και αυτός, μέταλ μπυραρία. Τα συμφωνήσαμε, μπήκε για κάποια τεύχη διαφήμιση, μάλιστα ένα τεύχος το βγάλαμε σε περιορισμένη έκδοση με δώρο cd (κόπιες από Nigel Foxxe's Inc και Casus Belli που είχα ξεστοκάρει από το Rock City) στην τιμή κόστους του 1 ευρώ (η μόνη φορά που υποτίθεται ότι πουλήθηκε το Rock Brigade, τα τεύχη φύγανε σε φίλους του μαγαζιού και ο ιδιοκτήτης δεν τους κράτησε λεφτά, οπότε δεν τα πήραμε και μεις, χαχαχαχα!). Το μαγαζί ξεκίνησε σχετικά φιλόδοξα, δηλαδή με πολλές ετικέτες και αρκετά και ωραία πιάτα. Στην πορεία δεν περπάτησε για πολλούς και διάφορους λόγους, κυρίως ότι ήταν ψιλοοπαδικό στέκι, οπότε δεν μπορούσε να μαζέψει μεταλλάδες/μπυράκηδες από άλλες περιοχές.
Κάναμε και το πρώτο party του Rock Brigade εκεί, στο οποίο έγινε το εξής απίστευτο για μπυραρία, του τελείωσε η μπύρα! Γιατί; Προφανώς είχε ψιλοαπογοητευτεί ο μαγαζάτορας και δεν περίμενε ότι θα έρθει κόσμος με αποτέλεσμα να μην έχει κάνει τις σωστές προμήθειες! Ήσουν στο party; Ήταν ωραία βραδιά με μουσικές επιλογές από όλους τους συντάκτες. Δεν θυμάμαι το μαγαζί όπου κάναμε το δεύτερο πάρτυ, Lucifer είχες έρθει νομίζω... Καλό μαγαζάκι και κείνο...

Ωραίες αναμνήσεις πάντως, αν τον ξέρεις και τον βλέπεις να του δώσεις χαιρετίσματα!
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ρε συ έχω κενά μνήμης. θυμάμαι βέβαια σχετικά καλά τις ωραίες μαζώξεις στο Camelot στο Αιγάλεω
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από Starman »

rbrigade έγραψε: Κυρ 12 Ιαν 2020, 14:15 Στην πορεία δεν περπάτησε για πολλούς και διάφορους λόγους, κυρίως ότι ήταν ψιλοοπαδικό στέκι, οπότε δεν μπορούσε να μαζέψει μεταλλάδες/μπυράκηδες από άλλες περιοχές.
Δεν νομίζω ότι ήταν οπαδικό στέκι, αλλά το ότι συστεγαζόταν με την μπουτίκ της ΑΕΚ σίγουρα έπαιξε το ρόλο του. Ήταν από τα μαγαζιά που η κρίση χτύπησε πρώτα. Όχι στο πάρτι δεν ήμουν.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από rbrigade »

Παίζει να ήταν αυτό... Ερχόταν ο dj/drummer Roxy Bitch εκεί για guest;
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από Starman »

rbrigade έγραψε: Κυρ 12 Ιαν 2020, 15:40 Παίζει να ήταν αυτό... Ερχόταν ο dj/drummer Roxy Bitch εκεί για guest;
Όχι δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι τέτοιο, αν και όσες φορές πήγα ήταν καθημερινές ή το πολύ Παρασκευές. Αυτός μάλλον Σάββατα θα έπαιζε εκεί, αν ήταν guest όπως είπες.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από rbrigade »

Starman έγραψε: Κυρ 12 Ιαν 2020, 16:09
rbrigade έγραψε: Κυρ 12 Ιαν 2020, 15:40 Παίζει να ήταν αυτό... Ερχόταν ο dj/drummer Roxy Bitch εκεί για guest;
Όχι δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι τέτοιο, αν και όσες φορές πήγα ήταν καθημερινές ή το πολύ Παρασκευές. Αυτός μάλλον Σάββατα θα έπαιζε εκεί, αν ήταν guest όπως είπες.
Δεν τάγκαρα τον Lucifer πριν, για το Camelot ρωτούσα
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δε νομίζω πως είχε παίξει ποτέ εκεί ο Νίκος
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από rbrigade »

Που ερχόταν αυτός; Σε εκείνο το μαγαζί είχαμε κάνει το δεύτερο πάρτυ
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από Celephais »

Αφού βλέπω ότι έγινε λίγο αυτοβιογραφικό το τόπικ, να γράψω κι εγώ τα δικά μου. Καταρχήν εμένα κάτι που με χαλούσε πολλές φορές στα μεταλλάδικα ήταν αυτή η ψωλαρία, ότι έβλεπες μέσα γυναίκα με το κυάλι. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην πηγαίνω ιδιαίτερα στα κλασικά μαγαζιά της εποχής μου (τέξας, χωρίς ανάσα, ηχόχρωμα κ.α. έστω και αν η παρέα πήγαινε).

Ωστόσο από το 1998 που πέρασα φοιτητής στο Αγρίνιο έως και το 2003 που έμεινα εκεί, πήγα αμέτρητες φορές στο τότε Dewars, νυν Metal Union. Εκεί πραγματικά υπήρχε μια παρεΐστικη κατάσταση, επικοινωνία με τον dj-ιδιοκτήτη (δυστυχώς σκοτώθηκε σε αυτοκινητιστικό όσο ήμουν εκεί ακόμη) και είχα τραβήξει και πολλούς συμφοιτητές εκεί που δεν άκουγαν αναγκαστικά μέταλ. Άπειρες μπύρες με 1,5€ κλπ και 2 από τα ωραιότερα και εντονότερα live που έχω δει.

Επίσης στην Αθήνα τα χρόνια εκείνα έμενα στο πατρικό μου στο Χαλάνδρι, κάπου στο 2001-2002 οι φίλοι μεταλλάδες της περιοχής εντόπισαν ένα πολύ ιδιόμορφο μαγαζί, το Metal Pub στην Αγία Παρασκευή. Αυτό ήταν ιδιάζουσα περίπτωση, ένας ιδιοκτήτης που δεν το έτρεχε με επαγγελματικά πρότυπα (πχ είχε μόνο άμστελ, καθόλου ποικιλία από ποτά), ένας χώρος μικρός και αρκετά μίζερος, πρώην κωλόμπαρο αν θυμάμαι καλά. Όμως ο μηχανόβιος ιδιοκτήτης ήταν ΑΡΡΩΣΤΟΣ με το NWOBHM και γενικά είχε γνώσεις και φλόγα για τη μουσική τα οποία ήθελε να μοιραστεί και με άλλους. Εκεί λοιπόν λειτούργησε σαν σχολείο για εμένα, πήγαινα και μόνος μου πολλές φορές και άκουγα αυτά που μου έβαζε ο Κώστας. Έμαθα πάρα πολλά πράγματα έτσι και πέρασα πολύ ωραίες βραδιές. Μάλλον είναι η πιο ευχάριστη ανάμνηση που έχω από μαγαζιά. Νομοτελειακά το μαγαζί έκλεισε κάπου στο 2006.

Θα ήθελα να κλείσω με το Wizard το οποίο την περίοδο 2003-2006 ήταν ένα πολύ ωραίο μαγαζί, με πολύ μεγαλύτερη παρουσία του γυναικείου φύλλου, έστω και αν δεν με κάλυπτε τόσο μουσικά. Μάλιστα ένιωθα τόσο άνετα με το μαγαζί που σε ένα από τα πρώτα μας ραντεβού πήγα εκεί την μετέπειτα και νυν γυναίκα μου η οποία δεν έχει σχέση με μέταλ.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Πωωω ναι... το Metal Pub στην Αγια Παρασκευη ήταν το απόλυτο cult μέρος. Ο τύπος ήταν εύπορος, νιουγειβάκιας μέχρι αηδίας (αρνιόταν να παίξει οτιδήποτε δεν ήταν ευρωπαικό), δεν έδινε δεκάρα αν είχε 2 άτομα μέσα ή 15... Έφερνε από το σπίτι του μια τσάντα 7άρια - όλα βρετανικά- και σου έλεγε φίνες ιστορίες πίσω από κάθε πανάγνωστο κομμάτι από αντίστοιχα πανάγνωστο γκρουπ.

Εκεί λοιπόν έμαθα για την ιστορία της μεγάλης φωτό του Russ North στο εσωτερικό gatefold βινύλιο στον δίσκο των Tredegar, παρότι ο ίδιος τραγουδούσε μονάχα σε ένα κομμάτι του δίσκου. Μια ιστορία που δείχνει γιατί οι τότε μεταλλάδες, ήταν..... πιο μεταλλάδες.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από giorgos »

Καταθέτω κι εγώ την εμπειρία μου από την περίοδο 1996-2006 (περίπου) που έδινα συστηματικά το παρών σε μεταλλοροκάδικα:

Πρώτο μεταλλάδικο που πήγα (μια φορά μόνο) ήταν το Chaos (αν θυμάμαι καλά το όνομα) το οποίο βρισκόταν στην Μπουμπουλίνας πίσω από το Αρχαιολογικό Μουσείο. Το θυμάμαι ελάχιστα, μου έχει μείνει πως είχε παίξει το Child of the damned των Warlord.

Texas και Χωρίς Ανάσα τα είχαμε λιώσει. Τρελά ξενύχτια και μεθύσια και στα δύο. Θυμάμαι συμφοιτητή μου στο Texas (σήμερα καθηγητή σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού) να βάζει στο ποτήρι του όποια μπύρα είχε ξεμείνει σε ξένα ποτήρια που δεν είχαν μαζέψει οι γκαρσόνες και να την κατεβάζει :-)

Για ένα διάστημα πηγαίναμε και σε ένα ροκάδικο κοντά στην πλατεία Αμερικής που λεγότανε Σεισμός. Ψιλοκονσέρβα πρόγραμμα, το πιο βαρύ που έπαιζε ήταν το Holy diver (σταθερά αυτό) και κανένα Sabbath. Το κόψαμε όταν φάγαμε πόρτα επειδή φορούσα φόρμα :-)

Και το Αγκάθι στην πλατεία Αττικής ήταν ωραίο, αν και εκεί έπαιζε αρκετή κονσέρβα στο πρόγραμμα (σταθερά κάθε φορά Teenage idol και You don't remember, I'll never forget).

Γαμάτο το παλιό Τζασμίν, το οποίο κάθε Πέμπτη είχε προσφορά για φοιτητές (πλήρωνες είσοδο και έπαιρνες δύο ποτά αντί ενός) και έκανε πρόγραμμα η Jane Σαμπανίκου.

Μπράβο στον Celephais που μας θύμισε το ΑΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΟ Metal Pub στην Αγία Παρασκευή. Μαγαζί καταδικασμένο να κλείσει αλλά έπαιζε γαμάτες μουσικές. Σημειώνω πως στο εμπορικό κέντρο που βρισκόταν το Metal Pub είχε λειτουργήσει νωρίτερα στον όροφο και ένα άλλο μεταλλάδικο με το όνομα Arise, το οποίο επίσης έκλεισε σχετικά γρήγορα.

Ωραίο και το καφέ Διόνυσος στο Χαλάνδρι, στο οποίο ο dj Άκης έπαιζε και καλή μουσική.

Τα τελευταία μαγαζιά που πήγαινα πριν κόψω τις εξόδους σε ροκάδικα ήταν το Revenge of Rock και το Wizard. Συμπαθητικά και τα δύο, με το δεύτερο να καταντάει ανυπόφορο ορισμένες φορές λόγω του πολύ hair metal που έπαιζε.

Τα τελευταία χρόνια έχω πάει μια-δύο φορές στο Rainbow στο Γκάζι αλλά διαπιστώνω πως δεν με συγκινεί πλέον η φάση ροκάδικο/μεταλλάδικο.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από Priamos »

giorgos έγραψε: Δευ 13 Ιαν 2020, 21:18

Πρώτο μεταλλάδικο που πήγα (μια φορά μόνο) ήταν το Chaos (αν θυμάμαι καλά το όνομα) το οποίο βρισκόταν στην Μπουμπουλίνας πίσω από το Αρχαιολογικό Μουσείο. Το θυμάμαι ελάχιστα, μου έχει μείνει πως είχε παίξει το Child of the damned των Warlord.

Εγώ το θυμάμαι πολύ black metal friendly με πολύ μινιμαλιστική διακόσμηση. Μάλιστα θυμάμαι κάτι κοπελιές (μου φαίνεται οι Astarte) να κοπανιουνται και να ουρλιάζουν στη μέση οπότε έβαζε το "καφροκομματι" των ονείρων τους... :D Μετά βίας να πηγα δύο φορές.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από rbrigade »

Celephais έγραψε: Κυρ 12 Ιαν 2020, 23:24 Θα ήθελα να κλείσω με το Wizard το οποίο την περίοδο 2003-2006 ήταν ένα πολύ ωραίο μαγαζί, με πολύ μεγαλύτερη παρουσία του γυναικείου φύλλου, έστω και αν δεν με κάλυπτε τόσο μουσικά. Μάλιστα ένιωθα τόσο άνετα με το μαγαζί που σε ένα από τα πρώτα μας ραντεβού πήγα εκεί την μετέπειτα και νυν γυναίκα μου η οποία δεν έχει σχέση με μέταλ.
Έχω πεθάνει στο γέλιο γιατί μου θύμησες μια υποψήφια γκόμενα την οποία είχε φέρει στο μαγαζί και είχε φύγει τρέχοντας, φρίκαρε με μαλλιάδες και μουσική διαπασών! Η πλάκα είναι ότι τώρα είναι παντρεμένη και μιλάμε στο φιλικό και είναι στην κλασική φάση ''τι μαλάκας είναι αυτός που παντρεύτηκα'' και ''θύμησέ μου γιατί δεν κάναμε κάτι τότε'' και της έστειλα screenshot το αποπάνω λέγοντας ''ορίστε, εσύ φταις''
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal κουλτούρα”