Νυχτερινή διασκέδαση

Ταινίες, βιβλία, comics, ζωγραφική κλπ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από CountRaven »

Ανοίγω λοιπόν αυτό το θέμα μιας και το κομμάτι της νυχτερινής διασκέδασης αποτελεί έναν αναπόσπαστο κρίκο της όλης εξάρτησης μας με την μουσική. Μπορούμε να κουβεντίασουμε για τα μαγαζιά που τρέχουν τώρα σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και επαρχία. Μπορούμε να κάνουμε αναφορά σε παλιά μαγαζιά στα οποία ζήσαμε σκηνικά και καταστάσεις και φυσικά η αναφορά σε μαγαζιά που ξεκινάνε και εμφανίζονται τώρα είναι επιβεβλημένη.

Για μένα έχει περάσει -ελπίζω όχι ανεπιστρεπτί- η εποχή που ήμουν 2 φορές τον μήνα Αθήνα για συναυλίες / πρόβες, γεγονός που με έφερνε σε επαφή σχεδόν κάθε φορά και με όλα τα active -εκείνης της εποχής- Metal μαγαζιά.

Θα μοιραστώ λοιπόν τις 2 πιο πρόσφατες εμπειρίες μου. Από την τελευταία φορά που ανέβηκα στην πρωτεύουσα για το live των FM.

Πρώτο μαγαζί το Crow στο οποίο γίνονταν και το live. Θα επικεντρωθώ λοιπόν στο κομμάτι του που έχει να κάνει με το θέμα του topic.

Παρόλο που το μαγαζί ήταν φίσκα υπήρχε καλός εξαερισμός. Είχα καβατζώσει θέση κοντά στο μπαρ από σχετικά νωρίς, οπότε η επιβίωση ήταν κάπως εύκολη. Ήπια 4 Metaxa Cola. Το ποτό είχε 5 ευρώ. Πολύ καλή φάση. Ποτάρα σε μεγάλο ποτήρι με φουλ πάγο. Με κέρασαν και ένα -το τελευταίο-. Γενικά μου δόθηκε η εντύπωση ότι τα παιδιά που δούλευαν μπαρ -νομίζω ήταν Βενιέρης εκείνο το βράδυ- ήταν αρκετά τσακάλια. Το ποτό έρχονταν γρήγορα, το τάληρο έπεφτε και όλα καλά.

Μετά το live πήγαμε στο Excalibur το οποίο το έχω δει σε πολύ καλύτερη μόιρα στο παρελθόν. Ήταν Σάββατο -ή παρασκευή- βράδυ. Μετά τις 12, παρόλα αυτά είχε ελάχιστο κόσμο. Πήγαμε παρέα 5 ατόμων και μετά ήρθαν και άλλοι, όλοι πήραν μπύρες και εγώ ακόμα 2 Metaxa Cola τα οποία τα χρέωσε 7 ευρώ έκαστο. Τα ποτά ήταν ψιλό άγαρμπα φτιαγμένα και χωρίς πολύ πάγο.

Ο ήχος στο μαγαζί ήταν μαύρο χάλι. Νομίζω πως δεν έπαιζε το ένα ηχείο ή κάτι τέτοιο, και γενικά υπήρχε μπασαδούρα. Το πρόγραμμα ήταν κασέτα με τα κλασσικά Hard Rock / Metal. Τίποτα το ιδιαίτερο.

----

Γενικά στο φ μπ βλέπω πολλά DJ events στα Αθηναϊκά μαγαζιά. Γενικά πως είναι η φάση τώρα; Δώστε ένα δείγμα η Αθηναίοι.

Μπορούμε να μιλάμε γενικά για Metal νυχτερινή διασκέδαση στην πρωτεύουσα πλέον;

Θα κάνε σε επόμενο ποστ και αναφορά tribute σε Σαλόνικα, την πόλη με την απόλυτη Metal νυχτερινή ζωή για μένα. Αλλά θα αναφερθώ σε σκηνικά από την εποχή που ζούσα εκεί, για να έχει ποικιλία το τόπικ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από Priamos »

Νυχτερινη διασκεδαση στα 44:
1) Μπουρδολογια ή μη, στο FS.
2) Φαγητο με φιλους.
3) Σινεμα.
4) ;)
5) Παιξιμο Clash Royale στο κινητο
6) Υπνος

Metal νυχτερινη διασκεδαση:
Metal cd στο αυτοκινητο πηγαινοντας ή ερχομενος απο τη δουλεια...


Ετοιμαστειτε οι νεολαιοι, για τρελα μελλοντικα γλεντια!! :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από CountRaven »

Priamos έγραψε: Πέμ 29 Μαρ 2018, 13:17 Νυχτερινη διασκεδαση στα 44:
1) Μπουρδολογια ή μη, στο FS.
2) Φαγητο με φιλους.
3) Σινεμα.
4) ;)
5) Παιξιμο Clash Royale στο κινητο
6) Υπνος

Metal νυχτερινη διασκεδαση:
Metal cd στο αυτοκινητο πηγαινοντας ή ερχομενος απο τη δουλεια...


Ετοιμαστειτε οι νεολαιοι, για τρελα μελλοντικα γλεντια!! :D
Και στα 38 που είμαι εγώ, η λίστα είναι πολύ παρόμοια, ειδικά στο νησί που ο συνδυασμός Metal και νυχτερινή διασκέδαση είναι επιστημονική φαντασία. Αλλά υπάρχει ακόμα θέληση για νυχτερινές βόλτες όταν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από rbrigade »

Άμα μπει τώρα ο Ζίππο και σε αρχίσει στα ΚΑΠΗ, παγωτό καϊμάκι και οικοδομική παντόφλα θα τον λες ασεβή και εγκάθετο...

Και το 4 άμα θέλουμε το πιστεύουμε...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rbrigade την Πέμ 29 Μαρ 2018, 14:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Re: Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από Vic »

Eμένα μου άρεσε το 4. Ο καθένας δίνει την δική του ερμηνεία. Σαν παντρεμένος δεν θα πω κάτι παραπάνω.

Η δική μου νυχτερινή διασκέδαση πάντως είναι σπανίως μια έξοδος ή συναυλία και συνήθως επίσκεψη σε φίλο με πολύ μουσική και κουβέντα.

Εις το Ηράκλειον της Κρήτης πάντως οι επιλογές είναι οι εξής 4:
1. Route 66
2. Dark Tales
3. Jailhouse
4. Rolling Stone

Είναι όλα σε απόσταση κάτω των 20 μέτρων μεταξύ τους. Είμαστε μια μεγάλη πόλη με τόσες πολλές επιλογές. Τα 2 πρώτα είναι τα πιο μέταλ, τα άλλα πιο πολύ σε καμιά βραδιά θα τα πετύχεις. "Ροκ" μπαρς, ξέρετε τώρα.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από Zippo190 »

Τολμώ να πω ότι αποφεύγω να πηγαίνω σε metal clubs και γενικά δεν πηγαίνω σε clubs. Κυρίως λόγω παρέας που δεν ασπάζονται όλοι το εκλεκτισμένο μουσικό μου γούστο αλλά και επειδή βρίσκω ιδιαίτερα αντιπαθητική την χαβούζα που επικρατεί εκεί μέσα.

Προτιμώ να casual μπαράκια με χαλαρή μουσική ή ελαφρό ροκ. Κυρίως γιατί μπορώ να μιλήσω με κάποιον αλλά και επειδή η μουσική που δεν είναι τσίτα μπορεί να αγνοηθεί (στην περίπτωση που παίζει κασσέτα). Επίσης το καλοκαίρι μου αρέσουν τα τύπου καφενείο φάση με φτηνές μπύρες (τα συνεταιρικά με τα δεκάδες αντιφά αυτοκόλλητα στις τουαλέτες) κυρίως λόγω τιμής αλλά και επειδή δεν πηγαίνει το καγκουρέϊκο που τόσο απαιχθάνομαι (πηγαίνουν όμως οι πρώην συριζαίοι νύν λαϊκή ενότητα που είναι εξίσου ενοχλητικοί).

Από μπαρ και τέτοια υπάρχουν κάποια ωραία στις διάφορες προτείνω τα εξής:

Στην Νίκαια/Κορυδαλλός παίζει το Ζεmpi χαλαρό μπαράκι για μπυράκια με ωραία μουσική και αρκετά liveάκια την εβδομάδα. Το πρόβλημα είναι ότι σαν χώρος είναι χωμένος και πρέπει να το γνωρίζει κάποιος για να πάει. Επιπλέον υπάρχει και το Rock street πάλι σε ίδια φάση αλλά χωρίς τα live. Στην πλατεία Ελευθερίας κοντά πηγαίνω καμιά φορά στο Χαβάη ένα ημιχίπστερ ποπάδικο με καλή μουσική και φτηνά ποτά (και κοκτέϊλ) και στο Παράταιρο που είναι συνεταιριστικό καφενείο με ιδιαίτερα χαμηλές τιμές και έχει κάποιες μικροζυθοποιίες.

Στον Πειραιά υπάρχει επίσης το Rock stories σχετικά καλό κυριλοροκάδικο, το Red bar που είναι μικροσκοπικό και επικεντρώνεται κυρίως σε 70'ς/stoner ήχους και το Amsterdam (παλιό O'Canto για όσους ξέρουν) για πιο casual σκηνικά. Επίσης για τους ερωτικούς υπάρχει πάντα το Καφέ των Αισθήσεων και για τους Πρίαπους η ταβέρνα/μαγειρείο Το παλιό του Κάτσικα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από rbrigade »

Η νυχτερινή (rock) διασκέδαση στον ξακουστό Πολύγυρο περιορίζεται σε δύο επιλογές, μπύρες στο ''Μπυρόνιο'' ή κάνα Σάββατο live-άκια μπλουζ / rock στο Corso. Μικρά μαγαζιά και τα δύο. Το ''Μπυρόνιο'' έχει και κουζίνα, βγάζει λουκάνικα, μπέργκερ, μπιφτέκια και διάφορα άλλα της ώρας για συνοδεία μπύρας, έχει καλούτσικο κατάλογο σε μπύρες (Γερμανία, Βέλγιο, Τσεχία κυρίως) και οι μουσικές του ξεκινάνε από rock όλων των ειδών έως heavy metal από κάποια ώρα και μετά. Ο ιδιοκτήτης είναι θρασάς οπότε μόλις σκάσουν 2-3 μέταλλα παίρνει τα πάνω του και αρχίζουν τα Judas, Accept, ακόμα και Annihilator, Running Wild, πράγματα που μοιάζουν εξωφρενικά για εδώ. Και από ποζεριές κανένα παράπονο, μέχρι και Tyketto χώνει. Οπότε τα τελευταία δυο χρόνια έχω βολευτεί καλά, είναι η στάνταρ έξοδός μας, όλη η παρέα συχνάζει εκεί οπότε ούτε η γυναίκα γκρινιάζει. Τα υπόλοιπα μαγαζιά είτε έχουν τελείως πιτσιρικαρία είτε παίζουν ελληνικά, οπότε δεν υπάρχει δίλημμα. Το Corso φέρνει κάθε τρεις και λίγο είτε τον Ντουνούση (πρώην Blues Wire) είτε τον Παπαδόπουλο (πρώην Conan, North wind), είτε και τους δυο μαζί, παίζουν κλασικό γεροντίστικο πρόγραμμα, μπλουζ, Bob Dylan κτλ, αλλά ειδικά ο Παπαδόπουλος χώνει και Led Zeppelin, Styx, ωραία πράγματα. Τα τελευταία δυο χρόνια για ροκάδες/μεταλλάδες είναι η καλύτερη φάση ever στον Πολύγυρο, τουλάχιστον από τα 10 συνολικά χρόνια που είμαι εδώ.

Θεσσαλονίκη δεν έχω ψαχτεί, είναι μια ώρα δρόμος (και άλλη μία επιστροφή), οπότε δεν αξίζει τον κόπο εκτός αν είναι κάποια πολύ ουάου φάση (δηλαδή συναυλία), η γυναίκα δεν γουστάρει να ακολουθήσει, μόνος άμα πάω θα γκρινιάζει, κόσμο δεν ξέρω εκτός από ελάχιστους. Μια φορά είναι βγει σε ένα μαγαζί που έπαιζε dj ο Ζάχος, λίγος κόσμος παρότι Σάββατο, ήπια δυο ποτά και έφυγα. Δεν θυμάμαι όνομα μαγαζιού, λίγο κάτω από την Εγνατία ήταν, σε μέρος με πολλά μαγαζιά.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από Zippo190 »

Σχετικό-άσχετο ο Πολύγυρος έχει σχέση με τον γνωστό γύρο;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από CountRaven »

Vic και Zippo απογείωσαν το τόπικ. Αφανώς γιατί ναι είναι καλή ιδέα να γράψουμε για τα μαγαζιά των περιοχών μας (Vic post) και αφετέρου η αναφορά σε πιο άγνωστα μαγαζιά στην πρωτεύουσα ή / και Θεσσαλονίκη είναι μια καλή φάση για την επόμενη φορά που θα βρεθούμε στις μεγαλουπόλεις οι εκτός, ή απλά για την επόμενη φορά που θα θελήσουν να βγουν οι εντός.

Στην ταπεινή Σύρο λοιπόν υπάρχουν τα εξής μαγαζιά για νυχτερινή επιβίωση:

Μανδρακούκος Συριαννός. Το μαγαζί το άνοιξε μια παρέα από Πτολεμαΐδα που διατηρεί και εκεί μαγαζί με αντίστοιχο όνομα (Μανδρακούκος). Το μαγαζί αυτό είναι στημένο σε έναν από τους ποιο ωραίους χώρους του νησιού. Το κτίριο και εξωτερικά και εσωτερικά είναι πολύ όμορφο. Και πάντα όσα χρόνια το θυμάμαι εκεί ανοίγουν πάντα μπαρ, όπως και στην τωρινή περίπτωση. Είναι σε όροφο λοιπόν το συγκεκριμένο μαγαζί. Ανεβαίνεις μια παλιά ξύλινη σκάλα, γεγονός που σου φέρνει στο μυαλό late 80ς - mid / late 90s σκηνικά των Αθηνών.

Από μουσική έχει κυρίως έναν ευρύτερο rock προσανατολισμό. Παίζει και αρκετό RetroWave και εναλλακτική / dark country -soundtrack True Detective για να δώσω παράδειγμα-. Αλλά και κλασσικό rock. Έχει κυρίως λίστα και κάποιες φορές και DJ -κυρίως φοιτητές- που θα παίξουν ότι να είναι, αλλά από ένα σημείο και μετά στα αρχίδια σου. Έχεις αράξει ήδη στην άνετη μπάρα και δεν σε πολυνοιάζει.

Τα ποτά είναι φτηνά και καθαρά, παίζουν κεράσματα και υπάρχουν και 2-3 ετικέτες από μπύρα. Καλοκαίρι φουλ aircondition και χειμώνα κομπλέ εξαερισμός.

Το μαγαζί λειτουργεί όλη μέρα, τα πρωινά / απογεύματα ως καφέ.

Από κόσμο μαζεύει φοιτητές αλλά -ευτυχώς- όχι μόνο, παίζουν στο ίδιο βαθμό και ηλικίες από 30 και πάνω.

Επίσης 1-2 φορές το μήνα το μαγαζί θα διοργανώσει κάποιο live με σχήματα που θα φέρει από Αθήνα ή αλλού. Κυρίως ακουστικό stuff αλλά όχι μόνο.

Για Metal ούτε κουβέντα εκτός από κάνα δυο περάσματα στο playlist από καμιά basic κλασικούρα, AC/DC ή Motorhead.

Θα συνεχίσω με τα υπόλοιπα σε άλλο ποστ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από rbrigade »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 29 Μαρ 2018, 15:42 Σχετικό-άσχετο ο Πολύγυρος έχει σχέση με τον γνωστό γύρο;
Τι εννοείς ακριβώς; Έχω δει στον Πειραιά σουβλατζίδικο Πολύγυρος αλλά μάλλον ήταν απλά ένα από τα πολλά κρύα λογοπαίγνια στις ταμπέλες των σουβλατζίδικων. Αν ρωτάς για σχέση Πολυγύρου γενικά με τον γύρο δεν νομίζω να υπάρχει κάποια.
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Re: Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από trigger »

Στο 4 το ΄χεις ρε μπαγάσα? Καλά είσαι!
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από Priamos »

Ρε δεν είναι ιεραρχική η σειρά! Είναι τυχαία.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από rbrigade »

Άστο, τώρα δεν το σώζεις...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ρε πάρτε το χαμπάρι, ακόμα και να μην είχε ψοφήσει η μέταλ κλαμπ φάση στην Ελλάδα, έχουμε γεράσει εμείς
όταν ήμασταν πιτσιρίκια δε μας έννοιαζε τίποτα. παίρναμε 3 λεωφορεία από Κηφισιά γιά να πάμε Περιστέρι στη Fame, μας σερβίρανε ότι μαλακία έμπαινε σε ποτήρι και την πίναμε χωρίς πολλά πολλά, μπλαστάρανε στα όρια της κώφωσης και κλάην, προγραμμα κασσέτα και δεν έτρεχε τίποτα γιατί είχαμε "βγεί". τώρα άμα γίνει κάτι από τα παραπάνω ίσα που πατάμε κουτουλιά στον υπεύθυνο
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από rbrigade »

Εμείς μεγαλώσαμε, υπάρχουν πιτσιρίκια που συνεχίζουν με τα ίδια μυαλά που είχαμε τότε; Δεν ξέρω, δεν έχω εικόνα. Το μεγάλο παράπονό μου πάντως είναι ότι σε αρκετά metal μαγαζιά ένιωθα ότι δεν υπήρχε σεβασμός στον πελάτη στο όνομα μιας νοοτροπίας ότι αφού είμαστε metal δεν χρειάζονται κυριλίκια όπως καθαριότητα, ανθρώπινες τουαλέτες, εξαερισμός, καθαρά ποτά, μπύρα της προκοπής, ήχος της προκοπής, μουσικό πρόγραμμα της προκοπής (αν και αυτό είναι πολύ υποκειμενικό).

Νομίζω ότι κάπου στην πορεία σε κάποια θέματα υπήρξε μια ψιλοβελτίωση και υπάρχουν επιλογές για να βγεις και να γουστάρεις. Από σχετικά πρόσφατες επισκέψεις το Nathan Saloon είναι αξιοπρεπές, αν και έχει κάπως άβολη διαρρύθμιση (δεν μπορείς να πάρεις μάτι όλο το μαγαζί, έχει κάπως σχήμα ''Π''. Πιο παλιά στην Arch που είχα πάει κάνα δυο φορές μου άρεσε η φάση μπύρα/φαΐ/hard rock/metal μουσική που είναι και ο απόλυτος συνδυασμός. Καλά πέρασα και κάνα δυο φορές στο μαγαζί του Bighooks στα Εξάρχεια, πολύ μικρό αλλά φέρνει ωραίους dj που ξέρουνε μπαλίτσα. Ο Ripper (Ηλίας ή Desmond Kind στο facebook) ανοίγει (ίσως άνοιξε κιόλας) μαγαζί στην πιάτσα της Δημητσάνας, πολύ κοντά στο Nathan's Saloon.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal κουλτούρα”