Νυχτερινή διασκέδαση

Ταινίες, βιβλία, comics, ζωγραφική κλπ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από apeitharxos »

rbrigade έγραψε: Κυρ 26 Ιαν 2020, 18:03 Για τους βόρειους που γουστάρουν 70's-80's hard rock μια καλή πρόταση για διασκέδαση -αν τους πετύχετε στην πόλη σας- είναι η διασκευομπάντα του Anastasio Farini. Χτες ήταν στον Πολύγυρο σε μορφή κιθάρα/φωνή και προηχογραφημένα backing tracks τα υπόλοιπα και παίξανε από 11.00 έως 03:45 με δυο διαλείμματα. Απίστευτο setlist, η μια κομματάρα πάνω στην άλλη, ωραία απόδοση, τα περισσότερα κομμάτια πραγματικά τους βγαίνουν πολύ ωραία, την τελευταία ώρα παίξανε ροκ μπαλάντες σε ακουστική μορφή (δυο κιθάρες-φωνή). Επειδή ήμουν με παρέα με μπαρμπαδομεταλλάδες και ο ένας Manowar-άς φωνάζαμε για πλάκα αποκάτω παίξε κάνα μέταλ και κάποια στιγμή λέω Master of the wind, έπαθα την πλάκα μου, αρχίζει ο τραγουδιστής να παίζει μόνος του κιθάρα και ξεκινάει: In the silence of the darkness... Θυμόταν τους στίχους εκείνη την στιγμή όπως το έλεγε, το έφτασε μέχρι και το πρώτο ρεφραίν, ανατρίχιασα! Δικός μας και αυτός...

Ενδεικτικό βιντεάκι (ναι, ο καράφλας είναι ο κρυφομανογουοράς):
Ωραίο μαγαζί ρε συ! Μεγάλος χώρος δείχνει! Στον Πολύγυρο είναι; Πώς λέγεται το μαγαζί;
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από rbrigade »

Ώπα, παρεξήγηση, το βιντεάκι είναι από μαγαζί της Θεσσαλονίκης και το ανέβασα για να πάρετε μια ιδέα από την full band εκδοχή τους. Σε μας παίξανε σε ένα μικροσκοπικό μαγαζάκι των 50-60 ατόμων (καθιστοί και μπαρ) και ήταν και μισοάδειο γιατί δεν τον έχουν μάθει, την επόμενη φορά θα κάνω πιο καλή εξέδρα. Επειδή ανέβηκε βιντεάκι από Πολύγυρο, αλλά δεν μπορώ να το ποστάρω, μπες δες στο προφίλ μου στο fb, έχω κάνει κοινοποίηση
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από apeitharxos »

Μια που ανέβασε ο Lucifersteele εκείνη την κομματάρα το Love Affair (που την είχα ξεχάσει εντελώς) στο topic της italo (viewtopic.php?f=28&t=2706), είχα υποσχεθεί, όπως είπα στο topic, να κάνω μια αναφορά σε μια περίοδο διασκέδασης που αφορούσε το italo...



Λοιπόν,έτος 2003 και όπως γύρναγα για Σ/Κ προς Αθήνα (από Λαμία που δούλευα) πέφτω πάνω σε έναν πειρατικό σταθμό ονόματι Blue Space fm και έναν dj Kip (Κυπριανός) που έπαιζε αυτή τη μουσική...Ξεχασμένη μουσική εκείνη την εποχή, σε μια περίοδο που η παρακμή ήταν ορατή σε όλους τους τομείς...Και η πρώτη μου σκέψη ήταν: 'Τι μουσικάρες είχαμε πριν 15-20 χρόνια και δεν εκτιμούσαμε!'
Ο συγκεκριμένος dj αποδείχτηκε ότι είχε κοινό, και διοργάνωνε italo παρτάκια ανά 2-3 εβδομάδες. Η φάση ξεκίνησε το 2003 και τελείωσε κάπου το 2006. Το αξιοσημείωτο με τα παρτάκια ήταν ότι κάθε φορά τα ανακοίνωνε και σε διαφορετικό μαγαζί και κάθε φορά που πηγαίναμε βλέπαμε τα ίδια άτομα, μάλιστα κάποιοι ερχόντουσαν πλέον με t-shirt σημαίας Ιταλίας, είχε δημιουργηθεί δηλαδή ένα mini fan club.
Το δε Love Affair ο συγκεκριμένος dj το είχε ανακηρύξει ως τον εθνικό ύμνο της italo...
Τα καλύτερα είχαν γίνει σε ένα μαγαζί ονόματι Bossa Tress στο Πόρτο Ράφτη, κάποια εκ των οποίων και χειμώνα...Σε κάθε περίπτωση, σκάγαμε γύρω στις μία και φεύγαμε πρωί...Κάποια άλλα μαγαζιά-περιοχές που είχαν διοργανωθεί παρτάκια ήταν το Mustang στην Κηφισιά (ατελείωτος δρόμος, κατέληγε σε ένα χωματόδρομο), ένα άλλο στην Αρτέμιδα (Λούτσα-δεν θυμάμαι όνομα), ένα μαγαζί δίπλα στα σινεμά στο Μαρούσι, το Ρίμπας στην Βάρκιζα, το Βινύλιο στην παραλιακή, το Ολύμπικο δίπλα στο ΣΕΦ κλπ...Μια-δυο φορές είχα πετύχει και γνωστές φάτσες δικές μας...
Η φάση παρήκμασε γύρω στο 2006, διότι ο τύπος έκλεισε συνεργασία με ένα μαγαζί στου Ψυρρή κάθε Σάββατο όλη τη σεζόν, και έτσι το πράγμα άρχισε σιγά σιγά να χάνει το ενδιαφέρον του...Την δε συχνότητα του σταθμού τον υπερκάλυψε τελικά ένας άλλος, νόμιμος...

Με χαρά διαπίστωσα ότι τελικά ο τύπος δεν το έχει παρατήσει και εξακολουθεί να είναι μάχιμος, μάλιστα πριν το lockdown κάποια πάρτυ του 'σταθμού' γίνονταν στην ντίσκο Station One (την οποία κάπου είχα ξανακούσει φευγαλέα τώρα τελευταία, δεν έχω πάει ποτέ)...

https://www.facebook.com/BLUE-SPACE-107 ... 292580151/

https://www.facebook.com/StationOne.gr/

'Όποιος πάντως ενδιαφέρεται για μαγαζιά ντίσκο υπάρχουν οι 33 στροφές κοντά στο Divani νομίζω, η Roxy στους Αγ. Αναργύρους (έξοδος εθνικής που δεξιά βγάζει gagarin,μετά τον μεγάλο Γαλαξία, εσείς θα πάτε από την άλλη πλευρά προς τα αριστερά, ντουγρού και στην γέφυρα από κάτω αριστερά και δεξιά θα βγείτε Λ. Κατσώνη) μονο Π-Σ είναι ανοιχτά, και βέβαια η Boom boom στην Καλλιθέα...

Επίσης, ωραίος συνδυασμός για μάσα σε τέτοιες περιπτώσεις, μετά από italo ντίσκο είναι το Ciao επί της Συγγρού, μια πιτσαρία που δουλεύει 24 ώρες το 24ωρο, δίπλα στον Αγ. Σώστη, απέναντι από Πάντειο...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από Celephais »

[mention]apeitharxos[/mention] Πολύ ωραίος ο Blue Space FM και βέβαια ο DJ KYP. Κι εγώ άκουγα το σταθμό ακριβώς την περίοδο που περιγράφεις και φρέσκαρα τα κομμάτια που θυμόμουν από παιδί και βέβαια έμαθα και πολλά άλλα. Ο τύπος είναι αρρωστάκι με τη μουσική αυτή όπως εμείς με το μέταλ, για αυτό τον γουστάρω. Ο σταθμός νομίζω υπάρχει ακομη, όμως μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Νυχτερινή διασκέδαση

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Mustang! τι μου θύμησες!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal κουλτούρα”