Ιστορίες Μεταλλικής Αμφίεσης

Ταινίες, βιβλία, comics, ζωγραφική κλπ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Ιστορίες Μεταλλικής Αμφίεσης

Δημοσίευση από Celephais »

Πιστεύω ότι από λίγο έως πολύ όλα τα μέλη του φόρουμ φοράμε μπλούζες και οτιδήποτε άλλο (κονκάρδες, ραφτά) των αγαπημένων μας συγκροτημάτων. Τι γίνεται όμως όταν η αμφίεσή μας προκαλεί διάφορες αντιδράσεις στους γύρω μας; Αυτές μπορεί να είναι επιδοκιμασία, κριτική στάση, ακόμη και επιθετική στάση από κάποιους.

Το σκεπτικό αυτού του τόπικ είναι να μοιραστούμε διάφορα περιστατικά / ιστορίες που έγιναν με αφορμή το «μεταλλικό» μας ντύσιμο. Θυμόμαστε περιστατικά που μπορεί να μας κάνουν να γελάσουμε και να αναπολήσουμε ευχάριστα;

Αφού ξεκίνησα το θέμα θα πω και μερικά περιστατικά που έχουν συμβεί σε εμένα. Καταρχήν να πω ότι είμαι ιδιαίτερη περίπτωση καθώς ενώ ακούω metal από το 1993, μέχρι περίπου το 2018 δεν είχα και δε φόραγα καθόλου μπλούζες συγκροτημάτων. Κάπου εκεί όμως μου γύρισε η βίδα και αφού τα 3 τελευταία χρόνια έδωσα ένα σκασμό λεφτά, τώρα στα γεράματα καθημερινά είμαι με metal t-shirt. Περιγράφω τρία ευχάριστα περιστατικά:

Είμαι Άνω Πατήσια για τα καθημερινά μου ψώνια με μπλούζα Manowar – Hail to England, περνάει από κοντά μου φορτηγάκι με υλικά οικοδομής με εργάτη μέσα. Το αμάξι σχεδόν σταματάει, περιμένω να περάσει, με κοιτάει, αργεί, σαν να λέει κάτι, τελικά περνάει, κοιτάω πίσω και μονολογώ. Τελικά σταματάει βγαίνει από παράθυρο και μου λέει «για τη μπλούζα σου λέω, είναι δισκάρα!».

Είμαι σε ορεινό χωριό της Κορινθίας με την οικογένεια. Πάμε σε τοπική ταβέρνα / ψησταριά, εγώ με μπλούζα Judas Priest – Painkiller. Αφού καθόμαστε και έχουμε σχεδόν φάει, βγαίνει ψήστης και ενθουσιασμένος με τη μπλούζα μας κερνάει μπύρες.

Το πιο ωραίο που μου έχει τύχει είναι έξω από υποκατάστημα τράπεζας στο Χολαργό. Είμαι με μπλούζα Crimson Glory – Transendance, έχουμε πανδημία, όλοι μάσκες, άτομο με αναπηρικό καροτσάκι προσπαθεί να ανέβει τη μπάρα και φαίνεται να μου μιλάει χειρονομώντας. Τον πλησιάζω θεωρώντας ότι θέλει βοήθεια, μόλις φτάνω μου λέει «μπράβο είναι μεγάλη δισκάρα!», τελικά είμασταν και γνωστοί από το facebook.

Κλείνοντας να πω ότι έχω παρατηρήσει (κυρίως από σχόλια γονιών συμμαθητών των παιδιών μου) ότι πολλά άτομα που πέρασαν έστω και λίγο από το χώρο μας και είναι στην ηλικία 35-45 θυμούνται το metal σαν κάτι θετικό και ευχάριστο και κάποιες φορές μπορεί να ακούσουν έστω και μετά από πολλά χρόνια απουσίας.

Σειρά σας…
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Ιστορίες Μεταλλικής Αμφίεσης

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Πολύ ωραίο θέμα...

Την περίοδο που είχε ξεσπάσει όλο αυτό με τον Κατσούλα, τον Δημητροκάλη και τη Μαργέτη και τους φόνους στην Παλλήνη, είχα αρχίσει να φοράω metal μπλούζες στο σχολείο! Φορούσα και πιο πριν αλλά σε καμμιά βόλτα, γειτονιά, κτλ... Με βλέπει καθηγητής και λέει "τι είναι αυτά που φοράς;; αυτά λένε για διαβόλους και τριβόλους...".

Το πήρα στην πλάκα, έλα όμως που σε λίγο καιρό, στους βαθμούς που παίρναμε είπε ο ίδιος στους γονείς μου "για προσέξτε λίγο το παιδί" (!!) "Φορά όλο μπλούζες με σκελετούς και τέρατα. Η μουσική αυτή δεν είναι φυσιολογική.. Αν ξέρετε Αγγλικά, ψάξτε λίγο τους στίχους, αλλιώς βάλτε κάποιον που ξέρει να τους διαβάσει" (!!) "Δε βλέπετε τι γίνεται στις μέρες μας...".

Οι metal μπλούζες (ειδικά οι πιο "απλές" με τα λογότυπα των συγκροτημάτων και τα εξώφυλλα) ακόμα και σήμερα μου αρέσουν πολύ... Dressed to Kill που έλεγαν και οι Symphony X!
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Re: Ιστορίες Μεταλλικής Αμφίεσης

Δημοσίευση από Celephais »

Progress_Lost έγραψε: Παρ 14 Ιαν 2022, 22:08 Πολύ ωραίο θέμα...

Την περίοδο που είχε ξεσπάσει όλο αυτό με τον Κατσούλα, τον Δημητροκάλη και τη Μαργέτη και τους φόνους στην Παλλήνη, είχα αρχίσει να φοράω metal μπλούζες στο σχολείο! Φορούσα και πιο πριν αλλά σε καμμιά βόλτα, γειτονιά, κτλ... Με βλέπει καθηγητής και λέει "τι είναι αυτά που φοράς;; αυτά λένε για διαβόλους και τριβόλους...".
Πόσα παιδιά δικά μας τότε τραμπουκίστηκαν απο γονείς και συγγενείς να ξεκόψουν με το μέταλ....για τον κύριο Δημητροκάλη (είμαι σχεδόν σίγουρος αυτός είχε πει για μέταλ).
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Ιστορίες Μεταλλικής Αμφίεσης

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Ακριβώς.. Οι πιο έφηβοι τότε είχαν αρκετά μεγάλο θέμα.. Ευτυχώς όμως πια είναι μια αστεία ανάμνηση.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Ιστορίες Μεταλλικής Αμφίεσης

Δημοσίευση από LuciferSteele »

οι πιο πολλοί από μας κολώνανε να βάλουν μεταλόμπλουζες στο σχολείο. αυτό ήταν αποκλειστικό προνόμιο των ελάχιστων που το υποστήριζαν και με μακρύ μαλλί, πέτσινα, τζην κολόνα και χουλιγκανική συμπεριφορά. για αρκετά χρόνια μπλούζες φορούσα μόνο όταν πήγαινα σε συναυλίες ή σε κάποιο μεταλομάγαζο. αργότερα έγιναν η καθημερινή μου αμφίεση. φυσικά η μάνα μου ακόμα δεν μπορεί να το χωνέψει ενώ έχω δεχτεί και κακόβουλη κριτική από κοπέλες με τις οποίες είχα σχέση, λολ (πως ντύνεσαι έτσι, σαν πεντάχρονο χαχαχα τα θυμάμαι και γελάω)
εννοείται πως οι μπλούζες ξετρυπώνουν κόσμο που δεν είχες ιδέα πως μπορεί να ακούνε μεταλ, ειδικά στη δουλειά μου έχουν κανει come out δεκάδες άτομα επειδή με είδαν κάποια στιγμή με κάποιο μπουφάν η μπλούζα. έχω δε ένα συνάδελφο ο οποίος έρχεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με μπλουζακια Fates Warning, Watchtower, Saint Vitus!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Ιστορίες Μεταλλικής Αμφίεσης

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Eπίσης να πούμε πως υπήρχε γενικά η αντίληψη (και ίσως ακόμα υπάρχει) πως η μεταλ αμφίεση κάποιου δήλωνε και πόσο ψαγμένος ή γνώστης του χώρου είναι. Σε κάποιες περιπτώσεις ίσχυε αυτό βέβαια, αλλά πόσοι από μας μιλούσαμε με άτομα με καρα-χέβυ εμφάνιση, και στο τέλος βλέπαμε με λύπη πως δεν ήξεραν ούτε τα βασικά.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ιστορίες Μεταλλικής Αμφίεσης

Δημοσίευση από CountRaven »

Μόνο μαύρα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Ιστορίες Μεταλλικής Αμφίεσης

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

@Progress_Lost έκλαψα ένα μπλουζάκι Σάμπαθ τότε με τους σατανιστές κ μαζί με αυτό μερικά βινύλια. Τα συγκεκριμένα ανακτήθηκαν αργότερα όταν η Ελλανια κοινωνία ήταν έτοιμη για το μεγαλείο των Σάμπαθ 🤣
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Ιστορίες Μεταλλικής Αμφίεσης

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

- 1η επίσημη έξοδος στη μονάδα που υπηρετούσα και στέκομαι στην παράταξη με τζιν τζάκετ και ζωγραφιστή την ασπίδα των Warlord στην πλάτη. Κοντά μου στεκόταν ένας παλιότερος που με είχε βάλει στο μάτι για νυχτερινές πτήσεις. Τελικά ήταν ντράμερ σε προγκ μεταλ μπάντα και από εκείνο το μεσημέρι μέχρι να φύγει από τη μονάδα γίναμε κολλητοί, ακόμα έχουμε αραιή επικοινωνία....

- Είμαι νιούφης σε νοσοκομείο και μια μέρα στο ορθοπεδικό βλέπω να βγαίνει από το ασανσέρ μια συνάδελφος με άσπρη μακριά ρόμπα, Cannibal Corpse μπλουζα από μέσα, κρεμαστό Running wild στο λαιμό και βλέμμα να παγώσει τον Βεζούβιο. Να σημειώσω ότι πρόκειται για Γ Υ Ν Α Ι Κ Α Ρ Α με βαθύ μπλε μάτια και κατάμαυρα φυσικά μαλλιά. Τώρα, εγώ ο Φ Λ Ο Υ Φ Λ Η Σ φορούσα από μέσα πουκάμισο. Την επόμενη μέρα όμως είχα σχέδιο.... Μπλουζάκι Maiden μέσα από τη ρόμπα και όταν πήρα το αναγνωριστικό χαμόγελο ξεκίνησαν 6 από τους απολαυστικότερους μήνες της ζωής μου...Όταν άλλαξα τμήμα, πάλι κάθε μέρα στο ορθοπεδικό γυρνούσα...

- είμαι έξω από μεταλλοκλαμπάκι της πόλης μου και 2 πιτσιρίκια στέκονται μπροστά μου. Ο ένας φορούσε μπλουζάκι Maiden. Στην πόρτα 2 τύποι ξεκινούν ανάκριση και το σόου αρχίζει....
"Πόσους δίσκους έχουν βγάλει οι Maiden?" ρωτά ο ένας τον πιτσιρικά.
Κόκκαλο ο πιτσιρικάς...
στο καπάκι... "Πως ξεκινούν τα λόγια στο Transylvania"?
ξανά κόκκαλο ο πιτσιρικάς....
Του πιάνει λοιπόν το μπλουζάκι από το λαιμό και το σκίζει on the spot!
Το σόου συνεχίζει με κλαμματα από τον πιτσιρικά και αναπόφευκτα ξύλο μέχρι αιματοχυσίας από ένα τσούρμο μεταλλάδες (συγγενείς!! από ότι φάνηκε) πάνω στους 2 τύπους.

Έχω δει διάφορες καφρίλες να συμβαίνουν όσο νυχτοπερπατούσα σε μεταλλικά στέκια, αλλά τόσο κάφρικο με αφορμή ένα μπλουζάκι δεν ξαναείδα ευτυχώς ποτέ.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Ιστορίες Μεταλλικής Αμφίεσης

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Scrollkeeper έγραψε: Κυρ 16 Ιαν 2022, 11:55 @Progress_Lost έκλαψα ένα μπλουζάκι Σάμπαθ τότε με τους σατανιστές κ μαζί με αυτό μερικά βινύλια
όχι ρε συ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal κουλτούρα”