METAL-ική ΑΝΤΙγνώση στο High TV

Ταινίες, βιβλία, comics, ζωγραφική κλπ.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Re: METAL-ική ΑΝΤΙγνώση στο High TV

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Μου αρέσει πολύ ο κουλ τρόπος που βλέπει τα πράγματα ο Ριχάρδος. :D

ΑΓ - "Υπάρχει ελπίδα για το μέταλ?"
ΑΡ - "Έχω μείνει σε εκείνη τη μακρινή εποχή και είμαι ευτυχισμένος εκεί."
ΑΓ - "......"

Επίσης

ΑΓ - "Υπαρχει ελπίδα για το μέταλ?"
ΑΡ - "Όσο θα υπάρχει εργατική τάξη θα υπάρχει μέταλ."
ΕΓΩ - "Η τηλεργασία του Κούλη πιάνεται?"
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Εξαρτάται τι εννοεί ο καθένας, όταν λέει αν υπάρχει ελπίδα για το metal;
Μια χαρά χρονιά ήταν το 2023 για το metal, με πολλές καλές κυκλοφορίες και άλλες τόσες που δεν προλάβαμε να ακούσουμε.

Για να δούμε αν υπάρχει ελπίδα για κάτι, πρέπει να κοιτάμε και λίγο προς τα πίσω, όχι μόνο όμως 40 χρόνια πίσω και να πάμε πάντα, μόνο πίσω στα τιμημένα '80's.
Για πάμε λίγο 10 χρόνια πίσω ή 15 χρόνια πίσω. Πότε ήταν τα πράγματα καλύτερα για το metal, τότε ή τώρα;
Πότε έβγαιναν περισσότερες και καλύτερες κυκλοφορίες; Το 2008, το 2013 ή τώρα;
Τόσο στη χώρα μας, όσο και στο εξωτερικό.

Θα αναφέρω προσωπικά παραδείγματα, ως ένας απλός παλιός οπαδός της μουσικής αυτής.

Στο 2008 έχω σταματήσει σχεδόν να αγοράζω βινύλια.
Στην Ελλάδα αρχίζουν και ανεβαίνουν αργά αργά οι ταχύτητες στο internet, πρωτοεμφανίζεται σιγά σιγά το youtube.
Σε κάτι ταξίδια στο εξωτερικό, έβρισκες γνήσια CD από masterpieces της μουσικής μας σε πολυκαταστήματα με καλυντικά και είδη σπιτιού στην εξωφρενική τιμή των 4-5 ευρώ. Μιλάμε για καινούρια CD, όχι second hand. Τέτοια απαξίωση στο είδος.

Και φτάνουμε στο 2013.
Έχω λίγες μήνες που έχω αγοράσει το πρώτο μου smartphone, με την απίστευτη τεχνολογία της οθόνης αφής με το δάχτυλο !!(ένα Samsung Galaxy SIII). Επανάσταση για τα κινητά τηλέφωνα με τα κουμπάκια και τα νούμεράκια.
Βλέπω ότι σιγά σιγά αρχίζει να ξανακινείται το βινύλιο, να βγαίνουν παλιές άγνωστες ή ξεχασμένες κυκλοφορίες σε επανεκδόσεις, σε λογικές τιμές και να υπάρχει μία υπόγεια μεν, αργή αλλά σταθερή ανοδική πορεία του παραδοσιακού ήχου αλλά και του metal γενικότερα.

Πάμε τώρα στο 2023.
Μέσα σε μια δεκαετία πρέπει αν όχι να τετραπλασιάστηκε, σίγουρα να τριπλασιάστηκε η συλλογή των βινυλίων μου (και με τα χρόνια της πανδημίας, που συνέπεσαν με αυξημένες προσωπικές υποχρεώσεις σε οικονομικό επίπεδο - οπότε αναγκαστικά κόπηκαν τα πολλά πολλά), οι κυκλοφορίες να γίνονται τόσες πολλές, που δεν τις προλαβαίνεις.

Βλέπεις τώρα να υπάρχουν πολλά κανάλια στο youtube να μιλάνε για metal, να αναλύουν, να υπάρχει ένας χώρος σε παγκόσμιο επίπεδο, με φανατικό κοινό.
Ναι, στο μέλλον μπορεί να γίνουν όλα ψηφιακά. Αυτό έλεγαν και το 2008 και το download πήγαινε σύννεφο. Όχι ότι τώρα δεν γίνεται το ίδιο. Τώρα υπάρχουν και τα συνδρομητικά, που άλλοι λένε ότι δίνουν χρήματα στις μπάντες, άλλοι δεν συμμερίζονται αυτή την άποψη.
Βλέπεις όμως να υπάρχει κινητικότητα.

Ε, αυτή η κινητικότητα, δε νομίζω ότι ήταν η ίδια το 2008 ή το 2013.
Ο κόσμος άλλαξε, άλλαξαν οι τεχνολογίες, αλλά η παγκόσμια σκηνή της μουσικής, συνεχίζει να ακμάζει, να γίνονται live, να υπάρχουν κυκλοφορίες παλιές και νέες, να εξερευνείται εξονυχιστικά το παλιό underground και παλιές μπάντες που χάθηκαν, ενώ είχαν βγάλει διαμάντια σε άλλες δεκαετίες.
Υπάρχει μια ανατροφοδότηση του παραδοσιακού ήχου.

Αν αυτό δεν είναι ελπίδα για τη μουσική αυτή, τότε τι είναι;
Τι ακριβώς περιμένουμε; Και στην τελική, για ποιό λόγο πρέπει κάτι να περιμένουμε;
Ας χαρούμε αυτό που ζούμε τώρα, με αυτά που έχουμε τώρα.
Μακάρι να είχα 48 ώρες τη μέρα, για να προλαβαίνω να κάνω όλα όσα θέλω να κάνω, να ακούσω όση μουσική θέλω να ακούσω ή να ψάξω ή να διαβάσω σχετικά με αυτή και όχι μόνο.
Δεν προλαβαίνω.
Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα της εποχής. Η σωστή διαχείριση του χρόνου και της υπερβολικής πληροφορίας.

Αλλά για να μην αρχίζω να πλατειάζω, γιατί έχει ξαναγίνει παρόμοια συζήτηση και σχολιασμός στο φόρουμ,
θεωρώ ότι υπάρχει ελπίδα για το μέταλ, έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου.
Κάνω τη σύγκριση με 10-15 χρόνια πίσω και βλέπω ότι βγαίνει πολλή περισσότερη και καλύτερη μουσική.
Τα πράγματα είναι καλύτερα τώρα.

Η σκηνή, η φάση, το μουσικό είδος αρχίζει και πεθαίνει, όταν δεν υπάρχουν μπάντες, όταν δεν βγαίνουν καινούριες κυκλοφορίες, όταν δεν ασχολείται κανένας, όταν δεν υπάρχουν (φανατικοί) οπαδοί.

Εγώ είμαι ικανοποιημένος με αυτό που υπάρχει σήμερα και βλέπω ότι μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερο στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
Northbound

Δημοσίευση από Northbound »

Μία μεταλλική προσφορά του Metalourgio - Metal Web Radio/Webzine: “METAL-ική ΑΝΤΙγνώση” κάθε Τρίτη προς ξημερώματα Τετάρτης στο HIGH TV 01.00-02.00 και σε live streaming (www.hightv.gr). Στη νέα μας εκπομπή Τρίτη 2 Ιανουαρίου 01.00-02.00, ξημερώματα Τετάρτης, στην εκπομπή “METAL-ική ΑΝΤΙγνώση” του Metalourgio Metal web radio/web zine στο HIGH TV και σε live streaming (www.hightv.gr), φιλοξενούμε τον Γιώργο Παπάζογλου (George Joe Papazoglou) σε μία εφ’ όλης της ύλης συνέντευξη για την πολύχρονη παρουσία του στην μεταλλική μας κοινότητα τόσο ως ιδιώτη…, Crow club, Wizard club…, Shiva rec., όσο και ως μέλος (Drums) των BADD KHARMA. Φυσικά, σταθερή αξία παραμένει το αδέσμευτο και underground Metal. Κατά τη διάρκεια της εκπομπής αλλά και μέχρι το μεσημέρι του Σαββάτου 6 Ιανουαρίου μέσω του email: metalikiantignosi@gmail.com διεκδικείται πλειάδα δώρων… CD, T-SHIRTS, 7’SINGLES, ΠΑΝΟ, ΡΑΦΤΑ, ΚΟΝΚΑΡΔΕΣ κ.α., που απλόχερα προσφέρουν τα δισκοπωλεία, Sirens Rec., Metal Era REC., Bowel OF Noise Rec., Eat Metal Rec., καθώς και το TOPMAN…ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!HEAVY METAL RULES!!!
Like a man is a mountainside
Greatness waits for those who try
None can teach you, it's all inside
Just climb
Άβαταρ μέλους
Northbound

Τρίτη 9 Ιανουαρίου 01.00-02.00, ξημερώματα Τετάρτης, στην εκπομπή “METAL-ική ΑΝΤΙγνώση” του Metalourgio Metal web radio/web zine στο HIGH TV και σε live streaming (www.hightv.gr), φιλοξενούμε τους, Δημήτρη Γασπαράτο (κιθάρα-φωνή) και Σπύρο Φουσέκη (κιθάρα) των SILVER RISC. Μαζί συζητάμε τις πτυχές της επιστροφής ενός θρυλικού σχήματος των απαρχών των 90’ς στη δισκογραφία αλλά γενικότερα στην ενεργή σκηνή του μελωδικού Hard n Heavy. Περιπλανιόμαστε ανάμεσα σε κομβικές αναμνήσεις του παρελθόντος και στις προοπτικές του εμβληματικού τους νέου album “Knot Over” ξεκλειδώνοντας μυθιστορηματικά τις βασικές ηχητικοθεματικές τους σταθερές…και όχι μόνο! Πρόδηλα πάντα, σταθερή αξία παραμένει το αδέσμευτο και underground Metal. Κατά τη διάρκεια της εκπομπής αλλά και μέχρι το μεσημέρι του Σαββάτου 13 Ιανουαρίου μέσω του email: metalikiantignosi@gmail.com διεκδικείται πλειάδα δώρων που απλόχερα προσφέρουν τα δισκοπωλεία: Sirens Rec., Metal Era rec., Bowel of Noise Rec., Metal Throne rec…HEAVY METAL RULES!!!
Just climb
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Μου άρεσε εκεί που έδειχνε τα CD που θα κληρώνε, που του πρόσφεραν ένα CD slip***t και λέει σέβομαι το δώρο, αλλά δεν είμαι ευτυχής που το κληρώνω, γιατί δεν θεωρώ τους slip***t Heavy Metal μπάντα και ότι το συγκεκριμένο CD θα το χρησιμοποιούσε σε ένα σπασμένο πλακάκι στο μπάνιο, όπου θα το κολλούσε πάνω στο σπασμένο. :D
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Χαχαχαχα.... :D
Γιατί το slip***t βγαίνει με αστεράκια;
Είναι απαγορευμένη λέξη;
slip***t slip***t slip***t slip***t
Τι φάση;
Δεν ξέρω τι έχει παιχτεί. Ξέρει κανένας να μου πει;
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Τρίτη 16 Ιανουαρίου 01.00-02.00, ξημερώματα Τετάρτης, στην εκπομπή “METAL-ική ΑΝΤΙγνώση” του Metalourgio Metal web radio/web zine στο HIGH TV και σε live streaming (www.hightv.gr), φιλοξενούμε τους, Stergios Nikolaou (keyboards, composer) και Marialena Trikoglou (Vocals, lyrics) των MYSTFALL. Μια συμφωνική Metal μπάντα με υπαρξιακές ρίζες στο σόλο ντεμπούτο άλμπουμ της Μαριαλένας "VANITY” (2020) η οποία αποτελεί μια αφηγηματική κοιτίδα εικόνων, συναισθημάτων, λυρικής στιχομυθίας αλλά και μεταλλικών ηχοχρωμάτων που στηρίζονται στην μελωδική ορχηστρική, ερμηνευτικά αψεγάδιαστη πρόκληση που επιτάσσει το ιδίωμα που απρόσκοπτα υπηρετούν…Περισσότερα όμως την Τρίτη… Επίσης ως Quest μαζί μας οι Slaughtered Priest, ενώ, σταθερή αξία παραμένει το αδέσμευτο και underground Metal. Κατά τη διάρκεια της εκπομπής αλλά και μέχρι το μεσημέρι του Σαββάτου 20 Ιανουαρίου μέσω του email: metalikiantignosi@gmail.com διεκδικείται πλειάδα δώρων που απλόχερα προσφέρουν τα δισκοπωλεία: Sirens Rec., Metal Era rec., Bowel of Noise Rec., Metal Throne rec…HEAVY METAL RULES!!!
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Τρίτη 23 Ιανουαρίου 01.00-02.00, ξημερώματα Τετάρτης, στην εκπομπή “METAL-ική ΑΝΤΙγνώση” του Metalourgio - Metal web radio/webzine στο HIGH TV και σε live streaming (www.hightv.gr), φιλοξενούμε τον Nick Christogiannis των Deviser (κιθάρα), εξυφαίνοντας την ηχητικοθεματική τους φιλοσοφία και στάση απέναντι στο σκληρό “ακραίο” metal. Τόσο το νέο τους album όσο και τα επικείμενα live με Varathron, σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα, με opening act τους Exilius Noctis και Synteleia αντίστοιχα, μπαίνουν στο κάδρο της συζήτησής μας, όπου η “μαρτυρία” αποκρυπτογραφεί τους κώδικες ενός εκ των πιο ιστορικών σχημάτων της σκηνής. Επίσης μαζί μας ο Giannis Konstantakos των Dark Vision, ο οποίος παραθέτει την άγρια, πλην όμως άκρως ενδιαφέρουσα Death/Black άποψη του σχήματος, δίχως να διστάζει απέναντι στην πρόκληση των “προσωπικών ερωτήσεων” σχετικά με το παρόν και την προοπτική. Τέλος, σε μια εκπομπή που τον λόγο παίρνει η εγχώρια Metal σκηνή, οι Nickos Tsinas (Penthos) και Sakis Axiotis (Oath of Hermon) αποτυπώνουν τις λεπτομέρειες του επερχόμενου Storming The Gates Vol III, ενός festival, που δεδομένα έχει μετουσιωθεί σε έναν ατόφιο underground Black Metal θεσμό.

Κατά τη διάρκεια της εκπομπής, αλλά και μέχρι το μεσημέρι του Σαββάτου 27 Ιανουαρίου, μέσω του email metalikiantignosi@gmail.com, διεκδικείτε δώρα και προσκλήσεις για live που απλόχερα προσφέρουν τα δισκοπωλεία: Sirens Rec., Metal Era Rec., Bowel of Noise Rec., Metal Throne Rec., οι Deviser καθώς και οι Dark Vision… HEAVY METAL RULES!!!
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Τρίτη 30 Ιανουαρίου 01.00-02.00, ξημερώματα Τετάρτης, στην εκπομπή “METAL-ική ΑΝΤΙγνώση” του Metalourgio Metal web radio/web zine στο HIGH TV και σε live streaming (www.hightv.gr), φιλοξενούμε τους Μιχάλη Κοντογεώργη των Fire Vanadium συζητώντας όχι μόνο τους λόγους επαναδραστηριοποίησης του σχήματος αλλά και τις προθέσεις του ίδιου αναφορικά με το πεδίο της μεταλλικής δημιουργίας. Επίσης, καλεσμένος στην εκπομπή ο Ανδρέας Λογιότατος, η φωνή των Ascending Olympus σε μια αποτύπωση εντυπώσεων, απόψεων και μελλοντικών προσδοκιών αναφορικά πάντα τόσο με το σχήμα όσο και με την ευρύτερη metal σκηνή…Περισσότερα όμως την Τρίτη… Κατά τη διάρκεια της εκπομπής αλλά και μέχρι το μεσημέρι του Σαββάτου 3 Φεβρουαρίου μέσω του email: metalikiantignosi@gmail.com διεκδικείται δώρα που απλόχερα προσφέρουν τα δισκοπωλεία: Sirens Rec., Metal Throne rec καθώς και οι Ascending Olympus …HEAVY METAL RULES!!!
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Bersekeros έγραψε: Τετ 17 Ιαν 2024, 03:22 Χαχαχαχα.... :D
Γιατί το slip***t βγαίνει με αστεράκια;
Είναι απαγορευμένη λέξη;
slip***t slip***t slip***t slip***t
Τι φάση;
Δεν ξέρω τι έχει παιχτεί. Ξέρει κανένας να μου πει;
Και μια φορά που η τεχνολογία δρα υπέρ ημών.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 01.00-02.00, ξημερώματα Τετάρτης, στην εκπομπή “METAL-ική ΑΝΤΙγνώση” του Metalourgio Metal web radio/web zine στο HIGH TV και σε live streaming (www.hightv.gr), φιλοξενούμε τους Γιάννη και Κώστα Κοσκινά των PIRANHA συζητώντας τόσο για το επερχόμενο live τους με τους Medusa’s Wrath και Penthos στο Temple club όσο και για τα μελλοντικά τους πλάνα. Επίσης στην ενότητα Metal-ismos αναλύουμε τα κύρια ηχητικοθεματικά χαρακτηριστικά του Christian Metal ιδιώματος. Κατά τη διάρκεια της εκπομπής αλλά και μέχρι το μεσημέρι του Σαββάτου 10 Φεβρουαρίου μέσω του email: metalikiantignosi@gmail.com διεκδικείται δώρα που απλόχερα προσφέρουν τα δισκοπωλεία: Sirens rec. και Bowel of Noise rec. …HEAVY METAL RULES!!!
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Τρίτη 13 Φεβρουαρίου 01.00-02.00, ξημερώματα Τετάρτης, στην εκπομπή “METAL-ική ΑΝΤΙγνώση” του Metalourgio Metal web radio/web zine στο HIGH TV και σε live streaming (www.hightv.gr), φιλοξενούμε τους Billy “ Vassilis Vlahos” Coumreau των VERDICT DENIED και τον Kostas Falieros των POWERSTORM. Στο επίκεντρο της συζήτησής μας η προσπάθεια, το πάθος, ο προβληματισμός σχετικά με το παρόν και μέλλον του Heavy Metal παράλληλα με τις συνιστώσες της προσωπικής τους μεταλλικής ύπαρξης. Κατά τη διάρκεια της εκπομπής αλλά και μέχρι το μεσημέρι του Σαββάτου 17 Φεβρουαρίου μέσω του email: metalikiantignosi@gmail.com διεκδικείται δώρα που απλόχερα προσφέρουν τα δισκοπωλεία: Sirens rec., Metal Throne rec. Αλλά και τα συγκροτήματα των Verdict Denied, Powerstorm …HEAVY METAL RULES!!!
Άβαταρ μέλους
Northbound

Τι μπαντάρα που ήταν (;) οι Verdict Denied!!!
Just climb
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 01.00-02.00, ξημερώματα Τετάρτης, στην εκπομπή “METAL-ική ΑΝΤΙγνώση” του Metalourgio Metal web radio/web zine στο HIGH TV και σε live streaming (www.hightv.gr), φιλοξενούμε τον Andrew Geo των ALTERSELF. Η κουβέντα μας περικλείει τόσο την πολύπλευρη ηχητική τους κατεύθυνση όσο και την άποψη γύρω από το Death Metal ως θεμελιώδη αρχή της παρουσίας τους. Επίσης καταγράφουμε, παρασκηνιακά και όχι μόνο, το Live των Synteleia, Deviser, Varathron που έγινε 11 Φεβρουαρίου στο club Κύτταρο. Κατά τη διάρκεια της εκπομπής αλλά και μέχρι το μεσημέρι του Σαββάτου 24 Φεβρουαρίου μέσω του email: metalikiantignosi@gmail.com διεκδικείται δώρα που απλόχερα προσφέρουν τα δισκοπωλεία: Sirens rec., Metal Throne rec., Bowel of Noise, το συγκρότημα των Alterself …HEAVY METAL RULES!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal κουλτούρα”