Ψυχαναγκαστικά δράματα part 1

Μπλάκ μέταλ γιόγκα κλπ. κλπ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ψυχαναγκαστικά δράματα part 1

Δημοσίευση από rbrigade »

Εγκαινιάζω νέα σειρά topic καθώς έχω αντιληφθεί ότι κάμποσα μέλη καθ' ομολογία τους διέπονται από ψυχαναγκαστικά σύνδρομα οπότε μπορούμε να μοιραζόμαστε τις μικρές περιπετειούλες στις οποίες αυτά μας μπλέκουν...

Ξεκινάω με ένα δικό μου χοντρό θέμα…

Ακούστε το κομμάτι, από τις καλύτερες χαρντροκιές του 2017. Αλλά κάτι παίζει με τα πιατίνια. Εκεί στο 1.22 (στο ρεφραίν, το σημείο επαναλαμβάνεται κιάλλες φορές) αλλά και στο 2:00 και στο 3:05 (σόλο κιθάρα) δεν μπορώ να καταλάβω τι στο καλό παίζει στα πιατίνια ο τύπος. Μου φαίνεται εντελώς εκτός τόπου και χρόνου αυτό που παίζει, σε σημείο να μην μπορώ να ακούσω το κομμάτι και να σπάνε τα νεύρα μου. Προσπάθησα παλιότερα να το μοιραστώ με τον Countraven αλλά με έβγαλε τρελλό. Τώρα επειδή φτιάχνω μια συλλογούλα με κυκλοφορίες του 2017 το ξανάκουσα το κομμάτι και μου άναψαν τα λαμπάκια πάλι.

Σας παρακαλώ λυτρώστε με, πείτε μου ότι έχω απόλυτο δίκιο και ότι ο ντράμερ είναι κουλός, κουφός, μαλάκας, οτιδήποτε.

Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ψυχαναγκαστικά δράματα part 1

Δημοσίευση από theBox »

Επος το τοπικ!

Στο δια ταυτα, δεν ακουω τιποτα περιεργο σε κανενα απο τα timestamps που εδωσες. Ισως σε ξενίζει που αρχιζει το μέτρο με china αντι για crash? Πάντως παιχτικά σιγουρα δεν το χάνει.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ψυχαναγκαστικά δράματα part 1

Δημοσίευση από rbrigade »

Από τα σημεία που αναφέρω άκου για 15'' περίπου
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ψυχαναγκαστικά δράματα part 1

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Το τόπικ του τσοβόλα
παίξε μπάλα αγόρι μου
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ψυχαναγκαστικά δράματα part 1

Δημοσίευση από rbrigade »

Κι εσύ τώρα πρόσφατα ανέφερες κάτι για ψυχαναγκασμό σε ένα post σου, o Scroll επίσης και φυσικά ο Count. Μην με απογοητεύσετε!

Και λέγε τώρα πόσο χάλια παίζει ο drummer, χαχαχαχα!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ψυχαναγκαστικά δράματα part 1

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Τρί 15 Ιαν 2019, 23:24 Από τα σημεία που αναφέρω άκου για 15'' περίπου
Α οκ, νομιζω καταλαβα τι λες. Αλλαζει το πατερν στο hihat και παιζει στιγμιαια 16α αντί για straight 8α. Στυλιστικη επιλογη είναι, η οποια δεν με χαλάει καθόλου, ίσα ισα σπάει και την όποια μονοτονία.


Ας πω κι εγω δυο ψυχαναγκασμους που μου ερχονται γρήγορα γρήγορα...

1. Εχω πικαπ που δεν καπακώνει την ωρα που παιζει. Εχω και σκύλο. Κακός συνδιασμος εξαρχής, αλλά γινεται καταστροφικός όταν αντι να απολαμβάνω το δισκο, κοιτάω καθε πεντε δευτερολεπτα την βελόνα μηπως έχει κολλήσει επάνω της κανά τριχίδιο. Τελικά καταλήγω να αγοράζω βινύλια και να τα ακούω απο κατεβασμένα μπ3.

2. Δεν μπορω τις playlists/συλλογες. Θέλω πάντα να ακούω το άλμπουμ σαν ολότητα και ολοκληρωμένη καλλιτεχνική πρόταση και να μπαίνω στην ατμοσφαιρα του. Ως εκ τούτου, άλμπουμς με 1-2-3 ύμνους και τα υπόλοιπα να είναι fillers, δεν πολυ-ακούγονται εδω πέρα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ψυχαναγκαστικά δράματα part 1

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Τετ 16 Ιαν 2019, 00:23
Και λέγε τώρα πόσο χάλια παίζει ο drummer, χαχαχαχα!
μια χαρά είναι δεν παρατηρώ διαφορά.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Ψυχαναγκαστικά δράματα part 1

Δημοσίευση από Starman »

Ούτε εμένα με χάλασε κάτι, μια χαρά μου φαίνεται. Οπότε ναι, μάλλον αυτό είναι ψυχαναγκασμός.

Στη δική μου περίπτωση έχω έναν απαράβατο όρο στον τρόπο που ακούω μουσική εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Όταν πάρω ένα νέο lp / cd θα πρέπει να το ακούσω τουλάχιστον 7 φορές για να ολοκληρώσω άποψη στο μυαλό μου και να προχωρήσω στο επόμενο, ακόμα και αν είναι το μεγαλύτερο μπάζο της μουσικής που ένας κανονικός άνθρωπος ούτε την πρώτη ακρόαση δεν θα τελείωνε. Και να το προσπαθήσω, δεν θα ησυχάσω και θα με “τρώει” μέχρι να ολοκληρωθούν οι μίνιμουμ 7 ακροάσεις. Έχω περάσει ατελείωτες ώρες μαρτυρίου έτσι. :toothy:
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ψυχαναγκαστικά δράματα part 1

Δημοσίευση από Priamos »

7 φορές;!!!;!!! o_O :S Έχω παρατήσει αγορασμενα άλμπουμ στα αζητητα, έχοντας άκουσει μόνο τα τρία πρώτα κομμάτια!!! Πρώτο παράδειγμα που μου έρχεται στο νου το Barbarian Winter των Raven Black Night, αλλά υπάρχουν τουλάχιστον άλλες 20-30 περιπτώσεις.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Ψυχαναγκαστικά δράματα part 1

Δημοσίευση από Starman »

Priamos έγραψε: Τετ 16 Ιαν 2019, 11:22 7 φορές;!!!;!!! o_O :S Έχω παρατήσει αγορασμενα άλμπουμ στα αζητητα, έχοντας άκουσει μόνο τα τρία πρώτα κομμάτια!!! Πρώτο παράδειγμα που μου έρχεται στο νου το Barbarian Winter των Raven Black Night, αλλά υπάρχουν τουλάχιστον άλλες 20-30 περιπτώσεις.
Αφού το τόπικ αφορά συνήθειές μας που χρίζουν ιατρικής παρακολούθησης. :D
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ψυχαναγκαστικά δράματα part 1

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Τετ 16 Ιαν 2019, 11:22 7 φορές;!!!;!!! o_O :S Έχω παρατήσει αγορασμενα άλμπουμ στα αζητητα, έχοντας άκουσει μόνο τα τρία πρώτα κομμάτια!!! Πρώτο παράδειγμα που μου έρχεται στο νου το Barbarian Winter των Raven Black Night, αλλά υπάρχουν τουλάχιστον άλλες 20-30 περιπτώσεις.
καλά αν παράτησες RBN τοτε μιλάμε για έλλειψη καλού γούστου και μόνο. B)
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ψυχαναγκαστικά δράματα part 1

Δημοσίευση από rbrigade »

Μπορείτε για βαριές περιπτώσεις (όπως 7 συνεχόμενες ακροάσεις σαβουροδίσκων) να ανοίγετε και ξεχωριστά topic :D
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ψυχαναγκαστικά δράματα part 1

Δημοσίευση από CountRaven »

Προσπάθησα παλιότερα να το μοιραστώ με τον Countraven αλλά με έβγαλε τρελλό.
Με αδικείς! Είχα φάει μισό βράδυ για να σου εξηγήσω την αλλαγή στις αξίες και απλά είπα ο καψερός ότι εμένα δεν με ενοχλεί κάτι.

Κατά τα άλλα έπος τόπικ και στηρίζω. Θα γράψω και τα δικά μου έπη.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ψυχαναγκαστικά δράματα part 1

Δημοσίευση από rbrigade »

Πραγματικά το έχω απορία... Αν είναι έτσι όπως τα λέτε γιατί εμένα με ενοχλεί στο αυτί; Έχουν κάτι τα αυτιά μου; Δυσανεξία σε china (δεν ξέρω καν τι είναι αυτό) και 16α;
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ψυχαναγκαστικά δράματα part 1

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εγώ δεν μπορώ να ακούσω μουσική από mp3. o εγκέφαλός μου δεν εγγράφει την πληροφορία και είναι σα να μην άκουσα τίποτα!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”