Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Μπλάκ μέταλ γιόγκα κλπ. κλπ.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από theBox »

giannis.pantazis έγραψε: Παρ 10 Μάιος 2019, 21:29 Κι αν θέλετε την ταπεινή μου άποψη, στη φεμινιστική κοινωνία που ζούμε...
giannis.pantazis έγραψε: Παρ 10 Μάιος 2019, 21:29 και ο σκοπός της γυναίκας στον Δυτικό Πολιτισμό είναι αυτόν τον ανδρισμό να τον εγκλωβίσει - υποτάξει.
Κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...
Αυτά πώς ακριβώς προκύπτουν;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

κυρίως στο Βασίλη αναφερόμουν και γενικά στο φαινόμενο που παρατηρώ γύρω μου να νιώθουν άντρες ενοχές απέναντι σε κάτι που στην εποχή μας πια δεν έχει και πολύ βάση (ξέρει τι λέει ο Γιάννης)
έχουμε περάσει πλέον στο άλλο άκρο. μία χαρά σεξιστική συμπεριφορά επιδεικνύουν και τα δύο φύλα στην καθημερινότητά τους και αυτό δεν θα αλλάξει ούτε σε 10.000 χρόνια. πάντα πόλεμο τον φύλων είχαμε απλά τώρα διεξάγεται με ίσους όρους.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Νεοφιλελευθερισμός ή βαρβαρότητα!
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ρεαλισμός κυρίως αλλά και εναντίωση απέναντι στα συλλογικά ενοχικά σύνδρομα που καλλιεργούνται συστηματικά. φταίνε οι άντρες, οι λευκοί ευρωπαίοι που κουβαλούσαν σκλάβους με καράβια πριν 400 χρόνια, οι αμερικάνοι που οι πρόγονοι τους εξόντωσαν τους ινδιάνους πριν 150 κ.ο.κ.
από την άλλη αν κάποιος ικανοποιείται με το αυτομαστίγωμα και το κυνήγι μαγισσών, εγώ πάω πάσο. δεν κουβαλάω καμία ευθύνη επάνω μου πέρα από την προσωπική των πράξεων και επιλογών μου
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από vasilis2112 »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 11 Μάιος 2019, 13:10δεν κουβαλάω καμία ευθύνη επάνω μου πέρα από την προσωπική των πράξεων και επιλογών μου
Ακριβώς! Το ότι αυτά αδιαμφισβήτητα συμβαίνουν, δε σημαίνει ότι θα τα ενστερνιστώ, θα τα θεωρώ ως δεδομένα και θα συμπεριφέρομαι κι εγώ έτσι.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από Priamos »

Υπάρχουν κατά τη γνώμη μου τρεις βασικές σχολές: 1) Αυτοί που επιθυμούν τη διατήρηση του κατεστημένου (οι συντηρητικοί)
2) Αυτοί που επιθυμούν αλλαγή των πραγμάτων με τρόπο απόλυτο, βίαιο και απότομο (οι "επαναστάτες")
και 3) Αυτοί στους οποίους συγκαταλέγω τον εαυτό μου, οι μετριοπαθείς, που επιθυμούν αλλαγή μέσω της ήπιας αφύπνισης, "διαπαιδαγώγησης" και σταδιακής μεταστροφής παγιωμένων απόψεων της κοινής γνώμης. Αυτή πιστεύω ότι είναι η ασφαλέστερη και αποτελεσματικότερη διαδικασία: η σταδιακή ωρίμανση των κοινωνιών μας, την οποία την παρακολουθούμε να συμβαίνει και τα τελευταία χρόνια. Σε αυτό το πλαίσιο, για παράδειγμα, πιστεύω ότι παρακολουθούμε μια σταδιακή ευαισθητοποίηση της πλειοψηφίας στα δικαιώματα των ζώων, κάτι το οποίο ο ακτιβιστικός βεγκανισμος θεωρώ ότι σαμποτάρει και όχι υποβοηθαει. Αντίστοιχα στο θέμα μας, ο ισοπεδωτικος και γραφικός "νεοφεμινισμος" που βιώνουμε τα τελευταία χρόνια, πιστεύω ότι κι αυτός ελάχιστη βοηθεια προσφέρει στην απάλειψη των οποίων διακρίσεων και προκαταλήψεων έχουν απομείνει στις σύγχρονες δυτικές κοινωνίες, απέναντι στις γυναίκες.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εμένα το ΤΡΑΠ και το κάθε ΤΡΑΠ μου φαίνεται γελοίο όχι τόσο σαν θεματολογία (που είναι κάτι υποκειμενικό) αλλά σαν γενικότερο στήσιμο και μουσική. Κοινώς δεν με πείθει. Θα μου πείς σε κάποιον άλλο μπορεί να του φαίνονται γελοίοι οι Immortal ή οι Poison, γούστα είναι αυτά. Πάντως θεωρώ ότι σε μεγάλο βαθμό πατάνε πάνω σε κάτι που φαίνεται να έχει χαθεί (και λογικά) από το metal και αυτό είναι η πρόκληση. Το σέβομαι έως ένα σημείο αλλά οι τύποι με τις γούνες και τις bitches μου φαίνονται πραγματικά γελοίοι.

Θα συμφωνήσω όμως με τον Κόμη όσον αφορά την υποβόσκουσα επικινδυνότητα του θέματος. Θεωρώ δε ότι αντίστοιχα συνέβαινε και με το χέβι μέταλ όσο αυτό ξέφευγε από την μικροαστικότητα του, δηλαδή ως ένα απαραίτητο συμπλήρωμα της εφηβικής επανάστασης που μετά έκανε ένα fade out και μπλεκόταν με άλλα κοινωνικά ζητήματα (ανεργία, φτώχεια, χουλιγκανισμός κ.α.). Πλέον μου φαίνεται πιο επικίνδυνο το ΤΡΑΠ και την απήχηση που μπορεί να εχει σε κατοίκους (πχ) του Ασπρόπυργού, Σεπολίων, Ζεφύρι κ.α.
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Παρ 10 Μάιος 2019, 23:07
Συγγνωμη, που οταν βλεπω καποιον να ειναι φερεται σαν μαλακας, το λεω.
Οι Μανογουορ εχουν φερθει απαξιωτικα σε γυναικες (σε σχεση με το σεξ), ΞΕΚΑΘΑΡΑ, ΔΗΜΟΣΙΩΣ και αμετανοητα.
Δεν ειπα οτι ειναι σεξιστες, ειπα οτι εχουν σεξιστικη συμπεριφορα. Συμφωνα με τη δικη μου κατανοηση παντα.
Βεβαια, οι Μανογουορ εχουν φερθει απαξιωτικα και σε αντρες και γενικα, το εχουν συνηθειο.
Οποτε πεφτουν και στη κατηγορια να φερονται και μαλακισμενα ετσι και αλλιως.
Οποτε, θα διαφωνησω μαζι σου. Δεν βλεπω παντου φαντασματα.
Μιλαω παρα πολυ συγκεκριμενα και δεν κανω ακυρες γενικευσεις.
Οποτε για τους κανιμπαλ κορπσ και για τους Βαιταλ Ριμεινς δεν θα πω κατι γιατι δεν ξερω τιποτα για το τι κανουν εκτος σκηνης.
Αν μαθω οτι ασκουν βια σε συνανθρωπους τους, ειναι φονιαδες κλπ κλπ τοτε θα τοποθετηθω αναλογα...
Δεν έχει πέσει κάτι σην υπόληψη μου, μπορείς να μας δώσεις ένα παράδειγμα;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
White Wolf

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από White Wolf »

Δεν εχω σκληρα στοιχεια, τυπου βιντεο, φωτογραφιες, και γενικοτερα υλικο που να αποδεικνυει οτι λεω, οποτε, αν ζητας κατι τετοιο, δεν εχω απολυτως κανενα παραδειγμα.

Αυτο που ξερω ομως, απο ανθρωπους που ηταν φανατικοι οπαδοι τους, οταν τους συναντησαν πια, σαν μελη μπαντων που θα παιζαν στην ιδια σκηνη, ειναι οτι εγιναν αποδεκτες φρικτης συμπεριφορας, στο βαθμο να σταματησουν να ακουν τη μουσικη τους και να παψουν να ασχολουνται με την παρτη τους.

Η συμπεριφορα αυτη ξεκινα απο το να μην τους επιτρεπουν να πανε στα καμαρινια τους (μπραβοι) γιατι ολα τα καμαρινια ειναι πιασμενα απο τους μανογουορ (παρολο που δεν τα χρησιμοποιουν) μεχρι να μην επιτρεψουν σε μπαντα να παιξει στην ιδια σκηνη με αυτους, γιατι δεν την ξερουν, αρα ειναι μικρη και αγνωστη και αρα δεν μπορει να παιζει με τους τοσο γαματους κλπ κλπ.

Που να σου πω την αληθεια, αφου μπορουν και τους επιτρεπεται να φερονται ετσι, "μια χαρα".
Και μπορει τετοιες συμπεριφορες να φαινονται παντελως φυσιολογικες σε οπαδους τους.
Γιατι εχω ακουσει και το "ειναι οι Μανογουορ", καλα εκαναν.
Αλλα δεν εχω την ιδια αποψη.
Εγω επιθυμω ο καλλιτεχνης να εχει το ηθος και το υφος του Καρχαρια.
Παντα δεν σχολιαζω, ουτε το συσχετιζω με το δημιουργικο τους κομματι.

Για το "σεξιστικο" μερος, να ξεκινησω με το "have I fucked you?" σε κοπελα/ες στο αεροδρομιο, απο Ντε Μάιο (σε αντιστοιχο κλιμα με το "καπου σε εχω ξαναδει") ειναι ενα απο τα καταγεγραμμενα γιατι αν θυμαμαι, μου το ειπε ο Λουσιφερρ τις προαλλες (κανω λαθος;). Υπαρχουν και αντιστοιχες μαρτυριες αλλα και παλι καμμια αποδειξη. (παντα απο ανθρωπους που τους γουσταραν καργα και δεν ειχαν πει ποτε κατι αρνητικο για αυτους)

Και για να μην τρελαθουμε, οι ανθρωποι ειναι σταρ, εχουν παρει τα μυαλα τους αερα, και φερονται σαν μαλακισμενα. Δεν τρεχει κατι.
Δεν κανουν κατι κακο. Αλλα και εγω, αυτο ειπα. Οτι φερονται σαν μαλακες. Τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από rbrigade »

Έλα ρε, τελικά υπάρχει εξήγηση...

https://www.tovima.gr/2019/05/16/politi ... Eg8Q70poeg
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από Zippo190 »

Μάλιστα, ακόμα και η ράπ κοινότητα κάνει κολλητηλίκια με τους βουλευτές μας. Τι ωραία....
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Μην αγχώνεστε. Σαν μεταλάδες έχουμε ήδη πιάσει στασίδι στη πολιτική με τον Καιάδα :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Παρ 17 Μάιος 2019, 09:48 Μην αγχώνεστε. Σαν μεταλάδες έχουμε ήδη πιάσει στασίδι στη πολιτική με τον Καιάδα :P
Να τα λεμε κι αυτα. Περιμένουμε και τον Demetrios να κατέβει, για να καλυφθει όλο το τμήμα του πολιτικου τόξου που μας ενδιαφέρει. :P :P :P
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από Zippo190 »

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από rbrigade »

Τι ξεφτιλισμένο μπάζο είναι αυτό...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Όταν τα γκάνια γίνονται «ακτιβιστές κάνναβης» :P

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”