Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Μπλάκ μέταλ γιόγκα κλπ. κλπ.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από theBox »

Προς αποφυγη παρεξηγησεων, προφανως τρολλάρω, απλα δεν γινεται να μην παραδεχτουμε ομοιότητες σε καποια απο τη "ρητορικη".
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από White Wolf »

Δεν ξερω τι να κανω τωρα... Να παρω απο το τοπικ του Πρασουλα να κανω κοπι πειστ εδω;
Να παρω στιχους Μανογουορ και να τους βαζω κατεβατα;

Προς αποφυγη παρεξηγησεων δεν τρολλαρω καθολου...

Απλα, να πω οτι αντιστοιχο και ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ πατο πιανει το μεταλ ανετα.
Και γω εχω αυτια και ακουω, και ματια και βλεπω.
Να συμπληρωσω ομως, οτι δεν με πειραζει ουτε ο πατος του μεταλ, ουτε ο πατος του ΤΡΑΠ, ουτε κανενας αλλος πατος (υπαρχουν ελαχιστες εξαιρεσεις εδω).

Ο καθεις να ακουει οτι θε, και ο καθεις να γραφει οτι θε.
Δε βλεπω κινδυνους και τετοια.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από CountRaven »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Πέμ 09 Μάιος 2019, 09:29 Δεν ξερω τι να κανω τωρα... Να παρω απο το τοπικ του Πρασουλα να κανω κοπι πειστ εδω;
Αν θες να το κάνεις για να απαντήσεις σε μένα μην πεις στον κόπο. Δεν θεωρώ έτσι και αλλιώς τη φάση Πρασούλα καθόλου σοβαρή. Πόσο μάλλον επικύνδινη. Ο Πρασούλας και οι 50 νοματαίοι που ονειρεύονται κινήματα με φλεγόμενα σπαθιά αλλά και οι αντίπαλοι του μπιλιαρδάδικου ή του πληκτρολογίου τύπου BlackFlag μου προκαλούν μόνο γέλιο.

Η απήχηση όμως αυτής της trap πλέμπας που χτυπάει δέκα εκατομμύρια θεάσεις στο youtube μέσα σε δύο μέρες με πολλά από αυτά από άτομα κάτω των 18 αλλά και η αντιστοιχία της σε άμεσο και γενικότερο πλαίσιο με μια πολύ συγκεκριμένη drug κουλτούρα που φτάνει μέχρι και κανονικά κανάλια στο Ελληνικό youtube με πλήρης οδηγούς μαστούρας και καταχρήσεων με ναρκωτικά σε μορφή επεισοδίων, well εμένα μου φαίνεται επικύνδινη. Έτσι για να κάνω και μια εισαγωγή για το άλλο κομμάτι που θέλω να δείξω.

Όχι δεν τρολλάρω ούτε εγώ. Ψάξτε την σειρά του κυρίου bafman στο youtube και τα λέμε πάλι....

Edit. I will give the link...

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Πέμ 09 Μάιος 2019, 08:56γουμαν μπι μαι σλειβ
Κι εγώ αυτό το επαίσχυντο σκέφτηκα!
White Wolf

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από White Wolf »

Και εμενα γελιο μου προκαλουν τα ΤΡΑΠ και τα θραπ και τα συναφη, αλλα το θεμα δεν ειναι τι κανουν σε εμενα.
Αλλα σε αυτους τα "πιστευουν".

Εγω λοιπον, διαβαζοντας σποραδικα το θρεντ για τον Πρασουλα, καταλαβα οτι υπηρχε κοσμος που τον πιστευε και δεν ηταν τοσος λιγος (50).
Αλλα για μην κανω λογικα αλματα, με εντελως υποκειμενικη επιχειρηματολογια... Να αφησω τον Πρασουλα και να μιλησω για το "θεμα" εδω.

Δεν βρισκω κανενα τροπο να συνδεσω το ΤΡΑΠ με το βιντεο που δειχνεις. Ανετα αυτος που το γυριζει μπορει να ακουει ρεγκε, ρεμπετικα, μεταλ κλπ κλπ. Αλλα και ΤΡΑΠ να ακουει, ουτε αυτο λεει κατι.
Οσο για την κουλτουρα των ναρκωτικων ουσιων... το μεταλ και αν ειναι ενας χωρος μεσα απο τον οποιο, αυτου του ειδους το λαιφσταιλ προωθηθηκε μια χαρα. Μπορει οχι τοοοοσο μεσα απο στιχους αλλα ας μην στρουθοκαμηλιζουμε...

Επισης, και αλλες συμπεριφορες, αρκετα επικινδυνες προωθουνται απο το μεταλ. Δεν ειναι μονο τα ναρκωτικα.

Αυτο συμβαινει αν παιρνεις τους στιχους των Μεταλ τραγουδιων τοις μετρητοις, οπως υποθετουμε οτι γινεται με τα ΤΡΑΠ τραγουδια και λεμε οτι ειναι επικινδυνα.
Και το ιδιο συμβαινει σε οσους παιρνουν τοις μετρητοις το Ραμπο το 2, το παλαμαρη του βαρκαρη το 4 και ολα τα πορνο (ειτε εχουν να κανουν με το σεξ, τη βια, το φαγητο κλπ.)

Αν βλεποντας μια τσοντα πειθεσαι οτι ετσι ειναι ο ερωτας, αν βλεπεις εναν να κανει ναρκωτικα πιστευεις οτι αυτος ειναι ο δρομος, αν βλεπεις καποιον να πυροβολολαει με ενα οπλοπολυβολο πιστευεις οτι ειναι γενναιος ή οτι λυνει καποιο προβλημα, τοτε... δε σου φταιει το ΤΡΑΠ.

Οτι και να δεις/ακουσεις σε αυτον τον κοσμο θα σε οδηγησει εκει που θες να πας...

Το ΤΡΑΠ ειναι πορνο, ξεκαθαρα και προκλητικα. Κανεις με το ελαχιστο μυαλο στο κεφαλι του δεν μπορει να συμμεριζεται στα σοβαρα, σαν αξονα ζωης, αυτα που δηθεν πρεσβευει το ΤΡΑΠ. Αν καποιος το κανει, ειτε, προκειται να συνελθει γρηγορα, ειτε δεν εχει καμμια ελπιδα να μην ειναι κατευθυνομενος στον κοσμο που ζουμε απο οτι μαλακια κυκλοφορει ετσι και αλλιως και δεν προκειται να σταματησει.
White Wolf

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από White Wolf »

vasilis2112 έγραψε: Πέμ 09 Μάιος 2019, 19:24
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Πέμ 09 Μάιος 2019, 08:56γουμαν μπι μαι σλειβ
Κι εγώ αυτό το επαίσχυντο σκέφτηκα!
Επειδη θυμαμαι και αντιστοιχη στιχομυθια που το συγκεκριμενο τραγουδι των Μανογουορ κατακρινεται σαν σεξιστικο, επαισχυντο, φαλλοκρατικο κλπ κλπ.

Οπως ειπα στο παραπανω ποστ, δεν μπορεις να παιρνεις σοβαρα τους στιχους των κομματιων.
Αλλιως ΟΛΑ ειναι απαισχυντα.

Δηλαδη, το Rip their flesh, burn their hearts, stab them in the eyes, rape their women as they cry... τι ειναι...

Τα παντα εχουν ενα υποβαθρο και ακουγονται υπο ενα συγκεκριμενο πρισμα. Δεν ακουγονται γιατι τα ενστερνιζομαστε στη ζωη μας και τα παιρνουμε κυριολεκτικα.

Το Woman be my Slave ειναι κομματαρα, απο τις λιγες, με πολυ ωραιους και εκφραστικους στιχους. Το απολαμβανω μια χαρα μονος και με γυναικεια παρεα, και δεν σκεφτομαι ουτε μια στιγμη, οτι οι γυναικες που το ακουνε και το απολαμβανουν εχουν καποιο θεμα. Ισα ισα, ειναι ακομπλεξαριστες και δεν μασανε απο τετοια. Καταλαβαινουν οπως και εγω γιατι ειναι το κομματι γραμμενο ετσι και τι θελει να περιγραψει.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από theBox »

Χωρις να διαφωνω καθόλου με τον Corum για τον πατο που μπορει να πιασει το μεταλ ρεπερτοριο, αν παρθει τοις μετρητοις, νομιζω πρεπει να εξετάσουμε και την πιο contemporary και ρεαλιστικη εικόνα του τραπ που ειναι κομμένο και ραμμενο στον συγχρονο urban νεολαιο. ΥΠΟΘΕΤΩ με βάση αυτο, οτι επιρρεαζει εντονοτερα και ευρυτερο αριθμο νεολαιων, απο το hail and kill. Δεν εχω data να το στηριξω όμως, ενδεχεται να διαπράττω και λογικο αλμα.

Ισως εχω αρχισει να γινομαι....ο μπαμπάς μου.



Νομιζω το συγκεκριμενο ειναι το χαρακτηριστικοτερο αυτων που συζηταμε.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Δεν έχεις καθόλου άδικο, αλλά νομίζω σε περιπτώσεις που τέτοιοι στίχοι εκφράζουν ειλικρινά και τις απόψεις των δημιουργών μπορούν να χαρακτηριστούν ως επαίσχυντο. Επίσης είναι και θέμα προσωπικής ανοχής ή ευαισθησίας. Μπορεί εσύ και οι φίλες σου να μην έχετε θέμα και να καταλαβαίνετε κάτι διαφορετικό ή να μην είστε τόσο ευαίσθητοι σε κάποια ζητήματα. Εννοείται δε μιλάω μόνο για το σεξισμό ή μόνο για κάποιο συγκεκριμένο τραγούδι. Επίσης εννοείται πως η άποψή μου επ’ουδενί δεν είναι η φίμωση ή η λογοκρισία. Το κριτήριο είναι δικό μου και μόνο για μένα. Το πραμα αλλάζει όταν το ποίημα ή η τέχνη γίνεται έργο. Και δυστυχώς πο μανογουορ ειδικά έχουν παράξει σεξιστικό έργο. Ήταν ένας λόγος που σκέφτηκα αρκετά πριν πάρω εισιτήριο.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από CountRaven »

tip: Ο τύπος του βίντεο είναι "περσόνα" της hip hop σκηνής.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από CountRaven »

Δεν θα συνεχίσω την συζήτηση και κακώς έγραψα.

Μάλιστα έκατσα και ξαναδιάβασα και τα γραφόμενα μου. Στα οποία δεν κάνω πουθενά λόγο για άμεσα κουρδισμένα ρομπότ που υιοθετούν κατά γράμμα το attitude του trap ή του Metal. Ούτε ανέλυσα μια θεωρία που θέλει μια ευθεία γραμμή υιοθέτησης τοις μετρητοίς μιας όποιας στιχουργικής. Και δεν ξέρω και πόσο εφικτό είναι αυτό ρεαλιστικά.

Μίλησα για ένα φαινόμενο κουλτούρας μέσα από μια φοβερά δημοφιλή μουσική που απευθύνεται σε ευαίσθητες ηλικίες εφήβων ως "νέα μόδα" πλασάροντας μια κατάσταση φούσκα -χλιδή, ναρκωτικά, υπόκοσμος, πόζα- η οποία στο πλαίσιο μια γενικότερης κοινωνικής κατάστασης ενδεχομένως να επηρεάζει αρνητικά και με διάφορους τρόπους, κάποιους εφήβους -ακόμα και αυτούς που βάζουν άμυνες-. Το ότι δε μέσα από αυτή την φάση μερικά κλικ μακριά και με άτομα κοινούς παρονομαστές "ανοίγουν" "πορτούλες" και για "άλλα πραγματάκια" εμένα με θορυβεί κάπως.

Καλή συνέχεια στην κουβέντα σας.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
White Wolf

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από White Wolf »

vasilis2112 έγραψε: Πέμ 09 Μάιος 2019, 22:02 σε περιπτώσεις που τέτοιοι στίχοι εκφράζουν ειλικρινά και τις απόψεις των δημιουργών
Τοτε οι δημιουργοι μπορουν να χαρακτηριστουν ως επαισχυντοι (και οχι οι στιχοι).
Και εκει συμφωνω απολυτα.
Οι Μανογουορ εχουν επιδειξει, διαπιστωμενα, μαλακισμενη συμπεριφορα σε διαφορα ζητηματα, συμπεριλαμβανομενου και αυτου που αναφερεις.
Άβαταρ μέλους
giannis.pantazis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2018, 17:37

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από giannis.pantazis »

Όλοι τα δίκια σας έχετε :)

Να πω την αλήθεια, τη φάση με το Ελληνικό Hip Hop την παρακολουθώ μέσω των παιδιών μου (16-17) κι έχει πολύ ενδιαφέρον να βλέπω τόσο τις αντιδράσεις τους αλλά και την ίδια τη σκηνή η οποία έχει πολλές διακυμάνσεις και διαφοροποιήσεις. Δεν είναι όλα τα ίδια σε καμία περίπτωση.

Συνεργάζομαι (επαγγελματικά) και με ένα Δημοφιλές μέλος της όλης φάσης και έχουμε μιλήσει για κάποια πράγματα κι έχω μια εικόνα εκ των έσω.

Άσχετα απο τα παραπάνω...

Θα πω κάτι που ίσως φανεί περίεργο και δυσκολοχώνευτο σε κάποιους αλλά στην ουσία δεν είναι και ένας πρώτος παραλληλισμός έγινε.

Τόσο οι Manowar όσο και τα τυπάκια του "Mama" βγάζουν ένα συγκεκριμένοι Mentality.

"Έχουμε ένα σκοπό, έναν προορισμό, μαχόμαστε, δουλεύουμε γι αυτόν, οι γυναίκες ΔΕΝ αποτελούν προτεραιότητα στη ζωή μας αλλά είναι ο τελευταίος παράγοντας και γι αυτό είμαστε Βασιλιάδες, πρώτοι, σας έχουμε όλους."

Κι αν θέλετε την ταπεινή μου άποψη, στη φεμινιστική κοινωνία που ζούμε, αυτός ο τρόπος σκέψης είναι μονόδρομος...

Κι αν αυτό το Μentality περάσει και στους πιτσιρικάδες, προσωπικά είμαι ΟΚ. Οι υπερβολές δεν λείπουν, αλλά αν μείνει κάποιος εκεί χάνει το νόημα. Και απ' ότι πιάνω κανείς δεν μένει εκεί πλην των επικριτών :)

Εννοείται πως ΚΑΙ οι γυναίκες το γουστάρουν τρελά όλο αυτό. Διότι στα μάτια τους βγάζει μια αρρενωπότητα άνευ προηγουμένου. Ένας επιτυχημένος άνδρας που είναι στο σκοπό του και τις αγνοεί - βρίζει, στην ουσία είναι η μεγαλύτερη πρόκληση. Επιτυχημένος όμως όχι κάνας μαλάκας.

Θα επικαλεστώ το λόγο μιας κοινωνιολόγου (δεν θυμάμαι ακριβώς) στο Documentary Headbangers Journey που λεει πως Masquilinitty σημαίνει ελευθερία (προφανώς σε όλα τα επίπεδα) και ο σκοπός της γυναίκας στον Δυτικό Πολιτισμό είναι αυτόν τον ανδρισμό να τον εγκλωβίσει - υποτάξει.

Κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...
https://vinylom.com | Vinyl Marketplace
White Wolf

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από White Wolf »

Γιαννη, ωραια η μπαλα σου... Χαιρομαι την ευθύτητά σου και το λόγο σου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εφαρμόστε την κορεκτίλα ΚΑΙ στο heavy metal, να δω τι θα ακούτε μετά! σεξιστές οι Manowar, προάγουν τη βία οι cannibal corpse, επιτίθενται στη θρησκεία οι Vital Remains κ.ο.κ.
καλά ειδικά αυτό με το "σεξισμό" έχει παραγίνει, παντού φαντάσματα βλέπετε και πολύ "ευαισθησία" έχει πέσει και δεν βλέπω και το λόγο κιόλας
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
White Wolf

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από White Wolf »

Δεν καταλαβα απο που βγηκε το συμπερασμα οτι λεω να προωθηθει η κορεκτιλα και στο μεταλ...
Ισα ισα, εγω λεω να σταματησει η κορεκτιλα ή η οποια προσπαθεια για κορεκτιλα σε ολα τα ειδη της μουσικης.
Συμπεριλαμβανωμενης και της Τραπ.
Αν μου αρεσε η κορεκτιλα, στον οποιονδηποτε βαθμο, αποκλειεται να ημουν ποτε, φανατικος οπαδος των Ανωριμων.

Συγγνωμη, που οταν βλεπω καποιον να ειναι φερεται σαν μαλακας, το λεω.
Οι Μανογουορ εχουν φερθει απαξιωτικα σε γυναικες (σε σχεση με το σεξ), ΞΕΚΑΘΑΡΑ, ΔΗΜΟΣΙΩΣ και αμετανοητα.
Δεν ειπα οτι ειναι σεξιστες, ειπα οτι εχουν σεξιστικη συμπεριφορα. Συμφωνα με τη δικη μου κατανοηση παντα.
Βεβαια, οι Μανογουορ εχουν φερθει απαξιωτικα και σε αντρες και γενικα, το εχουν συνηθειο.
Οποτε πεφτουν και στη κατηγορια να φερονται και μαλακισμενα ετσι και αλλιως.
Οποτε, θα διαφωνησω μαζι σου. Δεν βλεπω παντου φαντασματα.
Μιλαω παρα πολυ συγκεκριμενα και δεν κανω ακυρες γενικευσεις.
Οποτε για τους κανιμπαλ κορπσ και για τους Βαιταλ Ριμεινς δεν θα πω κατι γιατι δεν ξερω τιποτα για το τι κανουν εκτος σκηνης.
Αν μαθω οτι ασκουν βια σε συνανθρωπους τους, ειναι φονιαδες κλπ κλπ τοτε θα τοποθετηθω αναλογα...

Το οτι λεω αυτο που καταλαβαινω για την συμπεριφορα καποιων μελων συγκροτηματων και την χαρακτηριζω (την συμπεριφορα τους) αναλογως, δεν εχει καμια, μα καμια σχεση με την αποψη μου για την καλλιτεχνικη τους δημιουργια.
Αν προσεξες, για το γουμαν μπι μαι σλειβ ειπα τα καλυτερα λογια.
Επισης, δεν εχω πει ποτε τιποτα, που εστω και να υπονοει την λογικρισια, σε στιχους ή μουσικη ακομα και των πιο ακραιων συγκροτηματων.

Οποτε, το ποστ σου, ελπιζω να μην αναφερεται σε αυτα που εγραψα. (αν και δεν μπορω να δω πως μπορει να αναφερεται σε κατι που εγραψε καποιος αλλος)
Αν αναφερεται, μαλλον δεν προσεξες τι εγραψα, το περασες στα γρηγορα και πιαστηκες απο καμμια δυο φρασεις που, απομονωμενα, μπορει να σε οδηγησουν να το εκλαβεις ετσι οπως το εξελαβες...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”