Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Μπλάκ μέταλ γιόγκα κλπ. κλπ.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 05 Μάιος 2019, 10:09 σε άλλα νέα...

Βλεπω τα stakes σου, και τα ανεβάζω...



Αν και αφενος εχουμε ξεφυγει τελειως απο το νοημα του θρεντ, αφετερου, αυτά αξιζουν το δικο τους, ξεχωριστο "δε ΤΡΑΠ θρεντ".
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από rbrigade »

[mention]Zippo190[/mention] το αριστούργημα έχει παίξει ήδη στο FS

Θα άρχιζα να λέω πάλι για τα άρθρα 183, 184, 185 του Ποινικού Κώδικα, αλλά θα γίνω γραφικός...

[mention]CountRaven[/mention] θυμάσαι μια πρόσφατη συζήτηση που είχαμε;
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από theBox »

Φαντάζομαι εννοεις οτι αυτα που λενε, ειναι παράνομο να λέγονται δημόσια. Λογικο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από rbrigade »

Να λέγονται, να εγκωμιάζονται... Μεγάλη συζήτηση, γιατί θα σου πει ο άλλος ότι πρόκειται για τέχνη (και θα το εννοεί στα σοβαρά, μην γελάτε). Πάντως την δεκαετία του 80 στους ελληνικούς πανκ δίσκους μπαίνανε μπιπ σε κάποια μπινελίκια. Ήταν κακό, παρωχημένο; Είναι καλύτερο που τώρα εμφανίζονται τραγούδια τίγκα στα βρισίδια που αποθεώνουν ένα γελοίο lifestyle, ναρκωτικά κτλ; Και κάτι άσχετο, πως μπορούν και τα ακούν αυτά γυναίκες;
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

τι είναι ΤΡΑΠ ρε παιδιά??
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από theBox »




Σας ταίζω ποιότητα...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από rbrigade »

Μήπως να διαγράφαμε το topic και να μέναμε στην ρομαντική άγνοιά μας;
Άβαταρ μέλους
giannis.pantazis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2018, 17:37

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από giannis.pantazis »

rbrigade έγραψε: Κυρ 05 Μάιος 2019, 19:33 Και κάτι άσχετο, πως μπορούν και τα ακούν αυτά γυναίκες;
Α ρε Γιάννη, όχι μόνο τα ακούνε, αλλά τα γουστάρουνε με χίλια.
Διότι ως γνωστόν οι γυναίκες γουστάρουν τα "κακά παιδιά" αλλά αυτό είναι ένα ολόκληρο θρεντ από μόνο του.

Κατά τα άλλα η τραπ απ' ότι έχω καταλάβει είναι ένα είδος ραπ κιέτσι...

Το "Μαμα" χωρίς πλάκα σαρώνει και είναι το "κολλητό" χιτ του παρακάτω άσματος... (μετά το 1:09)

https://vinylom.com | Vinyl Marketplace
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από rbrigade »

Πως φτάσαμε από εδώ


στο χάλι των αποπάνω... Είναι θλιβερό...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από CountRaven »

Το trap είναι παρακλάδι του hip hop.

Δυστυχώς όσο και αν προσπαθώ να δω την φάση μεμονωμένα και ως χαβαλέ, όσο και αν προσπαθώ να δω μονάχα το μουσικό κομμάτι και να γελάσω, δεν γίνεται. Το ραντάρ μου χτυπάει red alert σε πολλά και συγκεκριμένα θέματα τα οποία τα θεωρώ από ξεφτιλισμένα ως και επικίνδυνα. Αναφέρομαι πάντα στην Ελληνική πραγματικότητα και όχι δεν καταστροφολογώ απλά έχω μάτια και βλέπω, έχω κρίση και κρίνω και δυστυχώς τα συμπεράσματα που βγάζω -και που διαμορφώνουν την προσωπική μου άποψη- δεν είναι καθόλου ευχάριστα.

Βλέπω λοιπόν όλη αυτήν την αισθητική και την κουλτούρα που καλλιεργείται από αυτήν την μουσική και την αντιστοιχίζω με την Ελληνική πραγματικότητα. Θα μου πεις "φίλε τώρα ξύπνησες στην Αμερική -και αλλού- αυτά τα οποία θα θίξεις παρακάτω παίζουν εδώ και χρόνια". Το είπε και ο Gene άλλωστε: Οι hip hop μουσικοί είναι οι νέοι stars διότι μας δείχνουν τη "χλιδή" τους... Well δεν ξέρω αν ξύπνησα ή κοιμάμαι ακόμα, ξέρω όμως σίγουρα που βρίσκομαι. Και εγώ και εσύ και όλοι μας....

Είμαστε στην Ελλάδα λοιπόν. Στο 2019. Σε μια Ελλάδα που υπάρχουν έφηβοι οι οποίοι έχουν πρόβλημα -από τα σπίτια τους- να εξασφαλίσουν -συνολικά- ακόμα και το 1.5 ευρώ που χρεώνει με το στανιό για εισιτήριο το σχολικό λεωφορείο που μίσθωσε ο Δήμος. Όχι δεν λαϊκίζω ούτε ψάχνω για drama queen stuff. Αναφέρομαι σε υπαρκτό θέμα που υπάρχει αυτή τη στιγμή στη γειτονιά και το νησί μου. Θέμα για το οποίο έγιναν καταλήψεις κτλ. Πολύ πρόσφατα.

Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο tube ακόμα και τυχαία αυτοί και οι οποιοσδήποτε έφηβοι θα πέσουν επάνω στα χιτάκια της Τραπ φάσης. Που ούτε λίγο πολύ πρεσβεύουν όλα τα παρακάτω:

1. Είμαι πολύ καλύτερος και ανώτερος από εσένα επειδή έχω φράγκα. Φράγκα που μου επιτρέπουν να αγοράσω ακριβά ρούχα, αξεσουάρ, να κάνω ταξίδια και γενικά να ζήσω τη μεγάλη ζωή. Πράγματα που εσύ δεν μπορείς να κάνεις διότι είσαι φτωχομπινές. Είτε είσαι ακροατής είτε ανήκεις στην αντίπαλη "χιπ χοπ κλίκα" την οποία φυσικά και πατάω κάτω γιατί είμαι καλύτερος με περισσότερα youtube views....

2. ...Ναι τα youtube views man αυτά με ταίζουν και με οδήγησαν στη χλιδή που σου δείχνω στο βιντεάκι μου. Δεν χρειάζεται να δουλεύω ή να θέλω να δουλέψω όπως εσύ ο κατώτερος. Η επιταγή με το χρήμα με περιμένει έτοιμη....

3. Και επειδή είμαι ακόμα πιο badass από ότι νομίζεις, μπορώ να πολαπλασιάσω το χρήμα μου μιας και έχω κονέ και business με τον υπόκοσμο. Πουλάω ναρκωτικά και όπλα τα οποία χρησιμοποιώ και για την πάρτι μου για να είμαι πάντα high και για να γαμήσω όποιον διαφωνήσει μαζί μου. Το έπιασες bro;

4. Οι γυναίκες είναι όλες πουτάνες και το μόνο που έχουν βάλει σαν σκοπό είναι να παρτουζωθούν μαζί μου γιατί έτσι θα έχουν πρόσβαση στη "χλιδή" που σου δείχνω στο βιντεάκι μου μπρο. Κάνουν ουρές για να γαμηθούν μαζί μου μπρο. Ναι ακόμα και η γκόμενα σου θα το κάνει χωρίς πολλά πολλά μαζί μου, γιατί είναι και αυτή πουτανάκι και ναι αρκεί και μόνο ένα βλέμμα μου για να την πάω καρότσι στο πεντάστερο και να φτύσει εσένα τον βλάκα και φτωχό.

4a. Tip: Τέτοιες αναφορές υπάρχουν και σε τραγούδια που τραγουδούν κοπέλες οι οποίες παραδέχονται πως εφόσον "θέλω Μύκονο και γκούτσι και βραχιόλι χρυσό, πρέπει να δώσω κωλαράκι σε χιπχοπά καραφλό". Το στιχάκι δικό μου αλλά παραπέμπει στα αληθινά songs.

5. Η λίστα θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερη και να αναπαράγει όλο το attitude αυτού του καρκίνου που λέγεται capital music. Αλλά ας κάνω μια παύση, το μύνημα το πήρατε.

Στην πραγματικότητα φυσικά όλα αυτά είναι μια φούσκα -από όσο μου έχουν πει άτομα που έχουν επαφή με το χιπ χοπ στην Ελλάδα-, που στην τελική δεν είναι το θέμα πόσα κονομάνε όλοι αυτοί από τα views ή τα streams ή τις συναυλίες που κάνουν. Το μεγάλο θέμα είναι πως το συγκεκριμένο attitude που πλασάρεται από όλη αυτή τη σαπίλα έχει κυρίως αποδέκτες έφηβους.

Έλα ρε Παπαδάκη πολύ συντηρητικός μας έγινες. Δηλαδή τι... το Metal πρεσβεύει την φάση ας τρέξουμε όλοι γυμνοί στα λιβάδια, πίνοντας ούζο ανανά πρεσβεύοντας τον ανθρωπισμό και την νουτέλα; Όχι...

Μόνο που εδώ έχουμε να κάνουμε με σαπίλα. Μια κατασκευασμένη σαπίλα που όμως μπορεί να επηρεάσει ύπουλα και αρνητικά αρκετό νέο κόσμο. Ένα ακόμα λιθαράκι αποπροσανατολισμού ένα ακόμα attitude προς αυτό που έλεγαν οι Καταχνιά "δες από την βιτρίνα, αλλά γίνει ακόμα πιο σκατά γιατί εσύ δεν μπορείς να αγοράσεις". Βλέποντας λοιπόν ένα ψεύτικο attitude "ανωτερότητας, μεγάλης ζωής, fitness και ομορφιάς" να ποτίζει πλέον ως βασικό θέμα μέσα στην μουσική.... Αηδιάζω και ανησυχώ, γιατί η μουσική πρέπει να αποτελεί διέξοδο προς καλύτερα πράγματα.

Δεν λέω φυσικά πως η φάση είναι μονόπλευρη. Ότι δηλαδή φταίει το τραπ που αυτές οι νοοτροπίες "φούσκα" γίνονται δυστυχώς η καθημερινότητα πολλών νέων. Η φάση είναι αμφίδρομη. Η τραπ κουλτούρα ευνοείται από την γενικότερη νοοτροπία στην κοινωνία των εφήβων και γενικότερα. Μια νοοτροπία που ευνοεί το φαίνεσθαι και σου δίνει status μόνο όταν έχεις χρήμα στην τσέπη. Δεν θέλω να πιστεύω πως όλοι οι έφηβοι σκέφτονται έτσι μα όταν βλέπω αυτά τα βίντεο με παιδιά 15 χρονών και μικρότερα να κάνουν διαγωνισμό για το σύνολο σε χρήματα της αξίας των ρούχων που φοράνε, καταλαβαίνω πως κάτι δεν πάει σίγουρα καλά. Και αναρωτιέμαι πως έχει δουλέψει το κομμάτι "παιδεία από το σπίτι" σε αυτά τα εφηβάκια, ή σκέφτομαι πόσο δυνατές άμυνες πρέπει να αρχίσουν να καλλιεργούν από μικροί ηλικία -και μέσα από την σχετική παιδεία- αυτοί που ανέφερα στην πρώτη παράγραφο. Ναι αυτοί με τους μισθωτούς ή σχεδόν άνεργους γονείς. Που είναι και η πλειοψηφία στην Ελλάδα του 2019. Που θα καθήσουν ίσως στο ίδιο θρανίο με αυτόν που πιστεύει πως επειδή φοράει τα παπούτσια των 400 ευρώ, διαφέρει.

Δυσκολές εποχές. Και μεγάλη ξεφτίλα πλέον και στις μουσικές.

Το βάρυνα και σταματάω εδώ για την ώρα. Θα αναφερθώ σε άλλο ξεχωριστό και δυστυχώς ακόμα πιο βαρύ ποστ. Στην ερώτηση του [mention]rbrigade[/mention] που αφορά μια κουβέντα που είχαμε πρόσφατα και σχετίζεται με αυτήν την φάση σε ένα πολύ χειρότερο και επικίνδυνο επίπεδο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από theBox »

Είσαι γονέας το 88 και απο τα ηχεία του 15χρονου γιου σου ακουγεται αυτο.


Manowar Manowar living on the road
When we're in town speakers explode
We don't attract wimps 'cause we're too loud
Just true metal people that's Manowar's crowd
They want to keep us down
But they can't last
When we get up we're gonna kick your ass
Gonna keep on burnin'
We always will
Other bands play Manowar kill
Other bands play Manowar kill
We like it hard, we like it fast
We got the biggest amps, man they blast
True metal people want to rock not pose
Wearin' jeans and leather, not cracker jack clothes
They want to keep us down
But they can't last
When we get up we're gonna kick your ass
Gonna keep on burnin'
We always will
Other bands play Manowar kill
Other bands play Manowar kill
We're the kings of metal commin' to town
When we light up, have the roof nailed down
Don't try to tell us that we're too loud
'Cause there ain't no way that we'll ever turn down
They want to keep us down
But they can't last
When we get up we're gonna kick your ass
Gonna keep on burnin'
We always will
Other bands play Manowar kill
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από White Wolf »

Οχι ρε, για ονομα του θεου! Η μεταλ ρε! Μουσικαρα, στιχαρες, ποιοτητα.
ΤΡΑΠ μην ακους και την πατησεις και γινεις κωλοπαιδο. (και αμα εισαι γυναικα γινεις πουτανα)

Ακου γουμαν μπι μαι σλειβ να εισαι σωστος.
Ακου και για καμια ανθρωποθυσια, κανα ψοφο.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από theBox »

Ηδη πηρε ενδιαφερουσα τροπη η κουβεντα!!! Χαχαχα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Πέμ 09 Μάιος 2019, 08:47 Είσαι γονέας το 88 και απο τα ηχεία του 15χρονου γιου σου ακουγεται αυτο.


Manowar Manowar living on the road
When we're in town speakers explode
We don't attract wimps 'cause we're too loud
Just true metal people that's Manowar's crowd
They want to keep us down
But they can't last
When we get up we're gonna kick your ass
Gonna keep on burnin'
We always will
Other bands play Manowar kill
Other bands play Manowar kill
We like it hard, we like it fast
We got the biggest amps, man they blast
True metal people want to rock not pose
Wearin' jeans and leather, not cracker jack clothes
They want to keep us down
But they can't last
When we get up we're gonna kick your ass
Gonna keep on burnin'
We always will
Other bands play Manowar kill
Other bands play Manowar kill
We're the kings of metal commin' to town
When we light up, have the roof nailed down
Don't try to tell us that we're too loud
'Cause there ain't no way that we'll ever turn down
They want to keep us down
But they can't last
When we get up we're gonna kick your ass
Gonna keep on burnin'
We always will
Other bands play Manowar kill
Κουτί αύριο να έρθεις με τον κηδεμόνα σου.

Κοίτα μπορώ να σου παραθέσω τα μίσα 80ς με τέτοια στιχάκια. Σε φάση party, sex drugs and rock n roll, είμαστε οι καλύτεροι, τα γαμάμε όλα. Όλο το Glam / Sleaze -αισθητικά στοιχεία από το οποίο πήραν και οι Manowar και στο music installation και στην αισθητική από το Fighting The World και μετά, και αναφέρομαι κυρίως στο badass, leather, μηχανόβιο κομμάτι-.

Υπάρχει όμως μια βασική διαφορά.

Καμιά από αυτές τις μπάντες από όσο μπορώ να καταλάβω εγώ δηλαδή, δεν με έβαλαν να με συγκρίνουν ως μονάδα / ακροατή / δέκτη με το παραπάνω lifestyle για να με βγάλουν σκουπίδι, κατώτερο και φτωχομπινέ επειδή δεν ακολουθώ / δεν μπορώ να ακολουθήσω σε επίπεδο καθημερινότητας -το τονίζω- το Χ lifestyle. Το παραπάνω είναι κατεστημένο έμεσσα ή άμεσα στην trap στιχουργική.

So... Yeap. Do the maths bro.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δε ΤΡΑΠ θρεντ

Δημοσίευση από CountRaven »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Πέμ 09 Μάιος 2019, 08:56 Οχι ρε, για ονομα του θεου! Η μεταλ ρε! Μουσικαρα, στιχαρες, ποιοτητα.
ΤΡΑΠ μην ακους και την πατησεις και γινεις κωλοπαιδο. (και αμα εισαι γυναικα γινεις πουτανα)

Ακου γουμαν μπι μαι σλειβ να εισαι σωστος.
Ακου και για καμια ανθρωποθυσια, κανα ψοφο.
Already pointed it:
Δηλαδή τι... το Metal πρεσβεύει την φάση ας τρέξουμε όλοι γυμνοί στα λιβάδια, πίνοντας ούζο ανανά πρεσβεύοντας τον ανθρωπισμό και την νουτέλα; Όχι...
Edit: Ότι και να είναι το Metal στιχουργικά πάντως, εδώ έχουμε το πραγματικό πάτο. Prove me wrong.

Edit2:
ΤΡΑΠ μην ακους και την πατησεις και γινεις κωλοπαιδο. (και αμα εισαι γυναικα γινεις πουτανα)
Well that was not my point exactly.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”