Αγορά Ήχο-Συστήματος

Μπλάκ μέταλ γιόγκα κλπ. κλπ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Αγορά Ήχο-Συστήματος

Δημοσίευση από Celephais »

Γεια χαρά σε όλους, δημιούργησα αυτό το topic καθώς μετά από πολλά χρόνια πιθανά βρίσκομαι κοντά στην αγορά ενός ήχο-συστήματος και χρειάζομαι κάποιες γνώμες/ συμβουλές όποιου έχει την καλοσύνη και το χρόνο να προσφέρει.

Να γίνω πιο συγκεκριμένος: Όταν λέω ήχο-σύστημα εννοώ: 1. Ηχεία, 2. Ενισχυτή, 3. Πικάπ και 4. CD player και το maximum χρημάτων που μπορώ να διαθέσω είναι 1.000€. Γίνεται τίποτε με τέτοιο budget (είμαι τελείως άσχετος με το θέμα);

Η μεγάλη πλειοψηφία της συλλογής μου είναι σε CD, με τα βινύλια που έχω μετά βίας να ξεπερνάνε τα 100, άρα πιθανά να πρέπει να ξοδέψω περισσότερα χρήματα «αναλογικά» για το CD player και να πάρω ένα απλά «αξιοπρεπές» πικάπ.

Ουσιαστικά αυτό που θέλω είναι αξιόπιστες λύσεις, σχετικά χαμηλό κόστος και έναν συνδυασμό που θα έχει αντοχή στο χρόνο. Η χρήση του ήχο-συστήματος θα είναι ήπια καθώς από τη μία δεν υπάρχει πολύς χρόνος και από την άλλη υπάρχουν δυο μικρά παιδιά με τις δικές τους απαιτήσεις.

Είναι καλύτερα CD player, πικάπ και ενισχυτής να είναι η ίδια μάρκα π.χ. Denon; Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια συγκεκριμένη μάρκα;

Όσον αφορά σε καταστήματα, μου έχουν προτείνει το Orpheus Audio, έχει κανείς άποψη για το συγκεκριμένο ή να προτείνει άλλο σχετικό κατάστημα;

Κλείνοντας, ελπίζω το παρόν topic να μην είναι αντίθετο με πιθανούς κανόνες του forum και αν κάτι τέτοιο συμβαίνει ζητώ προκαταβολικά συγνώμη από τους admins.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τυχόν απαντήσεις!
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Αγορά Ήχο-Συστήματος

Δημοσίευση από RedSharks »

Εφόσον δεν έχεις τόσα πολλά βινύλια, η προσωπική μου άποψη είναι να διαθέσεις τα 1000 ευρώ για να πάρεις ό,τι καλύτερο μπορείς από τις υπόλοιπες 3 συνιστώσες του συστήματός σου. Το βινύλιο είναι γενικά πολύ ακριβό σπορ και αν στο budget των 1000 ευρώ επιμείνεις να συμπεριλάβεις ΚΑΙ το πικάπ τότε αναγκαστικά και οι 4 συνιστώσες που θα πάρεις θα είναι χαμηλής ποιότητας, οπότε τι νόημα έχει; Ήδη είσαι πολύ οριακά με τα χίλια ευρώ για ηχεία, CD και ενισχυτή.

Πάμε τώρα σε συγκεκριμένες προτάσεις.

H Denon και η Marantz είναι η ίδια εταιρεία από το 2002 που συγχωνεύτηκαν. Αυτό σημαίνει ότι τα προϊόντα τους είναι στην ουσία τα ίδια μηχανήματα που βγαίνουν με δύο διαφορετικά λογότυπα. Είμαι εδώ και πολλά χρόνια χαρούμενος κάτοχος ενός CD player της Denon (Denon DCD-700 AE) και ενισχυτή της Marantz (PM-7001) και μπορώ να σου επιβεβαιώσω ότι πρόκειται για εξαιρετικά μηχανήματα. Δεν ξέρω τι μέτρο σύγκρισης έχεις, αλλά αν μέχρι τώρα άκουγες τα CD σου από τον υπολογιστή ή κανένα φτηνιάρικο CD player, δεν θα το πιστεύεις αυτό που θα ακούσεις όταν τα ακούσεις πρώτη φορά από ένα σοβαρό μηχάνημα σαν το Denon. Θα είναι σαν να τα ακούς για πρώτη φορά.

Όσον αφορά την ερώτησή σου για καταστήματα, σου προτείνω να ακολουθήσεις μια εντελώς άλλη μεθοδολογία από αυτή που πιθανώς έχεις στο μυαλό σου, και η οποία π.χ. για το CD player έχει ως εξής:

1. Σκέφτεσαι ότι CD player πιθανότατα θα πάρεις Denon, αλλά δεν ξέρεις ποιό μοντέλο (τα μοντέλα που αναφέρω πιο πάνω δεν βγαίνουν πια, έχουν αντικατασταθεί από άλλα παρόμοια). Κάνεις μια λίστα με τα 2-3 πιο φτηνά μοντέλα που βγάζει αυτή τη στιγμή (π.χ. το DCD-520AE που έχει γύρω στα 187 ευρώ και το DCD-720AE που έχει γύρω στα 288 ευρώ).
2. Μπαίνεις σε σοβαρά site που κάνουν reviews σε ηχοσυστήματα, όπως το whathifi.com, και επίσης διαβάζεις reviews χρηστών στο Amazon, με σκοπό να καταλάβεις τι παραπάνω προσφέρει το πιο ακριβό μοντέλο από το φτηνότερο και πόσο σημαντικό είναι αυτό για σένα. Με τον τρόπο αυτό κάποια στιγμή καταλήγεις σε ποιό συγκεκριμένο μοντέλο θέλεις να αγοράσεις.
3. Μπαίνεις στο www.skroutz.gr και αγοράζεις το μοντέλο που επέλεξες από το μαγαζί που έχει την φθηνότερη τιμή. Αυτό (η τιμή) είναι νομίζω η μόνη διαφορά που έχουν τα μαγαζιά μεταξύ τους, γιατί την εγγύηση για αυτό που θα πάρεις στη δίνει η Denon, όχι ο μαγαζάτορας που είναι απλώς ένας μεταπωλητής. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις εδώ είναι το μαγαζί που θα επιλέξεις να είναι εξουσιοδοτημένος μεταπωλητής της Denon, γιατί διαφορετικά η εγγύηση δεν ισχύει (δες και εδώ https://www.denon.gr/gr/support/service-network).

Την ίδια μεθοδολογία ακολουθείς και για ενισχυτή και ηχεία.

Όσον αφορά τα ηχεία, δύο μάρκες που έχουν καλό value for money και που βγάζουν πράγματα που είναι μέσα στο budget σου, είναι η Wharfedale (Αγγλική) και η Magnat (Γερμανική). Π.χ. τα Wharfedale Vardus VR-400 κοστίζουν στην Ελλάδα 296 ευρώ και θεωρούνται φανταστικά ηχεία για τα λεφτά τους. Προσωπικά είμαι φαν της Tannoy (από Αγγλία και αυτή) αλλά πρώτον είναι πιο ακριβή μάρκα από τη Wharfedale και δεύτερον τώρα που έριξα μια ματιά στο skroutz δεν φαίνεται να φέρνει κανείς τα hi-fi ηχεία της.... περίεργο. Πάντως αν μπορούσαν να βρεθούν στην Ελλάδα, π.χ. τα Tannoy Mercury 7.2 θα ήταν μέσα στο budget σου και είναι και αυτά φανταστικά ηχεία. Βέβαια αν το ψάξεις μπορείς να βρεις Tannoy μεταχειρισμένα.

Δες και αυτό εδώ
https://www.avsite.gr/forum/threads/%CE ... fi.163514/

Γενικά υπολόγιζε 180-300 ευρώ για CD player, 300 ευρώ για ενισχυτή (κοίτα τον Marantz PM-5005) και 300 ευρώ για ηχεία (π.χ. τα Wharfedale που ανέφερα).

Ελπίζω να βοήθησα :)
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Αγορά Ήχο-Συστήματος

Δημοσίευση από Starman »

Όσον αφορά το cd-player της Denon, μπορώ να πιστοποιήσω την εξαιρετική επιλογή που σου πρότεινε ο [mention]RedSharks[/mention], καθώς εδώ και τέσσερα χρόνια έχω το DCD-520AE το οποίο παίζει κυριολεκτικά κάθε μέρα, χωρίς ποτέ να παρουσιάσει το παραμικρό. Αν έχεις τη δυνατότητα όμως, να πάρεις το 720 που έχει και περισσότερα μπλιμπλίκια.
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Αγορά Ήχο-Συστήματος

Δημοσίευση από Celephais »

Ευχαριστώ πάρα πολύ τον [mention]RedSharks[/mention] για το λεπτομερές ποστ του, καθώς και τον [mention]Starman[/mention] για τη δική του απάντηση. [mention]RedSharks[/mention] κατά τη γνώμη σου πόσο πρέπει να πάει το budget για να βάλω μέσα και πικάπ, έχω βινύλια που δεν μπορώ να ακούσω εδώ και 15 χρόνια και πιστεύω ότι τώρα είναι η ευκαιρία να λυθεί...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Αγορά Ήχο-Συστήματος

Δημοσίευση από rbrigade »

Ενισχυτής θέλει χαλαρά 300 ευρώ, ίσως και πάνω από 400 για κάτι αξιόλογο που να παίξει καλή μπάλα με τα ηχεία σου. Με 300 ευρώ είχα πάρει πριν χρόνια ένα ζευγάρι ηχεία Β&W που ενώ δεν τους φαίνεται είχαν απίστευτο ήχο, οι τιμές όμως απ' ότι βλέπω έχουν ανέβει πολύ. Πήγαινε σε ένα πολυκατάστημα και δοκίμασε ηχεία, πάρε μουσικούλα στο κινητό, σύνδεσε και άκου. Ή έστω βάλτους να παίξουν αυτοί κάτι. Λογικά θα βρεις κάτι καλό. Μου είχαν πει ότι στα ηχεία παίζουν ρόλο οι αντιστάσεις και όχι τα watt, δεν ξέρω αν αληθεύει αυτό και γιατί, πάντως τα δικά μου είχαν αντιστάσεις 8 Ohm. Οπότε με τουλάχιστον 600 για δύο κομμάτια είναι δύσκολο να μείνεις στα 1.000 παίρνοντας και πικάπ. Και υπολόγισε ότι άμα πάρεις πικάπ θα πρέπει να μετράς έστω και χοντρικά τις ώρες παιξίματος και να αλλάξεις την βελόνα στην ώρα της (καινούρια βελόνα χαλαρά 30-50 ευρώ, αν θες τα βινύλια σου να τα χαίρεσαι καιρό). Γιατί δεν παίρνεις τα 3 κομμάτια με τα 1.000 ευρώ και να αφήσεις το πικαπ για μελλοντικά; Δεν έχω ιδέα τι παίζει από πικάπ, τι είναι καλό κτλ, αλλά βλέπω ότι με 150-200 ευρώ υπάρχουν επιλογές, κάποιες επώνυμες κιόλας, για την ελαφριά χρήση που υποθέτω θα κάνεις. Τα 200 ευρώ όλο και κάπου θα σου περισσέψουν σε 1-2 χρόνια και το συμπληρώνεις το παζλ.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Αγορά Ήχο-Συστήματος

Δημοσίευση από RedSharks »

Celephais έγραψε: Κυρ 25 Αύγ 2019, 18:16 @RedSharks κατά τη γνώμη σου πόσο πρέπει να πάει το budget για να βάλω μέσα και πικάπ, έχω βινύλια που δεν μπορώ να ακούσω εδώ και 15 χρόνια και πιστεύω ότι τώρα είναι η ευκαιρία να λυθεί...
Ας πιάσουμε το θέμα πικάπ.

Το πιο επιτυχημένο μοντέλο πικάπ όλων των εποχών είναι το θρυλικό TECHNICS SL-1200 MK2 (ή 1210 ανάλογα το χρώμα, το 1200 είναι ασημένιο και το 1210 είναι μαύρο, χωρίς άλλη διαφορά μεταξύ τους). Το μηχάνημα αυτό για πολλές δεκαετίες ήταν ο αδιαμφισβήτητος κυρίαρχος σε όλους τους χώρους όπου μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα πικάπ, από σπίτια και μαγαζιά μέχρι ραδιοφωνικούς σταθμούς. Θεωρείται το «στάνταρ». Αν κάνεις μια βόλτα στα μαγαζιά που πουλάνε βινύλια στο Μοναστηράκι (π.χ. Mister Vinylios) θα δεις ότι όλοι χρησιμοποιούν αυτό το πικάπ. Υπήρχε σε όλους τους ραδιοφωνικούς σταθμούς και υπεραγαπήθηκε από τους DJ.

To συγκεκριμένο μοντέλο δεν βγαίνει πια σήμερα, έχει αντικατασταθεί από το TECHNICS SL-1210MK7 το οποίο είναι θεωρητικά η εξέλιξη του ΜΚ2 αλλά δεν έχω προσωπική άποψη για αυτό γιατί δεν έχω ασχοληθεί. Όμως έτσι και αλλιώς, πρώτον είναι πολύ δύσκολο να βρεις το ΜΚ7 στην Ελλάδα (για κάποιο λόγο δεν το φέρνουν) και δεύτερον, αν το έβρισκες θα κόστιζε πάνω από 1000 ευρώ.

Είναι όμως πάρα πολύ εύκολο να βρεις το ΜΚ2 μεταχειρισμένο. Οποιαδήποτε στιγμή και να κοιτάξεις στη Χρυσή Ευκαιρία θα υπάρχει κάποια αγγελία που κάποιος πουλάει ένα ΜΚ2. Το δύσκολο εδώ είναι πώς σιγουρεύσαι ότι ένα τέτοιο μηχάνημα είναι σε καλή κατάσταση μηχανικά και όχι ξεχαρβαλωμένο. Αν το μηχάνημα ανήκε σε DJ, τότε για προφανείς λόγους είναι σίγουρο ότι είναι ξεχαρβαλωμένο. Αν ανήκε σε κάποιον μουσικόφιλο που το χρησιμοποιούσε προσεκτικά και ποτέ δεν το έβγαλε από το σαλόνι του, τότε πιθανότατα θα είναι σε αρίστη κατάσταση (γενικά να ξέρεις ότι το ΜΚ2 είναι εκ κατασκευής πολύ στιβαρό και ανθεκτικό μηχάνημα, αυτό που λέμε στα Αγγλικά «built like a tank», οπότε για να το χαλάσει κάποιος πρέπει να είναι πραγματικά κάφρος.). Αν αποφασίσεις να πάρεις μεταχειρισμένο, τότε πρέπει να πας μαζί με κάποιον που ξέρει από πικάπ (π.χ. εξειδικευμένο τεχνικό) στο σπίτι αυτού που το πουλάει και να αφήσεις τον ειδικό να εκτιμήσει σε τι κατάσταση βρίσκεται. Αν βρεις καλοδιατηρημένο ΜΚ2 γύρω στα 450 - 550 ευρώ, αυτή είναι μια πολύ καλή τιμή.

Αν τα προηγούμενα σου φαίνονται βουνό, τότε αναγκαστικά πας σε καινούργιο μηχάνημα άλλης μάρκας. Δύο μάρκες που έχουν πολύ αξιόλογα μηχανήματα κάτω από 500 ευρώ, είναι η Audio Technica (το AT-LP5 κοστίζει 425 ευρώ και είναι εξαιρετικό) και η Rega (το Planar 1 είναι ένα κλασσικό budget πικάπ και κοστίζει 379 ευρώ). Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να ασχοληθείς με πικάπ των 100 και 200 ευρώ, σαν το Lenco ή τα φτηνά μοντέλα της Pro-Ject. Από τα προηγούμενα, εγώ μάλλον θα έπαιρνα το Audio Technica γιατί γενικότερα είμαι φαν της εταιρείας (βγάζει και πολύ καλά ακουστικά και μικρόφωνα κτλ κτλ).

Δεν τελειώνεις όμως μόνο επειδή αγόρασες ένα πικάπ. Το επόμενο θέμα που πρέπει να λύσεις είναι το θέμα «βελόνα». Το οποίο είναι ίσως ακόμα πιο πολύπλοκο από το θέμα του ίδιου του πικάπ. Στην αγορά υπάρχουν βελόνες των 40 ευρώ και βελόνες των 15000 ευρώ. Με ένα τέτοιο χάσμα τιμών, είναι προφανές ότι υπάρχουν και τεράστιες ποιοτικές διαφορές στις βελόνες. Αυτός που δίνει 700 και 1000 ευρώ για μια βελόνα δεν είναι μαλάκας. Η βελόνα των 700 ευρώ έχει μεγάλη διαφορά από αυτή των 70. Εφόσον έχεις περιορισμένο budget, σου προτείνω να κινηθείς στο εύρος των 150 - 250 ευρώ, όπου θα βρεις αρκετά αξιόλογα πράγματα. Ως φαν της Audio Technica, θα σου πρότεινα να κάνεις μια λίστα με όλες τις βελόνες της στο συγκεκριμένο φάσμα και μετά να περάσεις κανένα μήνα διαβάζοντας reviews και γνώμες σε forum κτλ κτλ. Φυσικά υπάρχουν πολλές ακόμα αξιόλογες εταιρείες εκτός αυτής. Το ποιά βελόνα θα πάρεις εξαρτάται και από το ποιό πικάπ έχεις. Π.χ. οι βελόνες της Grado, αν και πολύ καλές, έχω ακούσει ότι δεν είναι και η καλύτερη επιλογή για το MK2. Γενικά το θέμα θέλει πολύ ψάξιμο.
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Αγορά Ήχο-Συστήματος

Δημοσίευση από Celephais »

Ευχαριστώ πολύ ξανά [mention]RedSharks[/mention] και [mention]rbrigade[/mention] . Ξεκινάει μελέτη επί του θέματος.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Αγορά Ήχο-Συστήματος

Δημοσίευση από Spyros »

Γενικά με το πικαπ, πριν αποφασίσεις πως θα κινηθείς, σκέψου αν θέλεις να έχει αυτοματισμούς και αν σκοπεύεις να το συντηρείς πολύ, να το προσέχεις αρκετά κτλ.. Π.χ τα rega planar είναι πολύ καλά σε ήχο ανα μοντέλο στην τιμή τους αλλά δεν έχουν κανένα αυτοματισμό και δεν έχουν καν καπάκι. Προσωπικά μου φαίνεται αστείο. Από την άλλη τα MKII σκυλιά κτλ αλλά σε βγάζουν ελαφρώς εκτός budget. Σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο , αλλά μια επιλογή είναι και κάποιο πικαπ σαν τa Stanton όπου με 150-200Ε + μια βελόνα απλή της Audio Technica των 50Ε θα έχεις ένα πικαπ που θα παίζει τα πάντα , με αυτοματισμούς, δεν θα χρειάζεται συντήρηση κάθε λίγο και δεν θα εκθέτει και κάποιους δίσκους που ίσως έχουν κάποια μικροθεματάκια. Γενικότερα, με πολύ πολύ ψάξιμο, προσωπικά θεωρώ, ότι με μεταχειρισμένα πράγματα μπορείς να φτιάξεις κάτι πολύ αξιοπρεπές με αυτα τα χρήματα.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Αγορά Ήχο-Συστήματος

Δημοσίευση από RedSharks »

Για ηχεία ρίξε μια ματιά και σε αυτό το άρθρο. Λένε για κάποιες μάρκες όπως Elac και Dali που δεν τις γνώριζα αλλά γενικά το whathifi.com είναι πολύ αξιόπιστο σε αυτά που προτείνει.

https://www.whathifi.com/best-buys/hi-f ... i-speakers
Άβαταρ μέλους
DoomSword
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ 30 Μαρ 2019, 17:00

Αγορά Ήχο-Συστήματος

Δημοσίευση από DoomSword »

ψαξε στα μεταχειρισμενα σε κανα avsite, avclub κλπ, για να παρεις με τα λεφτα αυτα κατι καλυτερο απο οτι θα αγοραζες καινουργιο

επισης μην παρεις cd player, παρε DAC και κοτσαρε πανω οτι εχεις απο παλιο player ή dvd/blu-ray/playstatio κλπ με οπτικη ινα ή spdif. Ολη η δουλεια γινεται στο dac αλλωστε και εχοντας ξεχωριστο μπορεις να συνδεσεις πανω του pc, laptop, κινητο whatever, αρκει να εχει τις εισοδους (ιδανικα toslink/spdif/usb).

απο πικαπ δεν εχω και πολλη ιδεα αλλα λογικα θες κανα χιλιαρικο μονο για να πεις οτι ξεκινας, αν ψαχνεις κατι αξιοπρεπες.

ενας φιλος αγορασε περσι ή προπερσι απο το used stock του orpheus audio (εχει κεντρο και πετρουπολη και αλλου) ενισχυτη και cd player micromega και ηχεια audio physic (yara evolution, τα ιδια εχω και εγω), ολα μαζι 1500ε, και ο ηχος γαμαει, ειναι ηχος τριχιλιαρου και βαλε σε νεα μηχανηματα.

Αν ψηθεις να πας μια βολτα στο μαγαζι της Πετρουπολης, πες του Γιαννη Μιχαηλου που το εχει οτι σε εστειλε ο Γιωργος Τολακης με τα Vincent και τα Audio Physic για να σου στησει ενα καλο και οικονομικο συστημα. Ειναι μερακλης και θα σε προσεξει, απλα εξηγησε του τον ηχο που ψαχνεις μη σου βγαλει κανα συστημα για τζαζ χαχα.
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Αγορά Ήχο-Συστήματος

Δημοσίευση από Celephais »

[mention]DoomSword[/mention] σε ευχαριστώ πολύ φίλε!
Άβαταρ μέλους
DoomSword
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ 30 Μαρ 2019, 17:00

Αγορά Ήχο-Συστήματος

Δημοσίευση από DoomSword »

[mention]Celephais[/mention] εχω να σου προτεινω και μια εναλλακτικη ματια στο αθλημα... ισως αν ξαναφτιαχνα συστημα με budget στο χιλιαρικο να πηγαινα προς αυτη την οδο...

αντι να παιρνεις ξεχωριστα ηχεια και ενισχυτη, σκεψου τη λυση ενος active studio monitor

εχω τετοια μικρα για το πισι μου και ο ηχος τους ΓΑΜΑΕΙ απο ενταση, καθαροτητα και ευκρινεια... βεβαια επειδη ειναι γραφειου δεν ειναι για να ακους απο αποσταση πανω των 1-2 μετρων, αλλιως χανονται καπως τα πρωτερηματα (δεν εχει θεμα εντασης, γκρεμιζει το δωματιο)

για σαλονι ή οτιδηποτε πανω απο 2-3 μετρα αποσταση θες ειτε floorstander ειτε βιβλιοθηκης αλλα με 8αρια woofer ας πουμε. Σε active monitor δεν υπαρχουν floordstander αλλα τσεκαρε ας πουμε αυτα:

https://www.thomann.de/gb/yamaha_hs_8.htm

η τιμη ειναι για το ενα, αλλα σκεψου οτι ξεμπερδευεις ΚΑΙ με ενισχυση

δες και καποια αλλα αντιστοιχα:
https://www.thomann.de/gb/active_nearfi ... =1x%208%22

τωρα για πηγη, θα προτεινα μεχρι τα 400-500ε ενα dac σαν αυτα:
https://www.odes.gr/el/cambridge-audio- ... black.html
https://www.odes.gr/el/musical-fidelity ... ilver.html

εχω το dac magic το απλο (τον προκατοχο του plus) και κανει πολυ καλη δουλεια

επισης αν δε σε ενδιαφερει η εισοδος usb (αν και νομιζω πλεον ειναι απαραιτητη...) υπαρχει και αυτο που βρηκα σε αγγελια:
https://www.insomnia.gr/classifieds/ite ... ark-dac-1/

οταν ειχε βγει εσκιζαν ολοι τα ρουχα τους για το ποσο γαματο ηχο εβγαζε και η τιμη του ηταν πανω απο χιλιαρικο

ενα πραγμα εχε υποψιν, αν πας προς αυτη την οδο, ξεχνας τον ελεγχο volume με τηλεκοντρολ... εκτος αν βαλεις και κανα προενισχυτη στο κολπο (αλλα τσαμπα λεφτα...) γιατι το καθε active monitor εχει τη δικη του ρυθμιση εντασης απο πισω (οποια εχουν γιατι καποια δεν εχουν).

ειναι σιγουρα μια πιο... βρωμικη λυση, αλλα στα λεφτα που θα δωσεις θα παρεις αποτελεσμα που δυσκολα θα πετυχεις με ξεχωριστα κομματια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”