Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Μπλάκ μέταλ γιόγκα κλπ. κλπ.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2689
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Ακριβώς ότι λες Scrollkeeper. Παίζουμε με λέξεις, φτιάχνουμε έννοιες που καταλύουν τη λογική και τελικά μένουμε με εντυπώσεις υπέρ ή κατά.

Δε γίνεται ρε μόρτη να μου λές σε τραγούδι σου, πάμε να σφάξουμε μουσουλμάνους για να επιζήσουν τα παιδιά μας και να μου βάζεις μετά σε linear note "Μέταλ εναντίον του φασισμού". (κατανοούμε το γκρουπ)

Ή σε άλλο γνωστό γκρουπ να γίνεται επίσημη δήλωση (!) ότι δεν είναι λέει "men exclusive". Δε με νοιάζει αν είσαι men exclusive ή δεν είσαι, με νοιάζει ότι βγαίνεις να το διακηρήξεις για να κερδίσεις εντυπώσεις.

Φτάνω λοιπόν στο bottom line της υπόθεσης και εύχομαι να είμαι λάθος.
Φαίνεται ότι καλλιεργείται μια τάση πολιτικής/κοινωνικής κάλυψης σε καλλιτέχνες που δηλώνουν να συμπλέουν με τη σύγχρονη πολιτική ορθότητα. Ναι ακόμα και σε (σχετικά) undergound metal συγκροτήματα. Φαίνεται ότι οι σύγχρονοι μεταλλάδες μουσικοί αρχίζουν να νιώθουν την υποχρέωση να ξεκαθαρίσουν τις θέσεις τους προκειμένου να είναι αποδεκτοί.

Αυτό με ενοχλεί.
Το Λενιό πιο πάνω είναι μονάχα μια οπτική γωνία ενός ευρύτερου θέματος.

Θα επαναλάβω ότι ελπίζω να έχω λαθεμένη εκτίμηση του πράγματος και ότι εντόπισα κάποιες συμπτώσεις που οδήγησαν λαθεμένα να καταλάβω τάση.

Όπως έχω γράψει σε άλλο τόπικ, στο φετινό Chevalier με αυτόν τον ήχο και αυτή την αισθητική δε θα άλλαζα τη φωνή με καμία άλλη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Advancing Yokeda την Δευ 23 Δεκ 2019, 14:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

theBox έγραψε: Δευ 23 Δεκ 2019, 14:30 Φαλλοκρατικη μεταφορικα εννοει ρε σεις. Με την εννοια οτι παραδοσιακα δεν υπηρχαν πολλες γυναικειες μορφες στον επικ χωρο. Οχι οτι οι επικαδες ειναι φαλλοκράτες .
Κάποιες λέξεις υπάρχουν για να περιγράφουν συγκεκριμένες καταστάσεις και δεν προσφέρονται για μεταφορές και διαφορετικές ερμηνείες. Πχ αν θέλω να πω κάποιον μ@λ@κ@, δεν θα τον πω φασίστα «μεταφορικά». Αν έλεγε πως πρόκειται για ένα χώρο που είναι ανδροκρατούμενος θα είχε δίκιο γιατί πολύ απλά έτσι είναι: η συντριπτική πλειοψηφία των καλλιτεχνών που ασχολούνται με τον επικό ήχο έχουν υπάρξει άνδρες, από τους MANILLA ROAD μέχρι τους ETERNAL CHAMPION. Τι να κάνουμε τώρα; Αλίμονο αν τους βάζαμε όλους στο τσουβάλι των «φαλλοκρατων».

Α, κάτι ακόμα: δεν αλλάζει ο χάρτης του έπικ μεταλ με 4-5 δισκάκια με γυναικεία φωνητικά. Ωραίοι δίσκοι, κάποιους από αυτούς που αναφέρει τους ευχαριστήθηκα, αλλά το μέχρι τώρα μουσικό τους εκτόπισμά δεν είναι αυτό που θα περίμενα για να πω «α, κοιτα να δεις, έγραψε ιστορία» (και ναι, το λέω για τους IRON GRIFFIN αυτό :D ). Και δεν έχει να κάνει με τα φωνητικά αυτό, αλλά με το συνολο που φτανει στα αυτιά μου.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από theBox »

Σωστος Σκρολλυ. Το "ανδροκρατουμενο" θα ηταν πιο κομψο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Zippo190 »

Και εγώ τάσσομαι κάπως υπέρ του Advancing. Είναι ευχάριστο το γεγονός ότι κοπέλες ασχολούνται με το αγαπημένο μας είδος αλλά διαφωνώ στις κοινωνικοπολιτικές αναφορές περί φαλλοκρατισμού κ.α. Προσωπικά αδιαφορώ αν τα άτομα πίσω από τις μπάντες είναι άντρες, γυναίκες, μαύροι, λευκοί, λατίνοι κ.α. και οι αναφορές σε αυτά είναι που δημιουργούν το κλίμα. Μια μπάντα την προσέχεις γιατί παίζει καλή μουσική όχι γιατί έχει γυναίκα πίσω από το μικρόφωνο ή τα ντράμς.

Κανείς δεν εμπόδισε καμμία γυναίκα να παίξει χέβι μέταλ, ίσα, ίσα, οπότε το να μιλάμε για "εισβολές" κ.α. είναι νομίζω υπερβολή. Δεν είναι καθόλου άσχημο το άρθρο, είναι πολύ καλογραμμένο και μου αρέσει που κάνει και μνεία σε "underground" κυκλοφορίες απλά νομίζω ότι παρασύρεται κάπως από την δυναμική της. Επίσης το Iron Griffin είναι σαβούρα, λυπάμαι.

Κανένα review δεν παίζει να γράψει η Ελένη παίζει;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Δευ 23 Δεκ 2019, 14:39

Δε γίνεται ρε μόρτη να μου λές σε τραγούδι σου, πάμε να σφάξουμε μουσουλμάνους για να επιζήσουν τα παιδιά μας και να μου βάζεις μετά σε linear note "Μέταλ εναντίον του φασισμού". (κατανοούμε το γκρουπ)
Σε ποιο τραγουδι ρε συ; Υποθετω εννοεις στο ομόνυμο. Δεν νομιζω οτι οι στιχοι τους διαχρονικα ειναι κυριολεκτικοι. Ειχα κι εγω προβληματιστει με το πως βλεπουν την "ευρωπη" και ποιοι ειναι οι εχθροι αυτης. Αλλά διαβαζοντας συνεντευξεις, καταλαβαινω οτι εννοουν ακριβως το αντιθετο με αυτο που υποθετει κανεις με μια πρωτη αναγνωση.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

theBox έγραψε: Δευ 23 Δεκ 2019, 14:42 Σωστος Σκρολλυ. Το "ανδροκρατουμενο" θα ηταν πιο κομψο.
Φαλλοκράτης / άτομο με φαλλοκρατικές απόψεις = είναι ο «έχω τις γυναίκες για πέταμα»
Ανδροκρατούμενος χώρος = χώρος στον οποίο οι άνδρες είναι περισσότεροι από τις γυναίκες. Εκφράσεις όπως ο «ανδροκρατούμενος χαρακτήρας της Χ μουσικής» ή της «ανδροκρατούμενος χαρακτήρας της Χ ταινίας» στέκουν άραγε; Το γιατί ένας χώρος είναι ανδροκρατούμενος ή γυναικοκρατούμενος είναι μεγάλη συζήτηση και δεν έχει σχέση πιστευω εμ τη συζήτηση που γίνεται.

Οπότε για μένα δεν θα ήταν πιο κομψο, αλλά το σωστό.

Επίσης, κάπου αναφέρει πως «[...] η οποία λόγω και της ισχνής θηλυκής παρουσίας στην heroic fantasy κουλτούρα, ήταν εν τη γενέσει της περιχαρακωμένη σε ένα ακραία ανδροκρατικό σύμπαν». Ίσως αναφερόνταν στο Hollywood; Στα sword and sorcery σκηνικά οι γυναίκες μπορούν να είναι ό,τι θέλουν και καθένας πλάθει τις ιστορίες του όπως θέλει, οπότε δεν καταλαβαίνω το argument...
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
White Wolf

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από White Wolf »

Το ανδροκρατουμενο δεν ειναι πιο κομψο
Ειναι αυτο που πρεπει να ειναι
Ολο το αρθρο οπως ειναι στημενο κανει ξεκαθαρο οτι δεν ηθελε να πει ανδροκρατουμενο και καταλαθος ειπε φαλλοκρατικο.
Ειναι αρθρο που σηκωνει συνορα εκει που δεν υπαρχουν (παραπομπη στο ποστ με τα χρονια πολλα)

Το αρθρο ειναι σκουπιδι απο την αρχη ως το τελος ανεξαρτητα της μουσικης που περιεχει.
Το νοημα του ειναι σαπιο.

Και συγγνωμη, δεν εχει σημασια τι λενε τα κομματια του δισκου των Atlantean Codex, αν ειναι καλος ο δισκος ή οχι και αλλα σχετικα.
"Μεταλ εναντιον φασισμου" ειναι μια τουλαχιστον αχρειαστη δηλωση.
Δεν αγοραζω δισκο που εχει μεσα τετοια στον αιωνα των απαντα.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Σχετικό / άσχετο, αλλά πρόσφατα τσίμπησα το τευχακι από κάτω. Απλοϊκό κ ψιλοπροβλεπε στορι, αλλά οκ, για 20 λεπτά ανάγνωσμα θα το έλεγα τίμιο. Hint: female protagonist [emoji1787]

Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2689
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Scrollkeeper έγραψε: Δευ 23 Δεκ 2019, 15:31 Σχετικό / άσχετο, αλλά πρόσφατα τσίμπησα το τευχακι από κάτω. Απλοϊκό κ ψιλοπροβλεπε στορι, αλλά οκ, για 20 λεπτά ανάγνωσμα θα το έλεγα τίμιο. Hint: female protagonist [emoji1787]

Εικόνα
που το βρήκες τούτο δω? :iouiou: :iouiou:
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2689
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Φίλε Box,

ξαναδές το κομμάτι Temple of katholic magick. "...for our children to live their blood must be shed". Αυτό δεν είναι επικό. Αυτό είναι πολιτικό.
Σε κατ'ιδίαν συζήτηση που είχα με μέλλος τους, του είχα τονίσει ότι οι A.K. δεν είναι επικό συγκρότημα αλλά πολιτικό.
Μπορεί να χρησιμοποιείται μια μυθολογική προσέγγιση αλλά δεν παύει να έχει πολιτικό στόχο.
Και αυτό επειδή μου είπε φάτσα φόρα ότι το "τάδε" κομμάτι τους είναι πολύ επικό.
Όσον αφορά τις συνεντεύξεις το facebook και τα μέσα.... αλίμονο αν έλεγαν στο κοινό τί αληθινά πιστεύουν.... θα γνώριζαν απέλαση από τον πλανήτη Γη.
Αλλά μάτια έχω, στίχους καταλαβαίνω και παρατηρώ αλλόκοτα πράγματα...
Κατά τα άλλα δε θα πω εγώ σε κανέναν τί θεματολογία να έχει και τί όχι.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Advancing Yokeda έγραψε: Δευ 23 Δεκ 2019, 15:34 που το βρήκες τούτο δω? :iouiou: :iouiou:
Πρωτοπορία το βρήκα, αλλά μετά είδα πως άλλα 2-3 online βιβλιοπωλεία που το έχω 1 - 1.5Ε φθηνότερο.

https://www.protoporia.gr/lagos-dhmhtrh ... 15203.html
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Zippo190 »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Δευ 23 Δεκ 2019, 15:28
Ολο το αρθρο οπως ειναι στημενο κανει ξεκαθαρο οτι δεν ηθελε να πει ανδροκρατουμενο και καταλαθος ειπε φαλλοκρατικο.
Ειναι αρθρο που σηκωνει συνορα εκει που δεν υπαρχουν (παραπομπη στο ποστ με τα χρονια πολλα)

Το αρθρο ειναι σκουπιδι απο την αρχη ως το τελος ανεξαρτητα της μουσικης που περιεχει.
Το νοημα του ειναι σαπιο.
νομίζω ότι το "σκουπίδι" είναι υπερβολή, το άρθρο είναι καλογραμμένο, ίσως λίγο πιο υπερβολικό σε κάποια σημεία.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
White Wolf

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από White Wolf »

δεν μιλαω απο φιλολογικης πλευρας, ειναι ξεκαθαρο αυτο που λεω
το νοημα του παραμενει το ιδιο, ειτε να γραμμενο με ωραιες λεξουλες και προτασεις ειτε οχι.
ειτε εχει ωραιους δισκους μεσα ειτε οχι

σκουπιδι τρελο
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από CountRaven »

Προσωπικά διαφωνώ με τον όρο "σκουπίδι" όπως και να έχει. Θα επεκταθώ όμως μόλις μπορέσω για όλα τα ενδιαφέροντα points που έχουν πέσει στο τραπέζι. Όχι τώρα όμως, βραδάκι, τώρα ακόμα έχει κουπί και πήζω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Priamos »

Scrollkeeper έγραψε: Δευ 23 Δεκ 2019, 14:21 Ας μου πει μια φαλλοκρατική επική μεταλ μπάντα κάποιος ρε παιδιά... οι λέξεις έχασαν το νόημα τους. Παω για βουτιά στου κουραμπιέδες...

Εικόνα
Εεεεε; Οι Manowar;;;; =]
Δεν έχω παρακολουθήσει τη κουβέντα κι ούτε επιθυμώ να πάρω θέση ή να "διαλέξω πλευρά", αλλά όταν ξεκίνησαμε (εγώ και αρκετοί άλλοι) να ακούμε επικό metal ειχαμε επίγνωση (ή έστω την εντύπωση) ότι ήταν φαλλοκρατικο και αυτό το συγκαταλεγαμε στις αρετές του χαχα. Τώρα άλλο αν μετα από χρόνια αυτό "ωρίμασε", εμείς φοιτησαμε στα φροντιστήρια "συζυγική παντόφλα" :D και στρώσαμε (εντάξει βοήθησε και η πνευματική ωρίμανση οπότε μπορούμε πλέον να βλέπουμε τα πράγματα πιο ισορροπημένα και δίκαια) και πλέον οπαδοί και είδος έχουμε σχετικά αποστασιοποιηθεί από αυτές τις παιδικές ασθένειες του. Αλλά όπως και η ηρωική φαντασία, πάντα θα έχει στο dna της τη male supremacy, έστω κι αν υπάρχει χώρος για διαφορετικές φωνές και εναλλακτικές απόψεις. Όλα τα άλλα , πιστεύω ότι είναι στρουθοκαμηλισμος.
Surreal Killer
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”