Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Μπλάκ μέταλ γιόγκα κλπ. κλπ.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

CountRaven έγραψε: Δευ 23 Δεκ 2019, 18:44 Και εδώ προκύπτει το ερώτημα; Τι καλείται τελικά να κρίνει ο ακροατής;
Το concept ή την πραγματικότητα;
Ας κάνουμε φόκους στο άρθρο για την ώρα κ ας θέσω εγώ ένα πιο στοχευμένο ερώτημα: πόσο «υγιής» μπορεί να θεωρηθεί η επανάσταση απέναντι στο φαλλοκρατικό έπικ μέταλ, τη στιγμή που ήρθε μέσα από τις ίδιες τις εταιρείες που τόσο καιρό το στηριζαν (βασει του άρθρου πάντα); 🤔
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Priamos »

Αν και σχετικά off topic, εγώ πιστεύω ότι πρέπει να αποκηρυξουμε την οπαδική μας σχέση με τα συγκροτήματα, που όλο θα μας φέρνει στην άβολη θέση να απολογουμαστε για τις "αμαρτίες" τους. Το ότι γουστάρουμε την μουσική τους , δε σημαίνει ότι ασπαζόμαστε και υιοθετούμε όλες τις μαλακίες τους, ούτε ότι τους θεωρούμε πρότυπα και υποδείγματα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εγώ πάντως να προσθέσω ότι ο μοντέρνος φεμινισμός (μαζί με αρκετές σύγχρονες κοινωνικές/πολιτικές ιδεολογίες) όπως αυτός αποπυπώνεται στα κινήματα τύπου #metoo είναι σε μεγάλο βαθμό φεμινισμός των memes. Σε πολλές περιπτώσεις στερείται της ουσιαστικής σκέψης, δεν εμβαθύνει, δεν αυτοκριτικάρεται και ουσιαστικά ψάχνει να βρεί τρόπους θυματοποίησης αυτών που το ενστερνίζονται. Σαφέστατα είναι πολύ πιο καλοδεχούμενος από την στείρα αναπαραγωγή των στερεοτύπων αλλά σε σημεία φτάνει την υπερβολή, αγνοεί το ρού της ιστορίας και χρησιμοποιείται a la carte αδυνατώντας να απαντήσει σε πιο πολύπλοκα ερωτήματα αν πχ η θυληκότητα της Emma των Chevalier είναι μια ακόμη μορφή αντικειμενοποίησης της γυναίκας, παράγωγο τον πατριαρχικών στερεοτύπων (ας πετάξουμε λίγο βυζάκι) ή μέσο άντλησης δύναμης και επιβολής μιας περήφανης επιβλητικής παρουσίας απόλυτα εναρμονισμένης με το φύλο της;

Παρόλα αυτά θεωρώ ότι το άρθρο είναι decent, απλά παρασύρεται σε σημεία όπου καταφεύγει σε διακρητές υπερβολές. Δέχομαι ότι υπάρχει κόσμος στο χώρο που αντιμετωπίζει τις γυναίκες ως περαστικές που "ακούνε ότι και ο γκόμενος" από την άλλη πιστεύω ότι και οι ίδιοι είναι τυχάρπαστοι και δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Επίσης να προσθέσω ότι μικρότερος θυμάμαι την Έλενα Τσαρούχη και την Πόπη Στέφα που αλώνιζαν τα zine με τρομερά άρθρα βάζοντας για γυαλιά σε πολύ κόσμο. Κλείνω λέγοντας ότι η παρουσία γυναικών είναι καλοδεχούμενη και επιθυμητή φυσικά, εφόσον δεν θα παρασυρθούν από το τσουνάμι υποβιβασμού των αντρών. Ας μην ξεχνάμε ότι μια δεκδίκηση γίνεται επειδή κάποιος ξεκινάει από διαφορετική αφετηρία: όταν όμως ξεκινήσουν και οι δύο από την ίδια τότε η διεκδίκηση γίνεται καταχρηστική.

over and out. Επίσης όποιος λεεί σεξιστές τους Manowar ας τοποθετηθεί και για τον "αγαπημένο" των stonerodoomsters Bobby Liebling που σαπάκιασε την μάνα του στο ξύλο. Btw είναι ξανά στους Pentagram, ευκαιρία να τους φέρει το desertfest.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

rbrigade έγραψε: Δευ 23 Δεκ 2019, 18:25 Αυτό ήθελα να ρωτήσω και γω, άλλο το τσουβάλιασμα και άλλο το τσοβόλιασμα!
Λιώνω λέμεεεεεεεε :D :D :D :D :D
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Priamos έγραψε: Δευ 23 Δεκ 2019, 19:16 Αν και σχετικά off topic, εγώ πιστεύω ότι πρέπει να αποκηρυξουμε την οπαδική μας σχέση με τα συγκροτήματα, που όλο θα μας φέρνει στην άβολη θέση να απολογουμαστε για τις "αμαρτίες" τους. Το ότι γουστάρουμε την μουσική τους , δε σημαίνει ότι ασπαζόμαστε και υιοθετούμε όλες τις μαλακίες τους, ούτε ότι τους θεωρούμε πρότυπα και υποδείγματα.
There's wisdom talking there! :|
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Scrollkeeper έγραψε: Δευ 23 Δεκ 2019, 19:11
CountRaven έγραψε: Δευ 23 Δεκ 2019, 18:44 Και εδώ προκύπτει το ερώτημα; Τι καλείται τελικά να κρίνει ο ακροατής;
Το concept ή την πραγματικότητα;
Ας κάνουμε φόκους στο άρθρο για την ώρα κ ας θέσω εγώ ένα πιο στοχευμένο ερώτημα: πόσο «υγιής» μπορεί να θεωρηθεί η επανάσταση απέναντι στο φαλλοκρατικό έπικ μέταλ, τη στιγμή που ήρθε μέσα από τις ίδιες τις εταιρείες που τόσο καιρό το στηριζαν (βασει του άρθρου πάντα); 🤔
Νομίζω πως ξεκαθαρίσαμε ότι ΔΕΝ υπάρχει φαλλοκρατικό έπικ μέταλ. 8-]
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Δευ 23 Δεκ 2019, 15:35 Φίλε Box,

ξαναδές το κομμάτι Temple of katholic magick. "...for our children to live their blood must be shed". Αυτό δεν είναι επικό. Αυτό είναι πολιτικό.
Σε κατ'ιδίαν συζήτηση που είχα με μέλλος τους, του είχα τονίσει ότι οι A.K. δεν είναι επικό συγκρότημα αλλά πολιτικό.
Μπορεί να χρησιμοποιείται μια μυθολογική προσέγγιση αλλά δεν παύει να έχει πολιτικό στόχο.
Και αυτό επειδή μου είπε φάτσα φόρα ότι το "τάδε" κομμάτι τους είναι πολύ επικό.
Όσον αφορά τις συνεντεύξεις το facebook και τα μέσα.... αλίμονο αν έλεγαν στο κοινό τί αληθινά πιστεύουν.... θα γνώριζαν απέλαση από τον πλανήτη Γη.
Αλλά μάτια έχω, στίχους καταλαβαίνω και παρατηρώ αλλόκοτα πράγματα...
Κατά τα άλλα δε θα πω εγώ σε κανέναν τί θεματολογία να έχει και τί όχι.
Η αλήθεια ειναι οτι οι στιχοι στο συγκεκριμμένο μπορουν να παρεξηγηθουν ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ερμηνευτουν υπο το πρισμα της συγχρονης καταστασης. Δεν γνωριζω τις προθέσεις, αν και εκ πρωτης οψεως φαινονται "υποπτες", σε σχεση με το προφιλ που χτίζουν μεσα απο τις δηλώσεις τους στις συνεντευξεις. Επιφυλάσσομαι...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Advancing Yokeda έγραψε: Δευ 23 Δεκ 2019, 20:40 Νομίζω πως ξεκαθαρίσαμε ότι ΔΕΝ υπάρχει φαλλοκρατικό έπικ μέταλ. 8-]
Ναι, ξέχασα να βάλω το φαλλοκρατικό σε εισαγωγικά 😬 Αυτό που ήθελα να πω είναι πως ακόμα κ ΑΝ καναμε τη παραδοχή πως υπάρχει, δεν γίνεται να ξύπνησαν μια μερα ολοι οι εταιρειούχοι κ να είδαν το φως το αληθινό...
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από apeitharxos »

Κείμενο που γράφει μπούρδες διότι προσπαθεί να υψώσει τείχη εκεί που δεν υπάρχουν...Σε καμία χριστιανική κοινωνία της Ευρώπης, Αμερικής και Άπω Ανατολής (δηλ. Αυστραλία, Ν. Ζηλανδία) δεν υπάρχει καταπίεση της γυναίκας σήμερα (για Αφρική δεν ξέρω, αλλά εκεί, ούτως ή άλλως οι άνθρωποι δεν έχουν τα προς το ζην, οπότε νομίζω πως τα πράγματα είναι δύσκολα ούτως ή άλλως).
Το ότι κάποτε το επικό metal παιζόταν μόνο από άνδρες και σήμερα ενεργό ρόλο σε αυτό έχουν και οι γυναίκες, αποτελεί νεωτερισμό και καινοτομία σε ένα είδος που εξ ορισμού είναι πολύ συντηρητικό στις αλλαγές, όχι από κάποιο διάχυτο φόβο μην χαθούν τα ανδρικά κεκτημένα, αλλά προκειμένου να διατηρηθεί το feeling του είδους (γι' αυτό άλλωστε και, παρά το πέρασμα των δεκαετιών, αυτό παραμένει ακέραιο) και ο macho χαρακτήρας του (και φυσικά, άλλο το macho, άλλο το φαλλοκρατικό. Δεν ξέρω εγώ καμία γυναίκα που να μην θέλει τον άνδρα να είναι macho), ο οποίος χαρακτήρας, στην προκειμένη περίπτωση, παραμένει αναλλοίωτος, ασχέτως αν στο 'τιμόνι' της εκάστοτε μπάντας είναι άνδρας ή γυναίκα...

Καταπίεση της γυναίκας σε όλους τους τομείς, υπάρχει μόνο στις ισλαμοφασιστικές κοινωνίες, τις οποίες άτομα σαν την συγγραφέα υποστηρίζουν, πιθηκίζοντας συνθήματα και θεωρίες παρατάξεων που τις χρησιμοποιούν ως πρόσχημα προκειμένου να προωθούν το δουλεμπόριο, με σκοπό το κέρδος, άλλα γεωπολιτικά συμφέροντα, αλλά και την αλλαγή του πολιτισμικού χαρακτήρα της Ευρώπης από μια δημοκρατική κοινωνία, σε ένα ολοκληρωτικό, αστυνομοκρατούμενο, καθεστώς με γκετοποιημένες γειτονιές, μια ευρωπαϊκή δικτατορία υπό την πολιτική και οικονομική διαχείριση των Βρυξελλών...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από LuciferSteele »

και μένα αυτό που μου μένει από το εισαγωγικό κείμενο είναι πως προσπαθεί να διχάσει, είναι μία πάγια (και λανθασμένη) φεμινιστική τακτική το να βλέπουν το αντίθετο φύλο σαν εχθρό και κάτι που πρέπει να πολεμήσουν και να νικήσουν. τσιλ, παίξτε μέταλ και αν είναι καλό όπως οι Tower θα αποθεώσουμε και αν είναι μάπα όπως Savage Master θα κράξουμε
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από CountRaven »

Παραθέτω νέο υλικό. Την συνέντευξη που έδωσε η Sara από τους Thunndress -πρώην Unholy- στην Χριστίνα από το Metalzone.gr

http://metalzone.gr/interviews/intervie ... %BCnndress

Θίγονται πολλά από αυτά που συζητάμε στο παρών νήμα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από giorgos »

Τώρα είδα αυτό το ενδιαφέρον θέμα που άνοιξε ο φίλος Advancing. Αναρωτιέμαι πως υπέπεσε το αρχικό άρθρο στην αντίληψη του :-) Ενδιαφέρουσες και όλες οι απόψεις που εκφράστηκαν. Κακά τα ψέματα, οι μπάντες που αναφέρονται στο άρθρο της κοπέλας είναι ελάσσονες και η πιθανότητα να αφήσουν το αποτύπωμα των Manowar ή των Manilla Road στον χώρο του "επικού" metal είναι μηδαμινή. Δεν νομίζω πως η πραγματικότητα σηκώνει ιδιαίτερη αμφισβήτηση: ο συγκεκριμένος χώρος είναι ανδροκρατούμενος και υπό αυτή τη συνθήκη μεγαλούργησε. Τώρα αν μερικοί/μερικές επιθυμούν να βιάσουν την πραγματικότητα προκειμένου να προσαρμοστεί στις πολιτικές εμμονές τους, αυτό είναι άλλη ιστορία. Και το ανησυχητικό είναι πως κάποια στιγμή στο (κοντινό ή μακρινό) μέλλον ίσως το πετύχουν...
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

CountRaven έγραψε: Δευ 03 Φεβ 2020, 18:14 Παραθέτω νέο υλικό. Την συνέντευξη που έδωσε η Sara από τους Thunndress -πρώην Unholy- στην Χριστίνα από το Metalzone.gr

http://metalzone.gr/interviews/intervie ... %BCnndress

Θίγονται πολλά από αυτά που συζητάμε στο παρών νήμα.
Εκτός κι αν χάνω κάτι από τα γραφόμενα, η συνέντευξη αφορά κυρίως την πορεία του γκρουπ και κυλάει χωρίς ιδιαίτερες αναφορές σε δογματισμούς.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

giorgos έγραψε: Τετ 05 Φεβ 2020, 09:58 Τώρα είδα αυτό το ενδιαφέρον θέμα που άνοιξε ο φίλος Advancing.
Τώρα που το ξαναβλέπω, έπρεπε να έχω βάλει ένα (?!?!) δίπλα στο φαλλοκρατία του τίτλου ή έστω ένα WTF στο τέλος του.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από apeitharxos »

Δεν νομίζω ότι η συνέντευξη έχει σαν στόχο να θίξει το θέμα, μια ερώτηση αναφέρεται σε αυτό και, σύμφωνα με την ροή του κειμένου, είναι άλλη μια από τις ερωτήσεις.
Επίσης, στην απάντηση της Sara, το female fronted κυρίως έχει να κάνει με τεχνική περιγραφή, και δεν αφορά άλλους είδους διαχωρισμούς.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”