Γνωστικες προκαταληψεις

Μπλάκ μέταλ γιόγκα κλπ. κλπ.
White Wolf

Γνωστικες προκαταληψεις

Δημοσίευση από White Wolf »

Ειναι καιρος πιστευω να ανοιξουμε και κανα τετοιο θεματακι:

Να ξεκινησω με κατι χαλαρο και απλο, που το διαβαζεις στην τουαλετα.
Μετα πας και δουλευεις λιγο με τον εαυτο σου, δεν ειναι ντροπη.

https://en.wikipedia.org/wiki/Confirmation_bias

θα ακολουθησουν και αλλες γνωστικες προκαταληψεις, αν αυτη παει καλα.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6264
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Γνωστικες προκαταληψεις

Δημοσίευση από theBox »

Νομίζω κολλάει εφαπτομενικά σε αυτο το τοπικ...

https://thepressproject.gr/alikakos-ena ... s.facebook
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Γνωστικες προκαταληψεις

Δημοσίευση από rbrigade »

Το φόλα αριστερό και κατά καιρούς συριζοτραφές press project κατηγορεί τον άλλον επειδή είναι ή φέρεται ως δεξιός. Πολύ λογικό επιχείρημα... Που τι είπε ο τύπος; Μην βάζεις σχόλιο μέσα στην είδηση. Που είναι το πρώτο πράγμα που μαθαίνεις για την δημοσιογραφία. Και το επιχείρημα είναι ότι το σχόλιο και η ιδεολογική τοποθέτηση εμπεριέχεται αναπόφευκτα σε ότι λέμε. Μα αν είναι δυνατόν να μην βλέπουμε διαφορά ανάμεσα στο να χρωματίζονται υποσυνείδητα όσα λέμε και το να βγαίνουμε και να κράζουμε φόρα παρτίδα ανάλογα με τις συμπάθειές μας; Το αντικειμενικό είναι το ιδεατό, επειδή δεν μπορείς να το πετύχεις απόλυτα δεν σημαίνει ότι δεν θα προσπαθήσεις να το προσεγγίσεις!

Και για να είμαι σαφής, ούτε το ρεπορτάζ του τύπου άκουσα ούτε έχω καταφέρει να σχηματίσω άποψη για το περιστατικό.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6264
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Γνωστικες προκαταληψεις

Δημοσίευση από theBox »

Για να ειμαστε δικαιοι παντως ο τυπος ΟΝΤΩΣ δεν κανει ρεπορταζ. Λεει τη γνωμη του, καθαρα και ξαστερα. ΚΑι θα συνεχισει να το κανει τωρα που ειδανε οτι αυτο εχει σουξε. Πρεπει να ειναι καποιος ΠΟΛΥ αφελης για να μην το καταλαβει εξαρχης αυτο. Οπότε ως προς τι η τοποθετηση του Hoaxes? Για να μας πει τα αυτονοητα? Ε ναι, ουτε η Πετρουλα καταφερε ποτε να γινει μετεωρολογος. Big deal.

ΟΛΑ τα υπολοιπα που περνανε ως "ενημερωση", αντικειμενικοτητα κτλ κτλ ειναι τα επικινδυνα, και οχι το παλικαρακι που κανει το χαβαλέ του και ΞΕΚΑΘΑΡΑ οχι δημοσιογραφια.

Αλλά περα απο αυτο....γνωστικες προκαταληψεις.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Γνωστικες προκαταληψεις

Δημοσίευση από rbrigade »

Τελικά με έφαγε η περιέργεια και έκατσα και είδα το ρεπορτάζ. Προσπερνάω το γεγονός ότι μιλάει σαν εκπρόσωπος τύπου της κατάληψης (σαφώς και πολλοί άλλοι μιλάνε σαν εκπρόσωποι τύπου της αστυνομίας ή των στρατηγών από τους οποίους αντλούν το αποκλειστικό τους ρεπορτάζ). Θα σταθώ σε κάποιες αηδίες που λέει. Δεν είχαν λέει χαρτί για να μπουν. Ένταλμα.
Έχω σιχαθεί αυτήν την καραμέλα. Στην Ελλάδα βάσει νόμου οι έρευνες σε κατοικίες δεν γίνονται με χαρτί εισαγγελέα, αλλά με αυτοπρόσωπη παρουσία δικαστικού λειτουργού (ειρηνοδίκη συνήθως, πολύ σπάνια εισαγγελέα). Και αυτό είναι πολύ πιο ουσιαστικό και σωστό. Όλες αυτές οι μαλακίες με τα χαρτιά που ζητάνε οι διάφοροι αντιδραστικοί είναι απλά καραμέλα που περνάει στον κόσμο επειδή στις αμερικάνικες αστυνομικές ταινίες οι έρευνες γίνονται με έγγραφο ένταλμα. Για σκεφτείτε όμως κάτι: Ο Αμερικάνος αστυνομικός πείθει έναν δικαστικό για την αναγκαιότητα της έρευνας, παίρνει το χαρτί και μπαίνει στα σπίτια μόνος, χωρίς να έχει δικαστικό μαζί του, άρα χωρίς έλεγχο από την δικαστική εξουσία κατά τον χρόνο του ελέγχου. Στην Ελλάδα ο δικαστικός είναι παρών σε όλη την διάρκεια της έρευνας, οφείλει να εγγυηθεί την νομιμότητα της διαδικασίας και έχει υπό τις διαταγές του την αστυνομία. Νομίζω ότι το ελληνικό μοντέλο εγγυάται πολύ περισσότερο την νομιμότητα και τα δικαιώματα του ερευνώμενου. Οι Αμερικάνοι είναι πιο πρακτικοί. Δεν χρειάζεται να κουβαλάνε τον δικαστικό μαζί τους και άρα έχουν περισσότερη ευχέρεια στο πως θα κάνουν την δουλειά τους.
Μετά στο 9:30 λέει κάτι περίεργα, πραγματικά ασχολίαστα...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6264
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Γνωστικες προκαταληψεις

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Τρί 24 Δεκ 2019, 18:42 Το αντικειμενικό είναι το ιδεατό, επειδή δεν μπορείς να το πετύχεις απόλυτα δεν σημαίνει ότι δεν θα προσπαθήσεις να το προσεγγίσεις!
Τσοβολα, η δικη μου "γνωστικη προκατάληψη" ειναι οτι οχι μονο το μηντιακο συστημα δεν προσπαθει να προσεγγισει το ιδεατο, το αντικειμενικο κτλ , αλλά κανει καθαρη και ξάστερη προπαγανδα. Το προβλημα είναι οτι ο κυριος Ελληνικα Hoaxes, κωφεύει σε αυτο ΧΡΟΝΙΑ, ενω με το που βγήκε ενα παλικαρακι να κανει "χυμα μπουγιο" και απο την "αλλη" πλευρα (ξαναλεω ΧΩΡΙΣ να προσποιειται οτι κανει δημοσιογραφια), ΤΟΤΕ και ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ βαρεσαν οι καμπάνες του κ.Αλικάκου.

Αυτα, στο επιπεδο πεποιθησεων, κατα τα άλλα πιστευω οτι ειναι ενα καλογραμμένο αρθρο, που θέτει καποιους προβληματισμους που εφάπτονται (ισως οχι 100%) του τόπικ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Γνωστικες προκαταληψεις

Δημοσίευση από rbrigade »

Ο ΣΚΑΙ του 5-10% είναι το μιντιακό σύστημα; Εδώ η κρατική ΕΡΤ υιοθετούσε 70-80% της καταγγελίες, ψάξε να δεις πως κάλυψε το γεγονός. Στο λέω γιατί είδα το ρεπορτάζ της την ίδια ημέρα στο μεσημβρινό δελτίο (δεν είμαι βιτσιόζος, απλά σχολάω εκείνη την ώρα και βλέπω ειδήσεις στην ΕΡΤ, αν δω). Επίσης δεν έχω πάθει αμνησία, θυμάμαι και την ΕΡΤ προ καλοκαιριού (ας πούμε τον καχεκτικό διοπτροφόρο που έκανε ρεπορτάζ από Βουλή ή την Ακριβοπούλου αμέσως μετά τις ειδήσεις και την άλλη την νυφίτσα (άντρα) που είχε δίπλα της... Θυμάμαι και κάτι Ιβάν κτλ... Κάμποσες εφημερίδες που γλείφανε αβέρτα την προηγούμενη κυβέρνηση...
Άβαταρ μέλους
Gutz
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ 23 Δεκ 2019, 20:43

Γνωστικες προκαταληψεις

Δημοσίευση από Gutz »

Το συγκεκριμένο "ρεπορτάζ" ειναι 2 λεπτά είδηση (αστυνομία κάνει επιχείρηση σε κατάληψη - μπουκάρει χωρίς παρουσία δικαστικού λειτουργού σε ιδιωτική κατοικία - ξυλοφορτώνει και μπουζουριάζει τους ιδιοκτήτες της εν λόγω κατοικίας) και μετά 7 λεπτά σχόλιο. Μιά χαρά τα λέει ο μικρός αν με ρωτάτε. Πουθενά δεν απαγορεύεται η διατύπωση γνώμης, τουλάχιστον σε δημοκρατικά (λέμε τώρα) καθεστώτα. Τώρα αν συμπολίτες μας μπερδεύουν την είδηση με την άποψη αυτό είναι αφ ενός δικό τους πρόβλημα που δεν μάθανε να ακούνε, και αφ ετέρου των δημοσιογραφικών ομίλων που τεχνιέντως πατάνε στη συγκεκριμένη έλλειψη του κοινού για να περνάνε την όποια προπαγάνδα. Οσο για τον κύριο Greek Hoaxes, ας μας πεί πρώτα ποιοί είναι οι χρηματοδότες του πριν μας μιλήσει για αντικειμενικότητα (sic).
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Γνωστικες προκαταληψεις

Δημοσίευση από rbrigade »

Έλλειψη έχει ο συγκεκριμένος δημοσιοκάφρος που νομίζει ότι απαιτούνται εντάλματα για τις έρευνες ή ότι είναι κακό να έχουν οι δικαστικοί δικαίωμα να μπαίνουν στα σπίτια όταν ερευνούν αδικήματα

Όποιος θέλει να έχει γνώση πάει στην πηγή (μιλάω για την νομοθεσία). Όποιος δεν θέλει ενημερώνεται από άσχετους και εμπαθείς.
https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofor ... -4620-2019
Άβαταρ μέλους
Gutz
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ 23 Δεκ 2019, 20:43

Γνωστικες προκαταληψεις

Δημοσίευση από Gutz »

rbrigade έγραψε: Τρί 24 Δεκ 2019, 19:45 Όποιος θέλει να έχει γνώση πάει στην πηγή (μιλάω για την νομοθεσία). Όποιος δεν θέλει ενημερώνεται από άσχετους και εμπαθείς.
https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofor ... -4620-2019
Σωστο. Να και ο μπαμπάς νόμος.
https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofor ... -asylo-tis

Να σου θυμίσω ότι η ΕΚΑΜ δεν είχε καμία δουλειά μέσα στο παρακείμενο σπίτι χωρίς παρουσία δικαστικού λειτουργού. Η επιχείρηση αφορούσε εκκένωση της κατάληψης, όχι ντου στη πιο βολική ταράτσα για να μπούνε στη κατάληψη. Και πώς ο ένας απο τους συλληφθέντες είναι ασκούμενος δικηγόρος. οπότε προφανώς γνωρίζει το νόμο.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Γνωστικες προκαταληψεις

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν θέλω να μπω στην ουσία του περιστατικού (εννοώ ποιος έκανε τι κατα την διάρκεια της επιχείρησης και της έρευνας, ποιος πέταξε αντικείμενα, ποιος χτύπησε, ποιος άσκησε βία κτλ) γιατί δεν νιώθω ότι έχω επαρκή πληροφόρηση. Θα σου θυμίσω όμως ότι όπως μεταδίδει το ίδιο το επίμαχο ρεπορτάζ του πιτσιρικά, οι αστυνομικοί λένε ότι είδαν αυτούς που τους πέταγαν αντικείμενα μέσα από την κατάληψη να περνάνε από την μία ταράτσα στην άλλη. Με βάση αυτήν την μαρτυρία είχαν δικαίωμα να τους καταδιώξουν με την συνδρομή του δικαστικού (με έρευνα σε νέο χώρο δηλαδή) και στην διπλανή οικία, αφού είναι δράστες αυτόφωρου εγκλήματος και διέφυγαν σε άλλο χώρο. Επίσης ειπώθηκε ότι υπήρχε δικαστικός και στις τρεις καταλήψεις που ερευνήθηκαν εκείνη την ημέρα. Για τα περαιτέρω πραγματικά δεν έχω γνώμη και όποιος έχει ντοκουμέντα ας τα συνεισφέρει στην συζήτηση, καλοδεχούμενα. Για την καταρχήν νομιμότητα της έρευνας όμως νομίζω ότι έχω άποψη. Άλλωστε ο πιτσιρικάς στο τέλος του βίντεο (το 9:30 που ανέφερα πριν) συγχύζεται που οι εισαγγελείς μπαίνουν στα σπίτια. Άρα το θέμα δεν είναι αν υπήρχε εισαγγελέας. Θέλει να μην μπαίνει ούτε ο εισαγγελέας πουθενά. Στο λέει ξεκάθαρα.
Άβαταρ μέλους
Gutz
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ 23 Δεκ 2019, 20:43

Γνωστικες προκαταληψεις

Δημοσίευση από Gutz »

Επειδή τυχαίνει να μένω απέναντι μπορώ να σου πώ μετα βεβαιότητας ότι αυτα που λέει η αστυνομία είναι ******** (αχέμ). Αν κι εφόσον ο Ινδαρές τους κυνηγήσει παίζει να κληθώ ως μάρτυρας. Όπως και πολλοί άλλοι που είδανε τα γεγονότα απο πρώτο χέρι
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Γνωστικες προκαταληψεις

Δημοσίευση από rbrigade »

Αν είσαι αυτόπτης μάρτυρας θα έλεγα να πας στην εισαγγελία να καταθέσεις καθώς έχει ανοίξει έρευνα. Δεν χρειάζεται να περιμένεις να σε καλέσει ο κάθε Ινδαρές.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Γνωστικες προκαταληψεις

Δημοσίευση από Priamos »

Παιδιά, αν θέλετε τη γνώμη μου, έχουμε χορτάσει από μεροληπτική και μονοδιάστατη ενημέρωση, εκατέρωθεν. Έχω αποδεχτεί πλέον ότι κάθε πάροχος ενημέρωσης, εξυπηρετώντας προσωπικά , πολιτικά ή ιδεολογικά (= ιδεοληπτικα) συμφέροντα, θα φιλτράρει την είδηση κατά το δοκούν και θα βλέπει τον πολίτη ως πρόβατο για καθοδήγηση. Ετσι, εχω δυστυχώς καταληξει, ότι αδυνατουμε να έχουμε πρόσβαση στην πλήρη και απόλυτη αλήθεια, και για αυτό είμαι αρνητικός και καχύποπτος προς όλους.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6264
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Γνωστικες προκαταληψεις

Δημοσίευση από theBox »

Αν και ΔΕΝ ειναι αυτο καθαυτο το περιστατικο το ποιντ του αρθρου, ας σταθουμε λιγο ακομα εδω, και συγκεκριμμένα στην παρουσια ή οχι δικαστικου λειτουργου. Καταρχας τα δημοσιευματα λενε για προφορικη εντολη ΣΕ ΥΣΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ. Δεν ξερω, ισως η προφορικη εντολη να αρκει (δηλωνω αγνοια αν και δεν μου φαινεται πιθανο), το σε υστερο χρονο, δλδ μετά τη συλληψη οπως λεει ο δικηγορος της οικογενειας στο παρακατω αρθο, σιγουρα δεν μπορει να ειναι νομότυπο.

http://newpost.gr/ellada/5dfc8efcdd46e9 ... tero-hrono

Σε καθε περιπτωση, εχουμε μια κατασταση "I said - he said" μα αντικρουώμενες εκδοχες της αλήθειας απ ό,τι καταλαβαινω...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”