Politics

Μπλάκ μέταλ γιόγκα κλπ. κλπ.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Politics

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

- Διάθεση για μαχητικότητα (fighting the world μανιφέστο) και επίμονη αποχή από τα trends της κάθε εποχής.
- Ευαισθητοποιημένοι ακροατές/μουικοί σε μια μουσική αναζήτηση σε αντίθεση με τον σατανιστή μεταλλά που βλέπει ο κόσμος
- Το δερμάτινο τζάκετ που φέρει μια έντονη συναισθηματική αξία σε αντίθεση με το γελοίο και αντιαισθητικό image που βλέπουν οι πολλοί.

Δε νομίζω πως λέω κάτι καινούριο με αυτά...

Προφανώς αυτά δεν έχουν σχέση με το ζήτημα του S.S. και το όποιο trolling ήθελε να κάνει εδώ μέσα...

Απλά η ιδέα του "να προσέχουμε το τί δείχνουμε" τη βρίσκω ξένη προς το μεγαλύτερο κομμάτι του heavy metal
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Politics

Δημοσίευση από CountRaven »

Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 16 Ιουν 2020, 14:16 - Διάθεση για μαχητικότητα (fighting the world μανιφέστο) και επίμονη αποχή από τα trends της κάθε εποχής.
- Ευαισθητοποιημένοι ακροατές/μουικοί σε μια μουσική αναζήτηση σε αντίθεση με τον σατανιστή μεταλλά που βλέπει ο κόσμος
- Το δερμάτινο τζάκετ που φέρει μια έντονη συναισθηματική αξία σε αντίθεση με το γελοίο και αντιαισθητικό image που βλέπουν οι πολλοί.

Δε νομίζω πως λέω κάτι καινούριο με αυτά...

Προφανώς αυτά δεν έχουν σχέση με το ζήτημα του S.S. και το όποιο trolling ήθελε να κάνει εδώ μέσα...

Απλά η ιδέα του "να προσέχουμε το τί δείχνουμε" τη βρίσκω ξένη προς το μεγαλύτερο κομμάτι του heavy metal
Ok το έπιασα το νόημα. Κατάλαβα τι θες να πεις.

Βέβαια όλα αυτά δεν έχουν να κάνουν με αξίες ή σύστημα αξιών. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.

Αλλά έχει να κάνει με μένα αυτό οπότε μη με παρεξηγείς.

Δηλαδή ποια μαχητικότητα που σκέφτομαι εδώ και 40 λεπτά να πάω στο περίπτερο να πάρω τσιγάρα και κανένα red bullάκι. Κακοί εθισμοί και οι δύο.

Το perfecto ωραίο αλλά δεν μου κουμπώνει πια από την μπάκα.

Και ναι είναι σίγουρα ευαισθητοποιημένος γιατί πιστεύω νομοτελειακά ότι όλα πάνε κατά διαόλου. Οπότε παίζει και να έχει δίκιο ο κόσμος για το evil connection.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Politics

Δημοσίευση από apeitharxos »

Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 16 Ιουν 2020, 13:28
apeitharxos έγραψε: Κυρ 14 Ιουν 2020, 12:23
CountRaven έγραψε: Τρί 09 Ιουν 2020, 22:02 Να υπενθυμίσω πως το FS είναι ένα μουσικό forum. Υπάρχουν καλύτερα μέρη για non stop trolling ειδικά όταν αυτό συνοδεύεται εν τέλη και από promotional videos διαφόρων "πολιτικών φορέων", που δεν μας κάνουν να γελάμε καθόλου.

Επειδή μας διαβάζει και αρκετός κόσμος τον οποίον σεβόμαστε, όπως σεβόμαστε και το κάθε μέλος που συμμετέχει ενεργά εδώ, να υπενθυμίσω απλά και λακωνικά πως όποιος δεν έχει σκοπό να συμμετέχει με υγιή τρόπο εδώ μέσα, καλύτερα να πάει προς την έξοδο είτε αυτόβουλα, είτε με λίγη βοήθεια από εμάς.
Κάποια στιγμή θα πρέπει να ενδιαφερθούμε και για την εικόνα που δίνουμε προς τα έξω ως κοινότητα μεταλλάδων:
ΔΕΝ είμαστε μια περιθωριακή ομάδα, η οποία ως μόνο σκοπό έχει να μεθάει και να καπνίζει πιστεύοντας ότι διαφέρει επειδή φοράει ένα δερμάτινο perfecto και έχει διαφορετικό life style, αλλά που δεν μπορεί να διατυπώσει παραπάνω από μία γραπτή πρόταση χωρίς να κάνει λάθη, πόσο μάλλον να εκφέρει μια άποψη.
Ούτε είναι χαβαλές το τρίτης ποιότητας χιούμορ από άτομα +30 ή +40 που παλιμπαιδίζουν πιστεύοντας ότι είναι αστείοι όταν φωτογραφίζονται τρώγοντας γαριδάκια ξέρω γω.
Το αν κάποιοι έρχονται να ακούσουν metal επειδή τρώνε μπαν από άλλα είδη και μπαίνουν στη φάση με σκοπό να κάνουν όλη την σκηνή σαν τους περιθωριακούς εαυτούς τους, κουτσομπολεύοντας και διακωμωδώντας επιτεύγματα και προσπάθειες άλλων μπαντών, θα πρέπει αυτό κάποια στιγμή να το στηλιτεύσουμε, αν θέλουμε να αντιληφθούμε τους εαυτούς μας ως μία ριζοσπαστικά σκεπτόμενη ομάδα μέσα στην κοινωνία.
Πολύ καλά έκανες, και άργησες! Ο τύπος μπήκε με σκοπό να διακωμωδήσει τις προσπάθειες άλλων μπαντών, δεν είχε κανενός είδους εποικοδομητική διάθεση γράφοντας εδώ...
Χωρίς να διαφωνώ με τα παραπάνω, θέλω να θίξω το ότι η ιδέα του "να ενδιαφερθούμε τί εικόνα δίνουμε προς τα έξω" είναι κόντρα σε βασικές μεταλλικές αρχές.
Ακόμα, ποιο είναι το όριο ανάμεσα στο αποδεκτά κωμικό και το νοσηρά γελοίο? Τα trash tv είναι δηλαδή αποδεκτά?
Και πάλι... με διάθεση για κουβέντα και χωρίς να πολυπιάνω το τί συνένη με τον Steel Storm.
Ναι, σωστά το θέτεις αυτό που γράφεις σε εισαγωγικά, απλώς εγώ το σκέφτομαι αυτό υπό την έννοια της εξωτερικής εικόνας. Δηλαδή, η εξωτερική μας εικόνα ως προς το ντύσιμο και τον τρόπο ζωής είναι αυτή που είναι, ξεκάθαρα, και ποσώς μας ενδιαφέρει πώς το βλέπουν αυτό οι εκτός χώρου. Απλώς πιστεύω ότι όταν τελικά οι τελευταίοι μας κρίνουν ως το ποια είναι η διαφορετική πρότασή μας, να μην καταλήξουν στο συμπέρασμα ότι τελικά δεν υπάρχει διαφορετική πρόταση, και ότι είμαστε απλώς μια κοινότητα ανθρώπων που κάνει παραπάνω χαβαλέ από το συνηθισμένο (εκεί βρίσκεται ο παλιμπαιδισμός που θίγω)...
Δεν μπορώ να σου προσδιορίσω ποιο είναι το όριο, απλώς τείνουμε κάποιες φορές στο 'χωρίς όριο'...Το trash tv, αν ρωτάς εμένα, δεν το βρίσκω καθόλου αστείο...Τώρα, π.χ. Χίος-Τσουκαλάς δεν ξέρω αν θεωρούνται ότι υπάγονται σε αυτή την κατηγορία, είναι δυο ιδιάζουσες περιπτώσεις (γελάω και κλαίω με αυτούς τους δύο πάντως) τις οποίες κάποιοι παίρνουν στα σοβαρά, κάποιοι άλλοι όχι...
Τεσπά, για τον συγκεκριμένο, απλώς πιστεύω ότι κάποια 'σκοτεινά κέντρα' τον έστειλαν εδώ μέσα για ρίξει το φαρμάκι του υπό μορφή τρόλινγκ, χωρίς να έχω αποδείξεις για αυτό, και ούτε θα μπω στον κόπο να αναζητήσω...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”