Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Μπλάκ μέταλ γιόγκα κλπ. κλπ.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από rbrigade »

Heddigan έγραψε: Τετ 22 Ιούλ 2020, 12:52 Αλλά, όσον αφορά την εμπιστοσύνη κι άποψη της Ελληνικής κοινωνίας, πέρα των Ευρωπαϊκών στατιστικών ερευνών (μπορώ να βάλω links αν θέλεις, αλλά δεν θέλω να εστιάσω εκεί) που δεικνύουν ακριβώς το αντίθετο από το σημείο που κάνω quote,
https://www.newmoney.gr/roh/o-epitropos ... a-sxoleia/

https://www.publicissue.gr/12356/institutions-2015/

Αυτά ξέρω αυτά λέω. Θα με ενδιέφερε φυσικά να δω αν υπάρχει κάτι διαφορετικό.
Στα άλλα δεν θέλω να μπω, για μένα το μείζον στην όλη είδηση είναι το πρώτο link που έβαλα και όχι οι φαντασιώσεις περί φυτεμένων μολότοφ. Όσο για την αστυνομική βία, το βίντεο είναι εκεί. Μπορούν να κάνουν μήνυση και να βρουν το δίκιο τους. Υπάρχουν δικαστές στο Βερολίνο.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από CountRaven »

Καθήστε πάνω στο ροζ συννεφάκι σας.

Just for the record και εντελώς φιλικά -επειδή υπάρχει και ο πληθυντικός-, προσωπικά δεν αισθάνομαι ότι είμαι πάνω σε ένα ροζ σύννεφο επειδή δεν ασπάζομαι τα αποτελέσματα των δημοσκοπήσεων του Μαυρή και του... newmomey.gr.

Όχι δεν είναι ιδεολογικό το ζήτημα, δεν με ενδιέφερε ποτέ το ερώτημα "εμπιστοσύνη σε αστυνομία και στρατό", οπότε το field στο search engine μου δεν το συμπεριέλαβε ποτέ.

Από την άλλη σαν πολίτης αυτής της χώρας ανησυχώ ιδιαίτερα όταν βλέπω ναζιστικά μορφώματα να ετοιμάζονται για reboot και να συνυπάρχουν έστω και σε μια τέτοια διαδήλωση με ή χωρίς εισαγωγικά, με τη χειρότερη εκδοχή της σημερινής δεξιάς: Κάτι σκουλήκια τύπου Μπογδάνου, που θα χαμαιλεοντήσουν και θα συρθούν σε κάθε τι συστημικό για να πετύχουν τον σκοπό τους: Την άνοδο στις δομές εξουσίας ή άντε να το πω πιο κομψά στις δομές διακυβέρνησης.

Αυτή η διακυβέρνηση ειδικά με το σημερινό της μοντέλο, είναι ικανή για πολλά. Όχι; Σας φαίνεται υπερβολικό; Πολλά τα λουστήκαμε ήδη... Έρχονται και άλλα. Πάντα με το γάντι, και για το καλό μας. Ναι.

Έθιξε κάποιους το σκηνικό αστυνομικής βίας που μπήκε στο κάδρο;

Εμένα με θίγει η βια ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ. Έχω δικαίωμα να το πω; Ή δεν είναι αρκετά γαμάτο; Όχι γιατί ετοιμαζόμαστε και για πόλεμο και πρέπει να είμαστε και σε φόρμα για μάχη. Εγώ πάλι έτσι και ανέβω πέντε σκαλιά λαχανιάζω. Είμαι και 100 κιλά και σε καθόλου φόρμα για τη πρώτη γραμμή. Αλλά ας μην βγαίνω εκτός θέματος...

Ναι με θίγει η βία γενικά.

Η βία του φασίστα Χρυσαυγίτη - δέκα εναντίον ενός. Ναι την έχω δει ακόμα και δίπλα στο σπίτι μου. Στην όμορφη Σύρο, θέλετε να έρθετε να σας δείξω;

Η βια του αναρχοάπλυτου μπαφιάρη. Σπάει ότι βρει γιατί έτσι αντιδρά. Ή ταμπουρώνεται σε "πανεπιστημιακά άσυλα" και "καταλήψεις" γιατί είναι "ανεξάρτητος" και πουλάει ναρκωτικά σε ανήλικα. Ναι στη γειτονιά μου και αυτά. Πάλι δίπλα στο σπίτι μου.

Όχι μη ψάχνετε για διαφορές Χρυσαυγίτης και αναρχοάπλυτος τα ίδια σκατά είναι, απλά προσκυνάνε και τσιμπουκώνουν διαφορετικά χρώματα και φάτσες.

Και η βία της αστυνομίας; Τι πρώτη φορά την ακούτε; Μπορώ να σας στο σπάσω σε ήπια λέβελ. Ξέρετε τα αρχικά. Λεκτική και ψυχολογική βία; Το έχουμε; Έτσι Συριανά. Εξακρίβωση στοιχείων και βόλτα στο τμήμα, στις 4 το πρωί, γύρναγα από τη δουλειά στο σπίτι μου. Πέσιμο σε φίλο μου με την κοπέλα του έξω από το πλοίο την ώρα που έφταναν στο νησί για διακοπές. Με ξεβρακώματα και όλα τα όμορφα. Όχι γιατί θα έβρισκαν κάτι, ούτε επειδή έψαξαν. Απλά γούσταραν. Δεν στέκομαι τόσο στο περιστατικό. Δε μεγαλώσαμε σε φούσκα απο μπεμπελάκ. Στο "γούσταραν" στέκομαι.

Να πάμε στα πιο πάνω; Όχι αυτά με τα μονοψήφια site, αλλά αυτά που βούιξε όλη η Ελλάδα μωρέ, κάτι Καλτεζάδες και κάτι Γρηγορόπουλοι που είναι ψόφιοι. Σας λέω τα εύκολα, τα mainstream, τα πάνω πάνω, αυτά που ξέρει και η μάνα μου. Δεν έχει μεγάλο point η εξειδίκευση αν και μπορώ να την κάνω και με πήγες που ΔΕΝ είναι μονοψήφια sites, ούτε το Luben. Πηγές από προσωπικό ρεπορτάζ, να, ξέρετε, από κάτι επισκέψεις των ΜΑΤ λίγο πριν την καραντίνα σε κάτι νησιά κοντά στο δικό μου. Αφήστε δεν είναι καν εκεί το point.

Το point είναι ότι η βία και η ξεφτίλα υπάρχουν παντού, σαν πρώτη λύση. Και εγώ αυτό δεν το γουστάρω.

Και ΟΧΙ δεν είμαι τόσο ηλίθιος να πιστεύω ότι όλο το σώμα της αστυνομίας χαρακτηρίζεται από τα παραπάνω σκηνικά, αλλά γενικά καλό είναι όταν μας βάζουν ένα φιστίκι μπροστά στα μάτια μας να μην παλεύομε να το βαφτίσουμε βερίκοκο. Τα παραπάνω δεν ισχύουν για τους φασίστες, τους αναρχομπίληδες και τα παράγωγα τους. Αυτοί είναι ΟΛΟΙ για τον πούτσο.

Το θέμα είναι ότι οι ιδεολογίες και τα πολιτικά πιστεύω τείνουν να γίνουν εργαλεία ύπνου και στεγνού φανατισμού. Αριστεροί και δεξιοί, κουμούνια και αναρχικοί. Πλακωθείτε εσείς μεταξύ σας, θα σας ρίξουμε και εμείς μερικές ψηλές. Στον ίδιο λάκκο με σκατά κολυμπάμε όλοι.

Γιατί τελικά εγώ από όλο αυτό το σκηνικό δεν ξέρω ποιος έχει φάει τη μεγαλύτερη πούτσα.

Ο αμόρφωτος Χρυσαυγίτης που του λένε βάρα για να ξεχωρίσεις;
Ο μαστουρωμένος αναρχοπρεζάκιας που του λένε σπάσε για να ξεχωρίσεις;
Ο αστυνομικός που τον στέλνουν να πεθάνει για έξι κατοστάρικα;

Προσπαθώ να παραμείνω στις συνομοταξίες που είδαμε στο βίντεο.

Και ναι θέλω αστυνομία που να με προστατεύει. Γιατί υπάρχουν πολύ χειρότερα λέβελς.

Θέλω και πολιτεία που να με προστατεύει και να με βάζει προτεραιότητα. Αλλά με μπογδάνους και κασιδιάριδες στο παιχνίδι αυτό είναι απλά αδύνατο.

Και έτσι για την ώρα γράφω την άποψη μου σε ένα φόρουμ γιατί δεν μπορώ να κάνω και πολλά παραπάνω.

Περιμένω λοιπόν τουλάχιστον ακόμα και αν δεν συμφωνείτε με αυτή να μπορέσουμε να κάνουμε έναν διάλογο της προκοπής.

Ψηλά γράμματα μάλλον...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από Spyros »

Γενικά στο θέμα με την αστυνομία πιστεύω πως έχετε ήδη πει τα πάντα.. Προφανώς και υπάρχουν και αστυνομικοί που είναι και σούπερ παιδιά και μάλιστα πολλοί, όπως υπάρχουν και οι άλλοι.. Προσωπικά,αυτό που με ενοχλεί περισσότερο στην φάση της ελληνικής αστυνομίας, είναι ότι ακόμα και οι περισσότεροι που έχουν ένα επιπεδο μορφωτικό και μια ικανότητα σκέψης, έχουν επιλέξει συνειδητά να υπηρετήσουν αυτό που είναι η ελληνική αστυνομία που σίγουρα δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το να προστατεύει τον απλό πολίτη.
Με μια πρόχειρη αναζήτηση βλέπεις ότι στην Ελλάδα αναλογεί ένας αστυνομικός ανά 200 (!!!!!) κατοίκους, χοντρικά δηλαδή όσοι μένουνε στην πολυκατοικία μου. Προφανώς και δεν λέω ότι θα έπρεπε να έχει έναν κάθε πολυκατοικία ή εστω γειτονιά για θυρωρό αλλά εδώ μιλάμε ότι στις γειτονιές δεν βλέπεις ποτέ κανέναν. Χαμός με σπασμένα αυτοκίνητα, χαμός με διαρρήξεις και η μόνιμη απάντηση είναι ''δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα''. Ναι προφανώς αφού για να είστε πρόθυμοι να υπηρετήσετε αυτό για το όποιο σας έχουν stand-by, αν και όταν θα χρειαστεί, σας έχουν στον αφρό με αδιάθετα, συντάξεις στα 45 κτλ.
Οσο για την έρευνα, όπου οι ελληνες δηλώνουν ότι εμπιστεύονται τον στρατό και την αστυνομία, και μόνο που είναι πρώτος ο στρατός, σημαίνει πως δεν έχει πάει κανένας από τους ερωτηθέντες και γενικότερα δεν είναι και για να την παίρνουμε στα σοβαρά.. ;)
Τέλος πάντων, μην το κουράζω περισσότερο, αυτές ήταν και οι δικές μου 2 δεκάρες.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Αυτό που με σκοτώνει είναι πως άνθρωποι με γενικά σωστές απόψεις τσουβαλιάζουν ανθρώπους που, άκομψα θα δεχθώ, έχουν μια ιδεολογία να υπερασπιστούν τους αδύναμους, μια ιδέα για μια άλλη μορφή κοινωνίας δίκαιη, μια στάση ζωής και δράση κατά της όποιας μορφής καταπίεσης, με ανθρώπους που εκπροσωπούν τη χειρότερη μορφή της ανθρώπινης έκφρασης, το ρατσισμό, το σκοταδισμό, το φονταμενταλισμό, το μισος και τη βία.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από theBox »

Συγνωμη που επεμβαινω πάλι, αλλά βλεπω μια εμμονη στο να μιλατε για καλος/κακος αστυνομικος. Προφανως εχει νοημα κατι τετοιο, αλλά, οταν μιλαμε για όργανα καταστολης VS πορειες/συγκεντρωσεις κτλ (οπως στις περιπτωσεις που συζηταμε), μεγαλυτερο ρολο παιζει κατα την αποψη μου, το τι εντολες εχουν λαβει απο τα εκαστοτε πολιτικα προσωπα που ειναι υπευθυνα για τις εντολες αυτες, ποιες ειναι οι πολιτικες σκοπιμότητες αυτες, και τι "προσωπο" θελει να δειξει η εκαστοτε κυβερνηση.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από rbrigade »

Ένα πράγμα που δεν μπορώ είναι να δίνεις στον άλλο μια πηγή και να κοιτάει όχι την πηγή αλλά που δημοσιεύτηκε για να την απαξιώσει...

https://www.dianeosis.org/wp-content/up ... survey.pdf

https://www.ekke.gr/publication_files/e ... s-thesmous

https://www.lifo.gr/now/greece/238266/e ... -psifisoyn

http://www.avgi.gr/article/10839/628294 ... nepistemia
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Μερικοί εδώ μέσα γελάγαμε στο τόπικ για τον Κορονοϊό, αλλά είναι ξεκάθαρο βάσει στατιστικών πως το «Βυζαντινόν» του Βελόπουλου δουλεύει κάργα! Haters gonna hate :twisted:

Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από theBox »

vasilis2112 έγραψε: Πέμ 23 Ιούλ 2020, 18:19 Αυτό που με σκοτώνει είναι πως άνθρωποι με γενικά σωστές απόψεις τσουβαλιάζουν ανθρώπους που, άκομψα θα δεχθώ, έχουν μια ιδεολογία να υπερασπιστούν τους αδύναμους, μια ιδέα για μια άλλη μορφή κοινωνίας δίκαιη, μια στάση ζωής και δράση κατά της όποιας μορφής καταπίεσης, με ανθρώπους που εκπροσωπούν τη χειρότερη μορφή της ανθρώπινης έκφρασης, το ρατσισμό, το σκοταδισμό, το φονταμενταλισμό, το μισος και τη βία.
Aν και γενικα συμφωνω με αυτη τη διατυπωση, θα πω οτι εινια αρκετες οι περιπτωσεις που με τον μανδυα αυτων των ωραιων στοχων που περιγράφεις, εχουν γινει τα χειροτερα ευτράπελα, τοσο σε επιπεδο λεκτικης οσο και σωματικης βίας με θυματα ανθρωπους που αντικειμενικα δεν φταινε σε τιποτα. Ε οταν εισαι ή γνωριζεις μια τετοια "παραπλευρη απωλεια", ειναι λιγο δυσκολο να το βλεπεις αντικειμενικα το θεμα.

Εν ολιγοις, ειναι πολλες οι περιπτωσεις που τα πεπραγμενα (λιγων ή πολλων) εχουν τορπηλισει την ιδια την ιδεολογια που πρεσβευουν, πανω στον "υπερβαλλοντα ζηλο" τους.

Καποιος θα ελεγε οτι τα ατομα αυτα ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχουν με τους πραγματικους εκφραστες της ιδεολογιας, και μάλλον θα συμφωνουσα. Σιγουρα παντως ο Τιτκωβ και η ομαδα Ροσιναντε γενικοτερα δεν συγκαταλεγονται ανάμεσα τους.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από vasilis2112 »

theBox έγραψε: Πέμ 23 Ιούλ 2020, 21:19
vasilis2112 έγραψε: Πέμ 23 Ιούλ 2020, 18:19 Αυτό που με σκοτώνει είναι πως άνθρωποι με γενικά σωστές απόψεις τσουβαλιάζουν ανθρώπους που, άκομψα θα δεχθώ, έχουν μια ιδεολογία να υπερασπιστούν τους αδύναμους, μια ιδέα για μια άλλη μορφή κοινωνίας δίκαιη, μια στάση ζωής και δράση κατά της όποιας μορφής καταπίεσης, με ανθρώπους που εκπροσωπούν τη χειρότερη μορφή της ανθρώπινης έκφρασης, το ρατσισμό, το σκοταδισμό, το φονταμενταλισμό, το μισος και τη βία.
Aν και γενικα συμφωνω με αυτη τη διατυπωση, θα πω οτι εινια αρκετες οι περιπτωσεις που με τον μανδυα αυτων των ωραιων στοχων που περιγράφεις, εχουν γινει τα χειροτερα ευτράπελα, τοσο σε επιπεδο λεκτικης οσο και σωματικης βίας με θυματα ανθρωπους που αντικειμενικα δεν φταινε σε τιποτα. Ε οταν εισαι ή γνωριζεις μια τετοια "παραπλευρη απωλεια", ειναι λιγο δυσκολο να το βλεπεις αντικειμενικα το θεμα.

Εν ολιγοις, ειναι πολλες οι περιπτωσεις που τα πεπραγμενα (λιγων ή πολλων) εχουν τορπηλισει την ιδια την ιδεολογια που πρεσβευουν, πανω στον "υπερβαλλοντα ζηλο" τους.

Καποιος θα ελεγε οτι τα ατομα αυτα ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχουν με τους πραγματικους εκφραστες της ιδεολογιας, και μάλλον θα συμφωνουσα. Σιγουρα παντως ο Τιτκωβ και η ομαδα Ροσιναντε γενικοτερα δεν συγκαταλεγονται ανάμεσα τους.
Δίκιο έχεις, αλλά να μην εξισιώνουμε την ας πούμε εκτροπή κάποιων ανεγκέφαλων με την «κανονικότητα» και στρατηγική των μισανθρωπων. Αυτό είναι προπαγάνδα την εξουσίας των μίντια της δεξιάς και των μπάτσων. Όχι για να κρατάνε ίσες αποστάσεις αφού οι φασιστες είναι συνεργαζόμενοι και δικά τους παιδιά, αλλά για να δαιμονοποιήσουν και να στοχοποιήσουν όποια ριζοσπαστική αντίδραση.

Και διαφωνώ κάθετα με αυτό που λες ΤΑ χειρότερα ευτράπελα είναι η βία αυτών που υποτίθεται είναι για να μας φυλάνε και η βία των σκατοψυχων ενάντια σε ανθρώπους κατατρεγμένους άλλου χρώματος και φυλής.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Πέμ 23 Ιούλ 2020, 20:57 Ένα πράγμα που δεν μπορώ είναι να δίνεις στον άλλο μια πηγή και να κοιτάει όχι την πηγή αλλά που δημοσιεύτηκε για να την απαξιώσει...

https://www.dianeosis.org/wp-content/up ... survey.pdf

https://www.ekke.gr/publication_files/e ... s-thesmous

https://www.lifo.gr/now/greece/238266/e ... -psifisoyn

http://www.avgi.gr/article/10839/628294 ... nepistemia
Για απαξίωση μιλάω και εγώ αναφερόμενος στο Ροζ Σύννεφο στο οποίο ανέβασες όσους δεν παίζουν συμβατά με την άποψη σου.

Όπως και να έχει το point των δικών μου παραπάνω γραφόμενων φεύγει γρήγορα από τις δημοσκοπήσεις όπως μάλλον διάβασες.

Κουβέντα να γίνεται...

Α κάτι που ξέχασα πριν να αναφέρω είναι ότι το άρθρο που πόσταρες νωρίτερα είχε αρκετά points σχετικά με την αναμόρφωση της φασιστικής δεξιάς στα νέα δεδομένα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από giorgos »

Αν κατάλαβα καλά, οι αριστεριστές που συνελήφθησαν και έφαγαν κάποιο ξύλο από τους αστυνομικούς κυκλοφορούσαν με στυλιάρια προκειμένου επισήμως να "προστατεύσουν τους πρόσφυγες", ενώ ανεπισήμως και προφανώς σκόπευαν να ανοίξουν κανένα κεφάλι αν τους δινόταν η ευκαιρία. Το θεωρώ ανέντιμο λοιπόν να κλαίγονται τώρα που τις φάγανε. Και έρχεται και η συνέντευξη από τα γραφεία της ΟΛΜΕ ως κερασάκι στην τούρτα. Τι σκατά "αντιεξουσιαστές" είναι αυτοί που τους παραχωρούν κρατικοί υπάλληλοι τα γραφεία τους για να δώσουν συνέντευξη, αδυνατώ να το καταλάβω. Πολύ σημαντικό και το ταξικό προφίλ των συλληφθέντων: stand up γελωτοποιός και ράπερ; Φουλ εργατική τάξη λέμε!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από theBox »

vasilis2112 έγραψε: Πέμ 23 Ιούλ 2020, 22:18
Και διαφωνώ κάθετα με αυτό που λες ΤΑ χειρότερα ευτράπελα είναι η βία αυτών που υποτίθεται είναι για να μας φυλάνε και η βία των σκατοψυχων ενάντια σε ανθρώπους κατατρεγμένους άλλου χρώματος και φυλής.
ΤΑ χειροτερα, ηταν απλα μια εκφραση, οχι συγκριση με τα ...άλλα ευτραπελα που περιγραφεις. :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

giorgos έγραψε: Πέμ 23 Ιούλ 2020, 22:53 Αν κατάλαβα καλά, οι αριστεριστές που συνελήφθησαν και έφαγαν κάποιο ξύλο από τους αστυνομικούς κυκλοφορούσαν με στυλιάρια προκειμένου επισήμως να "προστατεύσουν τους πρόσφυγες", ενώ ανεπισήμως και προφανώς σκόπευαν να ανοίξουν κανένα κεφάλι αν τους δινόταν η ευκαιρία. Το θεωρώ ανέντιμο λοιπόν να κλαίγονται τώρα που τις φάγανε. Και έρχεται και η συνέντευξη από τα γραφεία της ΟΛΜΕ ως κερασάκι στην τούρτα. Τι σκατά "αντιεξουσιαστές" είναι αυτοί που τους παραχωρούν κρατικοί υπάλληλοι τα γραφεία τους για να δώσουν συνέντευξη, αδυνατώ να το καταλάβω. Πολύ σημαντικό και το ταξικό προφίλ των συλληφθέντων: stand up γελωτοποιός και ράπερ; Φουλ εργατική τάξη λέμε!
Η μισή η νοσηρότητα της ελληνικής (και όχι μόνο) κοινωνίας σε ένα πάνελ. Η άλλη μισή είναι τα στρατιωτάκια της άλλης πλευράς...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”