Λολ θρεντ

Μπλάκ μέταλ γιόγκα κλπ. κλπ.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Λολ θρεντ

Δημοσίευση από rbrigade »

Πες μου για όνομα του θεού αν αξίζει* να μπεις στον κόπο να ζωγραφίσεις τόσο όμορφα σκίτσα για να βάλεις τόσο αδιάφορα κείμενα. Είναι σαν να χτίζεις το πιο γαμάτο στούντιο του κόσμου με τα πιο γαμάτο μηχανήματα για να έρθει να τραγουδήσει αυτός:



*Αντιλαμβάνομαι απόλυτα ότι για τον τύπο που το κάνει αξίζει και παραξίζει και περνάει μια χαρά, όπως και γω περνάω γαμάτα γρατζουνώντας το μπάσο μου 11 χρόνια τώρα αρνούμενος να μάθω έστω και τα στοιχειώδη.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3363
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Λολ θρεντ

Δημοσίευση από Priamos »

Δικαστε με, αλλα εγω παλι λιωνω στα γελια με αυτο και αντιστοιχα:
τσιτα.jpg
τσιτα.jpg (54.69 KiB) Προβλήθηκε 10605 φορές
(καλα εχω αρκετα μεγαλο ευρος στο τι θεωρω αστειο/χιουμορ, αλλα τετοια αστεια σκεφτομουν/ελεγα απο τα 12 και ακομα τα γουσταρω)
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8698
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Λολ θρεντ

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 19:37 Δικαστε με, αλλα εγω παλι λιωνω στα γελια με αυτο και αντιστοιχα:
τσιτα.jpg
(καλα εχω αρκετα μεγαλο ευρος στο τι θεωρω αστειο/χιουμορ, αλλα τετοια αστεια σκεφτομουν/ελεγα απο τα 12 και ακομα τα γουσταρω)
κάτι ΨΟΦΗΣΕ μέσα μου....
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5969
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Λολ θρεντ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Συμπάσχω με Πρίαμο. Εγώ από την άλλη ψοφάω για κάτι τέτοια:

Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Λολ θρεντ

Δημοσίευση από RedSharks »

rbrigade έγραψε: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 19:30 Πες μου για όνομα του θεού αν αξίζει* να μπεις στον κόπο να ζωγραφίσεις τόσο όμορφα σκίτσα για να βάλεις τόσο αδιάφορα κείμενα.
Scrollkeeper έγραψε: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 17:34 Αυτό που λέω είναι πως τα comic strip δεν τα ταυτίζονται πάντα με το αστείο/χιούμορ. Ιδιαίτερα αυτά που αντλουν υλικό από την επικαιρότητα. Κομικς δεν είναι μόνο τα μίκι μάου.
Η άποψή μου βρίσκεται κάπου στη μέση των δύο παραπάνω quotes, αν και λίγο πιο κοντά στον Scroll. Είναι αλήθεια ότι τα κείμενα των μεταλλάδων δεν βγάζουν ιδιαίτερο «γέλιο» (έχω διαβάσει καμιά 30αρια και με 3-4 έχω λίγο χαμογελάσει) ούτε διακρίνονται από κάποια ιδιαίτερη ευφυία. Η αξία τους και το ενδιαφέρον τους συνίστανται στο ότι είναι πάντα εύστοχα (δηλαδή παρουσιάζουν αλήθειες από τη ζωή ενός μεταλλά, πράγματα που όλοι μας έχουμε ζήσει κτλ - και δεν είναι πια τόοοοοσο απλό να συμπυκνώνεις μια αλήθεια σε ένα διάλογο τριών προτάσεων) και έχουν μια ελαφριά υπερβολή (και από εκεί βγαίνει το όποιο «γελιο». Αν η υπερβολή ήταν μεγαλύτερη θα ήταν μεγαλύτερο και το γέλιο, αλλά θα κινδύνευε να θεωρηθεί προσβλητικό). Αλλά ναι, η ευφυία λείπει. Από την άλλη, η ευφυία λείπει στο 99% των «αστείων» που βλέπουμε στο internet. Το αστείο για το LinkedIn για παράδειγμα δεν κάνει κάτι πολύ διαφορετικό από τους μεταλλάδες: απλά είπε με αρκετή υπερβολή μια αλήθεια για το LinkedIn. Οκ. Γελάσαμε. Ενώ στο αστείο του Πριάμου η ευφυία είναι αρνητική, δηλαδή γίνεσαι και ο ίδιος πιο χαζός διαβάζοντάς το.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3363
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Λολ θρεντ

Δημοσίευση από Priamos »

RedSharks έγραψε: Παρ 19 Ιούλ 2019, 13:53 Ενώ στο αστείο του Πριάμου η ευφυία είναι αρνητική, δηλαδή γίνεσαι και ο ίδιος πιο χαζός διαβάζοντάς το.
Εδώ διαφωνώ καθετως. Η σουρεαλιστική, εναλλακτική ανάγνωση και επαναδιατύπωση της πραγματικότητας, πιστεύω ότι απαιτεί ιδιαίτερη και αντισυμβατική ευφυΐα τόσο για την συλλάβεις όσο και για να την εκτιμήσεις. Πιστεύω ότι έχει "δαιμονοποιηθει" διότι παράγεται πλέον μαζικά, με αποτέλεσμα να παράγει και πολλά "υποπροϊόντα", αλλά και επειδή οτιδήποτε δημοφιλές τυγχάνει πιο αυστηρής κριτικής.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Λολ θρεντ

Δημοσίευση από RedSharks »

Και επειδή σας αρέσουν οι εξισώσεις

- συμπυκνωμένη αλήθεια = ενδιαφέρον

- συμπυκνωμένη αλήθεια + υπερβολή = ενδιαφέρον και αστείο, το αστείο ευθέως ανάλογο της υπερβολής

- συμπυκνωμένη αλήθεια + υπερβολή + ευφυία = αληθινό χιούμορ υψηλής ποιότητας, πολύ σπάνιο γενικά, σχεδόν ανύπαρκτο σε χώρους όπως το FB όπου ο καθένας γράφει ό,τι να ναι

- συμπυκνωμένη αλήθεια + υπερβολή + ιδιοφυία + αληθινό ταλέντο = George Carlin (γενικά, εκείνοι οι ελάχιστοι κωμικοί που θα μείνουν στην παγκόσμια ιστορία)


Σας αφήνω τώρα γιατί έγινε σεισμός (Κούλη δεν θέλατε;:;;)
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Λολ θρεντ

Δημοσίευση από RedSharks »

Άντε και μια bonus εξίσωση, χάριν πληρότητας

υπερβολή (σκέτη, χωρίς αλήθεια, εκτός αν αλήθεια είναι οι πορδές, οι χοντρές, οι φαλακροί, οι ομοφυλόφιλοι και οι καθυστερημένοι) = Σεφερλής. Το χαχανητό του όχλου. Μετά τη χρήση τραβήξτε αμέσως το καζανάκι γιατί μυρίζει.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3363
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Λολ θρεντ

Δημοσίευση από Priamos »

Εγω πιστευω, καθοτι ειμαστε δημοκρατικοι πολιτες και εμπιστευομαστε την κριση της πλειοψηφιας (ναι! καλα! :P ), θελετε να φτιαξουμε ενα παιχνιδι που θα μονομαχουν τα αστεια μας (δανεικα ή original) και τα μελη να αποφασιζουν (μεσω καρδουλων) για τα καλυτερα; [mention]RedSharks[/mention] θες να το λυσουμε αντρικεια, αλλα πολιτισμενα; :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6244
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Λολ θρεντ

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Παρ 19 Ιούλ 2019, 15:50 Εγω πιστευω, καθοτι ειμαστε δημοκρατικοι πολιτες και εμπιστευομαστε την κριση της πλειοψηφιας (ναι! καλα! :P ), θελετε να φτιαξουμε ενα παιχνιδι που θα μονομαχουν τα αστεια μας (δανεικα ή original) και τα μελη να αποφασιζουν (μεσω καρδουλων) για τα καλυτερα; @RedSharks θες να το λυσουμε αντρικεια, αλλα πολιτισμενα; :D
Στηρίζω!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5969
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Λολ θρεντ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

[mention]Priamos[/mention] προχώρα! Δείξε μας το δρόμο!
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
White Wolf

Λολ θρεντ

Δημοσίευση από White Wolf »

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Λολ θρεντ

Δημοσίευση από RedSharks »

Priamos έγραψε: Παρ 19 Ιούλ 2019, 15:50 Εγω πιστευω, καθοτι ειμαστε δημοκρατικοι πολιτες και εμπιστευομαστε την κριση της πλειοψηφιας (ναι! καλα! :P ), θελετε να φτιαξουμε ενα παιχνιδι που θα μονομαχουν τα αστεια μας (δανεικα ή original) και τα μελη να αποφασιζουν (μεσω καρδουλων) για τα καλυτερα; @RedSharks θες να το λυσουμε αντρικεια, αλλα πολιτισμενα; :D
Αν εγώ κατέβω στη μονομαχία με George Carlin και εσύ με την έξυπνη τσίτα, και κερδίσω, θα είναι σαν να έχω κλέψει εκκλησία. Αν χάσω, τότε θα πήγαινα να γράψω «έχασα την πίστη μου στην ανθρωπότητα», αλλά αυτή την έχω χάσει χρόνια τώρα (ειδικά όσον αφορά τους δουλοπρεπείς κοπρολάγνους των Βαλκανίων, ξέρετε εσείς, αυτούς με το ένδοξο παρελθόν, που δεν είναι καν δικό τους παρελθόν). Επομένως, ποιό το νόημα;
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5969
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Λολ θρεντ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3363
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Λολ θρεντ

Δημοσίευση από Priamos »

RedSharks έγραψε: Παρ 19 Ιούλ 2019, 21:07

Αν εγώ κατέβω στη μονομαχία με George Carlin και εσύ με την έξυπνη τσίτα,
Για βαλε ενα χαρακτηριστικο αποσπασμα που θεωρεις "αστειο". Εγω δεν εχω σε μεγαλη υποληψη (ως κωμικους) τους stand up comedians. Για μενα ειναι ευστοχοι, ευστροφοι, καποιες φορες ελαφρα κωμικοι, αλλα οχι η επιτομη του "αστειου".
Για μενα χαρακτηριστικα παραδειγματα "αστειου" (αναμεσα στ αλλα) ειναι το Married With Children, Rick and Morty (εξαιρετικα εγκεφαλικο, ευφανταστο και ευφυες), το Black Adder (για να καλυψουμε διαφορετικες σχολες) και η αποπειρα συγγραφης παιδικου βιβλιου των Manny και Bernard απο κοινου, στο Black Books.
Απο Ελληνες ο Πανουσης, τα παλια καλα του Χαρυ Κλυν, ο Ισοβιτης του Αρκα (γενικα μου αρεσουν τα περισσοτερα του) και, γιατι οχι, καποια πετυχημενα των Ραδιο Αρβυλα (που εχει γινει της μοδας να κραζουν οι "ψαγμενοι" :P ).
Surreal Killer
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”