To Bandcamp απαγορεύει τη Drakkar Productions

Μπλάκ μέταλ γιόγκα κλπ. κλπ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2600
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

To Bandcamp απαγορεύει τη Drakkar Productions

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

BANDCAMP has suspended the DRAKKAR Productions account without notice.

The witch hunt has begun in the name of "making the world a better place"... Let it be known that it is now a matter of time before other assaults are perpetrated on the Metal scene...

We apologize to all those who supported us through this digital medium. We are unable to offer an alternative for now but are hoping to find a new one shortly.


Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6244
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

To Bandcamp απαγορεύει τη Drakkar Records

Δημοσίευση από theBox »

A καλα, εφτασε και στο bandcamp ή φαση?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8698
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

To Bandcamp απαγορεύει τη Drakkar Records

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Δευ 01 Φεβ 2021, 12:53 A καλα, εφτασε και στο bandcamp ή φαση?
νομίζω ότι το bandcamp έπαιρνε θέση γενικότερα, δλδ παλαιότερα θυμάμαι που είχε βγάλει ανακοίνωση ότι θα δώριζε μέρος των εσόδων σε μετανάστες και είχε λυσάξει ο κιθαρίστας των Skullview. Πάντως έχει παραγίνει το κακό.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14599
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

To Bandcamp απαγορεύει τη Drakkar Records

Δημοσίευση από CountRaven »

Καλά πάμε....
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14599
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

To Bandcamp απαγορεύει τη Drakkar Records

Δημοσίευση από CountRaven »

Όλοι μας τα τελευταία χρόνια απολαμβάνουμε τις ευκολίες που προσφέρουν όλες αυτές οι πλατφόρμες -bandcamp, discogs- κτλ, που παρόλο το πλασάρισμα μιας και καλά casual, ανεξάρτητης και "cool" / artist friendly βιτρίνας, δεν είναι ουσιαστικά τίποτα άλλο από πολυεθνικές.

Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό οι εκάστοτε κανόνες λειτουργίας που θα βγουν στο προσκήνιο στα πλαίσια της γενικότερης κορεκτίλας που δεσπόζει ανενόχλητη, θα επηρεάσουν άμεσα τον εκάστοτε καταναλωτή / χρήστη ο οποίος δεν θα ερωτηθεί καν αν συμφωνεί.

Όσο πιο γρήγορα καταλάβουμε ότι η μόνη λύση είναι η επιστροφή στην λογική της λίστας, του ανεξάρτητου mail order και του φυσικού καταστήματος, τόσο πιο γρήγορα θα απαλλαγούμε από αυτά τα ξεφτιλίκια. Στηρίξτε τις ετικέτες και αγοράστε από τα on line καταστήματα τους, οι 8 στις 10 έχουν και λίστες με άπειρα imports από τρίτους, παλιά και καινούρια. Η Drakkar το λέει ξεκάθαρα:
In the meantime, albums are available on physical format (Audio CD and/ or 12"LP format) via the DRAKKAR Webshop.
http://www.drakkar666.com/ - έβαλα σωστό link
Έχω το δικαίωμα να αγοράσω και να ακούσω ότι μου αρέσει και κανένα politically correct σκουπιδάκι δεν έχει την δικαιοδοσία να μου το στερήσει αυτό. Είναι δική ΜΟΥ επιλογή που θα δώσω τα λεφτά μου και σε τι υλικό.

Θα τα έγραφα όλα αυτά στο άλλο τόπικ για το discogs αλλα είναι ακριβώς η ίδια φάση. - viewtopic.php?f=8&t=3743&p=52293&hilit=discogs#p52293

Σήμερα είναι η Drakkar, αύριο θα είναι κάποια άλλη, σήμερα είναι η τάδε μπάντα για τον Χ ή Ψ λόγο, αύριο θα είναι κάποια άλλη. Λυπάμαι αλλά σε αυτές τις κυριλέ πλατφόρμες κάποιος θεσπίζει "τι θα υπάρχει στο ράφι" με βάση "κανόνες" τους οποίους είσαι υποχρεωμένος να ακολουθήσεις.

Όταν στα early 00s το μουνόπανο ο Βέλγος άνοιγε τα κουτιά Burzum και Emperor και πούλαγε τα picture discs που ήταν μέσα ένα, ένα ξεχωριστά για 10.000 δραχμές, ήξερες ότι σου πιάνει τον κώλο αλλά τουλάχιστον δεν σου έβαζε χέρι για το τι θα αγοράσεις με την "φτου κακά" νοοτροπία για την Χ ή την Ψ μπάντα, η οποία νοοτροπία είναι και το νέο hype στα site των εναλλακτικών.

Φυσικά δεν τρέφω αυταπάτες ότι θα εγκαταλείψουμε αυτές τις πλατφόρμες αύριο, ούτε εγώ θα το κάνω, αλλά τουλάχιστον εγώ προσωπικά σαν πελάτης / αγοραστης μουσικής έχω σαν starting points όλα αυτά που ανέφερα πριν. Προτιμώ να αγοράσω CD, LP κτλ απευθείας από τις ετικέτες / μπάντες, προτιμώ να χαζέψω μικρά / μεγαλύτερα on line shops, digital έτσι και αλλιώς αγοράζω μόνο αν δεν έχω εναλλακτική για φυσικό προιόν, και το discogs το έχω για προσφορές και OOP καμενίλες αν και πάλι παίζουν εναλακτικές.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

To Bandcamp απαγορεύει τη Drakkar Records

Δημοσίευση από LuciferSteele »

μήπως να μπούνε και στα σπίτια μας να δούνε τι έχουμε στα ράφια?
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14599
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

To Bandcamp απαγορεύει τη Drakkar Records

Δημοσίευση από CountRaven »

LuciferSteele έγραψε: Δευ 01 Φεβ 2021, 17:55 μήπως να μπούνε και στα σπίτια μας να δούνε τι έχουμε στα ράφια?
Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν το discogs αρχίζει να μπλοκάρει accounts στων οποίων την περασμένη δισκοθήκη / ή sale list θα βρίσκει μπάντες / labels που είναι στη μαύρη λίστα.

Το ίδιο και με bandcamp.

Εδώ θα είμαστε να τα λέμε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5969
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

To Bandcamp απαγορεύει τη Drakkar Records

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Σε μερικές δεκαετίες θα κυκλοφορουν κασσετίνες (bootleg φυσικά) στα πρότυπα του compact disk club «Τα Μπλακμεταλλάδικα», «Τα απαγορευμένα» κλπ. ενώ οι dungeonsyth-αδες θα είναι οι κρυπτοχριστιανοί του σήμερα, θα κρύβονται σε κρύπτες και λαγούμια για να χαϊδέψουν ανενόχλητοι τα αμαρτωλά vintage casio πληκτράκια τους.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

To Bandcamp απαγορεύει τη Drakkar Records

Δημοσίευση από Coroner »

Αυτη η εταιρια ειναι?

https://drakkar-productions-official.bandcamp.com/
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5969
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

To Bandcamp απαγορεύει τη Drakkar Records

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Πλοτ τουίστ. Το ποστ στο ΦΒ είναι 2 χρόνων. Κάνω κόπιράιτ το σχόλιο για "dungeonsyth-αδες κρυπτοχριστιανούς" για όταν θα έρθει η ώρα :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2600
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

To Bandcamp απαγορεύει τη Drakkar Records

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Ψάχνοντας να βρω το βινύλιο των Arghoslent πετυχα το ποστ για το bandcamp και την εταιρία. Ερεθισμένος από το άλλο θρεντ ούτε που πρόσεξα το προ διετίας. Δεν αναιρεί βέβαια τις προθέσεις του bandcamp αυτό.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14599
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

To Bandcamp απαγορεύει τη Drakkar Records

Δημοσίευση από CountRaven »

Ναι δεν έχει καμία σημασία το πόσο παλιό είναι το ποστ / μπλοκάρισμα.

Το θέμα εξάλλου ξεκίνησε από άλλο τόπικ - viewtopic.php?f=8&t=3743&p=52293&hilit=discogs#p52293 - μα το πρόβλημα παραμένει το ίδιο.

Και εφόσον το account της Drakkar έχει μπλοκαριστεί ήδη μια φορά, την συνέχεια την μαντεύουμε όλοι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14599
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

To Bandcamp απαγορεύει τη Drakkar Records

Δημοσίευση από CountRaven »

Μπορούμε επίσης να κάνουμε ένα merge τα θέματα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

To Bandcamp απαγορεύει τη Drakkar Records

Δημοσίευση από Coroner »

Γιατι μπλοκαριστηκε το account της Drakkar και μετα ξεμπλοκαριστηκε?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6244
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

To Bandcamp απαγορεύει τη Drakkar Records

Δημοσίευση από theBox »

Coroner έγραψε: Τρί 02 Φεβ 2021, 11:01 Γιατι μπλοκαριστηκε το account της Drakkar και μετα ξεμπλοκαριστηκε?
Δεν μπορουμε να ξερουμε ακριβως, υποθετω λογω των μπαντων (ή εστω της μπαντας - Arghoslent) που εχει στο ροστερ της.

Ενδεχομένως να ειναι και για εντελως διαφορετικο θεμα, αλλά αμφιβαλλω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”