Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Μπλάκ μέταλ γιόγκα κλπ. κλπ.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 11 Φεβ 2021, 20:52 βεβαίως, αλλά ένας φόνος εκ προμελέτης με κίνητρο πχ την κλοπή, γιατί θα πρέπει να διαφέρει από ένα φόνο εκ προμελέτης με ρατισστικό κίνητρο;
Μπορεί να μη διαφέρει, αλλά μπορεί να διαφέρει και πολύ!
Δεν είμαι νομικός, αλλά σου λέω την άποψή μου.
Υπάρχουν ελαφρυντικά αν ο άλλος που σε σφάξει για να κλέψει ψοφάει από την πείνα.
Άλλο να βγεις κυνήγι για μαύρους για να γελάς επειδή είσαι από ανώτερη φυλή. Μπορεί να επιφέρει άλλη ποινή αν παράδειγμα έχεις χάσει τη δουλειά σου στη ζώνη στον Πειραιά και καθαρίσεις έναν μαύρο τυχαίο που θα βρεις, εν βρασμώ ψυχής για εκδίκηση, με το να είσαι ο Πατέλης και να λες «ότι κινείται σφάζεται στην Παναγίτσα» και καθαροί φυλετικά σαπιοκοιλιάδες να μαχαιρώνουν ανθρώπους επειδή ο Ολυμπιακός παίζει μόνο κάθε Σάββατο και όλη τη βδομάδα κάπου πρέπει να ξεδίνουν τα παιδιά...
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Στην πρώτη περίπτωση (φτωχού που θέλει να κλέψει) βλέπω έναν κακομοίρη που του πήγε στραβά η ζωή και του αξίζει να κάτσει και 20πχ χρόνια στη φυλακή.
Ενώ στη δεύτερη περίπτωση βλέπω έναν Ρουπακιά τομάρι, σκατανθρωπο που του αξίζει να σαπίσει στη φυλακή.

Η λογική των ίσων αποστάσεων είναι αυτή που κράτησε τον Θεοφίλου 5 χρόνια στη φυλακή άδικα (παρόλο που αποζημιώθηκε αδρά από το κράτος για τα 5 χρόνια! άδικης κράτησης) και αναγνωρίζει ελαφρυντικά στον Κορκονέας, γνωστό στο α.τ. που υπηρετούσε και ως Ράμπο.
Δυστυχώς αυτές οι αποστάσεις δεν είναι καθόλου ίσες.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8698
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από Zippo190 »

Συγνώμη αλλά με την ίδια ακριβώς λογική σου ο Ρουπακιάς, κακομοίρης κακομοίρογλού ήταν: ούτε φραγκάτος ούτε ανώτερη τάξη και πίστεψε με αν είχε λεφτά δεν θα πλακωνόταν στο ξύλο με αναρχικούς και Πακιστανούς. Δλδ αν δεν μπορούσαν να συνδέσουν το έγκλημα με την Χ.Α. τότε θα μπορούσε να πέσει στα μαλακά και στα τέτοια μας; Για να καταλάβω δλδ; Οι δολοφόνοι του Μανώλη Καντάρη δλδ έχουν ελαφρυντικά;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Δε με κατάλαβες. Δε λέω ότι όποιος είναι φτωχός και κλέψει μετά φόνου έχει ελαφρυντικό.
Υπάρχουν όμως τραγικές περιπτώσεις που μπορεί να έχουν ελαφρυντικά.
Φονιάδες είναι και οι Αφγανοί που λες. Αδίστακτοι.
Αλλά άλλο εκ προμελέτης ληστεία και εν βρασμώ ή όπως το λένε φόνος και άλλο φόνος εκ προμελέτης.
Άλλο να ρθεις με τα πόδια από το Αφγανιστάν για ένα καλύτερο αύριο και να σε δείχνουν όλοι εκεί που πηγες σαν να έχεις σύφιλη και να σε κλωτσάνε κι άλλο να μένεις με τη μαμά να έχεις κάτι προγούλια μέχρι τον αφαλό και να λες ότι εναντίων των Ελλήνων είναι ο ρατσισμός.
Άλλο να σαπίσουν στη φυλακή 2 Αφγανοί επειδή σκότωσαν έναν έλληνα για να τον κλέψουν κι άλλο να σκοτώσεις έναν τυχαίο αφγανό επειδή 2 άλλοι Αφγανοί σκότωσαν έναν έλληνα.
Αλλιώς είναι να είσαι Αφγανός στην Ελλάδα και να αισθάνεσαι το μίσος από παντού και αλλιώς είναι να είσαι Έλληνας στην Ελλάδα και να μισείς τους ξένους.
Δε δίνω ελαφρυντικά στους φονιάδες του ανθρώπου που λες, αλλά μην το παρακάνουμε, δεν είναι το ίδιο με το να βγαίνεις κυνήγι για ανθρώπους, στο 99,9% των περιπτώσεων, κακόμοιρους που προσπαθούν για μια καλύτερη ζωή!

Το αυτό που λες πίστεψέ με αν είχε λεφτά, δε ξέρω από που το εξάγεις το συμπέρασμα! Ότι οι της χα ήταν όλοι φτωχοί και λαουτζίκος; Το 95% του πλυθησμού είναι σε αυτή την κατηγορία. Δε βγήκανε να κυνηγήσουνε μελαμψούς.

Τα αν δεν είχαν συνδέσει το θέμα με τη χρυσή αυγή... Ναι, θα είχε πέσει στα μαλακά. Μπορεί όχι ο ρουπακιάς γιατί αυτός που καθάρισε ήταν Έλληνας, αλλά πιστεψέ με όπως λες κι εσύ, δεν είχανε σφάξει μόνο έναν Αιγύπτιο ψαρά όλα αυτά τα χρόνια!
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8698
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από Zippo190 »

vasilis2112 έγραψε: Πέμ 11 Φεβ 2021, 22:23 Δε με κατάλαβες. Δε λέω ότι όποιος είναι φτωχός και κλέψει μετά φόνου έχει ελαφρυντικό.
Υπάρχουν όμως τραγικές περιπτώσεις που μπορεί να έχουν ελαφρυντικά.
Φονιάδες είναι και οι Αφγανοί που λες. Αδίστακτοι.
Αλλά άλλο εκ προμελέτης ληστεία και εν βρασμώ ή όπως το λένε φόνος και άλλο φόνος εκ προμελέτης.
Άλλο να ρθεις με τα πόδια από το Αφγανιστάν για ένα καλύτερο αύριο και να σε δείχνουν όλοι εκεί που πηγες σαν να έχεις σύφιλη και να σε κλωτσάνε κι άλλο να μένεις με τη μαμά να έχεις κάτι προγούλια μέχρι τον αφαλό και να λες ότι εναντίων των Ελλήνων είναι ο ρατσισμός.
Άλλο να σαπίσουν στη φυλακή 2 Αφγανοί επειδή σκότωσαν έναν έλληνα για να τον κλέψουν κι άλλο να σκοτώσεις έναν τυχαίο αφγανό επειδή 2 άλλοι Αφγανοί σκότωσαν έναν έλληνα.
Αλλιώς είναι να είσαι Αφγανός στην Ελλάδα και να αισθάνεσαι το μίσος από παντού και αλλιώς είναι να είσαι Έλληνας στην Ελλάδα και να μισείς τους ξένους.
Δε δίνω ελαφρυντικά στους φονιάδες του ανθρώπου που λες, αλλά μην το παρακάνουμε, δεν είναι το ίδιο με το να βγαίνεις κυνήγι για ανθρώπους, στο 99,9% των περιπτώσεων, κακόμοιρους που προσπαθούν για μια καλύτερη ζωή!

Το αυτό που λες πίστεψέ με αν είχε λεφτά, δε ξέρω από που το εξάγεις το συμπέρασμα! Ότι οι της χα ήταν όλοι φτωχοί και λαουτζίκος; Το 95% του πλυθησμού είναι σε αυτή την κατηγορία. Δε βγήκανε να κυνηγήσουνε μελαμψούς.

Τα αν δεν είχαν συνδέσει το θέμα με τη χρυσή αυγή... Ναι, θα είχε πέσει στα μαλακά. Μπορεί όχι ο ρουπακιάς γιατί αυτός που καθάρισε ήταν Έλληνας, αλλά πιστεψέ με όπως λες κι εσύ, δεν είχανε σφάξει μόνο έναν Αιγύπτιο ψαρά όλα αυτά τα χρόνια!
συγνώμη αλλά αντιφάσκεις. Ο φόνος εκ προμελέτης και εν βρασμώ ψυχής είναι πολύ συγκεκριμένες έννοιες, αλλά και στην περίπτωση της ληστείας σίγουρα δεν είναι εν βρασμώ ψυχής.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις συγνώμη αλλά είναι απλοικοί συναισθηματισμοί: η ζωή ενός Αφγανού έχει ίδια αξία με αυτή ενός Έλληνα, ανεξάρτητα ιδεολογίας, κοινωνικής τάξης και ποσοστού λίπους, τα υπόλοιπα είναι ιδεοληψίες για να δικαιολογούμε βία κατά περίπτωση. Ο φόνος είναι φόνος και η ανθρώπινη ζωή δεν μπαίνει στην ζυγαριά.

Όσον αφορά τη δεύτερη παράγραφο συγνώμη αλλά σχεδόν στο σύνολο της η Χ.Α. ήταν "παιδιά του λαού", οι δε ταραξίες από περιοχές χαμηλών κοινωνικών στρωμάτων, τους βλέπαμε και στην Νίκαια τότε.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Ok, ήταν αναμενόμενο ότι δε θα τη βρίσκαμε την άκρη!
Πάντως ευχαριστώ για την πολιτισμένη συζήτηση! Δεν είναι σύνηθες για πολιτικές αντιπαραθέσεις από τόσο διαφορετικές θέσεις, ειδικά εδώ μέσα!
Άσε που θέλω να αποφεύγω να κάνω πολιτικές συζητήσεις στο Ίντερνετ, ειδικά εδώ μέσα!
Ας αφήσουμε και καναν άλλο να πει τίποτα, το πάμε μονοκούκι πόσα ποστ τώρα!
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8698
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από Zippo190 »

ότι θέλεις, πάντως δεν νομίζω ότι διαφέρουν ιδιαίτερα οι νοοτροπίες μας, ίσως να υπάρχει μικρή απόκλιση αλλά δεν είναι εκ διαμέτρου αντίθετες.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5969
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Το takeaway από την όλη φάση είναι πως το κράτος -και όχι κάποιος πυροβολημένος SJW- θα είχε πάτημα να σε χαρακτηρίσει ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗ με μια vague ερμηνεία ενός άρθρου, κάτι που προς το παρόν αναβλήθηκε. Καλόπιοτο :toothy:

υγ: tnx που δεν εκτροχιάστηκε η κουβέντα παρά τις όποιες μεταξύ μας διαφωνίες :love2:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3363
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από Priamos »

Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6244
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 10:20
Δεν καλαβα το κοντεξτ Πριαμε, δεν το αναγνωριζω κιόλας το παιδι...θες να εξηγησεις λιγο το ποιντ σου;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8698
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από Zippo190 »

το argue είναι ότι δεν τον αφήνουν να μιλήσει σε μια πορεία για την ελευθερία του λόγου. Δλδ σαν να λέμε ότι θέλουμε ελευθερία του λόγου αλλά όχι του λόγου όλων των πλευρών.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6244
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από theBox »

Αν οντως ειναι αυτο το argue, εγω βλεπω ενα ωραιοτατο strawman argument, δεδομενου οτι μιλαμε για μεμονομενο περιστατικο (νομιζω κιολας οτι οι αντιρρησιες ηταν καποιο loud minority).

Χωρις να λεω οτι δεν ειναι βαλιντ το argument , λεω οτι μεγεθυνεται και δινεται η εντυπωση "κανονικοτητας" οταν αυτο προβαλλεται ετσι μονο του.

Σε καθε περιπτωση, η οπτικη μου ειναι οτι οταν μιλαμε για "κοινωνιολογικα" φαινομενα, καλο ειναι να μιλάμε με όρους στατιστικης και μεσου όρου και κυριως ρευματος, γιατι αλλιώς ΠΑΝΤΑ σε μια μεγαλη πληθυσμιακη συγκέντρωση θα υπάρχουν συμπεριφορες και αποψεις που βρισκονται στα ακρα της κανονικης κατανομης. Δεν βγαινει ακρη με το να βαζουμε μεγενθυτικο φακο σε αυτα ακριβως τα άκρα.

Συνοψίζοντας σε πιο απλη γλωσσα: Αν καποιος μου ελεγε "εγινε ΚΑΙ αυτο", θα του απαντουσα "ναι εγινε ΚΑΙ αυτο, αναμενομένο, ανθρωπινη βλακεια κτλ". Αν καποιος μου ελεγε "ΚΥΡΙΩΣ αυτο γινεται", θα του έλεγα "διαφωνω".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Σάβ 13 Φεβ 2021, 12:57, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8698
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 11:25 Αν οντως ειναι αυτο το argue, εγω βλεπω ενα ωραιοτατο strawman argument, δεδομενου οτι μιλαμε για μεμονομενο περιστατικο (νομιζω κιολας οτι οι αντιρρησιες ηταν καποιο loud minority).
φυσικά δεν είναι μεμονομένο περιστατικό, νομίζω το έχω ξαναπεί, κανείς δεν ασχολείται με την ελευθερία του λόγου, αντίθετα όλοι θέλουν την επικράτηση της ιδεοληψίας τους και την ολική ανθρωποφαγία του εχθρού.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6244
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 11:33
theBox έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 11:25 Αν οντως ειναι αυτο το argue, εγω βλεπω ενα ωραιοτατο strawman argument, δεδομενου οτι μιλαμε για μεμονομενο περιστατικο (νομιζω κιολας οτι οι αντιρρησιες ηταν καποιο loud minority).
φυσικά δεν είναι μεμονομένο περιστατικό, νομίζω το έχω ξαναπεί, κανείς δεν ασχολείται με την ελευθερία του λόγου, αντίθετα όλοι θέλουν την επικράτηση της ιδεοληψίας τους και την ολική ανθρωποφαγία του εχθρού.

Γενικευεις σε βαθμο που δεν μπορω να συμφωνησω. Παντως οταν λεω μεμονομενο περιστατικο δεν εννοω οτι δεν εχει ξαναγινει, εννοω οτι το θεωρω στατιστικα ασημαντο σε σχεση με το γενικοτερο ρευμα αυτης της συγκεκριμμενης κινητοποιησης πχ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3363
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από Priamos »

Δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό προφανώς. Αν ήμουν σε οποιαδήποτε διαδήλωση , οποιωνδήποτε πολιτικών αποχρώσεων και ήθελα εκφέρω δημόσια την άποψη μου, αν αυτή τύχαινε να είναι αντίθετη με των παρευρισκομένων, είναι σίγουρο ότι θα προπηλακιζομουν. Η οχλοκρατία δεν έχει πολιτική ταυτότητα. Απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση η ειρωνεία είναι πιο έντονη.

Και ύστερα κλαιγομαστε για τη συστημική λογοκρισία και τον φασισμό. Αφού το σύστημα είναι η αντανάκλαση μας. Ο διάβολος βρίσκεται μέσα μας. Δεν μας τον έφεραν και επέβαλαν οι εξωγήινοι. Οι κοινωνίες μας είναι το αποτέλεσμα της "ελεύθερης βούλησης" μας. Δεν είναι κακό να οραματιζόμαστε έναν καλύτερο κόσμο , αλλά για την ώρα παίρνουμε αυτό που μας αξίζει. Αν δεν αλλάξουμε οι ίδιοι, δεν θα αλλάξει ποτέ τίποτα.
Surreal Killer
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”