Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Μπλάκ μέταλ γιόγκα κλπ. κλπ.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6244
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από theBox »

Γι αυτο ρωτησα ποιος ειναι αυτος, γιατι δεν μου φανηκε πως ηθελε να εκφρασει "αντιθετη αποψη", τουναντιον. Απλα καποιοι θερμοκεφαλοι/ες αναγνωρισαν κατι σε αυτον που εγω δεν αναγνωριζω και δεν εχω το κοντεξτ. Δικαιως ή αδικως δεν μπορω να ξερω. Εκ πρωτης οψεως φαινεται αδικως.

Η διαφωνια δλδ αναγεται τελικα στο αν θεωρει ο καθενας απο εμας το αν αυτο το φαινομενο που βλεπουμε εδω ειναι ο κανόνας κι οχι η ....δεν θα πω εξαιρεση...χρησιμοποιησω ΠΑΛΙ τον όρο στατιστικη ασημαντοτητα in the grand scheme of thing.

Εν ολιγοις λεω οτι ΦΑΙΝΕΤΑΙ χωρις να γνωριζω το κοντεξτ, οτι τον πηραν τα σκαγια απο "κεκτημενη ταχυτητα" και μαλιστα απο 2-3 ατομα που φανταζομαι οτι ΔΕΝ αντιπροσωπευουν το καλλιτεχνικο κινημα, την "αριστερα" ή τον αναρχικο χωρο, παρα μονο τον εαυτο τους. Κι αν νομιζουν οτι αντιπροσωπευουν κατι παραπάνω, μάλλον ειναι γελασμένοι, οπως κι άλλοι ομοιοι τους (να τα λέμε κι αυτά).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Σάβ 13 Φεβ 2021, 13:15, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6244
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 11:54 Αν ήμουν σε οποιαδήποτε διαδήλωση , οποιωνδήποτε πολιτικών αποχρώσεων και ήθελα εκφέρω δημόσια την άποψη μου, αν αυτή τύχαινε να είναι αντίθετη με των παρευρισκομένων, είναι σίγουρο ότι θα προπηλακιζομουν. Η οχλοκρατία δεν έχει πολιτική ταυτότητα.
Ναι προφανως. Υπαρχουν πολυ πιο καταλληλες ευκαιριες να ανοιξεις πολιτικο διαλογο απ οτι στο κεντρο μιας συγκεντρωσης διαφορετικου ιδεολογικου προσανατολισμου. Ειδομενο ιδεαλιστικα θα ηταν καλο να μπορεις να το κανεις, αλλά το ανθρωπινο ειδος εχει (ακομα) καποιους περιορισμους δυστυχως.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6244
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 11:54

Και ύστερα κλαιγομαστε για τη συστημική λογοκρισία και τον φασισμό. Αφού το σύστημα είναι η αντανάκλαση μας. Ο διάβολος βρίσκεται μέσα μας. Δεν μας τον έφεραν και επέβαλαν οι εξωγήινοι. Οι κοινωνίες μας είναι το αποτέλεσμα της "ελεύθερης βούλησης" μας. Δεν είναι κακό να οραματιζόμαστε έναν καλύτερο κόσμο , αλλά για την ώρα παίρνουμε αυτό που μας αξίζει. Αν δεν αλλάξουμε οι ίδιοι, δεν θα αλλάξει ποτέ τίποτα.
Με ΑΥΤΟ θα πω οτι σε γενικες γραμμες συμφωνω. Υπαρχουν και δευτερες αναγνωσεις με λεπτους διαχωρισμους. Πχ η διατυπωση "οι κοινωνιες μας ειναι αποτελεσμα της ελευθερης βουλησης μας" και μονο σηκωνει 20 σελιδες συζητηση αλλά θα σταματησω εδω λεγοντας και παλι οτι σε γενικες γραμμες συμφωνω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3363
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 12:11
Priamos έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 11:54 Αν ήμουν σε οποιαδήποτε διαδήλωση , οποιωνδήποτε πολιτικών αποχρώσεων και ήθελα εκφέρω δημόσια την άποψη μου, αν αυτή τύχαινε να είναι αντίθετη με των παρευρισκομένων, είναι σίγουρο ότι θα προπηλακιζομουν. Η οχλοκρατία δεν έχει πολιτική ταυτότητα.
Ναι προφανως. Υπαρχουν πολυ πιο καταλληλες ευκαιριες να ανοιξεις πολιτικο διαλογο απ οτι στο κεντρο μιας συγκεντρωσης διαφορετικου ιδεολογικου προσανατολισμου. Ειδομενο ιδεαλιστικα θα ηταν καλο να μπορεις να το κανεις, αλλά το ανθρωπινο ειδος εχει (ακομα) καποιους περιορισμους δυστυχως.
Το εχω αντιληφθει , αλλα δυστυχως δυσκολευομαι να το αποδεχτω. Μου προκαλει αποστροφη καθε διαδικασια που μετατρεπει τον ανθρωπο σε μελος μιας αγελης. Απλα οπως ειπα, στη συγκεκριμενη περιπτωση η ειρωνια ειναι μεγαλυτερη.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6244
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 12:20
theBox έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 12:11
Priamos έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 11:54 Αν ήμουν σε οποιαδήποτε διαδήλωση , οποιωνδήποτε πολιτικών αποχρώσεων και ήθελα εκφέρω δημόσια την άποψη μου, αν αυτή τύχαινε να είναι αντίθετη με των παρευρισκομένων, είναι σίγουρο ότι θα προπηλακιζομουν. Η οχλοκρατία δεν έχει πολιτική ταυτότητα.

Ναι προφανως. Υπαρχουν πολυ πιο καταλληλες ευκαιριες να ανοιξεις πολιτικο διαλογο απ οτι στο κεντρο μιας συγκεντρωσης διαφορετικου ιδεολογικου προσανατολισμου. Ειδομενο ιδεαλιστικα θα ηταν καλο να μπορεις να το κανεις, αλλά το ανθρωπινο ειδος εχει (ακομα) καποιους περιορισμους δυστυχως.
Το εχω αντιληφθει , αλλα δυστυχως δυσκολευομαι να το αποδεχτω. Μου προκαλει αποστροφη καθε διαδικασια που μετατρεπει τον ανθρωπο σε μελος μιας αγελης. Απλα οπως ειπα, στη συγκεκριμενη περιπτωση η ειρωνια ειναι μεγαλυτερη.
Πιστεψε με σε νιωθω... απλα φοβαμαι οτι οι τα υπερβολικα υψηλα ιδεωδη και στανταρντς σου (τα οποια καταλαβαινω και σεβομαι) , εν τελει μπορουν να οδηγησουν σε "μη-παραγωγικο", μηδενισμο.

Εννοω απο το να μην δουλεψουμε καθολου, ας δουλεψουμε και ας εχουμε ατελειες/περιορισμους.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3363
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 12:24

Πιστεψε με σε νιωθω... απλα φοβαμαι οτι οι τα υπερβολικα υψηλα ιδεωδη και στανταρντς σου (τα οποια καταλαβαινω και σεβομαι) , εν τελει μπορουν να οδηγησουν σε "μη-παραγωγικο", μηδενισμο.

Εννοω απο το να μην δουλεψουμε καθολου, ας δουλεψουμε και ας εχουμε ατελειες/περιορισμους.
Χαχα...μας επιασες! Δυστυχως ειναι πλεον αργα. Αν δεν ημουν γονιος που πρεπει να εμπνεει και να διδασκει θετικα ιδεωδη, θα ειχα παραδοθει πληρως. Ελπιζω ο νεαρος να τα καταφερει καλυτερα απο μας.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Διαφωνώ με τη συμπεριφορά της συντρόφισσας, αλλά το ότι είναι εκδήλωση υπέρ της ελεύθερης έκφρασης ας πούμε, δε σημαίνει ότι νομιμοποιείται να μιλήσει και ο Παπαδόπουλος ο Γιώργης πχ!
Ο συγκεκριμένος, Νώε, είναι (ήτανε?) ράπερ της τραπ? σκηνής, που προβάλει ΜΟΝΟ πρότυπα σεξιστικά, φαλλοκρατικά, μπουρζουαζίστικα, κόκες, πουτανες, φράγκα, θέλω κότερα-ελικόπτερα και αυτή η κωλαρα είναι σαν καρδιά. Δηλαδή ότι πιο μαύρο και απέναντι σε οποιαδήποτε χειραφέτηση. Δεν μπορούν οι εν δυνάμει δεσμώτες να μιλάνε για ελευθερία. Παρόλα αυτά το παιδί φαίνεται οκ και συγχαρητήρια για τη ψυχραιμία του. Επίσης να ξαναεπισημανω την κατ εμέ απαράδεκτη (ορκ και φασιστική αν θέλετε να το πω) συμπεριφορά της κοπέλας).
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6244
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από theBox »

vasilis2112 έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 13:33 Επίσης να ξαναεπισημανω την κατ εμέ απαράδεκτη (ορκ και φασιστική αν θέλετε να το πω) συμπεριφορά της κοπέλας).
Απλα οταν παρατηρούνται τετοιες συμπεριφορες, ερχεται η "άλλη πλευρα" να γενικευσει και να πει "αυτοί είστε", δημιουργώντας ενα απολαυστικότατο Strawman Fallacy που ανέφερα και στην αρχη, και προσπαθησα σε τοσα επομενα ποστς να επεξηγήσω. Εντάξει πλακα εχει, δεν λέω...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3363
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 13:49
vasilis2112 έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 13:33 Επίσης να ξαναεπισημανω την κατ εμέ απαράδεκτη (ορκ και φασιστική αν θέλετε να το πω) συμπεριφορά της κοπέλας).
Απλα οταν παρατηρούνται τετοιες συμπεριφορες, ερχεται η "άλλη πλευρα" να γενικευσει και να πει "αυτοί είστε", δημιουργώντας ενα απολαυστικότατο Strawman Fallacy που ανέφερα και στην αρχη, και προσπαθησα σε τοσα επομενα ποστς να επεξηγήσω. Εντάξει πλακα εχει, δεν λέω...
Με εκπλήσσει που δεν αποδέχεσαι τη συμπεριφορά αυτή ως "κανονικότητα", αλλά ως εξαίρεση , μεμονωμένο περιστατικό ή απλά ως κάτι "μη κανονικό".
Για να τεσταρουμε αυτή τη θέση, αρκεί να δούμε τη συμπεριφορά των υπολοίπων. Προσπαθούν να την εμποδίσουν; Υπάρχει έμπρακτη αποδοκιμασία της συμπεριφοράς της κοπέλας; Απομονώνεται από τους υπόλοιπους και όλοι συμπαραστέκονται στο "θύμα"; Αν όχι, μιλάμε για συνέργεια και συνενοχή του πλήθους.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6244
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 14:35
theBox έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 13:49
vasilis2112 έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 13:33 Επίσης να ξαναεπισημανω την κατ εμέ απαράδεκτη (ορκ και φασιστική αν θέλετε να το πω) συμπεριφορά της κοπέλας).
Απλα οταν παρατηρούνται τετοιες συμπεριφορες, ερχεται η "άλλη πλευρα" να γενικευσει και να πει "αυτοί είστε", δημιουργώντας ενα απολαυστικότατο Strawman Fallacy που ανέφερα και στην αρχη, και προσπαθησα σε τοσα επομενα ποστς να επεξηγήσω. Εντάξει πλακα εχει, δεν λέω...
Με εκπλήσσει που δεν αποδέχεσαι τη συμπεριφορά αυτή ως "κανονικότητα", αλλά ως εξαίρεση , μεμονωμένο περιστατικό ή απλά ως κάτι "μη κανονικό".
Για να τεσταρουμε αυτή τη θέση, αρκεί να δούμε τη συμπεριφορά των υπολοίπων. Προσπαθούν να την εμποδίσουν; Υπάρχει έμπρακτη αποδοκιμασία της συμπεριφοράς της κοπέλας; Απομονώνεται από τους υπόλοιπους και όλοι συμπαραστέκονται στο "θύμα"; Αν όχι, μιλάμε για συνέργεια και συνενοχή του πλήθους.
Δεν εννοω μονο την κοπελα ρε συ, ειναι φανερο οτι ο Ραππερ μας ηταν τριγυρισμενος απο όλη την "παρεα της". Ξαναλεω, εχεις την εντυπωση οτι αυτοι οι ανθρωποι εκφράζουν την κινητοποιηση των καλλιτεχνων, ή για να το χοντρύνω...της "αριστερας";

Σε ένα πραγμα θα συμφωνησουμε παντως. Η ανθρωπινη "βλακεία" δεν εχει ιδεολογικο πρόσημο. Παντα θα υπαρχουν θερμοκεφαλοι κρετινοι εκατεροθεν. Γι αυτο εκανα στα πρωτα ποστς μου αναφορα στην στατιστικη και στις παρεκκλισεις της κανονικης κατανομης. Απο εκει και περα με τον ορο "αλλη πλευρα" δεν εννοουσα εσένα προφανως.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3363
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 14:51
Δεν εννοω μονο την κοπελα ρε συ, ειναι φανερο οτι ο Ραππερ μας ηταν τριγυρισμενος απο όλη την "παρεα της". Ξαναλεω, εχεις την εντυπωση οτι αυτοι οι ανθρωποι εκφράζουν την κινητοποιηση των καλλιτεχνων, ή για να το χοντρύνω...της "αριστερας";
Ε, προφανώς θέλω να πιστεύω ότι ήταν παρόντες και σκεπτόμενοι , πολιτισμένοι άνθρωποι που αποδοκίμαζαν αυτή τη συμπεριφορά και ίσως να ήταν η πλειοψηφία. Όμως θα πρέπει έστω και εκ των υστέρων να την καταδικάσουν.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6244
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 15:08
theBox έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 14:51
Δεν εννοω μονο την κοπελα ρε συ, ειναι φανερο οτι ο Ραππερ μας ηταν τριγυρισμενος απο όλη την "παρεα της". Ξαναλεω, εχεις την εντυπωση οτι αυτοι οι ανθρωποι εκφράζουν την κινητοποιηση των καλλιτεχνων, ή για να το χοντρύνω...της "αριστερας";
Ε, προφανώς θέλω να πιστεύω ότι ήταν παρόντες και σκεπτόμενοι , πολιτισμένοι άνθρωποι που αποδοκίμαζαν αυτή τη συμπεριφορά και ίσως να ήταν η πλειοψηφία. Όμως θα πρέπει έστω και εκ των υστέρων να την καταδικάσουν.
Μάνι μάνι, εχεις ήδη δυο μέλη του φορουμ με γνωστό ιδεολογικό προσανατολισμο που την καταδικάζουν. :love:
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8698
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από Zippo190 »

vasilis2112 έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 13:33 Διαφωνώ με τη συμπεριφορά της συντρόφισσας, αλλά το ότι είναι εκδήλωση υπέρ της ελεύθερης έκφρασης ας πούμε, δε σημαίνει ότι νομιμοποιείται να μιλήσει και ο Παπαδόπουλος ο Γιώργης πχ!
Ο συγκεκριμένος, Νώε, είναι (ήτανε?) ράπερ της τραπ? σκηνής, που προβάλει ΜΟΝΟ πρότυπα σεξιστικά, φαλλοκρατικά, μπουρζουαζίστικα, κόκες, πουτανες, φράγκα, θέλω κότερα-ελικόπτερα και αυτή η κωλαρα είναι σαν καρδιά. Δηλαδή ότι πιο μαύρο και απέναντι σε οποιαδήποτε χειραφέτηση. Δεν μπορούν οι εν δυνάμει δεσμώτες να μιλάνε για ελευθερία. Παρόλα αυτά το παιδί φαίνεται οκ και συγχαρητήρια για τη ψυχραιμία του. Επίσης να ξαναεπισημανω την κατ εμέ απαράδεκτη (ορκ και φασιστική αν θέλετε να το πω) συμπεριφορά της κοπέλας).
Πάλι θα διαφωνήσω. Και γενικά διακρίνω μια δογματικότητα που την θεωρώ λάθος. Ειδικά δε όταν αυτή την ακούω από οπαδούς του χέβι μέταλ μου φαίνεται οξύμωρο: μπορεί δλδ ο εκάστοτε μπλακμέταλος να μιλάει για την καταστροφή του κόσμου αλλά ο Νώε να μην τραγουδάει για το ελικόπτερο που θέλει; Γιατί;

Λυπάμαι αλλά οι μόνοι που φιμώνουν απόψεις είναι αυτοί που τις φοβούνται: αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στον κόσμο, αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, στις ηθικές σου αξίες, τότε φοβάσαι την άλλη άποψη γιατί ενδεχομένως να μην μπορείς να την αντιμετωπίσεις. Έτσι κάνουν τα απολυταρχικά καθεστώτα και αυτή είναι η μέθοδος προπαγάνδας, πλέον είναι γνωστά αυτά. Αντίθετα όταν βρεθείς αντιμέτωπος με την αντίθετη άποψη, θα δεις τις αδυναμίες της δικής σου, οπότε και θα φροντίσεις να την ενισχύσεις και να την κάνεις πιο ισχυρή.

Επίσης ποίοι είναι οι "εν δυνάμει δεσμώτες"; Είναι λίγο βαριά κουβέντα, δλδ σιγά την κοινωνική δύναμη που έχει ο Νώε ο τράπερ και να το πω πιο απλά, "εν δυνάμει δεσμώτης" είναι ο Νώε και όχι ο CEO του faceiter;

(προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν απευθύνομαι αποκλειστικά σε εσένα, απαντάω όμως στην θέση του) :nana:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από alexandros »

theBox έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 15:19
Priamos έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 15:08
theBox έγραψε: Σάβ 13 Φεβ 2021, 14:51
Δεν εννοω μονο την κοπελα ρε συ, ειναι φανερο οτι ο Ραππερ μας ηταν τριγυρισμενος απο όλη την "παρεα της". Ξαναλεω, εχεις την εντυπωση οτι αυτοι οι ανθρωποι εκφράζουν την κινητοποιηση των καλλιτεχνων, ή για να το χοντρύνω...της "αριστερας";
Ε, προφανώς θέλω να πιστεύω ότι ήταν παρόντες και σκεπτόμενοι , πολιτισμένοι άνθρωποι που αποδοκίμαζαν αυτή τη συμπεριφορά και ίσως να ήταν η πλειοψηφία. Όμως θα πρέπει έστω και εκ των υστέρων να την καταδικάσουν.
Μάνι μάνι, εχεις ήδη δυο μέλη του φορουμ με γνωστό ιδεολογικό προσανατολισμο που την καταδικάζουν. :love:

Αναγνωρίζω στο μέγιστο βαθμό ότι είσαι συζητήσιμος άνθρωπος και έχεις και την υπομονή και τη νοημοσύνη να επεξεργαστείς τα λεγόμενα αυτών που διαφωνούν μαζί σου. Απ'όσο έχω καταλάβει, μάλλον το ίδιο ισχύει και για τον vasilis.
Δυστυχώς,όμως,δε μπορεί κάτι να με πείσει ότι είστε η πλειοψηφία.
Το συγκεκριμένο video δε με εξέπληξε στο ελάχιστο. Μού θύμισε το 99% της συμπεριφοράς των αντίστοιχων ''ιδεολόγων'' που θυμάμαι στη σχολή μου και τον λόγο που μου προκαλούν αηδία και καμμία απολύτως συμπάθεια όταν μυξοκλαίνε για την βία που υφίστανται, θεωρώντας ότι η βία είναι δίκαιη μόνο από τη μεριά τους. Sorry guys.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2600
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Ανοίγουν «κερκόπορτα» λογοκρισίας και διώξεων με μουσικό τρομονόμο;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Κοιτάζοντας και πάλι το σε απλά ελληνικά περιεχόμενο του "τρομονόμου" κατάλαβα τη δήλωση του [mention]castledemon[/mention], τουλάχιστον έτσι νομίζω. Οπτικοακουστικό υλικό δεν περιλαμβάνει μόνο μουσική ή τέχνη γενικότερα. Αφορά streamings, σεμινάρια, ομιλίες μαγνητοσκοπημένες, μέρη από ή αυτούσιες συναυλίες όπου τα ευαίσθητα σημεία τους είναι τα μη μουσικά, συνεντεύξεις κτλ. Οπτικοακουστικό είναι ένα σλόγκαν σε ένα μπλογκ, μια παράγραφος σε ένα φόρουμ, μια πρόταση κάπου γραμμένη. Με άλλα λόγια, αν αποκαλούμε τον τρομονόμο "μουσικό" μάλλον τον ωραιοποιούμε. Αυτά που κρύβει μέσα του είναι πιο σκοτεινά από ότι καταλαβαίνουμε σε πρώτη αναγνωση.

Ενδεχομένως να ενστερνίζονται κι άλλοι την άποψη που έχει διατυπωθεί σε άλλο θρεντ ότι προέχει η καλλιτεχνική ελευθερία από "το να λέμε την αποψάρα μας" - δήλωση που θεωρώ αισχρή προσωπικά, αλλά να θυμίσω σε όλους πως γεννηθήκαμε και μεγαλώσαμε χωρίς να κυνηγά εμας ή τους δικούς μας η κρατική αρχή, ούτε ποτέ χρειάστηκε να παλέψουμε για το όποιο διακαίωμα, μας παραχωρήθηκε στην κούνια μας.

Είναι καλό, αυτοί που βρίσκουν ανάρμοστο "να λέμε την αποψάρα μας" να αναλογιστούν πως είμαστε προιόντα καλών εποχών και ως εκ τούτου αδύναμοι να κερδίσουμε κάτι που δεν έχουμε ήδη ή να προασπίσουμε κάτι που μας δόθηκε με τον αγώνα άλλων ανθρώπων. Από αυτή την τελευταία πρόταση δεν εξαιρούνται άτομα, τα οποία πλανώνται πως με συλλαλητήρια και διαδηλώσεις , καθοδηγούμενες από χρωματισμένους τσοπάνηδες, μπορούν να καταφέρουν τα παραπάνω.

Τώρα, απαιτείται αφύπνιση, συνειδητοποίηση του φαύλου κύκλου των ζωών μας. Αν μετά από αυτό μπορέσουμε να δεχτούμε πως ακόμα αξίζουμε κάποιο δικαίωμα, τότε ξανασυζητάμε...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”