Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από Zippo190 »

Να καταθέσω και εγώ την δική μου μαρτυρία: θυμάμαι στο σχολείο τα μεγαλύτερα παιδιά που τους είχαμε για θεούληδες, ειδικότερα τους υπέργραφικούς με τα μπουφάν, τα μπλουζάκια κ.α. Και όσοι είχαμε την ατυχία να ακούμε μέταλς λίγο αργότερα είμασταν ψευτομέταλλοι γιατί το κάναμε για την πόζα (θυμάμαι λεβέντη ένα χρόνο μεγαλύτερο να μου τα χώνει γιατί είχα πάει τότε Gamma Ray/Hammerfall και δεν πήγε ο κολλητός του που ήταν πιο μέταλ από εμένα). Θυμάμαι γραφικούς που λέγανε για καταδρομικές τα βράδια όπου σταμπάρανε πιτσιρικάδες και τους πέρνανε τα μπλουζάκια γιατί δεν ήταν άξιοι να τα φοράνε. Καθώς επίσης και άλλους υπέρμεταλους που χορεύανε στα μπουζούκια στην πενταήμερη και λέγανε "το μέταλ είναι μέταλ και οι γκόμενες είναι γκόμενες".

Μεταλλούδες δεν θυμάμαι καθόλου, ούτε στο σχολείο, ούτε στο ΤΕΙ.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από rbrigade »

Αυτά τα σκηνικά με τα μπλουζάκια τα κόβω για αστικούς μύθους και ούτε καν...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από rbrigade »

Ένα στοιχείο μογγολισμού που όμως είναι μόνιμο και δεν περιορίζεται απλά σε κάποιες δεκαετίες, είναι αυτή η τάση υπερπόρωσης (του κώλου, όχι πηγαία) και υπερεκθείασης του metal σαν την απόλυτη και μοναδική μουσική που γαμάει και δέρνει και όλη η κοινωνία (η σάπια ντε) είναι εναντίον του αλλά το metal θα νικήσει γιατί είναι ουάου υπεργαμάτο και αληθινό και παπάρια μάντολες. Κάτι τέτοια γράφανε όλα τα δεκαπεντάχρονα στο Hammer και μια τέτοια νοοτροπία περνάγανε κάτι διαστημικά βλήματα αρθρογράφοι/αρχισυντάκτες (του Hammer πάντα).

P.S. Το πιο αστείο ήταν κάτι μπλακμεταλάκια της μισής φάπας (κατηγορία φτερού, φύσηξε λίγο παραπάνω και τους δένεις με άγκυρα μην τους χάσεις) μέσα στην κακία την μαυρίλα και το μίσος...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από Zippo190 »

Δεν ξέρω αν ήταν αστικός μύθος αλλά αρκετοί το διατυμπάνιζαν σαν κατόρθωμα: τα μικρά μαλακισμένα που δεν έχουν δίσκους αλλά αγοράζουν μπλούζες (ενώ αυτοί πχ είχαν τοίχους ολόκληρους με δισκογραφίες) και δεν ξέρουν τίποτα και ακούνε μόνο δύο μπάντες και τέτοιες μαλακίες. Το αστείο είναι ότι οι περισσότεροι από δαύτους πλέον είναι πρώτο τραπέζι στον Πλούταρχο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από CountRaven »

Ένα στοιχείο μογγολισμού που όμως είναι μόνιμο και δεν περιορίζεται απλά σε κάποιες δεκαετίες, είναι αυτή η τάση υπερπόρωσης (του κώλου, όχι πηγαία) και υπερεκθείασης του metal σαν την απόλυτη και μοναδική μουσική που γαμάει και δέρνει και όλη η κοινωνία (η σάπια ντε) είναι εναντίον του αλλά το metal θα νικήσει γιατί είναι ουάου υπεργαμάτο και αληθινό και παπάρια μάντολες. Κάτι τέτοια γράφανε όλα τα δεκαπεντάχρονα στο Hammer και μια τέτοια νοοτροπία περνάγανε κάτι διαστημικά βλήματα αρθρογράφοι/αρχισυντάκτες (του Hammer πάντα)

Άκου να δεις Τσοβόλα. Θα σέβεσαι ιερό Μπλακ Μέταλ γιατί θα είσαι ο επόμενος που θα την πληρώσει. Ήδη αυτός ο καριόλης που τόλμησε να γράψει κακή κριτική για το πρόμο μας, του την πέσαμε στον ηλεκτρικό και έφαγε τις ψηλές του. Κανόισε μην είσαι ο επόμενος (Σεπτέμβρης 1994).
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Τρί 16 Ιαν 2018, 23:10
Άκου να δεις Τσοβόλα. Θα σέβεσαι ιερό Μπλακ Μέταλ γιατί θα είσαι ο επόμενος που θα την πληρώσει. Ήδη αυτός ο καριόλης που τόλμησε να γράψει κακή κριτική για το πρόμο μας, του την πέσαμε στον ηλεκτρικό και έφαγε τις ψηλές του. Κανόισε μην είσαι ο επόμενος (Σεπτέμβρης 1994).
ενίσταμαι Σέρλοκ πέσιμο από blackμεταλλάδες στον ηλεκτρικό δεν παίζει να γίνει γιατί είναι πολύ σκοτεινοί τύπο για να κυκλοφορούν με τρενάκια. Θυμάμαι πάντως σκηνικά σε φόρουμ (άσχετα με την μουσική απλά είχαν και υποκατηγορία) με νεαρούς black μεταλλάδες να έχουν κόψει-ράψει αποσπάσματα συνεντεύξεων σχετικά με την φιλοσοφική υπόσταση του black metal, την θρησκεία κ.α. και να τα πασάρουν σαν δική τους προσωπική φιλολογία. Το ανέκδοτο είναι ότι οι περισσότεροι δεν αντιλαβάνονταν πόσο ξεβρακωμένα εκτεθειμένοι ήταν λες και οι υπόλοιποι δεν διαβάζαμε συνεντεύξεις.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από CountRaven »

Zippo190 έγραψε: Τρί 16 Ιαν 2018, 23:31
CountRaven έγραψε: Τρί 16 Ιαν 2018, 23:10
Άκου να δεις Τσοβόλα. Θα σέβεσαι ιερό Μπλακ Μέταλ γιατί θα είσαι ο επόμενος που θα την πληρώσει. Ήδη αυτός ο καριόλης που τόλμησε να γράψει κακή κριτική για το πρόμο μας, του την πέσαμε στον ηλεκτρικό και έφαγε τις ψηλές του. Κανόισε μην είσαι ο επόμενος (Σεπτέμβρης 1994).
ενίσταμαι Σέρλοκ πέσιμο από blackμεταλλάδες στον ηλεκτρικό δεν παίζει να γίνει γιατί είναι πολύ σκοτεινοί τύπο για να κυκλοφορούν με τρενάκια.
Το αν έχει γίνει ή όχι θα το μάθουμε στην εξέλιξη του τόπικ.
Το ανέκδοτο είναι ότι οι περισσότεροι δεν αντιλαβάνονταν πόσο ξεβρακωμένα εκτεθειμένοι ήταν λες και οι υπόλοιποι δεν διαβάζαμε συνεντεύξεις.
Ναι αλλά όσοι δεν διάβαζαν συνεντεύξεις αφού το φόρουμ λες πως δεν ήταν μουσικό, λογικά ψάρωναν.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από CountRaven »

Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς - Part 1: Σύρος 1993

Ιούνης 1993, τέλος. Τα σχολεία έχουν κλείσει και είμαστε όλη την ημέρα στους δρόμους. Ποδήλατα, χτυπήματα κουδουνιών και οι πρώτες απογευματινό- βραδινές βόλτες στην «πλατεία». Η πλατεία -Μιαούλη- ήταν τότε το κέντρο για όλες τις εξορμήσεις στο νησί, εκεί μαζεμένες οι καφετέριες εκεί και το νυμφοπάζαρο. Βόλτα στη πλατεία σήμαινε να την διασχίσεις από πάνω έως κάτω. Το πάνω σήμαινε ότι έβλεπες φάτσα κάρτα τον φούρνο του Κουμαριανού, -υπάρχει ακόμα και σήμερα-, το κάτω ότι έβλεπες το κτήριο του ΟΤΕ.

Για ένα 13χρονο το να αράξει πλατεία απόγευμα σήμαινε να πιάσει θέση στα σκαλάκια του δημαρχείου και αφού πάρει το σχετικό πιτσίνι να βρει άλλους συνομηλίκους του. Φάση όμως είχε και η διαδικασία να φτάσεις από τη γειτονία σου στη πλατεία. Συνήθως πέρναγες από άλλες γειτονίες μέχρι να κατέβεις στο κέντρο. Μια από αυτές τις γειτονίες ήταν η περιβόητη αλάνα ή δεύτερο. Και την λέγαμε έτσι επειδή στο ανοιχτό προαύλιο του δεύτερου δημοτικού που είχε και γήπεδο μπορούσες να παίξεις ποδόσφαιρο, κυνηγητό και ξύλο όλη μέρα. Το κάθε κατακάθι, μπασταρδάκι από την κάθε τριγύρω γειτονία άραζε δεύτερο. Έπαιζε και το σχετικό face control αλλά γενικά οκ ήταν πέρασμα.

Ένα ωραίο καλοκαιρινό απόγευμα έχω φύγει από σπίτι για να πάω πλατεία. Κλασσικά θα πέρναγα από δεύτερο, ήταν ο δρόμος μου.

Ήμουν ένα στρουμπουλό μπαλόνι με γυαλιά μα ένιωθα ότι είχα κατακτήσει τον κόσμο με δύναμη και αυτοπεποίθηση σαν του Μαγκάιβερ. Γιατί; Να γιατί:

Ένα από τα προηγούμενα βράδια είχε έρθει ο θείος με τη θεία και τα ξαδελφάκια μου, τρία τον αριθμό. Μεταλάκια και οι τρεις οι δύο μικρότεροι -δίδυμοι-, ο ένας μεγαλύτερος μου. Είχαν φέρει κασέτες στο σπίτι και ακούγαμε μα το σημαντικότερο είχαν φέρει και μου είχαν ΧΑΡΙΣΕΙ μια μπλούζα Guns 'N' Roses. Ασπρόμαυρη με την νεκροκεφαλή το τριαντάφυλλο και το ψηλό καπέλο.

Είχα την πρώτη Μέταλ μπλούζα μου και τα έγραφα όλα στα παπάρια μου. Τη φόρεσα λοιπόν και ετοιμάστηκα για πλατεία. Περνώντας από το γκετ... εεεεε από το δεύτερο μην ξεχνιόμαστε.

Λίγο πριν φτάσω κατεβαίνοντας από ένα στενό ακούω μια φωνή:

-"Ρε Παπαδάκη! Ρε Παπαδάκη". Ήταν ο γνωστός φίλος Καρατζάς.

-Φύγε ρε μαλακά μην έρθεις στην αλάνα. Είναι ο Θοδωρής εκεί, αν σε δει με τη μπλούζα τη γάμησες.

-Ωχ μαλακά ΟΚ, φεύγω. Φχαριστώ ρε. Θα είμαι πλατεία.

Στροφή ενενήντα μοιρών, ανέβασμα το στενό βουρ όλο τον κύκλο αντί να παρακάμψω για δεύτερο. Έφτασα πλατεία κάπως αργότερα από ότι είχα υπολογίσει. Αλλά...

Αλλά γλίτωσα πέσιμο Θόδωρα, Ο οποίος θα με ρωτούσε και καλά πληροφορίες για την μπάντα και αν δεν απάνταγα θα μου έπαιρνε τη μπλούζα με τις σχετικές ψηλές. αλλά ακόμα και αν απάνταγα όμως παίζει να γίνονταν το ίδιο. Εκτός αν τα έβαζα μαζί του.

Ναι λοιπόν πεσίματα για μπλούζες. Με βασική αφορμή τις πληροφορίες -αφορμή του κώλου- αλλά βασικό κριτήριο αν γούσταρε ο πεσιματίας τη φάτσα σου. - Σύρος 1993.

την επόμενη φορά θα ήμουν το ίδιο τυχερός;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από theBox »

Δεν τα πρόλαβα δυστυχώς (?). Μεταλ αρχισα να ακουω το 95-96 όντας γυμνασιόπαιδο και "ανδρώθηκα" late 90s early 00's.
Ένα πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο "ντόρος" (παρανόηση?) για μια συναυλια μανοβαρ λιγα χρονια πριν που έπαιζαν λέει (ακουσον ακουσον) με προηχογραφημένα τύμπανα. Δεν ξέρω άν στέκει (μάλλον triggers ηταν) αλλά είχε γίνει θέμα ρε παιδί μου...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από theBox »

Επίσης...δυο σελιδες και ΑΚΟΜΑ να ποστάρει κάποιος ΑΥΤΟ???

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Τετ 17 Ιαν 2018, 00:00
Αλλά γλίτωσα πέσιμο Θόδωρα, Ο οποίος θα με ρωτούσε και καλά πληροφορίες για την μπάντα και αν δεν απάνταγα θα μου έπαιρνε τη μπλούζα με τις σχετικές ψηλές. αλλά ακόμα και αν απάνταγα όμως παίζει να γίνονταν το ίδιο. Εκτός αν τα έβαζα μαζί του.

κλασσικοί μογγόλοι δήθεν μεταλλοπατεράδες με πλούσια δισκογραφία (οι περισσότεροι) των δύο δίσκων και μιας αντεγραμμένης κασσέτας best of. Απλά τυχαίνει να ήταν μεγαλύτεροι και πιο τραμπούκοι οπότε μπορούσαν να το παίζουν αποκλειστικοί αντιπρόσωποι της μεταλλικής μουσικής στην κάθε εποχή. Ευτυχώς πλέον έχουν περάσει στην λήθη...

Φίλτατε CountRaven δεν ξέρω αν έχεις καθόλου αρχείο γιατί εγώ δυστυχώς το έχω χάσει (τα σαβούριασε η μανούλα): υπάρχει δυνατότητα σκαναρισμού και ανάρτησης της αλληλογραφίας των αναγνωστών και ειδικότερα του απόλυτου relic: του δισέλιδου γράμματος στο metal hammer τέλη 90'ς που μιλούσε για σατανισμό και μέταλ κ..α. (δεν θυμάμαι ποιός το είχε γράψει).

Μπορεί να έρθει και σε συνδιασμό με το μονοσέλιδο γράμμα στο User (mid 90's) που κατακεραύνωναν τόν τότε συντάκτη Shadocaster για την κριτική στο Ultima 9: Pagan...
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από Priamos »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 18 Ιαν 2018, 09:24
Μπορεί να έρθει και σε συνδιασμό με το μονοσέλιδο γράμμα στο User (mid 90's) που κατακεραύνωναν τόν τότε συντάκτη Shadocaster για την κριτική στο Ultima 9: Pagan...
Χα,χα...αυτο θα ηθελα να το διαβασω! Υπεπεσε προοφατα στην αντιληψη μου οτι καποιος απατεωνας ηδη απο τα 90ς ειχε σφετεριστει το παρατσουκλι μου !! :mad: :mad: (προφανως εχοντας κανει χρηση χρονομηχανης επισκεφτηκε το 2010 που εγω το πρωτο χρησιμοποιησα και μου το κλεψε!! :D :D )

Παμε 1992 που πρωτοπηγα με τον Γρηγορη (Eat Metal) στο Ηχοχρωμα, Αιγαλεω, αργοτερα ιδιοκτησιας του drummer των Crush. Πρωτο πραγμα που προσεξα, ηταν καρεκλες δεμενες με αλυσιδες, για να μην χρησιμοποιουνται...στους καβγαδες!!! Τις επομενες φορες αντιληφθηκα τον "ψηλο' και την παρεα του. Βδομαδα παρα βδομαδα την επεφτε σε μικρες παρεες ή μοναχικους μεταλλαδες και γινοταν τσαμπουκας. Μια φορα την επεσε σε μια παρεα δυο ατομων, που φαινονταν ευκολη λεια καθως μειονεκτουσαν λογω αριθμου, που μοιαζαν ασχετοι με το μεταλ και ηταν απο την πρωην ΕΣΣΔ. Πριν ξεκινησει ο καυγας ακουστηκε η θρυλικη φραση "Εδω θα ΓΙΝΕΙ αιμα!!!" :D απο τα "υποψηφια θυματα" που φαινεται τελικα οτι δεν ηταν τοσο "ευαλωτοι" με αποτελεσμα ο ψηλος και η παρεα του να τις αρπαξουν και καποιος μαλιστα τραυματιστηκε απο σπασμενο ποτηρι.
Ο ψηλος πηρε τη "ρεβανς " καποια επομενη βδομαδα...απο τον DJ :D γιατι δεν του βαλε Motorhead που ζητησε, τον οποιο πλακωσε και του σπασε τον εξοπλισμο. Ως αποτελεσμα διωξαν τον DJ...που στεναχωρησε ενα τοσο καλο πελατη, ενω ο ψηλος ηταν παλι στο γνωστο σημειο την επομενη βδομαδα, να κανει τσαμπουκαδες.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Εγώ θυμάμαι σκηνικό όταν τέλειωνα σχολείο (δε θυμάμαι 2η ή 3η λυκείου), να παίζει μανουρα/κωλονάτο/φατούρο σε παρεα από γυμνασιόπαιδα επειδή ένας κρατούσε κόπια Virtual XI που ήταν "φολς" τότε γιατί ο μόνος "τρου" τραγουδιστής των maiden ήταν ο Πουτσομεσαγιός... Μνημόνια μέχρι να σουβλίσουμε χούμους το Πάσχα.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από CountRaven »

Φίλτατε CountRaven δεν ξέρω αν έχεις καθόλου αρχείο γιατί εγώ δυστυχώς το έχω χάσει (τα σαβούριασε η μανούλα): υπάρχει δυνατότητα σκαναρισμού και ανάρτησης της αλληλογραφίας των αναγνωστών και ειδικότερα του απόλυτου relic: του δισέλιδου γράμματος στο metal hammer τέλη 90'ς που μιλούσε για σατανισμό και μέταλ κ..α. (δεν θυμάμαι ποιός το είχε γράψει).

Μπορεί να έρθει και σε συνδιασμό με το μονοσέλιδο γράμμα στο User (mid 90's) που κατακεραύνωναν τόν τότε συντάκτη Shadocaster για την κριτική στο Ultima 9: Pagan...
Υπάρχουν διαθέσιμα τα παραπάνω έπη στο πατρικό σπίτι. Μιας και εκεί έχω όλο το αρχείο από περιοδικά και fanzines. Υπόσχομαι πως κάποια στιγμή θα γίνει σκανάρισμα.

Δεν θυμάμαι σοβαρό γράμμα για Metal και Σατανισμό σε τέλη 90ς. Θυμάμαι μια σειρά από παρωδίες όπως το θεϊκό «Μιλάω στο κινητό με τον Σατανά» καθώς και μια σειρά από σχετικά με το θέμα γράμματα, όταν είχε ξεσπάσει το σκηνικό με Κατσούλα κτλ -πιο παλιά 1994-1995). Υπόσχομαι όμως να γράψω ξεχωριστό part για Metal και σατανισμό σε επόμενο flashback Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς ποστ, μιας και έχω γαργαλιστικό ντόπιο υλικό.

Όσο για το Ultima Pagan μου προκάλεσες ρίγη συγκίνησης. Θυμάμαι το χαμό στον User, την μεταλλική πεντάλφα στη συσκευασία του original και φυσικά την εισαγωγική οθόνη.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από CountRaven »

Παμε 1992 που πρωτοπηγα με τον Γρηγορη (Eat Metal) στο Ηχοχρωμα, Αιγαλεω, αργοτερα ιδιοκτησιας του drummer των Crush.
Priame είσαι πουρό δηλαδή ε; Εγώ το 1992 ήμουν 12 ετών σπόρι και εσύ πήγαινες Ηχόχρωμα. Θα σέβομαι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”