'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Priamos »

trigger έγραψε: Παρ 04 Μάιος 2018, 20:02 Τι ενώνει ακριβώς, τις μπίρες στο ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΗ?
Τι να σε πω ρε φιλε; Ο καθενας τα βλεπει απο το προσωπικο του πρισμα. Εγω παντρευτηκα μεταλλου, ο κολλητος μου ειναι μεταλλας, σχεδον ολοι μου οι φιλοι ειναι μεταλλαδες, στο fb ακολουθω μονο μεταλλαδες.
Ακομα και δω στο fs, το μοναδικο μερος που βγαζω τα σωψυχα μου, με το συμπαθειο, αλλα δεν το κανω λογω της μορφωσης, του καλου σας χαρακτηρα, της ιδεολογιας σας, των θρησκευτικων σας πεποιθησεων, κλπ αλλα επειδη ειστε - πρωτα απο ολα -μεταλλαδες. Οποτε τουλαχιστον για μενα, ΚΑΤΙ πρεπει να σημαινει να εισαι μεταλλας και οπως φαινεται εκ του αποτελεσματος αποτελει ενα συνεκτικο δεσμο, πιθανον ισχυροτερο απο τους συμβατικους και κοινωνικα αποδεκτους.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Αυτό που ενδεχομένος να θέλει να πει ο Πρίαμος νομίζω είναι πως το μέταλ λειτουργεί σαν το μέσο/αφορμή για να επικοινωνήσεις με κάποιον. Και έχει δίκιο, πχ σε συνδέουν περισσότερα κοινά με έναν άγνωστο μεταλλά από έναν τυχαίο άγνωστο στη στάση του λεοφωρείου. Ίσως και παλιότερα που ήταν πιο ζόρικες οι καταστάσεις για τους μεταλλαδες, να "ατσάλωνε" διαφορετικά τις σχέσεις.

Από εκεί και έπειτα όμως, νομίζω είναι 100% θέμα χαρακτήρα. Εγώ πχ έχω 2 μεταλλάδες φίλους που είναι γαμάτα άτομα και άλλους 3 που είναι επίσης γαμάτα άτομα, αλλά από μέταλ γρι. Αυτό που μας ενώνει με αυτό είναι οτι είναι γαμάτα άτομα, όχι τα ακούσματα τους. Τι να τον κάνω το ψαγμένο μεταλλά αν είναι στόκος κ παπάρας σαν άνθρωπος;
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Priamos »

Ναι ρε Scroll, αλλα εγω (συγκεκριμενα) πιο πιθανα να νιωσω κοντα με καποιον επειδη ειναι μεταλλας παρα επειδη ειναι φανατικος χριστιανος, acab-ιτης, παναθηναικος, Ελληνας πατριωτης, τουρκοσπορος, γερμανοτσολιας, πασοκτσης κλπ, "οπως εγω". Θα νιωσω πιο κοντα με ενα μεσο μεταλλα, παρα με ενα μεσο συναδελφο μου, ενα μεσο συγγενη μου, ενα μεσο ομοιδεατη μου (σε οτιδηποτε αλλο). Οπως η μανα μου πεταει τη σκουφια της αν βρει εναν εβριτη (απο Εβρο) στην Αθηνα, ετσι κι εγω αν βρω ενα μεταλλα στον εξω κοσμο. Ειμαι απο τους τελευταιους που βλεπουν το μεταλ ως αδελφοτητα και εχω υπερασπιστει πολλες φορες αυτη τη θεωρηση μου, απεναντι στους πιο ρεαλιστες και κυνικους.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από trigger »

Κουτί, το "θέλει η πουτάνα να κρυφτεί" βιώνουμε νομίζω.
Πρίαμε & Σκρολ, μας ενώνει όπως ενώνει το φαγητό εμένα με εσάς, μόνο και μόνο επειδή τρεφόμαστε. Προσωπικά δε μου δίνει υπόσταση ούτε με προσδιορίζει ένα φόρουμ στο οποίο συμμετέχω. Μου δίνει τη δυνατότητα να γνωρίσω ατομα με τουλαχιστον ένα κοινό χαρακτηριστικό, βάσει του οποίου μπορώ να επιλέξω αργότερα αν θα συνάψω περαιτέρω σχέσεις ή όχι (ένωση). Στη δουλειά σου Πρίαμε με τους συναδέλφους σου, μια κοινωνική κατάσταση που βιώνεις εντονότερα και στενότερα εκ των πραγμάτων, δεν επέρχεται η ένωση λόγω της συναδελφικής σας ιδιότητας αποκλειστικά. Πως επέρχεται επειδή υπάρχει ένα κοινό στοιχείο με κάποιον άλλον, χωρίς να έχεις προηγουμένως εξετάσει αν ανακύπτουν άλλα κοινά?
Για να το κλείσω από την πλευρά μου, μουσική ακούω για πάρτη μου, θέσεις τύπου "είμαι μεταλ γουόριορ και ζω για το μέταλ" , "οι μεταλλάδες γαμάνε τα ρεϊβόνια" και λοιπές μαλακίες έχουν εξαλειφθεί προ πολλού από το μυαλό μου. Τρόπος ζωής είναι η μουσική αυτή για μένα αλλά με τον τρόπο που εγώ προσωπικά τη βιώνω, χωρίς κανόνες που ντε και καλά πρέπει να τηρούνται "αν θέλω να ανήκω στην κάστα των τρου". Υπάρχουν στη ζωή πράγματα τα οποία έχω τοποθετήσει αρκετά πιο πάνω από τη "σκηνή" και έχουν προτεραιοποιηθεί κατα τον προσήκοντα τρόπο.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Εμένα επειδή έχει καεί η γούνα μου από "αδελφοσύνες" κ "φιλίες" αποφάσισα να γίνω ρεαλιστής/κυνικός, και όσο κ αν δε μου αρέσει τις πιο πολλές φορές γιατί έχει χαθεί η παιδική αθωότητα και ο ενθουσιασμός που είχα πριν 15-20 χρόνια, είμαι πιο ήσυχος και ΟΚ με τον εαυτό μου. Δλδ δεν θέλω για "αδελφό" κάποιον ο οποίος είναι γίδι και που αν δεν άκουγε μέταλ θα είχαμε 0 σχέσεις, ενώ τώρα μπορεί να έχουμε έστω και επιδερμικές σε συναυλίες, δισκάδικα, μεταλ μαγαζιά διασκέδασεις κλπ με το να βλέπω τη φάτσα του κ μόνο :toothy: Ξέρω πως αναβλίζει η μπλακίλα μέσα μου, αλλά έτσι τα βλέπω τα πράγματα. Ακόμα και σπίτι μου όταν είμαι, για να ακούσω μουσική πρέπει να είμαι μονος μου, εγώ και η γάτα μου, αλλιώς δεν εμπνέομαι να εστιάσω.

Και ναι τρίγκερ έχεις δίκιο. Κανένα φόρουμ, κανένας δίσκος, καμιά συναυλία δεν μας ενώνει/προσδιορίζει σαν άτομα αν δεν υπάρχει τπτ άλλο κοινό. Αν ήταν έτσι, οι μισοί μεταλάδες θα ήμαστε αδέλφια με τη μισή NS σκηνή της Ευρώπης γιατί έχουμε κάποια κοινά ακούσματα ή έτυχε να σχολιάσουμε σε κάποιο κοινό φόρουμ/φβ γκρούπ :toothy: o_O
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από CountRaven »

Μπορώ να καταλάβω την ρομαντική σκοπιά του Πρίαμου. Μάλιστα ο τρόπος που γνωριστήκαμε από κοντά πίσω στο μακρινό 2008 είναι μια πρακτική εφαρμογή της. Μιας και σηκώθηκε να μου μιλήσει ακούγοντας με από το διπλανό τραπέζι να μιλάω για Winterhawk με φίλο που είχα πάει για καφέ.

Δεν μπορώ όμως παρά να μην συμφωνήσω με trigger. Στην πρακτική εφαρμογή της εκεί έξω, η όλη ιστορία είναι κάπως πιο πολύπλοκη. Οι δεσμοί μας με τους ανθρώπους δεν εξαρτιούνται αποκλειστικά ούτε έχουν σαν αφετηρία ντε και καλά το Χ μουσικό γούστο.

Βασικά είναι πως θα κάτσει και στον καθένα. Πχ στον Πρίαμο το μοντέλο έχει δουλέψει, το γράφει: φίλοι, κολλητοί, σύζυγος κτλ στη Metal φάση. Δεν είναι πάντα οι συνθήκες τόσο straight.

Example. Στο μέρος που ζω υπάρχουν ελάχιστα άτομα με τα οποία μπορώ να πάω για έναν καφέ και να μιλήσω για μουσική που είναι και η βασική μου ενασχόληση, πέρα από δουλειά κτλ. Do the maths.

Με βάση το παραπάνω δεδομένο και να θέλω δεν μπορώ να θεσπίσω μουσικά κριτήρια για interaction. Πράγμα που δεν θα με εμποδίσει να έχω φίλους, γνωστούς, κύκλο κτλ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από CountRaven »

Scrollkeeper έγραψε: Παρ 04 Μάιος 2018, 23:45 Εμένα επειδή έχει καεί η γούνα μου από "αδελφοσύνες" κ "φιλίες" αποφάσισα να γίνω ρεαλιστής/κυνικός, και όσο κ αν δε μου αρέσει τις πιο πολλές φορές γιατί έχει χαθεί η παιδική αθωότητα και ο ενθουσιασμός που είχα πριν 15-20 χρόνια, είμαι πιο ήσυχος και ΟΚ με τον εαυτό μου. Δλδ δεν θέλω για "αδελφό" κάποιον ο οποίος είναι γίδι και που αν δεν άκουγε μέταλ θα είχαμε 0 σχέσεις, ενώ τώρα μπορεί να έχουμε έστω και επιδερμικές σε συναυλίες, δισκάδικα, μεταλ μαγαζιά διασκέδασεις κλπ με το να βλέπω τη φάτσα του κ μόνο :toothy: Ξέρω πως αναβλίζει η μπλακίλα μέσα μου, αλλά έτσι τα βλέπω τα πράγματα. Ακόμα και σπίτι μου όταν είμαι, για να ακούσω μουσική πρέπει να είμαι μονος μου, εγώ και η γάτα μου, αλλιώς δεν εμπνέομαι να εστιάσω.

Και ναι τρίγκερ έχεις δίκιο. Κανένα φόρουμ, κανένας δίσκος, καμιά συναυλία δεν μας ενώνει/προσδιορίζει σαν άτομα αν δεν υπάρχει τπτ άλλο κοινό. Αν ήταν έτσι, οι μισοί μεταλάδες θα ήμαστε αδέλφια με τη μισή NS σκηνή της Ευρώπης γιατί έχουμε κάποια κοινά ακούσματα ή έτυχε να σχολιάσουμε σε κάποιο κοινό φόρουμ/φβ γκρούπ :toothy: o_O
Ότι είπα παραπάνω συν ότι γράφει εδώ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Priamos »

trigger έγραψε: Παρ 04 Μάιος 2018, 23:33 Κουτί, το "θέλει η πουτάνα να κρυφτεί" βιώνουμε νομίζω.
Πρίαμε & Σκρολ, μας ενώνει όπως ενώνει το φαγητό εμένα με εσάς, μόνο και μόνο επειδή τρεφόμαστε. Προσωπικά δε μου δίνει υπόσταση ούτε με προσδιορίζει ένα φόρουμ στο οποίο συμμετέχω. Μου δίνει τη δυνατότητα να γνωρίσω ατομα με τουλαχιστον ένα κοινό χαρακτηριστικό, βάσει του οποίου μπορώ να επιλέξω αργότερα αν θα συνάψω περαιτέρω σχέσεις ή όχι (ένωση). Στη δουλειά σου Πρίαμε με τους συναδέλφους σου, μια κοινωνική κατάσταση που βιώνεις εντονότερα και στενότερα εκ των πραγμάτων, δεν επέρχεται η ένωση λόγω της συναδελφικής σας ιδιότητας αποκλειστικά. Πως επέρχεται επειδή υπάρχει ένα κοινό στοιχείο με κάποιον άλλον, χωρίς να έχεις προηγουμένως εξετάσει αν ανακύπτουν άλλα κοινά?
Για να το κλείσω από την πλευρά μου, μουσική ακούω για πάρτη μου, θέσεις τύπου "είμαι μεταλ γουόριορ και ζω για το μέταλ" , "οι μεταλλάδες γαμάνε τα ρεϊβόνια" και λοιπές μαλακίες έχουν εξαλειφθεί προ πολλού από το μυαλό μου. Τρόπος ζωής είναι η μουσική αυτή για μένα αλλά με τον τρόπο που εγώ προσωπικά τη βιώνω, χωρίς κανόνες που ντε και καλά πρέπει να τηρούνται "αν θέλω να ανήκω στην κάστα των τρου". Υπάρχουν στη ζωή πράγματα τα οποία έχω τοποθετήσει αρκετά πιο πάνω από τη "σκηνή" και έχουν προτεραιοποιηθεί κατα τον προσήκοντα τρόπο.
Ναι ρε συ, ποιος σου ειπε οτι και συ πρεπει να το βλεπεις με τον ιδιο τροπο; Εγω για τον εαυτο μου μιλαω.
Το γεγονος ομως δεν αλλαζει οτι εχεις υπαρξει "φιλος" (ακομα και προ fb) με ατομα απο το εξωτερικο που ουτε καν γνωριζες και πιθανοτατα ουτε θα γνωρισεις, με μονο κοινο στοιχειο το metal. Ανταλλαξατε κασετες, αποψεις,ειπατε μια ζεστη κουβεντα κλπ χωρις ουσιαστικα να γνωριζεστε. Οταν Howie Bentley μου εστελνε δωρο καποια δυσευρετα βιβλια, οταν τα λεγαμε σαν φιλαρακια με τον Rich Walker κλπ ηταν γιατι εκτιμησε ο ενας την προσωπικοτητα του αλλου; Μονο και μονο επειδη ειχαμε κοινα μουσικα γουστα και γουσταρα τη μουσικη τους εγινε αυτο. Μπορει αν τους γνωριζα ή αν με γνωριζαν απο κοντα ουτε να τους (με) φτυσω να μην ηθελα. Οποτε δεν μπορω να καταλαβω γιατι αρνεισαι επιμονα "οτι το metal ενωνει" εστω και σε μικροτερο βαθμο, απο αυτον που υποστηριζω εγω.

Γενικα επειδη ομως σε βλεπω πιο πολυ στην τσιτα απο οτι συνηθιζω να συνδιαλεγομαι, οτιδηποτε αλλο θα το πουμε πιο ηρεμα απο κοντα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από CountRaven »

Το γεγονος ομως δεν αλλαζει οτι εχεις υπαρξει "φιλος" (ακομα και προ fb) με ατομα απο το εξωτερικο που ουτε καν γνωριζες και πιθανοτατα ουτε θα γνωρισεις, με μονο κοινο στοιχειο το metal. Ανταλλαξατε κασετες, αποψεις,ειπατε μια ζεστη κουβεντα κλπ χωρις ουσιαστικα να γνωριζεστε. Οταν Howie Bentley μου εστελνε δωρο καποια δυσευρετα βιβλια, οταν τα λεγαμε σαν φιλαρακια με τον Rich Walker κλπ ηταν γιατι εκτιμησε ο ενας την προσωπικοτητα του αλλου; Μονο και μονο επειδη ειχαμε κοινα μουσικα γουστα και γουσταρα τη μουσικη τους εγινε αυτο. Μπορει αν τους γνωριζα ή αν με γνωριζαν απο κοντα ουτε να τους (με) φτυσω να μην ηθελα. Οποτε δεν μπορω να καταλαβω γιατι αρνεισαι επιμονα "οτι το metal ενωνει" εστω και σε μικροτερο βαθμο, απο αυτον που υποστηριζω εγω.
Ακόμα και σε αυτή τη φάση πρέπει να χτιστούν κάποιες συνισταμένες ρε συ. Να γίνουν κουβέντες, να ταιριάξουν κάπως τα vibes. Είναι και αυτό ένα κομμάτι επικοινωνίας, με αφετηρία το Metal αλλά σίγουρα παίζουν και άλλοι παράγοντες -και ας είναι το μέσο κάπως διαφορετικό από την face to face κατάσταση-. Βγαίνει η προσωπικότητά μας, προς τα έξω, ανεξάρτητα από το μέσον IMO.

Δεν έχει να κάνει μόνο το Metal αλλά και η προσωπικότητα μέσα σε ένα Metal πρίσμα -που είναι λογικό να είναι το βασικό με άτομα σαν αυτά που περιέγραψες-. Αν και με Howie είμαι σίγουρος ότι μεγάλο κέντρο βάρους έπαιξε και το διάβασμα.

Ωραίο παράδειγμα, με αφετηρία το Metal, βρήκατε μια ακόμα κοινή συνισταμένη μέσα από την οποία επικοινωνήσατε, αλλά δεν δεν ταίριαζαν τα vibes σας, ίσως να μην είχε λειτουργήσει το όλο σκηνικό. Άρα το «από κοντά ούτε να με φτύσουν» που λες ίσως είναι λίγο απόλυτο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Priamos »

Προφανώς, ρε παιδιά, για να δέσεις με αληθινη σχέση με κάποιον δεν αρκεί να είναι μεταλλας! Αλλά στην δική μου περίπτωση είναι συνεκτικός δεσμός ισχυρότερος από θρησκεία, εθνικότητα, πολιτική πεποίθηση, ομάδα κλπ! Πιθανόν να σας φαίνεται μονοδιάστατο, γραφικό, γελοίο, εκκεντρικό, επιδερμικό κλπ αλλά προφανώς οι απόψεις μου δεν είναι διαπραγματευσιμες. Και όπως όλοι οι μουσουλμάνοι δεν γουστάρουν απαραίτητα όλους τους μουσουλμάνους, ολοι οι παοκτζηδες δεν γούσταρουν απαραίτητα όλους τους παοκτζηδες κλπ αλλά είναι μια καλή αφετηρία, το ίδιο ισχύει και για μένα και τους μεταλλαδες. Και να εξηγήσω πάλι, ότι δεν τα λέω αυτά για να σας πείσω για την ορθότητα τους, αλλά επειδή ισχύουν για μένα. Η άποψη μου δεν σας απειλεί ή σας προσβάλλει και αν διαφωνείτε μπορείτε άνετα να συνεχίσετε τη ζωή σας αγνοώντας την.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από castledemon »

Διαβάζω με προσοχή τα σχόλια σας πάνω στο θέμα.
Το μόνο ασφαλές συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι σε αυτό το φόρουμ ο Μαμρα τυγχάνει μεγαλύτερης αποδοχής από τον Μέγα Αλέξανδρο Χαχα [emoji14] [emoji14]
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Priamos έγραψε: Σάβ 05 Μάιος 2018, 00:30 Και να εξηγήσω πάλι, ότι δεν τα λέω αυτά για να σας πείσω για την ορθότητα τους, αλλά επειδή ισχύουν για μένα. Η άποψη μου δεν σας απειλεί ή σας προσβάλλει και αν διαφωνείτε μπορείτε άνετα να συνεχίσετε τη ζωή σας αγνοώντας την.
Ρε συ κουβέντα κάνουμε, δε δικάζουμε/προσπαθούμε να πείσουμε κανέναν. Όλοι έχουν την άποψη τους βάσει των εμπειριών τους και είναι σεβαστή ;)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από rbrigade »

Κάποια πράγματα που ειπώθηκαν εδώ με ενόχλησαν κάπως... Γράφτηκε ότι αν κάποιος έχει κάπου μια σημαία αυτό είναι ύποπτο ή ότι αν μια μπάντα γράψει κομμάτι για την ελληνική ιστορία πάλι είναι ύποπτο... Αν είναι δυνατόν! H rock/heavy metal μουσική από τις απαρχές τις είχε μέσα της το μεταφυσικό/μυθολογικό/ηρωικό στοιχείο, όχι για κάποιον σοβαρό ιδεολογικό λόγο, αλλά επειδή το υλικό αυτό προσφέρεται για να ντύσει έντονα μουσικά κομμάτια. Και δεν νομίζω να είναι περίεργο ότι σε κάθε χώρα οι μουσικοί είναι πιθανότερο να ασχοληθούν με την ιστορία της δικής τους χώρας παρά με κάποιας άλλης. Αυτήν ξέρουν στην τελική καλύτερα, ακόμα και αν δεν την ξέρουν καλά. Εξηγούμαι: Ακόμα και του δημοτικού να είμαι πέντε πράγματα για τις Θερμοπύλες ή για το '21 τα ξέρω. Από την άλλη προφανώς δεν θα ξέρω γρι από τον εκατονταετή πόλεμο ή τις εκστρατείες του Ναπολέοντα. Επίσης έστω και η περιορισμένη γνώση της ιστορίας είναι κατά κάποιον τρόπο βιωματική όταν αφορά την εγχώρια ιστορία. Άρα, καλώς στρέφεται ένας Έλληνας μουσικός προς την ελληνική ιστορία για έμπνευση. Είναι παραλογισμός να λες το αντίθετο.

Από κει και πέρα... Στατιστικά ένα 10% τουλάχιστον στην Ελλάδα είναι ακροδεξιοί/χουντικοί κτλ. Αυτό ίσχυε διαχρονικά, αφού και προ ΧΑ ανάλογα ποσοστά έπαιρνε ο Καρατζαφέρης ή και παλαιότερα η Εθνική Παράταξη, ενώ στο δημοψήφισμα για τον βασιλιά το 1974 το 30% ψήφισε υπέρ της βασιλείας (αν και η σύνδεση βασιλεία-ακροδεξιά δεν είναι και τόσο απόλυτη). Άρα αν δέκα μουσικοί γράψουν για ελληνική ιστορία/μυθολογία τουλάχιστον ο ένας θα έχει τάσεις να εκδηλώσει ακροδεξιά/ρατσιστικά αισθήματα. Γιατί για αυτόν τον έναν ή τους δύο θα πρέπει να πετάξουμε στον Καιάδα και τους άλλους; Δεν το κατάλαβα...

Αν κάποιος με αφορμή ένα ιστορικό γεγονός γράφει μαλακίες σε ένα τραγούδι ας φάει κράξιμο. Ή αν γράφει/λέει μαλακίες γενικότερα, έξω από τα καλλιτεχνικά του δρώμενα, το ίδιο. Αλλά να λέμε ότι οι North wind, Spitefire, Ragenheart, Firewind, Agatus, Arr(a)yan Path, Innerwish, Marauder, Sarissa, Valor, Reflection, Wishdoom κτλ είναι φασιστικές μπάντες επειδή έγραψαν ένα ή περισσότερα τραγούδια για την ελληνική ιστορία/μυθολογία το τερματίσαμε. Μπορεί και κάποιος από όλους αυτούς να έχει τέτοιες πολιτικές απόψεις, αλλά το τσουβάλιασμα και οι ρετσινιές για όλους είναι απαράδεκτα.

Επίσης συζητάμε τόσην ώρα στον αέρα... Γιατί δεν βάζετε συγκεκριμένα παραδείγματα τραγουδιών που θεωρείτε ότι προπαγανδίζουν φασιστικές θέσεις;
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Silenius »

Priamos έγραψε: Σάβ 05 Μάιος 2018, 00:30 Προφανώς, ρε παιδιά, για να δέσεις με αληθινη σχέση με κάποιον δεν αρκεί να είναι μεταλλας! Αλλά στην δική μου περίπτωση είναι συνεκτικός δεσμός ισχυρότερος από θρησκεία, εθνικότητα, πολιτική πεποίθηση, ομάδα κλπ! Πιθανόν να σας φαίνεται μονοδιάστατο, γραφικό, γελοίο, εκκεντρικό, επιδερμικό κλπ αλλά προφανώς οι απόψεις μου δεν είναι διαπραγματευσιμες. Και όπως όλοι οι μουσουλμάνοι δεν γουστάρουν απαραίτητα όλους τους μουσουλμάνους, ολοι οι παοκτζηδες δεν γούσταρουν απαραίτητα όλους τους παοκτζηδες κλπ αλλά είναι μια καλή αφετηρία, το ίδιο ισχύει και για μένα και τους μεταλλαδες. Και να εξηγήσω πάλι, ότι δεν τα λέω αυτά για να σας πείσω για την ορθότητα τους, αλλά επειδή ισχύουν για μένα. Η άποψη μου δεν σας απειλεί ή σας προσβάλλει και αν διαφωνείτε μπορείτε άνετα να συνεχίσετε τη ζωή σας αγνοώντας την.
Εγω παντως συμφωνω και με το παραπανω και καταλαβαινω απολυτα τι λες. Και για μενα το να ειναι μεταλλας καποιος αποτελει μια πολυ καλη προυποθεση για να τον πλησιασω παραπανω, σε σχεση με το να ειναι Παναθηναϊκος ας πουμε ή λατρης των επιτραπεζιων (η ομαδα μου και το χομπυ μου). Απο εκει και περα προφανως με τη γνωριμια μπορει να μη μου κανει σαν ανθρωπος για να προχωρησει μια πιο συχνη επαφη ή εστω η οποιαδηποτε επαφη. Αλλα γενικα οταν βλεπω μεταλλα τον νιωθω με καποιο τροπο δικο μου ανθρωπο. Αστειο ισως και αναχρονιστικο, αλλα εγω το θεωρω και λιγο ρομαντικο.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

rbrigade έγραψε: Σάβ 05 Μάιος 2018, 00:41 Αλλά να λέμε ότι οι North wind, Spitefire, Ragenheart, Firewind, Agatus, Arr(a)yan Path, Innerwish, Marauder, Sarissa, Valor, Reflection, Wishdoom κτλ είναι φασιστικές μπάντες επειδή έγραψαν ένα ή περισσότερα τραγούδια για την ελληνική ιστορία/μυθολογία το τερματίσαμε. Μπορεί και κάποιος από όλους αυτούς να έχει τέτοιες πολιτικές απόψεις, αλλά το τσουβάλιασμα και οι ρετσινιές για όλους είναι απαράδεκτα.
Δε ειπώθηκε κάτι τέτοιο.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”