Rock Overdose (κριτικές)

Έχετε συγκρότημα/περιοδικό/εταιρεία/blog? Σπαμάρετε!
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Rock Overdose (κριτικές)

Δημοσίευση από Priamos »

Πιο σπαμ πεθαινεις...ή μαλλον μπανάρεσαι!! :mad: :P
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Rock Overdose (κριτικές)

Δημοσίευση από Priamos »

Κριτικη Majestic Ryte:
https://rockoverdose.gr/portfolio-view/ ... stic-ryte/

Solstice και Gatekeeper εμειναν και μετα λογικα παιρνω τον πουλο. Διαβαστε τα ηδη υπαρχοντα και ειστε καλυμμενοι για κανα χρονο.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Rock Overdose (κριτικές)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

οικειοθελής αποχώρηση? λέγε παρασκήνιο, ψωφάμε
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Rock Overdose (κριτικές)

Δημοσίευση από Priamos »

LuciferSteele έγραψε: Πέμ 03 Μάιος 2018, 18:33 οικειοθελής αποχώρηση? λέγε παρασκήνιο, ψωφάμε
Είχαν να με πληρώσουν ένα χρονο... :D

Με λίγα λόγια, δε μου έκανε πλέον κέφι. Θέλω να ξαναρχίσω να ακούω άλμπουμ (περιμένοντας να τα ακούσω από το cdακι μου) μόνο για να περνάω καλά και όχι για κριτική. Άσε που με παρενοχλούσαν οι γκρουπις και οι θαυμάστριες! :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Rock Overdose (κριτικές)

Δημοσίευση από theBox »

Κρίμα γιατι ηταν πολύ καλογραμμένες και σε γενικές γραμμές έπαιζε και ταυτιση απόψεων, αν και μπορώ να καταλάβω τους λόγους. Αλοίμονο αν αρχίσει η ακρόαση μουσικής να γίνεται αγγαρεία...

Είμαι περίεργος για gatekeeper.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Rock Overdose (κριτικές)

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Πέμ 03 Μάιος 2018, 19:47 Αλοίμονο αν αρχίσει η ακρόαση μουσικής να γίνεται αγγαρεία...
Αυτό ακριβώς.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Rock Overdose (κριτικές)

Δημοσίευση από trigger »

Οι κριτικές του Πρίαμου εξυπηρετούσαν τουλάχιστον το λόγο ύπαρξής των. Προσπερνάω το ότι ήταν καλογραμμένες, που προσδίδει επιπλέον πόντους και προδιαθέτει ευχάριστα τον αναγνώστη, αλλά ο σκοπός μιας κριτικής είναι άλλος, διαβάζοντας ένα κείμενο, να προσπαθήσεις να προσγγίσεις ένα μουσικό προϊόν.
Αμέτρητοι οι κριτκοί πλέον, αλλά από όλους όσοι γράφουν, ζήτημα να επιτυγχάνεται ο στόχος από ένα αμελητέο μόλις ποσοστό. Θεωρώ ότι λείπει η κριτική σκέψη και οι περισσότεροι αναλώνονται στην περιγραφή επουσιωδών αναφορών για καταστάσεις που περιβάλλουν τη μπάντα, παρά για το άλμπουμ καθαυτό. Όσο για το ελάχιστο κείμενο που αφιερώνεται στο μουσικό περιεχόμενο, το μόνο που διαβάζω είναι ότι "γαμάει", "κόβει τα αρχίδια των δείνα" ή "γιδίζουν" και "μόνο οι φίλοι τους τους ακούνε", ενώ πρέπει να οραματιστώ περί τίνος ακριβώς πρόκειται στο μουσικό κομμάτι. Αυτοί οι όψιμοι αλλά διάττοντες λοιπόν κριτικοί, εστιάζουν περισσότερο στην ατάκα και στην ανάγκη κατοχύρωσης της κάτω από την υπογραφή τους, παρά στο ζητούμενο. Είναι πιο πιθανό σε μια κριτική του νέου Judas Priest να διαβάσω για κάποιον με τον οποίο τα είχε ο Χαλφορντ, παρά για το μουσικό αποτέλεσμα του άλμπουμ. Μια καλή, ή έστω αξιοπρεπής πένα, δε συνιστά απαραίτητα μια επιτυχημένη κριτική, ή ακόμα και παρουσίαση μιας κυκλοφορίας.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Rock Overdose (κριτικές)

Δημοσίευση από Priamos »

Βασικα το θεμα κριτικη εν ετει 2018, ειναι μυστηρια φαση. Οπως ειχε πει ο Ζιππο, ο κοσμος γενικα πλεον ΔΕΝ διαβαζει κριτικες. Δειγματα ή ολοκληρωμενες δουλειες, διαρρεουν πολυ συντομα, οποτε το αυτι σου ειναι ο καλυτερος κριτης. Οποτε συνηθως οι κριτικες γραφονται κυριως: α) για να σε συμπαθουν οι εταιρειες/μπαντες που παρουσιαζεις τη δουλεια τους. β) για να γεμιζει ο χωρος στα ηλεκτρονικα μεσα. γ) για λογους prestige οτι εσυ τα παρουσιασες πρωτος ή οτι το μεσο σου εχει περισσοτερες κριτικες απο τους αλλους, δ) για να ικανοποιηθει το εγω του συντακτη/δισκοκριτικου.

Στις δισκοκριτικες υπαρχουν πλεον δυο βασικες σχολες.:α) Αυτη που εισηγαγε ο Ζαχαροπουλος του ΜΗ. Γραφω μια ναρκισσιστικη εκθεση γυρω απο το αλμπουμ που ελαχιστη ενημερωτικη value εχει αλλα ειναι αρκετα ευχαριστη να τη διαβασεις. Αυτη την γραμμη ακολουθει πλεον η πλειοψηφια των συντακτων του ΜΗ και αρκετοι ηλεκτρονικοι συντακτες.
β) Η απολυτα λειτουργικη, περιγραφικη κριτικη της παλιας σχολης που ειναι μεν ενημερωτικη αλλα πλεον ειναι αρκετα βαρετη και ξεπερασμενη.

Εγω προσπαθησα να συνδυασω τις δυο σχολες, ετσι ωστε να ειμαι ενημερωτικος αλλά οχι πολυ βαρετος. Ετσι ή αλλιως κατεληξα παλι στο αρχικο "ζιππο-συμπερασμα". Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΠΙΑ ΚΡΙΤΙΚΕΣ.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Rock Overdose (κριτικές)

Δημοσίευση από trigger »

Ο μέσος ακροατής προφανώς δεν ανατρέχει σε όλες τις υπάρχουσες κριτικές για να κατασταλάξει, όλοι όμως έχουν έστω κι ένα έντυπο υπόψιν τους το οποίο επισκέπτονται, συχνότερα ή πιο αραιά. Ο κόσμος θα κρίνει, όπως είναι λογικό, με τα ίδια του τα αυτιά. Ένας ακροατής όμως δεν έχει ούτε το χρόνο να ακούσει, ειδικά ολοκληρωμένα, όλες τις κυκλοφορίες που τον ενδιαφέρουν.Πόσα άλμπουμ έιχες ακούσει ολοκληρωμένα εσύ, εάν δεν ήταν κάτι που δεν περίμενες εναγωνίως να κυκλοφορήσει άλλωστε? Μοιράζοντας τις ακροάσεις με τις κριτικές κερδίζεις αρκετό χρόνο. Άλλωστε, πάντα μπορείς να δοκιμάσεις κάτι, ανεξαρτήτως σειράς, και να ανατρέξεις στην κριτική ή στο ηχητικό δείγμα αντίστοιχα, ώστε να έχεις πιο ολοκληρωμένη άποψη. Έτσι γνωρίζεις και το συντάκτη καλύτερα, εξετάζοντας αν συμπίπτουν ή όχι οι απόψεις σας. Τα χρόνια όπου ο κριτικός διαμόρφωνε άποψη και το αναγνωστικό κοινό διάβαζε αποχαυνωμένο έχουν ορθώς παρέλθει, ο κριτικός όμως γράφει όχι για να επιβάλλει άποψη, αλλά για να ενημερώσει. Το παιχνίδι χάνεται εκ προοιμίου όταν η αφετηρία σου είναι ο αριθμός των αναγνωστών. Σχεδόν όλοι διαβάζουν, λίγο ή πολύ, η ιεραρχική τοποθέτηση της κριτικής στο μυαλό του αναγνώστη έχει αλλάξει. Κι επιμένω σε αυτό, καλώς έγινε, ώστε να αναπτυχθούν τα κριτήρια αξιολόγησης και η κριτική σκέψη στον ακροατή και να μη στηρίζεται στο τι γράφει η εκάστοτε "αυθεντία". Το ότι ποτέ δεν άλλαξε τη θέση του ο ίδιος ο ακροατής και παραμένει αποχαυνωμένος είναι άλλη κουβέντα...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Rock Overdose (κριτικές)

Δημοσίευση από Priamos »

Κι εγω ειμαι φαν των κριτικων, αλλα οταν βλεπεις την ανταποκριση του κοινου σε αυτες, αντιλαμβανεσαι οτι εισαι η μειοψηφια.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Rock Overdose (κριτικές)

Δημοσίευση από Priamos »

Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Rock Overdose (κριτικές)

Δημοσίευση από CountRaven »

Για μένα μια καλογραμμένη κριτική είναι ιδιαίτερα σημαντική και χρήσιμη, ειδικά στην εποχή της υπέρπληροφόρησης που ζούμε, με τις κυκλοφορίες να έρχονται ασταμάτητα. Είμαι σίγουρος πως όσοι ασχολούμαστε με την μουσική ξοδεύουμε έστω κάποιο ελάχιστο κομμάτι του χρόνου για μια ανάγνωση.

Σε γενικές γραμμές: ένα σωστό κείμενο μπορεί να λειτουργήσει σαν εργαλείο ακόμα και με το γρήγορο σκανάρισμα με το μάτι. Και να μας βοηθήσει να κάνουμε μια ταξινόμηση, αξιολογώντας το προς ακρόαση υλικό που φτάνει στα χέρια μας.

Ο εκάστοτε συντάκτης πρέπει να ξεκινάει από το βασικό σκοπό της κρητικής που είναι η ενημέρωση του αναγνώστη:

Να κάνει focus στο μουσικό κομμάτι παρουσιάζοντας το αντικειμενικά και ως έχει. Μαζί με την καταγραφή και των υπόλοιπων στοιχείων του πακέτου -παραγωγή, artwork κτλ-.

Να προστίθεται η προσωπική άποψη του συντάκτη ως ερέθισμα της κριτικής σκέψης του αναγνώστη -σαν να κάνουν έναν έμμεσο διάλογο-.

Αν τώρα υπάρχει χώρος και για κάποια έξτρα -μουσικά- trivia - info για την μπάντα ή την κυκλοφορία καλώς.

Το πως θα αποδοθεί αυτό σε επίπεδο γραπτού λόγου αφορά την πένα του καθένα μα ο σκοπός είναι να φτάσει αναγνώστης στο τέλος και ακόμα και μετά από ένα «διάβασμα στο πόδι» να νιώθει ότι πήρε κάτι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Rock Overdose (κριτικές)

Δημοσίευση από theBox »

Πολυ σώστες οι προηγουμενες τοποθετήσεις.

Να πω απλά οτι εγώ (πλέον) σπάνια διαβάζω κριτική πριν την ακρόαση ενός άλμπουμ, ενώ μετά την ακρόαση, και δεδομένου οτι το αλμπουμ μου αρέσει ή έστω με ενδιαφέρει, τότε διαβάζω αρκετές. Τις αντιμετωπίζω δηλαδή και ως μέρος της "γενικότερης εμπειρίας" ένος άλμπουμ...κατι σαν "μονομερή διάλογο" με άλλα άτομα που άκουσαν το δίσκο που με ενδιαφέρει.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Rock Overdose (κριτικές)

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Τρί 08 Μάιος 2018, 20:48
Να πω απλά οτι εγώ (πλέον) σπάνια διαβάζω κριτική πριν την ακρόαση ενός άλμπουμ, ενώ μετά την ακρόαση, και δεδομένου οτι το αλμπουμ μου αρέσει ή έστω με ενδιαφέρει, τότε διαβάζω αρκετές. Τις αντιμετωπίζω δηλαδή και ως μέρος της "γενικότερης εμπειρίας" ένος άλμπουμ...κατι σαν "μονομερή διάλογο" με άλλα άτομα που άκουσαν το δίσκο που με ενδιαφέρει.
Χα,χα...αυτο εγω το κανω με κριτικες σειρων/ταινιων.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Rock Overdose (κριτικές)

Δημοσίευση από Priamos »

Κριτικη Gatekeeper:
https://rockoverdose.gr/portfolio-view/ ... st-of-sun/

Λογικα μετα τους Battleroar τελειωσαμε.
Surreal Killer
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προώθηση”