Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

A continuous move between formalism and eclecticism.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από theBox »

Θέλω να εγκαινιάσω το πολλά υποσχόμενο νέο subforum με το κλασσικό αυτο θεματάκι.
Μέγάλη μου αγάπη το προγκ ροκ και μάλιστα για μια αρκετά μέγαλη περιοδο της ζωής μου σχεδόν μονοπωλούσε τα ακούσματα μου υποσκελίζοντας ακόμα και το metal (μετά ξαναέστρωσα).

Αρχίζω με το ψιλο-mainstream τοπ 10 (+1)

1. Yes - Tales from Topographic Oceans (ποτε δεν καταλαβα το κραξιμο, για μενα ηταν πάντα το κορυφαίο μαζι με Relayer)
2. Anglagard - Hybris (απο κοντα και το viljans oga)
3. Genesis - Foxtrot
4. Camel - Rajaz
5. The Flower Kings - Space Revolver (αν και ΟΛΑ μεχρι το unfold the future ειναι τουμπανο)
6. Spock's Beard - V
7. Eloy - Ocean (αλλά και planets/time to turn)
8. Pink FLoyd - Wish you were Here
9. Rush - Permanent waves
10. Jethro Tull - A Passion Play
11. Van der graaf - H to He

Και συνεχίζω με τα πιο "obscure"...

1. Mezquita - requerdos de mi tierra
2. Citizen Cain - Somewhere but yesterday
3. Asia (US) - s/t και armed to the teeth (τα βλεπω σαν ένα)
4. Echolyn - Suffocating the Bloom
5. PFM - Pern un Amico
6. IQ - Dark Matter
7. Sinkadus - Aurum Nostrum
8. Wobbler - Afterglow
9. Metaphor - Starfooted
10. Alameda - Alameda

Όπως καταλαβαίνετε αυτή ειναι απλα η κορυφη του παγόβουνου off the top of my head.

Ελα να πέφτουν οι λίστες...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από CountRaven »

Κλαίω με άνοιγμα λιστό-τόπικ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από CountRaven »

Θα μου πεις τώρα πως ψάχνω ψύλλους στα άχυρα, αναρωτιέμαι αν πρέπει να εντάξω τα Asia σε μια αμιγώς Prog Rock λίστα. Προσωπικά και τα δύο τους άλμπουμ είναι πολύ ψηλά στη ΓΕΝΙΚΗ μου λίστα με άλμπουμ που θα πάρω μαζί μου στο έρημο νησί κτλ. Δεν ξέρω εγκυκλοπαιδικά και μόνο αν θα τους έβαζα σε λίστα με Prog Rock άλμπουμ ακριβώς επειδή το ύφος τους έχει και Pomp και Hard Rock στοιχεία -σαφέστατα όμως και Prog-. Το λέω δηλαδή γιατί αν είναι έτσι σε μια τέτοια λίστα θα πρέπει να βάλουμε και Uriah Heep και Styx πχ. που και βασικές επιρροές των Asia είναι και έχουν κάποιες Prog αναφορές, αλλά οκ δεν τους λες Prog Rock μπάντες.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από CountRaven »

1. Rush - Himispheres
2. Eloy - Power And The Passion
3. King Crimson - In The Wake Of Poseidon
4. Yes - Tales from Topographic Oceans
5. Van Der Graaf Generator - Still Life
6. Pink Floyd - Wish You Were Here
7. Kansas - Masque
8. Genesis - Selling England By The Pound
9. Camel - Camel
10. Anglagard - Hybris

Ξεκινάω με τα mainstream και η σειρά αλλά και η επιλογή είναι καθαρά με συναισθηματικά κριτήρια.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από CountRaven »

1. Mezquita - requerdos de mi tierra
2. Citizen Cain - Somewhere but yesterday
3. Asia (US) - s/t και armed to the teeth (τα βλεπω σαν ένα)
4. Echolyn - Suffocating the Bloom
5. PFM - Pern un Amico
6. IQ - Dark Matter
7. Sinkadus - Aurum Nostrum
8. Wobbler - Afterglow
9. Metaphor - Starfooted
10. Alameda - Alameda
Γιατί δεν έχει μπει ακόμα η καρδούλα;;;;;;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από theBox »

Συμφωνω απολυτα με την τοποθέτηση περι Asia, ειναι αυτο που λεμε prog related ή progressive HARD rock, αλλά απο την άλλη ειναι για τα γουστα μου πολυ ανώτεροι των επιρροών τους. Επειδη ειναι κι εμένα desert island albums είπα να τα βάλω εδώ μιας και 70's pomp/hard ΔΕΝ ακούω και δεν θα μπορούσα καν να απαριθμήσω 10 αγαπημενα αλμπούμ απο το ειδος αυτό περα από τα πρώτα 3 magnum και το Endless skies των Ashbury.

Οσο για το λιστο-τοπικ...αυτα δούλευουν περισσότερο σαν συμπυκνωμένα check lists πραγμάτων που ΙΣΩΣ μας έχουν διαφύγει και πρέπει να τσεκάρουμε, τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ. Α, επίσης το list-making είναι απο τα αγαπημένα μου hobbys οποτε...:-P
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Σάβ 20 Ιαν 2018, 11:00 Συμφωνω απολυτα με την τοποθέτηση περι Asia, ειναι αυτο που λεμε prog related ή progressive HARD rock, αλλά απο την άλλη ειναι για τα γουστα μου πολυ ανώτεροι των επιρροών τους. Επειδη ειναι κι εμένα desert island albums είπα να τα βάλω εδώ μιας και 70's pomp/hard ΔΕΝ ακούω και δεν θα μπορούσα καν να απαριθμήσω 10 αγαπημενα αλμπούμ απο το ειδος αυτό περα από τα πρώτα 3 magnum και το Endless skies των Ashbury.

Οσο για το λιστο-τοπικ...αυτα δούλευουν περισσότερο σαν συμπυκνωμένα check lists πραγμάτων που ΙΣΩΣ μας έχουν διαφύγει και πρέπει να τσεκάρουμε, τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ. Α, επίσης το list-making είναι απο τα αγαπημένα μου hobbys οποτε...:-P
Μαζί σου σε όλα 100 τις 100 ΕΚΤΟΣ από το ότι εγώ γνωρίζω την ύπαρξη του rbrigade στο φόρουμ ο οποίος θα απαιτήσει ανάλογο τόπικ με pomp υλικό, αφού μας κράξει πρώτα. Οπότε αυτοπροστατεύομαι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από rbrigade »

Αν ποτέ φτιάξω οριστική λίστα με pomp rock είμαι σίγουρος ότι θα ασελγεί πάνω σε οποιαδήποτε prog rock λίστα ποσταριστεί εδώ μέσα! :D :P :D

Και εννοείται οι Kansas των μεγάλων δίσκων/τραγουδιών είναι pomp!



Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από CountRaven »

Αν ποτέ φτιάξω οριστική λίστα με pomp rock είμαι σίγουρος ότι θα ασελγεί πάνω σε οποιαδήποτε prog rock λίστα ποσταριστεί εδώ μέσα! :D :P :D

Και εννοείται οι Kansas των μεγάλων δίσκων/τραγουδιών είναι pomp!
Τα είπα εγώ....

Δες ποιον δίσκο έχω στη λίστα μου, αναφορικά με το δεύτερο βίντεο. Στο Masque συνυπάρχουν οι pomp αναφορές κάτω από ένα prog πρίσμα :)
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από CountRaven »

Και επίσης συμπληρώνω λέγοντας ότι κατά τη γνώμη μου το Masque χωράει σε αυτή τη λίστα γιατί έχει πάμπολα prog στοιχεία, prog προσέγγιση γενικά, αν και είναι κατά τη ταπεινή μου γνώμη ο πιο κιθαριστικός Kansas δίσκος, και ο αγαπημένος μου.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από CountRaven »

Αν ποτέ φτιάξω οριστική λίστα με pomp rock
Φτιάξε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από theBox »

Φτιάξε να μαθω κι εγώ τιποτα γιατι περα απο magnum, ashbury και asia και kansas βεβαιως που ομως τους κατατασω στο προγκ, ΟΤΙ αλλο εχω ακουσει απο πομπ δεν μου εκανε εντυπωση...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από rbrigade »

Εντάξει, τους Kansas τους οικειοποιούμαι επειδή μ' αρέσουν πολύ για να τους αφήσω στο prog. Είναι σίγουρα βασική επιρροή του pomp και είναι απείρως πιο μελωδικοί από την μέση prog rock μπάντα. Επίσης οι Ashbury δεν έχουν καμία σχέση με pomp, η βάση τους είναι περισσότερο το southern rock, το κλασικό 70's hard rock (γουστάρανε πολύ Jethro Tull) και το εντελώς πρώιμο heavy metal. Λίστα είχα ξεκινήσει, αλλά όχι τόσο δίσκων όσο τραγουδιών, είναι ημιτελής αλλά έχει μπόλικο πράμα, όταν φτιαχτεί σχετικό τόπικ θα ανεβάσω μερικά.
Άβαταρ μέλους
Anglagard
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 14:33

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από Anglagard »

Τα αγαπημενα μου ειναι
Anglagard hybris
Vdgg pawn hearts k h to be
King crimson red k marks tongues
Στις εξαιρετικες επιλογες ττου the box θα προσέθετα το zarathustra απο museo rosenbach, to album των alusa fallax, le orme-felona e sonora και τα 2 πρωτα αλμπουμ των ισπανων iceberg ...sentiments καξ closes nostres
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από theBox »

Anglagard έγραψε: Κυρ 11 Φεβ 2018, 17:45 Τα αγαπημενα μου ειναι
Anglagard hybris
Vdgg pawn hearts k h to be
King crimson red k marks tongues
Στις εξαιρετικες επιλογες ττου the box θα προσέθετα το zarathustra απο museo rosenbach, to album των alusa fallax, le orme-felona e sonora και τα 2 πρωτα αλμπουμ των ισπανων iceberg ...sentiments καξ closes nostres
Έλα να μαζευόμαστε σιγα σιγα... =] Εξαίσιες επιλογές, ειδικά Allusa Fallax και le orme!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “60s, 70s, Psych, Hard, Prog Rock”