Ιερές αγελάδες του metal

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από rbrigade »

Μπάντες που ανεξάρτητα από μόδες θεωρείται πάντα πολύ in να τις γουστάρεις και κάθε νότα που έβγαλαν ή πρόκειται να βγάλουν μελλοντικά πρέπει είναι αντικείμενο λατρείας.... Μπάντες που ενώνουν όλες τις φυλές των ψαγμένων, μπάντες που ακόμα και να τις έχεις γραμμένες στα παπάρια σου και να μην τις ακούς ποτέ, όταν θα έρχεται η κουβέντα σε αυτές πρέπει πάντα να λες καλά λόγια γιατί αλλιώς είσαι άμπαλος...

Υπάρχουν ή είναι ιδέα μου; Είναι τόσο καλές όσο λέγεται; Για να σας δω...

Προτείνω μερικές: Cynic, Coroner, Sieges Even, Psychotic Waltz... Και φυσικά οι πιο μοντέρνοιι εκπρόσωποι, Gojira κτλ

(δεν τις θεωρώ κακές -εκτός από Coroner που είναι εντελώς αίσχος- αλλά το οίδημα της προέκτασης του στεατοπηγικού συστήματος είναι υπερβολικό)
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από Priamos »

Μη ντρέπεσαι... Πες τα βασικά: Celtic Frost, Watchtower, Sanctuary... και αρκετά άλλα. Αν δε γουστάρεις είσαι παρακατιανος.
Εγώ Celtic γουστάρω μόνο το "hit" , Circle of the Tyrants, Watchtower ενδιαφέρον άκουσμα, ειδικά την εποχή του, αλλά ακουστική απόλαυση ελάχιστη και Sanctuary ένα μέσο πολύ καλό USPM των 80s.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

το μόνο παράδειγμα που θα μπορούσα να σκεφτώ ειναι ο Dio... που πραγματικά χαίρει εκτίμησης από μεταλλάδες ολου του φάσματος και ακόμα και απο μη μεταλλάδες. ΣΧεδόν όλες οι υπόλοιπες μεγάλες μπάντες έχουν μερίδα "αντί-οπαδών" απ όσο γνωρίζω.

Όσον αφορά τα όνοματα που αναφέρεις, νομίζω αγγίζουν περίπου ένα 3% μιας niche κατηγορίας μεταλλάδων άρα δεν νομίζω πως εμπίπτουν στην κατηγορία..
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από CountRaven »

Θέμα;για προσκύνημα και φυσικά θα απαντήσω μολιις γυρίσω και καθησω στον υπολογιστή.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από Zippo190 »

Καμία ιερή αγελάδα ποτέ και πουθενά. Σε ιερές αγελάδες πιστεύουν μόνο οι δογματικοί. Όλοι οι υπόλοιποι κρίνουν και εξετάζουν ο καθένας με τα δικά του κριτήρια.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Δεν νομίζω ότι η μπάντες που αναφέρθηκαν θεωρούνται "ιερές αγελάδες" από το σύνολο του μεταλλικού κοινου με εξαίρεση τον Dio όπως είπε κ ο ΜεταλΓουόριορ. Για Cynic, Coroner, Sieges Even, Psychotic Waltz έχω ακούσει αρκετό "κράξιμο" ακόμα και απο οπαδούς του ιδιώματος της κάθεμιας. Οι Γκοτζίρα είναι μέταλ?
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από Priamos »

Το πνευμα του RBrigade (και το οποιο συμμεριζομαι) ειναι διαφορετικο. Δε μιλαμε για-εκ των πραγματων-κοινα αποδεκτους καλλιτεχνες. Μιλαμε για συγκροτηματα με μικροτερη-αντικειμενικα- απηχηση που μια ελιτιστικη ολιγαρχια των media εχει ΕΠΙΒΑΛΕΙ ως ιερες αγελαδες. Έτσι η πλειοψηφια που δεν συμμεριζεται το "μεγαλειο" τους εχει υποχρεωθει να σιωπα, απο φοβο να μη θεωρηθει αμουση και αμεταλλη. Μαλιστα, απο τη συνεχη πλυση εγκεφαλου, εχει αποδεχτει ακριτα οτι τα αλμπουμ τους ειναι μνημεια πολιτισμου.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

Priamos έγραψε: Κυρ 21 Ιαν 2018, 15:41 Το πνευμα του RBrigade (και το οποιο συμμεριζομαι) ειναι διαφορετικο. Δε μιλαμε για-εκ των πραγματων-κοινα αποδεκτους καλλιτεχνες. Μιλαμε για συγκροτηματα με μικροτερη-αντικειμενικα- απηχηση που μια ελιτιστικη ολιγαρχια των media εχει ΕΠΙΒΑΛΕΙ ως ιερες αγελαδες. Έτσι η πλειοψηφια που δεν συμμεριζεται το "μεγαλειο" τους εχει υποχρεωθει να σιωπα, απο φοβο να μη θεωρηθει αμουση και αμεταλλη. Μαλιστα, απο τη συνεχη πλυση εγκεφαλου, εχει αποδεχτει ακριτα οτι τα αλμπουμ τους ειναι μνημεια πολιτισμου.
ναι, το υποψιαστηκα οτι αυτό ειναι το πνεύμα, διαβάζωντας ποστ σε άλλο thread...

υπο αυτή την έννοια ναι, σίγουρα όλες οι παραπάνω μπάντες ειναι υπερεκτιμημένες και έχουν προβληθεί ως αυθεντίες που δεν επιδέχονται κριτικής, όμως και πάλι θεωρώ πως με εξαίρεση τους gojira (ποιοι ειναι αυτοί;;;) που όντως προβάλονται σε τραγικό βαθμό, οι υπόλοιποι δε νομίζω οτι σπάνε τα στεγανά ενός μάλλον περιερισμένου χώρου και μια μεγάλη μερίδα οπαδών του μεταλ (μιλάμε παγκοσμίως ε;) συνεχίζει να αγνοεί.

σίγουρα οι μπάντες που αναφέρει ο rbrigade ειναι "ιερές αγελάδες" με αυτή την έννοια στην Ελλάδα πάντως, οπότε μάλλον συμφωνώ
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από Zippo190 »

Οι Gojira προβάλλονται όπως έγινε παλαιότερα με σαβούρες όπως οι Tool, SOAD, Mastodon, άλλωστε είναι ένα μείγμα ακραίου δήθεν μέταλ, nu-metal, λίγο πανκ με δήθεν ψαγμένη αισθητική σε φάση τους ακούω αλλά δεν είμαι γραφικός. Δεν είναι τυχαίο που αυτές οι μπάντες πιάνουν κοινό μέσα στον μεταλόκοσμό αλλά και εκτός μέταλ (πχ http://www.lifo.gr/guide/culturenews/i_was_there/152002). Αντίστοιχα επιτυχία έχει και το Ιρλανδέζικο πάνκ όπως οι Dropkick Molly και άλλες τέτοιες αρλούμπες.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από rbrigade »

Priamos έγραψε: Κυρ 21 Ιαν 2018, 15:41 Το πνευμα του RBrigade (και το οποιο συμμεριζομαι) ειναι διαφορετικο. Δε μιλαμε για-εκ των πραγματων-κοινα αποδεκτους καλλιτεχνες. Μιλαμε για συγκροτηματα με μικροτερη-αντικειμενικα- απηχηση που μια ελιτιστικη ολιγαρχια των media εχει ΕΠΙΒΑΛΕΙ ως ιερες αγελαδες. Έτσι η πλειοψηφια που δεν συμμεριζεται το "μεγαλειο" τους εχει υποχρεωθει να σιωπα, απο φοβο να μη θεωρηθει αμουση και αμεταλλη. Μαλιστα, απο τη συνεχη πλυση εγκεφαλου, εχει αποδεχτει ακριτα οτι τα αλμπουμ τους ειναι μνημεια πολιτισμου.
99% είσαι μέσα στο μυαλό μου, μια μικρή υποσημείωση μόνο, δεν ξέρω αν οφείλεται το φαινόμενο σε αυτό που λες ''ελιτίστικη ολιγαρχία'' ή αν απλά έτυχε να διαμορφωθεί αυτή η κατάσταση λόγω πολλών διαφορετικών παραγόντων (άντε με την μερική συμβολή αυτής της ολιγαρχίας), π.χ. λίγο μια κάποια μουσική αξία που όντως είχαν αυτές οι μπάντες, λίγο η συμπερίληψή τους σε κάποια αφιερώματα που έχουν μείνει ιστορικά (στην Ελλάδα στα μέσα 90's τα αφιερώματα του Χάμερ με τους 15 καλύτερους δίσκους του power, του prog κτλ νομίζω απέκτησαν ''ιστορική'' διάσταση), λίγο το προφίλ των ίδιων των συγκροτημάτων (πιο κουλτουρέ, πιο αποστασιοποιημένα, χωρίς υπερβολική έκθεση, κάπου στο μισοσκόταδο που ευνοεί την δημιουργία μύθων)...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από rbrigade »

Priamos έγραψε: Κυρ 21 Ιαν 2018, 14:43 Μη ντρέπεσαι... Πες τα βασικά: Celtic Frost, Watchtower, Sanctuary... και αρκετά άλλα. Αν δε γουστάρεις είσαι παρακατιανος.
Εγώ Celtic γουστάρω μόνο το "hit" , Circle of the Tyrants, Watchtower ενδιαφέρον άκουσμα, ειδικά την εποχή του, αλλά ακουστική απόλαυση ελάχιστη και Sanctuary ένα μέσο πολύ καλό USPM των 80s.
Καλά Celtic Frost και Watchtower είναι must στον κατάλογο αυτό. Θα προσθέσω και τους Bathory, ok, αξιόλογοι, αλλά να φτάνουμε ως το σημείο να τους θεωρούν κάμποσοι ως την απόλυτη epic μπάντα εμένα μου φαίνεται κάπως αστείο... Επίσης πολύ περίεργο ότι τους γουστάρουν και όλοι αυτοί οι οποίοι κοροϊδεύουν το epic... Και φυσικά αν πεις δεν γουστάρω (ιδιαίτερα) Bathory αμέσως βαφτίζεσαι άνιωθος...
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από Xstroyer »

Νομίζω πως "ιερές αγελάδες" δεν υπάρχουν και δημιουργούνται από άτομα που απλώς δεν γουστάρουν αυτό που θεωρούν κάποιοι άλλοι σπουδαίο και δεν μπορούν να αντιληφθούν πως γίνεται να μην αρέσουν σε κάποιον. Π.χ. τα παραδείγματα του rbrigade είναι μπάντες που απαρτίζονται από πάρα πολύ καλούς μουσικούς και η καθεμία στην υποκατηγορία της χαίρει μιας εκτίμησης. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι είναι genre-breaking σε διαφορετικό κοινό, όπως είναι π.χ. ο Dio που αναφέρθηκε, για τον οποίο πλέον κρατάμε μόνο τα καλά και δεν σχολιάζουν πολλοί τη κακή του συμπεριφορά σε μουσικούς ή κάποιες κάκιστες κυκλοφορίες του (Angry Machines, Strange Highways κτλ).

Το οτι π.χ. οι Coroner χαίρουν ευρείας εκτίμησης σε όσους ακούνε tech thrash δεν τους κάνει "ιερή αγελάδα", αλλά σημαντική μπάντα της υποκατηγορίας. Παράλληλα, τους ακούνε και κάποιο proggressivάδες ή thrashaάδες ή ελάχιστοι μεταλλάδες. Αντίστοιχα, θα μπορούσαμε να πουμε "ιερή αγελάδα" και τους Death, οι οποίοι εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν, αλλά ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ πως είναι σημαντικότατη μπάντα για το ιδίωμα που υπηρετεί. Όλες αυτές οι μπάντες που αναφέρθηκαν, όσους φανατικούς φίλους έχουν, άλλυς τόσους έχουν που τους βρίσκουν αδίαφορους, αλλά η ουσία είναι, πως όλοι είναι σημαντικοί (ή έχουν κάποιο σημαντικό δίσκο) στο ιδίωμα που υπηρετούν, είτε μας αρέσουν, είτε δεν ακολουθούμε το ιδίωμα αυτό, είτε γνωρίζουμε λίγα πράγματα για αυτό.

Νομίζω πως όλο αυτό το θέμα έχει να κάνει με ελιτιστικές απόψεις των λίγων και όχι με "ιερές αγελάδες", αφού δεν μιλάμε για ευρεία αποδοχή. Με αυτή τη προσέγγιση, συμφωνώ.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από theBox »

Xstroyer έγραψε: Κυρ 21 Ιαν 2018, 16:58 Νομίζω πως "ιερές αγελάδες" δεν υπάρχουν και δημιουργούνται από άτομα που απλώς δεν γουστάρουν αυτό που θεωρούν κάποιοι άλλοι σπουδαίο και δεν μπορούν να αντιληφθούν πως γίνεται να μην αρέσουν σε κάποιον. Π.χ. τα παραδείγματα του rbrigade είναι μπάντες που απαρτίζονται από πάρα πολύ καλούς μουσικούς και η καθεμία στην υποκατηγορία της χαίρει μιας εκτίμησης. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι είναι genre-breaking σε διαφορετικό κοινό, όπως είναι π.χ. ο Dio που αναφέρθηκε, για τον οποίο πλέον κρατάμε μόνο τα καλά και δεν σχολιάζουν πολλοί τη κακή του συμπεριφορά σε μουσικούς ή κάποιες κάκιστες κυκλοφορίες του (Angry Machines, Strange Highways κτλ).

Το οτι π.χ. οι Coroner χαίρουν ευρείας εκτίμησης σε όσους ακούνε tech thrash δεν τους κάνει "ιερή αγελάδα", αλλά σημαντική μπάντα της υποκατηγορίας. Παράλληλα, τους ακούνε και κάποιο proggressivάδες ή thrashaάδες ή ελάχιστοι μεταλλάδες. Αντίστοιχα, θα μπορούσαμε να πουμε "ιερή αγελάδα" και τους Death, οι οποίοι εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν, αλλά ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ πως είναι σημαντικότατη μπάντα για το ιδίωμα που υπηρετεί. Όλες αυτές οι μπάντες που αναφέρθηκαν, όσους φανατικούς φίλους έχουν, άλλυς τόσους έχουν που τους βρίσκουν αδίαφορους, αλλά η ουσία είναι, πως όλοι είναι σημαντικοί (ή έχουν κάποιο σημαντικό δίσκο) στο ιδίωμα που υπηρετούν, είτε μας αρέσουν, είτε δεν ακολουθούμε το ιδίωμα αυτό, είτε γνωρίζουμε λίγα πράγματα για αυτό.

Νομίζω πως όλο αυτό το θέμα έχει να κάνει με ελιτιστικές απόψεις των λίγων και όχι με "ιερές αγελάδες", αφού δεν μιλάμε για ευρεία αποδοχή. Με αυτή τη προσέγγιση, συμφωνώ.
ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από Lilith »

Gojira, Korn, slip***t κτλ είναι metalcore υβρίδια που δεν έχουν καμία σχέση με το metal και προσπαθούν να εμπορικοποιήσουν ακραία ακούσματα σε ένα συγκεκριμένο κοινό και ειδικά στήν νεολαία. Σε αυτό το κοινό έγιναν μόδα και δυστυχώς η μόδα αυτή επηρεάζει και επιτάσσει και τις νέες επιταγές κάθε φορά.

Οσον αφορά τούς Coroner όταν εμφανίστηκαν την δεκαετία του 80 δεν είχαν καμία σχέση ηχητικά με το σύνολο των συγκροτημάτων της εποχής και γι'αυτό αμέσως έκαναν αίσθηση και άρχισαν να τους συζητούν και να θέλουν να μάθουν περισσότερα γι'αυτή την μπάντα που τόλμησε να πειραματιστεί και να κάνει την διαφορά. Δεν θα τους έλεγα " Ιερή αγελάδα " αλλά είναι μια σημαντικότατη μπάντα για το είδος του υπηρετεί.

Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει η φωνή του Ozzy. Τον σέβομαι σαν καλλιτέχνη, εκτιμώ την συνεισφορά του στήν μουσική δεν αμφισβητώ την αξία και το ταλέντο του αλλά δεν τον ακούω γιατί δεν μου αρέσει. Εχει τύχει να αναφερθώ σε συζήτηση για το θέμα και να ακούσω την γνωστή καραμέλα " Μα αν δεν σου αρέσει ο Ozzy τί metal ακούς; Αυτός είναι Θεός " - Μα δεν νιώθω, ήταν η απαντησή μου. Η μουσική θα πρέπει να ξεγυμνωθεί απο το lifestyle και την εμπορευματοποίηση, να ξεγυμνωθεί απο την προώθηση των managers, των εντύπων και της mainstream ιδεολογίας και όταν γίνει περισσότερο βιωματική και όχι αντικείμενο μόδας τότε μπορούμε να μιλάμε για το τι αρέσει στόν καθένα με ειλικρίνια όμως και τι είναι αυτό που ικανοποιεί τα αυτιά μας χωρίς να υπάρχουν ταμπέλες.
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από Priamos »

Lilith συμμερίζομαι απόλυτα τα αντιozzyικα σου αισθήματα, αλλά τουλάχιστον αυτός κέρδισε με το σπαθί του το δικαίωμα να μας ζαλίζουν τον έρωτα. Υπάρχουν κάποιοι που το δικαίωμα αυτό τους χαρίστηκε "αυθαίρετα και καταχρηστικά" κατά τη γνώμη.
ΥΓ. Με την ουσία του ποστ, εννοείται ότι συμφωνώ.
Surreal Killer
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”