Battle Hymns Fanzine

Νέα, ανακοινώσεις, σχολιασμός γύρω από Ελληνικά και ξένα fanzines.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από Priamos »

Παντως οι ξενοι οπαδοι/περιοδικα/συγκροτηματα πριν τη τριβη τους με τους Ελληνες δεν το χρησιμοποιουσαν. Οι Ιταλοι που τον υιοθετησαν ευκολα (ισως γιατι ειναι εξοικιωμενοι με την ενοια "Επος") αλλα δεν ειχαν σοβαρη σκηνη fanzine/μπαντες(εκτος των Domine)/οπαδους μεχρι τα mid 90s για να επηρεασουν τη διεθνη underground σκηνη. Και επειδη ο brigade υποτιμα την επιρροη των ελληνικων fanzine στα 90ς πραγματα, αρκει να δει τα ονοματα στα special thanks των underground cd/demo της εποχης. Αμετρητοι ελληνες συντακτες. Εγω, χωρις να ειμαι απο τους πρωταθλητες, ειμαι σε δεκαδες. Ο Γρηγορης (της eat metal) και ο Θεοδωρελος ηταν σε 100δες.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από Xstroyer »

Πάντως, το γεγονός οτι ο όρος epic metal ήταν σχεδόν αδόκιμος μέχρι και τα 90s, νομίζω πως δικαιώνει την άποψη του Πρίαμου. Εκείνη την εποχή, δεν θυμάμαι να το συναντούσα συχνά σε έντυπα - fanzines του εξωτερικού, πέρα από κάποιες αναφορές στους Bathory.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εγώ να αναφέρω οτι ουδέποτε χώνεψα τον όρο αυτόν που δηλώνει μια επιδήδευση. Δεδομένου ότι αρκετοί είχαν πιο straight κομμάτια νομίζω ότι σε πολλές περιπτώσεις είναι υπερβολικός.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από Xstroyer »

Στις περισσότερες περιπτώσεις που χρησιμοποιείται, υποδηλώνει κυρίως στιχουργική θεματολογία (π.χ. Omen), αν και υπάρχουν φόρμες όπως το riff-καλπασμός που μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σαν υποείδος. Αλλά για εμένα προσωπικά, εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις όπως συγκεκριμένη περίοδος των Bathory, μάλλον προτιμώ να λέω επικό heavy metal για κάποιες μπάντες, παρά epic metal.
DeletedUser

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από DeletedUser »

Θα πρεπει να γινουν καποιες ερωτησεις δεξια και αριστερα και ανασκαφες σε αρχεια, αλλα δεν αποκλειεται να εχει βαση, αν οχι δικιο ο Πριαπος

Οι Manowar σε μια περιφημη συναυλια, (δυο για την ακριβεια - 28/01/1983 και 30/01/1983) μαζι με Virgin Steele , την "World War III" (ηταν να παιξουν και Accept/Bodine) εγραφαν στο ποστερ της εμφανισης
"The Death of Heavy Metal, the birth of Power Metal"...

και επισης Manowar... joins forces with Virgin Steele.... for the ultimate US power metal team

Και ειχανε παιξει 5 απο τα 7 κομματια του επερχομενου IGR
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από Vic »

Εγώ πάντως πραγματικά θεωρώ τον Πρασούλα τον άνθρωπο που εφηύρε και καθιέρωσε τον όρο. Πρώτη φορά είδα αυτή την ατάκα του Shelton, πολύ ενδιαφέρουσα όντως αλλά δεν νομίζω να επηρέασε κανέναν. Το γεγονός και μόνο ότι οι ξένοι (Αμερικάνοι ειδικά) δεν έχουν ιδέα τι εστί "epic metal" μέχρι και σήμερα, δείχνει ότι είναι ευρωπαϊκής προέλευσης ο όρος και νομίζω τεκμηριώθηκε επαρκώς στο νήμα η διαδρομή: Πρασούλας (στο Χέβυ Μέταλ) --> (παρεμβάλλω τον Κατή εδώ!) --> Μέταλ Χάμερ τέλη 80ς, αρχές 90ς --> Έλληνικά φανζίν --> Ευρώπη.

Τα έλεγα και στο νήμα του Κατή ότι σφετερίζεται τα κεκτημένα του Πρασούλα!
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από rbrigade »

Είμαι ο μόνος που δεν κατάλαβε τι στο καλό είπε ο Shelton σε αυτό το απόσπασμα; Το έβαλα στο google translate και δεν βγαίνει άκρη, βγάλατε εσείς νόημα;
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Τετ 06 Ιουν 2018, 01:24 Είμαι ο μόνος που δεν κατάλαβε τι στο καλό είπε ο Shelton σε αυτό το απόσπασμα; Το έβαλα στο google translate και δεν βγαίνει άκρη, βγάλατε εσείς νόημα;
Είπε ότι από το Invasion και μετά χρησιμοποιούσε τον όρο "epic metal" για τη μουσική των Manilla.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

castledemon έγραψε: Τρί 05 Ιουν 2018, 10:03 O Gene Simmons εφήυρε το epic metal και το εχει κατοχυρώσει με πατέντα
λολ
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από Vic »

rbrigade έγραψε: Τετ 06 Ιουν 2018, 01:24 Είμαι ο μόνος που δεν κατάλαβε τι στο καλό είπε ο Shelton σε αυτό το απόσπασμα; Το έβαλα στο google translate και δεν βγαίνει άκρη, βγάλατε εσείς νόημα;
Και μένα δεν μου έβγαζε νόημα γιατί δεν είχα βάλει auto detect την γλώσσα στα αριστερά! Μετά το έβγαλε μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από rbrigade »

Priamos έγραψε: Τετ 06 Ιουν 2018, 03:41
rbrigade έγραψε: Τετ 06 Ιουν 2018, 01:24 Είμαι ο μόνος που δεν κατάλαβε τι στο καλό είπε ο Shelton σε αυτό το απόσπασμα; Το έβαλα στο google translate και δεν βγαίνει άκρη, βγάλατε εσείς νόημα;
Είπε ότι από το Invasion και μετά χρησιμοποιούσε τον όρο "epic metal" για τη μουσική των Manilla.
Ε άμα το είπε αυτό ο άρχοντας Mark ο κάθε Πράσουλας και Κατής μπορούνε να πάνε για τσάι...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Τετ 06 Ιουν 2018, 23:59
Priamos έγραψε: Τετ 06 Ιουν 2018, 03:41
rbrigade έγραψε: Τετ 06 Ιουν 2018, 01:24 Είμαι ο μόνος που δεν κατάλαβε τι στο καλό είπε ο Shelton σε αυτό το απόσπασμα; Το έβαλα στο google translate και δεν βγαίνει άκρη, βγάλατε εσείς νόημα;
Είπε ότι από το Invasion και μετά χρησιμοποιούσε τον όρο "epic metal" για τη μουσική των Manilla.
Ε άμα το είπε αυτό ο άρχοντας Mark ο κάθε Πράσουλας και Κατής μπορούνε να πάνε για τσάι...
Ο Μαρκ Σελτον χρησιμοποιουσε τον ορο απο το 1980 αλλα για να μην τον ειχε ακουσει καποιος να τον λεει μεχρι το 1995+, πιθανον να ηταν πολυ εχεμυθος.
Εικόνα
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από rbrigade »

Λένε ψέμματα οι τρουμέταλερς επικ ουόριορς για 15 λεπτά κλεμμένης δόξας;
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από Xstroyer »

O Shelton πάντως αναφέρει πως χρησιμοποιεί τον όρο epic metal για τους Manilla Road από την περίοδο του Crystal Logic. To έχει γράψει και στο bio της μπάντας, στο official site τους. Από την άλλη, στα 80ς, οι Manilla ήταν στην απόλυτη obscurίλα στην Ευρώπη, οπότε και να το έλεγε σε κάποιες συνεντεύξεις, ποιός τις διάβαζε; :D
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ε ναί, άλλο να χρησιμοποιεί τον όρο κάποιος σε ένα υπόγειο στη Γουιτσιτα και άλλο να περιγράφει ένα μουσικό υποείδος στον τύπο
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Fanzines”