Νέες ανακαλύψεις

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

rbrigade έγραψε: Κυρ 10 Ιουν 2018, 01:12 μου θυμίζει τον επαναστατικό στόμφο των πολιτικοποιημένων ελληνόφωνων ροκ συγκροτημάτων...
Αυτό είναι, το γράφει κ από κάτω. Απλά το συγκεκριμένο κομμάτι είναι γραμμένο σε παραδοσιακές φόρμες (ακόμα και ο ρυθμός του στίχου). Αν καταφέρεις να ξεπεράσεις το θέμα παραγωγής/φωνής, το κομμάτι στελνει αρκετές μεταλλάδικες μπάντες για ύπνο.

Όσο για αυτό που ποσταρες, μου φαίνεται ψιλοκιτς η όλη φάση με το βίντεο. Η δε συμμετοχή του μικρούτσικου είναι απλά για το "αυτοκολητάκι" στο κόβερ.. Για πόσταρε κ το άλλο που λες με αγγλικό στίχο να δούμε ;)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από Scrollkeeper »



Το βρήκα αλλά δε τρελάθηκα. Πολύ "χαρούμενο" μου φαίνεται.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από Zippo190 »

Scrollkeeper έγραψε: Σάβ 09 Ιουν 2018, 23:32 ΚΑΤΗΣ v2.0. Πέρα από τη πλάκα, δεν νομίζω ότι έχει καμια σχέση με το επικό/ροκ μέταλ ήχο μονο κ μονο επειδή έχει ηλ. κιθάρες για πλάτες. Για να είμαι δίκαιος πάντως, εκείνο το μισόλεπτο στο τελος με κλαρίνο/σόλο ήταν καλό ;) Θάνος "Γουέλς" Μικρούτσικος.

Αν θες ρίξε μια ματιά κ εδώ για πάντρεμα ροκ/παραδοσιακού (προσπέρνα φωνή/παραγωγή):

γιατί οι έλληνες τραγουδιστές βαράνε το "σ", τους είπε κανείς ότι βγάζουν γκομενάκια έτσι;

Να το κάνω και εγώ δηλαδή....
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από castledemon »

Κλάμα χαχα
Πάντως οι γιαπωνεζουλες ήταν καταπληκτικες. Υπάρχει τοπικ για γιαπωνέζικο μεταλ; γίνεται ένας χαμός εκεί και δεν έχω την παραμικρή ιδέα για τη σκηνή τους
LuciferSteele έγραψε:όταν πρέπει να πας σε βάφτιση αλλά μετά να γυρίσεις και power metal κλιπ
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από castledemon »

Scrollkeeper έγραψε:

Το βρήκα αλλά δε τρελάθηκα. Πολύ "χαρούμενο" μου φαίνεται.
Όλοι αυτοί που άκουγαν σιδηροπουλο και Iron Maiden έχουν παρομοιο αδύναμο βαρετό νεροβραστο rythm section. Θα μπορούσε να ήταν καλό αν, βάζανε περισσότερο Helloween και δικασο μέσα
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από rbrigade »

Σιδηρόπουλος και Maiden, καλά λες, υπάρχει και αυτός ο συνδυασμός και συνήθως δεν περπατάει πολύ καλά... Εδώ ένα κλασικό δείγμα που ψιλοπέτυχε μουσικά (αν θυμάμαι καλά τα κιθαριστικά είναι ψιλοκλεμμένα), βέβαια το κομμάτι έμεινε λόγω του αφηγητή/ποιητή Τσίγκου, τραγουδιστή δεν τον λες...

Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Κυρ 10 Ιουν 2018, 01:12 ... μου θυμίζει τον επαναστατικό στόμφο των πολιτικοποιημένων ελληνόφωνων ροκ συγκροτημάτων...
Ενδιαφέρον...οι χαρακτηρισμοι που χρησιμοποιείς ηχούν θετικοι, αλλά εσύ τους εκφέρεις αρνητικά! :D :P :D :P



Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από rbrigade »

όχι και θετικός ο στόμφος!
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από rbrigade »

Παίζουν σαν Blind Guardian του Tales!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από theBox »

Νομίζω τους είχα αναφέρει στο "η Χ μπάντα μου αναπλήρωσε το κενό της Ψ μπάντας" ως το ιδανικό υποκατάστατο BG αυτη τη στιγμη, μαζί με το δευτερο άλμπουμ των solar fragment. Good stuff!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Τετ 13 Ιουν 2018, 01:04 Παίζουν σαν Blind Guardian του Tales!
το τέλειο υποκατάστατο αν και υπερβολικά cheesy, τώρα όμως που οι B.G. έχουν καταντήσει ανέκδοτο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από LuciferSteele »

μελετημένοι, περνάνε πρώτη επιλογή μηχανογραφικό
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από theBox »

Έλα, πάρτε και μασημένη τροφή, solar fragment για όσους βαριούνται να πληκτρολογούν.

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από rbrigade »

Εξελίξιμοι

Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από white_knight »

Aυτο το πήρατε χαμπάρι?Με ενα search δεν βρηκα να εχει αναφερθεί

Εικόνα


Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”