Ήταν/είναι οι μεταλλάδες οι απόκληροι της κοινωνίας;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ήταν/είναι οι μεταλλάδες οι απόκληροι της κοινωνίας;

Δημοσίευση από rbrigade »

Με αφορμή την πάντα ρομαντική ματιά του Πρίαμου θέτω καυτά ερωτήματα;

-Όταν πηγαίναμε σχολείο δεν μας παίζανε τα άλλα παιδάκια;
-Τα σπυράκια mας κρατήσανε περισσότερα χρόνια από των υπολοίπων;
-Ήμασταν θύματα bullying;
-Δεν σταυρώναμε γκόμενα ούτε σε εκκλησία;
-Είχαμε τους πιο χάλια βαθμούς;
-Δημιουργούσαμε μυστικές σέκτες για αληλλοβοήθεια και επιβίωση ενάντια στους mainstream διώκτες μας;
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ήταν/είναι οι μεταλλάδες οι απόκληροι της κοινωνίας;

Δημοσίευση από Priamos »

Ναι σε όλα εκτός από τους βαθμούς.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ήταν/είναι οι μεταλλάδες οι απόκληροι της κοινωνίας;

Δημοσίευση από rbrigade »

Κρίσιμο ερώτημα: Σε τι ηλικία άρχισε ο καθένας να ακούει μέταλ. Εγώ στα 13
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Ήταν/είναι οι μεταλλάδες οι απόκληροι της κοινωνίας;

Δημοσίευση από castledemon »


rbrigade έγραψε:Με αφορμή την πάντα ρομαντική ματιά του Πρίαμου θέτω καυτά ερωτήματα;

-Όταν πηγαίναμε σχολείο δεν μας παίζανε τα άλλα παιδάκια; ΟΧΙ, ίσα ίσα ήμασταν cool
-Τα σπυράκια mας κρατήσανε περισσότερα χρόνια από των υπολοίπων; ΟΧΙ
-Ήμασταν θύματα bullying; ΟΧΙ, δεν τα έβαζε κάνεις μαζί μας :)
-Δεν σταυρώναμε γκόμενα ούτε σε εκκλησία; ΌΧΙ αν και σίγουρα βγάζαμε λιγότερες απ'οτι θα βγάζαμε αν ακούγαμε Ρουβα
-Είχαμε τους πιο χάλια βαθμούς; ΟΧΙ
-Δημιουργούσαμε μυστικές σέκτες για αληλλοβοήθεια και επιβίωση ενάντια στους mainstream διώκτες μας; ΝΑΙ [emoji14]
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ήταν/είναι οι μεταλλάδες οι απόκληροι της κοινωνίας;

Δημοσίευση από rbrigade »

Πιο ρεαλιστικός μου φαίνεται ο δαίμονας!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ήταν/είναι οι μεταλλάδες οι απόκληροι της κοινωνίας;

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Κυρ 10 Ιουν 2018, 20:17 Ναι σε όλα εκτός από τους βαθμούς.
ΝΑι σε ολα εκτος απο βαθμούς και bullying.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ήταν/είναι οι μεταλλάδες οι απόκληροι της κοινωνίας;

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Κυρ 10 Ιουν 2018, 20:20 Κρίσιμο ερώτημα: Σε τι ηλικία άρχισε ο καθένας να ακούει μέταλ. Εγώ στα 13
Πρώτη γυμνασίου. Αρα πόσο 12? Wow...είχα την εσφαλμένη εντύπωση πως ήμουν μεγαλύτερος όταν άρχισα λοιπόν...


Είχα αρχίσει απο 6η δημοτικού να ακουω κατι scorpions και aerosmith αλλά την 1η εβδομαδα της 1ης γυμνασίου, ο καίνουριος τοτε φίλος μου, μου έδωσε κασετούλα Seventh Son...Ε..ντάξει, the rest is history.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ήταν/είναι οι μεταλλάδες οι απόκληροι της κοινωνίας;

Δημοσίευση από Priamos »

Λοιπόν... μεταλλαδες στα τέλη 80ς ήταν :
1. Όσοι ήταν μάγκες.
2. Όσοι το παιζαν μάγκες
3. Όσοι θέλαν να φαίνονται μάγκες
4. Όσοι θέλαν να γίνουν μάγκες.
Οπότε ήταν αρκετά διαφορετικο το είδος των ατόμων που άκουγαν metal, απλά είχαν όλα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο την μαγκιά πολύ ψηλά στην "ατζέντα" τους.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Ήταν/είναι οι μεταλλάδες οι απόκληροι της κοινωνίας;

Δημοσίευση από castledemon »

rbrigade έγραψε:Πιο ρεαλιστικός μου φαίνεται ο δαίμονας!
Προφανώς ο καθένας μας είχε διαφορετικά βιωματα.
Αμα ήσουν ωραίος, ελαφρώς 'αλητης' και μέταλλο τα γκομενακια ερχοντουσαν μόνα τους. Ο αληταμπουρας διαχρονικά είχε πέραση. Άμα έπαιζες και κιθάρα σε γκρουπ μιλάμε για απογείωση Χαχα.

Αν από την άλλη ήσουν κοινωνικά απροσαρμοστος lone wolf και ελαφρώς 'geek' , τότε και δεν πηδουσες ποτέ, και ενδεχομένως να ήσουν θέμα bullying.

Επίσης, ειδικά σε θέμα bullying έχει να κάνει και με το τι άτομα έκανες παρέα. Δε νομίζω να τα έβαζε κανείς με 10 'κακους' μεταλλαδες (μιλάμε πάντα για μικρές ηλικίες και η εμφάνιση έπαιζε ρόλο ).

Τέλος υπάρχει σημαντική διαφοροποιηση από το μπλακμεταλα στον προγκρεσιβά που παίζει ρόλο στο πως σε αντιμετωπιζαν οι άλλοι.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Ήταν/είναι οι μεταλλάδες οι απόκληροι της κοινωνίας;

Δημοσίευση από Xstroyer »

Στη προκειμένη περίπτωση, δεν μπορώ να πω με σιγουριά πως υπάρχει μια συγκεκριμένη αλήθεια. Π.χ. το documentary που κυκλοφορεί για το Ελληνικό metal μου φαίνεται πως είναι υπερβολικό, αλλά κατανοώ πως υπάρχουν πολλά στοιχεία πραγματικότητας, απλώς μπορεί να είναι η μια οπτική.

Εγώ προσωπικά, είμαι 40 χρονών και είχα το "προνόμιο" να μεγαλώσω σε ένα σπίτι όπου ο πατέρας μου άκουγε hard rock και metal τύπου Saxon, ενώ η μητέρα μου πιο κλασικό rock και progressive (από Santana μέχρι Pink Floyd και Genesis). Oπότε, θεωρώ πως προφανώς φυσιολογικά μπήκα στο heavy metal χωρίς να επηρεαστώ από παρέες ή την τάση της "μαγκιάς" που περιγράφει ο Πρίαμος.

Οπότε, τα πάντα έχουν να κάνουν και με τα βιώματα, αλλά δεν ασιθάνθηκα ποτέ το ΝΑΙ στα καυτά ερωτήματα του rbrigade. Kάθε άλλο. Βέβαια, δεν κυκλοφόρησα ποτέ με αλυσίδες, σκισμένα ρούχα κτλ, αν και τα tattoo μου τα έχω εδώ και 20 χρόνια.

Κατανοώ βέβαια τη τάση του έφηβου για την αναζήτηση της διαφορετικότητας και της μαγκιάς, αλλά αυτό θα ισχύει για όλους και όχι μόνο για τους μικρούς μεταλλάδες. Προφανώς οι όποιοι περιθωριοποιημένοι μεταλλάδες συνομήλικοι μας που αισθάνονται οπουδήποτε δεν παίζει metal άβολα, να έτρωγαν καμιά σφαλιάρα παραπάνω στο σχολείο (τότε δεν υπήρχε ο όρος bullying), να μην το ξεπέρασαν ποτέ και για όλα να τους φταίει ακόμα η "άτιμη κοινωνία"...
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Ήταν/είναι οι μεταλλάδες οι απόκληροι της κοινωνίας;

Δημοσίευση από Silenius »

rbrigade έγραψε: Κυρ 10 Ιουν 2018, 20:20 Κρίσιμο ερώτημα: Σε τι ηλικία άρχισε ο καθένας να ακούει μέταλ. Εγώ στα 13
Στα 13 μου ειχα μια κασσετα με alice cooper, και μια που στην 1η πλευρα ειχε guns n roses και στη 2η καποια κομματια απο το Seventh Son. Και τις 2 κασσετες τις ειχα λιωσει, ομως δεν ηταν παρα στα 15 μου (1η Λυκειου) οταν βρηκα τις απαραιτητες εκεινη την εποχη παρεες για να αρχισω να ακουω και να ψαχνομαι πραγματικα.

Επισης να προσθεσω οτι απο πλευρας οικογενειας δεν ειχα κανεναν να ακουει ποτε τιποτα σχετικο εστω με το rock, ενω δεν ειχα και παραστασεις απο αδερφια κτλ μιας και ειμαι μοναχοπαιδι. Αλλα απο τις πρωτες νοτες που ακουσα, ηξερα κατευθειαν οτι εδω ημουν για μια ζωη. Σα να ηρθε η Θεια φωτιση.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ήταν/είναι οι μεταλλάδες οι απόκληροι της κοινωνίας;

Δημοσίευση από rbrigade »

Τώρα που το σκέφτομαι το 13 δεν ισχύει ακριβώς, κάπου στα 13 1/2 προς 14 έγινε το μπαμ, δηλαδή διακοπές 2ας γυμνασίου προς 3η (κερδίζω κάποιους μήνες επειδή είμαι γεννημένος 25 Νοέμβρη)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ήταν/είναι οι μεταλλάδες οι απόκληροι της κοινωνίας;

Δημοσίευση από CountRaven »

Πιστεύω ότι παρόλο που κάποιες απαντήσεις στα ερωτήματα που έπεσαν στο τραπέζι μπορεί να είναι κοινές για πολλούς, εν τέλη όμως ο καθένας σίγουρα θα έχει να απαντήσει και κάτι διαφορετικό / διαφοροποιημένο σε όλα τα παρακάτω με βάση τα προσωπικά του βιώματα -άσχετα πια θα είναι τελικά η τελική μονολεκτική απάντηση- και εκεί είναι το ζουμί του τόπικ.

-Όταν πηγαίναμε σχολείο δεν μας παίζανε τα άλλα παιδάκια;

Δεν γούσταρα να παίζω με τα άλλα παιδάκια όχι γιατί το είχα δει κάποιος αλλά γιατί συχαινόμουν και συχαίνομαι το ποδόσφαιρο που ήταν το βασικό παιχνίδι στα διαλείμματα στο σχολείο αλλά και στη γειτονιά και γενικότερα ότι είχε να κάνει με γυμναστική αθλητισμό.

-Τα σπυράκια μας κρατήσανε περισσότερα χρόνια από των υπολοίπων;

Δεν κράταγα στατιστικά για τα καυλόσπιρα των γύρω μου, σόρρυ.

-Ήμασταν θύματα bullying;

Σε γυμνάσιο και λύκειο μα ειδικά σε γυμνάσιο θυμάμαι το ξυλίκι να είναι κάτι σαν κατεστημένο. Με ηλίθιες αφορμές, όπως ομάδες κτλ. Δεν υπήρχε το bulling ως όρος με την σημερινή έννοια τότε. Υπήρχαν κάποια παιδιά τα οποία ήταν πιο εύκολοι δέκτες σε επιθέσεις / πειράγματα κτλ -τα παιδιά της σφαλιάρας όπως τα λέγαμε-. Δεν ξέρω αν σε αυτό έπαιζε ρόλο η Metal εμφάνιση ή όχι. Σε αρκετές περιπτώσεις -όχι πάντα όμως- οι "μεταλλάδες" - μάγκες του σχολείου ήταν αυτοί που έδιναν ξυλικί ή που ξεκίναγαν τσαμπουκάδες για μπλούζες κτλ και όχι αυτοί που έτρωγαν. Έχω δώσει και φάει αρκετό ξύλο με βάση τα παραπάνω δεδομένα. Αν στην έπεφταν έπρεπε να αμυνθείς. Στο γυμνάσιο κυρίως που ακόμα η επαφή με το "παιδικό" πέσιμο / ξυλίκι ήταν ποιο νωπή. Λύκειο πολύ πιο ήρεμα.

-Δεν σταυρώναμε γκόμενα ούτε σε εκκλησία;

Γκόμενα έπιασα πρώτη φορά στην δευτέρα Λυκείου και μάλιστα ένα χρόνο μικρότερη. Οπότε όταν εγώ πήγαινα τρίτη και αυτή δευτέρα, δεν πήγα πενταμερή για να πάω τρίημερη με την τάξη της δικιάς μου.

-Είχαμε τους πιο χάλια βαθμούς;

Μπα κυριλέ βαθμοί αν και περισσότερο διάβαζα Metal Hammer παρά Φυσική.

-Δημιουργούσαμε μυστικές σέκτες για αληλλοβοήθεια και επιβίωση ενάντια στους mainstream διώκτες μας;

φυσικά. Εξάλλου μπορώ να πω ότι ακόμα και μια Metal μπλούζα να φορούσες ήταν αρκετή για να φακελωθείς ως κάτι εξωγήινο. Οπότε ήταν φυσική η αναζήτηση παρέας με άλλους "μεταλλάδες" ακόμα και αν είχαν απλά διακοσμητική σχέση με τη φάση κυρίως λόγο στυλ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ήταν/είναι οι μεταλλάδες οι απόκληροι της κοινωνίας;

Δημοσίευση από CountRaven »

Όσο για την ερώτηση πότε ξεκινήσαμε να ακούμε συνειδητά rock / metal κτλ. Σίγουρα θα πω στα 13 μιας και καλοκαίρι από έκτη δημοτικού προς πρώτη γυμνασίου ήταν το χρονικό σημείο καμπής για μένα, με κασέτες από ξαδέλφια κτλ.

Το δίπτυχο lone wolf και geek -που αναφέρθηκε παραπάνω- μου ταίριαζε τώρα που το σκέφτομαι, αναφορικά με τότε.

Θα ανεβάσω τον πήχη ποστάροντας και ντοκουμέντα από εκείνη την εποχή.
Κάντε το ίδιο.

1996. Πρώτη λυκείου. Ξεκίνημα σιγά σιγά με το ραδιόφωνο.

Εικόνα
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

Ήταν/είναι οι μεταλλάδες οι απόκληροι της κοινωνίας;

Δημοσίευση από Lilith »

-Όταν πηγαίναμε σχολείο δεν μας παίζανε τα άλλα παιδάκια;

Μπα όλα ψαρωμένα είμασταν εκείνη την εποχή, μια χαρά παίζαμε όλα μαζί με εξαίρεση δύο παιδιών τότε που οι γονείς τους τα απομάκρυναν απο την παρέα μου για να μήν τα διαβάλλω με τις κακές μου επιρροές :D

-Τα σπυράκια μας κρατήσανε περισσότερα χρόνια από των υπολοίπων;

Γιατί να παίζει ρόλο κάπου αυτο;

-Ήμασταν θύματα bullying;

Μπά ήρεμα χρόνια έχω να θυμάμαι. Αρχισα να ακούω metal στα 12 περίπου, μόλις είχα πάει Γυμνάσιο και δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα όταν άνοιγα συζητήσεις για μουσική κτλ.

-Δεν σταυρώναμε γκόμενα ούτε σε εκκλησία;

Διαβάζουν και κορίτσια το φόρουμ..γράφουμε γκόμενα/νο :toothy:

-Είχαμε τους πιο χάλια βαθμούς;

Σταθερά στα 16-17 όλα τα χρόνια του σχολείου


-Δημιουργούσαμε μυστικές σέκτες για αληλλοβοήθεια και επιβίωση ενάντια στους mainstream διώκτες μας;

Ισχύει αλλά περισσότερο για την φάση και για να ασχολούμαστε με κάτι

Η πρώτη μου επαφή με την μουσική ήρθε όταν άκουσα σε εναν ραδιοφωνικό σταθμό το Temple of the King . Εκεί θυμάμαι πάγωσα άρπαξα ενα στυλό και άρχισα να σημειώνω ότι άκουγα απο τους στίχους. Σημείωσα και τον σταθμό, ώρα, μέρα κτλ και είχα την μελωδία του τραγουδιού όλη την μέρα στο μυαλό μου..και αυτα τα φωνητικα φυσικα. Την επόμενη μέρα συντονίστικα, είχα μαζί μου κασετόφωνο, έτοιμη κασέτα για να γράψω και ευχόμουν να ξαναπαίξει το ίδιο κομμάτι όπως και έγινε. Στα μισά του κομματιού άρχισε ο παραγωγός να μιλάει κι εγω να βρίζω και να του λεω να σταματήσει. Το τραγούδι έγινε ο ύμνος μου και απο τότε μπήκα στήν πρίζα και αρχισα να ψάχνομαι με περιοδικά και κασέτες απο φίλους και να προσπαθώ να μάθω περισσότερα.
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”