Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Τρί 23 Ιαν 2018, 01:01 Χάζευα συντάκτες και με τράβηξε η μυστηριώδης Κατερίνα Θεοχάρη (fb Αkasha Queen)

Μπήκα στον κόπο να τσεκάρω αυτό.... https://quillsofsin.blogspot.gr/

Νομίζω ότι δεν είναι δυνατόν να το παίζεις συγγραφέας, να γράφεις στα αγγλικά και να έχεις ανά γραμμή και γραμαμτικό/συντακτικό λάθος και τσιπροαγγλικά... Οπότε συμφωνώ και γω με τον Χρήστο, το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό. Και είναι χαμηλό γιατί όλα λειτουργούν ερασιτεχνικά. Δεν λέω, υπάρχουν ερασιτέχνες που πετάνε, αλλά όταν το RO έχει 24 συντάκτες φανταστείτε πόσοι γράφουν τελικά σε όλες τις σελίδες (δεν είναι λίγες). Μπορεί και 1.000 άτομα να είναι ενεργοί συντάκτες στην Ελλάδα τώρα που μιλάμε. Και όλοι στο τζάμπα. Ας υπήρχαν μόνο 50 τέτοιες θέσεις και να ψιλοπληρώνονται και πιστεύω τις περισσότερες θα τις καταλάμβαναν παιδιά που έχουν κάτι να πουν και τουλάχιστον στοιχειωδώς σωστό γραπτό λόγο.

αυτό είναι γενικότερο θέμα και όχι μόνο στο rock overdose αλλά όλα τα webzines. Και να πούμε την αλήθεια έχει μια λογική αυτό: όταν ο καθένας μπορεί να αγοράσει μια πλατφόρμα και να στήσει μια σελίδα, βάζοντας κόσμο να γράφει κριτικές αμοιβόμενος μόνο και μόνο με τόνωση της αυταρέσκειας (είμαι συντάκτης, είσαι συντάκτης, είναι συντάκτης) αυτά τα πράγματα θα συμβαίνουν. Δεν ξέρω αν υπάρχουν επιμελητές κειμένων, αρχισυντάκτες, διορθωτές σε αυτές τις σελίδες αλλά αν υπάρχουν πολλές φορές κοιμούνται. Φυσικά δεν ισχύει για όλους, υπάρχει κόσμος εκεί έξω με πολύ καλό επίπεδο.

Σε γενικές γραμμές δεν διαβάζω κριτικές, zines κ.α. ίσως να διαβάσω καμία συνέντευξη αλλά από την στιγμή που μπορώ να ακούσω τον δίσκο, η κριτική μου φαίνεται άσκοπη.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από Xstroyer »

Σε πρώτη φάση, ήμουν ένας από αυτούς που μετά από Wrathblade έφυγα για να πάω να δω Primordial χαχα και είχα έρθει από επαρχία για δαύτους, οπότε διπλός ο εκνευρισμός.

Ακολουθεί μεγάλο off-topic:

Στα των webzines, περιοδικών κτλ, τα πράγματα δεν είναι πάντα άσπρα-μαύρα. Κάποιοι από εμάς εδώ μέσα, έχουν περάσει από fanzines μέχρι έντυπα του εξωτερικού, οπότε όλοι έχουν μια σφαιρική άποψη, παρα τις όποιες προσωπικές εμμονές.
Δική μου άποψη είναι οτι το κάθε έντυπο (ή webzine) έχει τη δική του οντότητα και αυτή ανα περίοδο διαμορφώνεται με τους εκάστοτε συντάκτες. Αυτό σημαίνει οτι το έντυπο (ή webzine) που κάποτε ήταν μέτριο, τώρα μπορεί να είναι καλό και το αντίθετο. Η προσωπική μου άποψη, και τη στηρίζω διαβάζοντας αρκετά μουσικά περιοδικά, είναι οτι το σημερινό Metal Hammer είναι αξιόλογο. Δεν έχει σχέση με κάποια webzines τα οποία έχουν κάκιστη γραφή, οπτική για τη μουσική και απλώς ανακυκλώνουν κείμενα που βρίσκουν σε site του εξωτερικού χρησιμοποιώντας και κακή μετάφραση. Ξέρω οτι πολλοί εδώ θα διαφωνήσετε, αλλά ακόμα και σε βάθος χρόνου, η γενική "metal κοσμοθεωρία" που παρουσιαζόταν στο MH είχε λογική και δεν διαβάζαμε μπουρδολογίες τύπου "οι Samson και οι Holocaust είναι οι πρωτοπόροι του metal, ενώ οι Priest και οι Black Sabbath είναι απλώς αξιόλογοι". Δε νομίζω οτι χρειάστηκε ποτέ το έντυπο την αιρετική άποψη διαφορετικότητας. Λάθη παντού υπάρχουν και στο έντυπο δεν υπάρχει το "edit", οπότε verba volant, scripta manent.
Θα μπορούσατε να γυρίστε τη κουβέντα σε "ιερές αγελάδες" και τοτέμ του σκληρού ήχου που παρουσιαζόντουσαν εις βάρος "υποτιμημένων" καλλιτεχνών, αλλά αυτό είναι μια επίσης μεγάλη κουβέντα που οδηγεί σε αδιέξοδο, αφού από την αρχή κιόλας θα έχουμε διαφωνίες σχετικά με τα "τοτέμ" και τους "αδικημένους".

Στον metal μικρόσκοσμο, τα πάντα έχουν γίνει ένα σώμα και σχεδόν όλοι όσοι ακούνε αυτή τη μουσική, είτε παίζουν σε κάποια μπάντα, είτε γράφουν κάπου, είτε εμπορεύονται κάτι (νόμιμα ή μαύρα) κτλ. Αυτό έχει ισοπεδώσει τα πάντα, με αποτέλεσμα π.χ. στο "Τύπο" να χάνονται και αυτοί που κάνουν κάτι σωστά, μέσα στη μάζα. Λογικό άλλωστε, στην εποχή του τσάμπα, της αυτοπροβολής και του "ξέρεις-ποιός-είμαι-γώ"

Είναι πάρα πάρα πολύ μεγάλη η κουβέντα, πολλές οι διαφορετικές απόψεις, οι εμμονές, ακόμα και η "ξερωλίαση" και δεν ξέρω αν μπορούν να οδηγήσουν κάπου. Σίγουρα όμως, μπορούν να ειπωθούν ενδιαφέροντα πράγματα, γνώμες και ιδέες, αν το συνεχίσετε.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από Priamos »

Το Metal Hammer γενικά ειναι αρκετά ποιοτικό προϊόν, καθ' ότι επαγγελματικο. Επίσης είναι αντανάκλαση της ελληνικής μεταλλικής πραγματικότητας και για αυτό κουβαλάει τα αρνητικά μαζί με τα θετικά της. Από την άλλη οι παλιότερες ενστάσεις μας είχαν να κάνουν με την αποδεδειγμένη ή μη διαπλοκή του, που είχε ως αποτέλεσμα μια εποχή, σχεδόν να εξαλείψει τη μουσική που αγαπούμε από το μεταλλικό χάρτη. Τώρα που αυτή η απειλή αποφεύχθηκε μπορούμε να αντιμετωπίζουμε το φαινόμενο MH ψυχραιμα και ισορροπημένα, χωρίς αναθέματα και ισοπεδωτικη διάθεση.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από Zippo190 »

Το hammer ήταν ή του ύψους ή του βάθους. Ενώ είχε/έχει απίστευτο εικαστικό σχεδιασμό, άρτια εμφάνιση και σε γενικές γραμμές αξιοπρεπείς (ως προς το τεχνικό μέρος) συντάκτες, συχνά έπεφτε/πέφτει θύμα της επιτυχίας του και θεωρεί τον εαυτό του ως οι πρωτοπόροι και απόλυτοι οδηγοί του σκληρού ήχου στην Ελλάδα. Τώρα οι αμπελοφιλοσοφίες του Χρονόπουλου και τα φιλοσοφικά λογύδρια των συντακτών (θυμάμαι κάποιον που προσπαθούνε να αξιολογήσει τις δέκα εντολές) αξίζουν μόνο για συμπλήρωμα ανάγνωσης σε βραδιές παρακολούθησης ταινιών νίντζα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από CountRaven »

Θα γίνει split για το θέμα των webzines.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από CountRaven »

Στον metal μικρόσκοσμο, τα πάντα έχουν γίνει ένα σώμα και σχεδόν όλοι όσοι ακούνε αυτή τη μουσική, είτε παίζουν σε κάποια μπάντα, είτε γράφουν κάπου, είτε εμπορεύονται κάτι (νόμιμα ή μαύρα) κτλ. Αυτό έχει ισοπεδώσει τα πάντα, με αποτέλεσμα π.χ. στο "Τύπο" να χάνονται και αυτοί που κάνουν κάτι σωστά, μέσα στη μάζα. Λογικό άλλωστε, στην εποχή του τσάμπα, της αυτοπροβολής και του "ξέρεις-ποιός-είμαι-γώ"
Αυτό, απλά αυτό.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από CountRaven »

Για το Metal Hammer δεν έχω άποψη στην παρόυσα φάση, σταμάτησα να το αγοράζω σε μια δεδομένη χρονική στιγμή. Ο λόγος δεν ήταν τόσο πολύ τα κείμενα και η ποιότητα τους, αλλά μια κάποια συντομευμένη επιλογή σε υλικό που γίνονταν η οποία σε γενικές γραμμές ήταν έξω από τη δική μου αισθητική. Παρατηρούσα μάλιστα πως η ύλη σε ποσοτικό επίπεδο αγνοούσε συγκεκριμένες τάσεις / σχήματα ίσως και επιδεικτικά.

Δηλαδή είχα φτάσει στο σημείο να αγοράζω ένα ολόκληρο περιοδικό και να διαβάζω μονάχα το δισέλιδο του Ζαζρόπουλου - Παπιλίδη. Ε κρίμα τα λεφτά δηλαδή.

Από εκεί και πέρα και μέσα στα χρόνια έπεφταν στα χέρια μου τεύχη σποραδικά και παρατηρούσα κυρίως από νέους συντάκτες μια γραφή που μου θύμιζε έντονα ή κουβέντα καφενείου / διαδικτυακό διάλογο -με ότι και αν συνεπάγεται αυτό-. Ε και όπως και να το κάνουμε όταν πιάνω στα χέρια μου ένα έντυπο θέλω να πάρω σαν αναγνώστης κάτι παραπάνω. αν θέλω επιχειρηματολογία σε φάση "Οι Μοτορχέντ σας γλεντάνε" πάω και για μπύρες με τον Zippo, τα λέμε χύμα και χαιρόμαστε. από ένα περιοδικό για μουσική έχω άλλα ζητούμενα, έχοντας μάλιστα πάρει το βάπτισμα από πένες που γνώρισα ως αναγνώστης ΚΑΙ μέσα στο Χάμερ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από Priamos »

CountRaven έγραψε: Τετ 24 Ιαν 2018, 10:46
Στον metal μικρόσκοσμο, τα πάντα έχουν γίνει ένα σώμα και σχεδόν όλοι όσοι ακούνε αυτή τη μουσική, είτε παίζουν σε κάποια μπάντα, είτε γράφουν κάπου, είτε εμπορεύονται κάτι (νόμιμα ή μαύρα) κτλ. Αυτό έχει ισοπεδώσει τα πάντα, με αποτέλεσμα π.χ. στο "Τύπο" να χάνονται και αυτοί που κάνουν κάτι σωστά, μέσα στη μάζα. Λογικό άλλωστε, στην εποχή του τσάμπα, της αυτοπροβολής και του "ξέρεις-ποιός-είμαι-γώ"
Αυτό, απλά αυτό.
Ναι εχει τρελο γελιο. Ολοι ειμαστε "μεταλλοπαραγοντες", οπως παλια λεγαμε οτι ο καθε Ελληνας ειναι προεδρος καπου.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Εγώ που αγοράζω ακόμα και σήμερα που κ που χάμερ για το σιντί κ μόνο (σαν το "Πίστα" ένα πράμα - 10 σιντί με δημοτικά τραγούδια), αυτό που με χαλάει είναι ότι ΟΛΑ είναι ΤΕΛΕΙΑ, όλα είναι ΓΑΜΑΤΑ και ότι κυκλοφορεί πρέπει σώνει και ντε να το ακούσεις.

Για να συμβαίνει αυτό, πρέπει να γίνονται 3 πραγματα: ή 1) να είναι όντως όλα τόσο γαμάτα και να σπέρνουν σιδερομπουκέτα σε δισκογραφίες ΤΟΚΥΟ ΧΟΤΕΛ (οκ αυτό δεν ειναι κ τοσο δύσκολο) ή 2) το επίπεδο της συντακτικής ομάδα να είναι τόσο χαμηλό ώστε να μην έιναι σε θέση να κάνει σωστή κριτική (δεν μιλάω για προτιμήσεις) ή 3) να πέφτει σύρμα απο εταιρείες/πρόμοτερς ώστε να ζαχαρώνεται το κουφέτο. Ότι και να συμβαίνει από αυτά τα 3 δε είναι υγειές.

Δεν λέω ότι το 100% της ύλης σε όλα τα τεύχη είναι για πέταμα, απλά σε κάθε τευχος που αγόρασα δε βρήκα κάτι που να με κρατήσει για πάνω από 10λεπτά, ούτε καν όταν ήμουν στον "θρόνο". 1-2 στήλες, 3-4 πλαισιάκια εδω κ εκεί κ αυτό ήταν. Μιλάμε για το 3-4% της ύλης ενώς περιοδικού. Αυτό γίνονταν και παλιά με το χαμμερ, αλλά τότε τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα λόγο ύπαρξης "αντίλογου": Metal Invader, Metal Zone, Rock Hard κλπ. Αυτά.

υγ: θα επανέλθω για το θέμα της ποιότητας σχετικά με τον ελληνικό τύπο, όχι γιατί είμαι κανάς ειδήμονας, απλά με ένα ξεκαθάρισμα που κάνω στη βάση του παλιού FS μου ξυπνήσαν αναμνήσεις.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από CountRaven »

Και όλοι στο τζάμπα. Ας υπήρχαν μόνο 50 τέτοιες θέσεις και να ψιλοπληρώνονται και πιστεύω τις περισσότερες θα τις καταλάμβαναν παιδιά που έχουν κάτι να πουν και τουλάχιστον στοιχειωδώς σωστό γραπτό λόγο.
Κάποιοι που με ξέρουν γνωρίζουν ότι δουλεύω σε τοπικά ΜΜΕ -εφημερίδα / site-, ένα κομμάτι του μισθού μου έχει να κάνει και με το γράψιμο, άρθρα, συνεντεύξεις κτλ. Και όχι εκεί δεν γράφω για Sorcerer. Το αναφέρω διότι γνωρίζω από πρώτο χέρι πως αντιμετωπίζει καταρχήν ο ίδιος συντάκτης το πληρωμένο κείμενο. Ξέρει ότι αποτελεί κομμάτι της προσωπικής του δουλειάς, ξέρει ότι από αυτό θα βγάλει ένα μέρος από το ψωμάκι του, ξέρει ότι κάτω από κείμενο φιγουράρει το όνομα του, το πραγματικό του όνομα και όχι κάποιο nickname και τέλος ξέρει ότι παίζει και το ενδεχόμενο να του το τρίψει στη μάπα ο αρχισυντάκτης ένα δίωρο πριν το κλείσιμο της ύλης και να του πει απλά «ξαναγράψτο». Με λίγα και απλά λόγια, ερασιτεχνισμοί, έλα μωρέ δεν βαριέσαι, ξεχνάω που μπαίνουν οι τόνοι, ξεχνάω τι σημαίνει ορθογραφία, έλα ΟΚ θα το διορθώσουν στην επιμέλεια κτλ κτλ.... Δε χωράνε. Καλώς ή κακώς η επαγγελματική σχέση -που εμπεριέχει και την Χ αμοιβή- με το οτιδήποτε, δημιουργεί άλλα δεδομένα, σε ένα γενικό και ειδικό πλαίσιο. Οι αντιστοιχίες είναι εύκολο να γίνουν. Και προσοχή δεν σημαίνουν τα παραπάνω πως απλά ότι είναι πληρωμένο είναι πάντα καλογραμμένο και προσεγμένο. Αυτό που θέλω να πω είναι πως μια επαγγελματική σχέση με το Χ μέσο που εμπεριέχει αμοιβή, πραγματοποιείται κάτω από διαφορετικές συνισταμένες και δεδομένα, τα οποία θα μπορούσαν να έχουν και κάποια χρησιμότητα - εφαρμογή στο σύμπαν του χαοτικού Ελληνικού Internet κυρίως «τύπου».
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από Zippo190 »

Scrollkeeper έγραψε: Τετ 24 Ιαν 2018, 13:50

Για να συμβαίνει αυτό, πρέπει να γίνονται 3 πραγματα: ή 1) να είναι όντως όλα τόσο γαμάτα και να σπέρνουν σιδερομπουκέτα σε δισκογραφίες ΤΟΚΥΟ ΧΟΤΕΛ (οκ αυτό δεν ειναι κ τοσο δύσκολο) ή 2) το επίπεδο της συντακτικής ομάδα να είναι τόσο χαμηλό ώστε να μην έιναι σε θέση να κάνει σωστή κριτική (δεν μιλάω για προτιμήσεις) ή 3) να πέφτει σύρμα απο εταιρείες/πρόμοτερς ώστε να ζαχαρώνεται το κουφέτο. Ότι και να συμβαίνει από αυτά τα 3 δε είναι υγειές.
'Εχει μια λογική αυτό, δεν μπορείς να έχεις πληρωμένες διαφημίσεις μέσα και να βγάζεις φτιάρι, εκτός φυσικά και αν το θύμα λέγεται Cage οπότε βαράς αβέρτα.

Σε γενικές γραμμές αν παρατηρήσει κάποιος τις τάσεις του περιοδικού σε ορίζοντα δεκαετίας παρατηρεί ανακρίβειες που αγγίζουν το όριο της τραγελαφικότητας: εκεί πχ που οι Sacred Steel έτρωγαν τρελό θάψιμο ξαφνικά έγιναν "cult και μου αρέσει" ή πχ σε stoner μπάντες το κριτήριο ότι ξεπατηκώνουν ασύστολα Black Sabbath περνούσε στα υπέρ, ενώ όταν το έκαναν αυτό οι Cage με Judas Priest έτρωγαν 3άρια αβέρτα. Και γενικά επειδή το περιοδικό ακουλοηθούσε (αρχικά ίσως να όριζε αλλά μετέπειτα ακολουθούσε) τις τρέχουσες τάσεις για κάποιον που θέλει να ενημερωθεί για πολύ συγκεκριμένα είδη (που ήταν εκτός ρεπερτορίου) ήταν αδιάφορο. Πλέον που όπως μαθαίνω είναι "τίγκα μέταλ" έχει χάσει σε αξιοπιστία.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από Priamos »

Αν το "τιγκα metal" το λεει ο Ζαγγογιαννης, τοτε δικαιολογειται γιατι υπηρξε "δικο μας" παιδι. Παλιος αναγνωστης (και οπαδος τολμω να πω) του Singing Swords, οποτε πηρε γερες βασεις. Τωρα επειδη το MH περναει το μηνυμα οτι ψυχαναγκαστικα ΠΡΕΠΕΙ να ειμαστε ανοιχτομυαλοι και να μας αρεσουν τα "καλα" απο ολα τα υποειδη, επηρεαστηκε κι αυτος και "μαλακωσε" το προφιλ του.

Τωρα για αυτα που λεει ο Χρηστος για τον επαγγελματισμο, γενικα συμφωνω. Μιλωντας προσωπικα, εγω το ιδιο κειμενο θα παρεδιδα ειτε ημουν επαγγελματιας, ειτε τωρα που ειμαι ερασιτεχνης...απλα θα το παρεδιδα νωριτερα χα-χα. Πιστευω οτι το ιδανικο ειναι να εισαι "επαγγελματιας" στις πρακτικες και την μεθοδολογια, και ερασιτεχνης στην ψυχη και την καρδια, οτι κι αν σημαινει αυτο για τον καθενα. Παντως πραγματι, ο ερασιτεχνισμος εκλαμβανεται απο πολλους ως δικαιολογια για να μην δωσουν το 100% της προσοχης και προσπαθειάς τους.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από CountRaven »

Priamos έγραψε: Τετ 24 Ιαν 2018, 16:25 Αν το "τιγκα metal" το λεει ο Ζαγγογιαννης, τοτε δικαιολογειται γιατι υπηρξε "δικο μας" παιδι. Παλιος αναγνωστης (και οπαδος τολμω να πω) του Singing Swords, οποτε πηρε γερες βασεις. Τωρα επειδη το MH περναει το μηνυμα οτι ψυχαναγκαστικα ΠΡΕΠΕΙ να ειμαστε ανοιχτομυαλοι και να μας αρεσουν τα "καλα" απο ολα τα υποειδη, επηρεαστηκε κι αυτος και "μαλακωσε" το προφιλ του.
Εγώ όσα κείμενα του Ζαγγογιάννη έχω δει ήταν γενικά για υλικό της φάσης μας. Ήταν η εποχή που ξεκίνησε να γράφει, ακριβώς η εποχή που σταμάτησα να αγοράζω Hammer. Θυμάμαι κάποιες ενέσεις στην ύλη με αναφορά στο υλικό μας, -Epic, Heavy, Power Doom και τα λοιπά- με κάποιες mini συνεντεύξεις που -νομίζω μέσα στη στήλη των νέων- τις έκανε ο Ζαγγ. Από εκεί και μετά έχασα επαφή.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Περιοδικά, webzine, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το Metal Hammer εγκλωβίστηκε μέσα σε κάποια στεγανά που το ίδιο δημιούργησε. Σε πολλές περιπτώσεις άργησε και σε άλλες αρνήθηκε να προσαρμοστεί και η μείωση των πωλήσεων μάλλον αντιετωπίστηκε στα πλαίσια του "τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε". Εδώ και ένα σεβαστό χρονικό διάστημα, διορθώθηκε ένα πολύ σημαντικό φάουλ που ήταν η αντιμετώπιση της Ελληνικής σκηνής. Το περιοδικό κατάλαβε πως οι πελάτες λίγο πολύ είναι και συγκροτηματίες! έτσι όμως περάσαμε στο άλλο άκρο. από το ανελέητο θάψιμο των ελληνικών γκρούπ περάσαμε στην απόλυτη αποθέωση των πάντων!
η δική μου άποψη είναι πως έπρεπε να τηρηθούν κάποιες αναλογίες, να κρατηθούν κάποιες αποστάσεις και να μην υπήρχε φυσικά αυτή η περιχαράκωση του τύπου "το γαλατικό χωριό, μόνοι μας εναντίων όλων" κλπ.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Zippo190 έγραψε: Τετ 24 Ιαν 2018, 15:57
Scrollkeeper έγραψε: Τετ 24 Ιαν 2018, 13:50

Για να συμβαίνει αυτό, πρέπει να γίνονται 3 πραγματα: ή 1) να είναι όντως όλα τόσο γαμάτα και να σπέρνουν σιδερομπουκέτα σε δισκογραφίες ΤΟΚΥΟ ΧΟΤΕΛ (οκ αυτό δεν ειναι κ τοσο δύσκολο) ή 2) το επίπεδο της συντακτικής ομάδα να είναι τόσο χαμηλό ώστε να μην έιναι σε θέση να κάνει σωστή κριτική (δεν μιλάω για προτιμήσεις) ή 3) να πέφτει σύρμα απο εταιρείες/πρόμοτερς ώστε να ζαχαρώνεται το κουφέτο. Ότι και να συμβαίνει από αυτά τα 3 δε είναι υγειές.
'Εχει μια λογική αυτό, δεν μπορείς να έχεις πληρωμένες διαφημίσεις μέσα και να βγάζεις φτιάρι, εκτός φυσικά και αν το θύμα λέγεται Cage οπότε βαράς αβέρτα.
Διαφωνώ σε αυτό.

Κατανοώ ότι κάπως πρέπει να βγαλουν το ψωμί τους, αλλά το να εκθειάζουν ότι μπαίνει σε διαφήμιση ή το να δίνουν "δώρο" σλότ περιεχομένου πακέτο με την όποια διαφήμιση πουλήσουν (με τις σχεδόν πάντα πύρηνα κείμενα τους), καταντά την όλη φάση "προσπέκτους". Καλύτερα να διαβασω τον κατάλογο των ΙΚΕΑ αν είναι έτσι...

Άλλο πράγμα η διαφήμιση, άλλο πραγμα αυτό που περιγράφω. Μπορείς να παρουσιάσεις κάτι που διαφημίζεις σε λογικά πλαίσια, να του βάλεις ένα 7αρακι εφόσον το αξίζει ή να μην το ακουμπήσεις καθόλου και να είσαι σωστός κ με τους πελατες σου κ με τους αναγνώστες σου. Και στην τελική, να πεις ότι γίνεται για μην χαθεί ο πελάτης, σιγά τον ανταγωνισμό που έχει στην Ελληνική αγορά... με 0 περιοδικά να ανταγωνιστεί.

Δε ξέρω, ίσως να γέρασα απότομα αχχαχα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”