"ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

"ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από rbrigade »

@ Countraven: Το φάουλ της υπόθεσης είναι η ΦΤΗΝΙΑ του να διεκδικείς πάλι δημοσιότητα εκμεταλλευόμενος την περίσταση και την δημοσιότητα που έχει κερδίσει με την αξία της μια τεράστια (εμπορικά και καλλιτεχνικά εννοείται ) μπάντα, μιλώντας απαξιωτικά για αυτήν με εκφράσεις του στυλ ''πως θα μπορούσα να ακούω αυτούς τους χλιμίτζουρες εγώ που είμαι ανωτέρου επιπέδου μεταλλάς''. Αυτό δεν ξεπλένεται όσα συμπαθητικά ντεμπούτα και να έχεις βγάλει, πόσο μάλλον αν όλη η υπόλοιπη πορεία σου είναι για γέλια ή στην καλύτερη για αμήχανα χαμόγελα...

ΦΤΗΝΙΑ, το ξαναγράφω για να το εμπεδώσουμε. Αν έγραφε ''έρχονται οι Σκορπιονς, ακούστε επ' ευκαιρία μια ιστορία, κάναμε μαζί προώθηση των δίσκων μας κτλ'' απλά θα λέγαμε ότι τα φουσκώνει λίγο κτλ, ναι ήταν εκεί, ας πει και καμιά παπάτζα παραπάνω, όλα καλά. Τώρα και την δημοσιότητα ζητάει, και να βγει απόπάνω, και να απαξιώσει. Ασταδιαλα ρε...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

"ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

rbrigade έγραψε: Τρί 24 Ιούλ 2018, 17:32 Τώρα και την δημοσιότητα ζητάει, και να βγει απόπάνω, και να απαξιώσει. Ασταδιαλα ρε...
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

"ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από Zippo190 »

Καλά τα λέει ο Ροκμπριγλεηντ αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ισχύει το αντίθετο. όταν έχεις βγάλει πλατίνα στις 50000 πωλήσεις και έχεις παίξει σε εμπόλεμη Σερβία και σε πρέσβη Αζερμπαϊτζάν τότε έχεις βήμα να σχολιάζεις τα παντα
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

"ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από rbrigade »

Έλα με την πλατίνα τώρα, μπήκε ένα κομμάτι τους σε μια συλλογή με μπαλάντες ξένων συγκροτημάτων, πούλησαν τα ξένα κομμάτια και κοντά στον βασιλικό ποτίστηκε και η γλάστρα. Αυτή είναι η πλατίνα των Εξόριστων, με ξένα κόλυβα κηδεία. Τρολάρεις βέβαια, αλλά ούτε ως αστείο δεν πρέπει να αναφέρεται αυτό.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

"ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ναι σε συμπεριλαμβανουν σε συλλογη με ονόματα όπως MANOWAR, CELTIC FROST, SAXON κλπ και στο οπισθόφυλλο όλες οι φώτος να ειναι απο τη πάρτη σου. ΔΙΑΔΩΣΤΕ!

Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

"ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από rbrigade »

Να πως έγιναν φίρμα οι Manowar! Διαδώστε!
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

"ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από Zippo190 »

Scrollkeeper έγραψε: Τρί 24 Ιούλ 2018, 22:52 Ναι σε συμπεριλαμβανουν σε συλλογη με ονόματα όπως MANOWAR, CELTIC FROST, SAXON κλπ και στο οπισθόφυλλο όλες οι φώτος να ειναι απο τη πάρτη σου. ΔΙΑΔΩΣΤΕ!

Εικόνα
Αυτό δεν το ήξερα. Ακόμα πιο έπος.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
giannis.pantazis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2018, 17:37

"ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από giannis.pantazis »

Προς αποκατάσταση της αλήθειας.

Ο δίσκος Metal Mania υπήρξε μια κυκλοφορία στα πλαίσια της τότε Σαββατιάτικης metal εκπομπής του Κατή στην ΕΡΤ με τίτλο metal mania. Γι αυτό και οι φωτογραφίες του ...παρουσιαστή στα οπισθόφυλλα.
https://vinylom.com | Vinyl Marketplace
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

"ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από CountRaven »

@ Countraven: Το φάουλ της υπόθεσης είναι η ΦΤΗΝΙΑ του να διεκδικείς πάλι δημοσιότητα εκμεταλλευόμενος την περίσταση και την δημοσιότητα που έχει κερδίσει με την αξία της μια τεράστια (εμπορικά και καλλιτεχνικά εννοείται ) μπάντα, μιλώντας απαξιωτικά για αυτήν με εκφράσεις του στυλ ''πως θα μπορούσα να ακούω αυτούς τους χλιμίτζουρες εγώ που είμαι ανωτέρου επιπέδου μεταλλάς''. Αυτό δεν ξεπλένεται όσα συμπαθητικά ντεμπούτα και να έχεις βγάλει, πόσο μάλλον αν όλη η υπόλοιπη πορεία σου είναι για γέλια ή στην καλύτερη για αμήχανα χαμόγελα...

ΦΤΗΝΙΑ, το ξαναγράφω για να το εμπεδώσουμε. Αν έγραφε ''έρχονται οι Σκορπιονς, ακούστε επ' ευκαιρία μια ιστορία, κάναμε μαζί προώθηση των δίσκων μας κτλ'' απλά θα λέγαμε ότι τα φουσκώνει λίγο κτλ, ναι ήταν εκεί, ας πει και καμιά παπάτζα παραπάνω, όλα καλά. Τώρα και την δημοσιότητα ζητάει, και να βγει απόπάνω, και να απαξιώσει. Ασταδιαλα ρε...
Καταλαβαίνω το point σου.

Ο Κατής έκανε κάποια πράγματα στο παρελθόν οπότε αυτό του δίνει ένα starting point να μιλάει με βάση τα πεπραγμένα του (σημ. η πλατίνα είναι για ολόκληρο το άλμπουμ). Από εκεί και πέρα όμως και τότε -σε επίπεδο επίσημου promotion- αλλά και τώρα -σε επίπεδο αράζω αρχική και ποστάρω ότι μου έρθει- υπάρχει ένα γενικότερο πρόβλημα της διαχείρισης αυτής της προς τα έξω εικόνας και των αντίστοιχων λόγων. Εγωπάθεια; Αφέλεια; Το κάνει επίτηδες; Δεν μπορώ να γνωρίζω και δεν με ενδιαφέρει κιόλας...

Πάντως από παραδείγματα φτήνιας και παράνοιας στο φ μπ... Να φάνε και οι κότες.

Εδώ σήμερα διάβασα ποστ του Παπανικολάου -από τις αγαπημένες μου φωνές και μεγάλο respect μουσικά- που κράζει Παπάδες για παπαδο-ποστ που συσχετίζει τις πυρκαγιές με την συναυλία των Maiden.... Do the maths...

Η ευκολία του να γράφει ο καθένας την μαλακία του τελικά, έχει ρίξει τα όρια. Και έχει κάνει τη γλώσσα να μην βουτάει στο μυαλό πριν μιλήσει.

Είτε μιλάμε για Κατίδες, είτε για Παπάδες, είτε για πρώην Παπαροκάδες...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

"ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από Vic »

Ο δίσκος Metal Mania υπήρξε μια κυκλοφορία στα πλαίσια της τότε Σαββατιάτικης metal εκπομπής του Κατή στην ΕΡΤ με τίτλο metal mania. Γι αυτό και οι φωτογραφίες του ...παρουσιαστή στα οπισθόφυλλα.
Έτσι! Αντί να εξαίρουμε την ταπεινοφροσύνη του που δεν έκανε τον εαυτό του εξώφυλλο του την λέμε και από πάνω! :P

Είναι τόσο γραφικός που δεν γίνεται παρά να τον λατρέψεις. Βυσματίας, ψωνάρα αλλά τιτάνια μορφή του ελληνικού χέβυ μέταλ. Τα έλεγα στον Παπακώστα, προσπερνάμε που λείπανε οι Rotting Christ από το ντοκυμαντέρ αλλά πού πας χωρίς Κατή... Λατρεύω που η πρώτη φωτογραφία είναι ο ίδιος να υπογράφει αυτόγραφο. Ντεμέτριος μάδερφάκιν Κατίς, μούλτι αγουώρντ γουΐνινγκ ιντερνάσιοναλ κομπόζερ, τούρμπο ιντερκούλερ τζι τι άι γατάκια.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

"ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από Vic »

CountRaven έγραψε: Τετ 25 Ιούλ 2018, 13:15
Εδώ σήμερα διάβασα ποστ του Παπανικολάου -από τις αγαπημένες μου φωνές και μεγάλο respect μουσικά- που κράζει Παπάδες για παπαδο-ποστ που συσχετίζει τις πυρκαγιές με την συναυλία των Maiden.... Do the maths...
Το είδα και εγώ το ποστ αλλά δεν σκέφτηκα το ίδιο. Ίσα-ίσα, εφόσον έχει πρώτο χέρι εμπειρία, ειδικά από τον συγκεκριμένο που σχολίασε, θεωρώ ότι είναι πιο αρμόδιος να σχολιάσει, ως παθών και μαθών.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

"ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ναι ρε συ, τους κράζει χρόνια τώρα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

"ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Τελικά οι παπαροκάδες ήταν όντως μοναχοί ή όχι; Φορούσαν μέικ-απ ή όχι; Ποιος θα απαντήσει στα καυτά αυτά ερωτήματα;
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

"ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από CountRaven »

Εδώ σήμερα διάβασα ποστ του Παπανικολάου -από τις αγαπημένες μου φωνές και μεγάλο respect μουσικά- που κράζει Παπάδες για παπαδο-ποστ που συσχετίζει τις πυρκαγιές με την συναυλία των Maiden.... Do the maths...
Μα το γεγονός ότι ο Παπανικολάου έχει περάσει από την λαίλαπα και μπορεί να σχολιάσει -όσο ακραίο ή γραφικό και αν φαίνεται σε κάποιον που ξέρει το παρελθόν του- δίνει τέλος πάντων άλλο βάρος στα λόγια του / post του. Καλά κάνει λοιπόν και σχολιάζει.

Ok εγώ μπορεί by default και έτσι και αλλιώς να θεωρούσα την όλη φάση με τους Παπαροκάδες εντελώς γραφική από τότε και αυτό να με δυσκολεύει λίγο να ταυτιστώ με το κράξιμο but that is just me - και αυτό είναι δικό μου θέμα.

Γενικεύω λοιπόν μιας και εκεί είναι το point μου: "Πόσο σκέφτονται αυτά που δημοσιοποιούν κάποιοι;"...

Το ζουμί όμως είναι λίγο παρακάτω:

Όταν επίσημοι φορείς τις εκκλησίας μπορούν να διαδίδουν τέτοιες ώρες αυτό: https://www.orthodoxia.online/2018/07/2 ... %B1%CE%BD/

Ε τότε και εγώ απλά επιβεβαιώνω ότι ζούμε κυριολεκτικά στην εποχή του "ο καθένας δημοσιοποιεί ότι θέλει" - οπότε σκηνικά σαν του Κατή μου φαίνονται απλά πταίσματα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

"ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από Vic »

Ξεφεύγουμε και μαγαρίζουμε τοπικάρα αλλά να πούμε ότι πρώτον ο Μουλατσιώτης τα είπε αυτά πριν τις πυρκαγιές και απλώς το μπλογκ τα έβαλε κατόπιν εορτής, το οποίο μπλογκ προφανώς δεν είναι κάτι επίσημο και δεύτερον, για τον Αμβρόσιο, τον μέντορα του Χριστόδουλου (και του Πειραιώς και του Ανθίμου, καθόλου τυχαία...) έχουν βγει και τον έχουν κράξει πολλοί εντός της εκκλησίας, μέχρι και ο Ιερώνυμος. Απλά αυτά δεν πουλάνε για πρωτοσέλιδα.

Ο Κατής μπροστά σε αυτά προφανέστατα και είναι αγγελούδι αλλά εδώ μιλάμε για το δικό του τόπικ, για τον βωμό στον Ντεμέτριος, ας μην το ξενερώσουμε!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”