Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από Priamos »

Ακουγα παλι τους πολυαγαπημενους σας Witherfall και στο ρεφραιν του Portrait (ενος αξιοπρεπους κατα τ'αλλα τραγουδιου) αρχισε το "νανουρισμα". Το ιδιο και στο ομωνυμο του Deviant Chord (J.P.) και σε απειρα αλλα κομματια νεότερων ή παλιότερων συγκροτηματων. Γενικα μου φαινεται μεγαλη ανωμαλια το ρεφραιν (η υποτιθεμενη κορυφωση) ενος δυναμικου κομματιου, να ειναι το υποτονικοτερο σημειο του. Ελαχιστα κομματια αυτου του στυλ εχω καταφερει να φχαριστηθω, με αποτελεσμα πολλα φοβερα κουπλε να χαραμιζονται.

Το ερωτημα ειναι ΠΟΙΟΣ ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ? Αρχικα σκεφτομουν το prog rock γενικοτερα, αλλα νομιζω οτι η ριζα του κακου ειναι οι γνωστοι μαλακες Beatles που μαζι με οποια καλα κληροδοτησαν στη rock, τη φορτωσαν με αλλες τοσες μαλακιες που πρεπει να λουζομαστε ακομα, 50 χρονια μετα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από rbrigade »

Επειδή δεν πάει το μυαλό μου τώρα, για βάλε ένα κομμάτι Beatles όπου θεωρείς ότι συμβαίνει αυτό...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Κυρ 02 Σεπ 2018, 20:19 Επειδή δεν πάει το μυαλό μου τώρα, για βάλε ένα κομμάτι Beatles όπου θεωρείς ότι συμβαίνει αυτό...
Χα,χα...αν νομιζεις οτι θα αρχισω να ψαχνω τη δισκογραφια τους, εισαι γελασμενος! Γιατι νομιζεις οτι ζητησα τη συνδρομη σας για την ανακαλυψη της αληθειας; Για να με γλυτωσετε απο τη βρωμοδουλεια! :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Priamos την Κυρ 02 Σεπ 2018, 20:31, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από rbrigade »

Αυτά τα κόλπα δεν υπήρχαν ούτε στα 70's ούτε στα 80's, πιθανόν είναι κατάλοιπο από το ατμοσφαιρικό/γκοθοειδές μέταλ τύπου Anathema, Evergrey κτλ...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από Priamos »

Χμ...Μου φαινεται οτι οι Genesis και αλλα prog σχηματα το κανανε. Δε θυμαμαι τωρα κομματια. Θα ψαξω μηπως βρω κατι συγκεκριμενο, απο 80ς και παλιοτερο.

Ας πουμε οι Virgin Steele το κανουν, αλλα βγαινει γαματο γιατι η συναισθηματικη ενταση κορυφωνεται στο ρεφραιν εστω κι αν η μεταλλικη δυναμη του μειωνεται:
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από theBox »

Χαχαχα...Δίκαιη Πριαμική ΟΡΓΗ.

Ωραίο θέμα, δεν μου έρχεται κάτι τώρα, το προγκ ροκ σιγουρα δεν φταίει πάντως. Θα το σκεδτω κ θα επανέλθω.

Εντιτ: btw, οι genesis στα 80ς δεν λογίζονται ως προγκ ροκ. Βαρια μεχρι 77.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Κυρ 02 Σεπ 2018, 20:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από Zippo190 »

Χαιρετίζω την τίμια οργή του Πρίαπου.

Εγώ εναποθέτω τις ευθύνες στους (συμπαθείς κατά 'τάλα) Blind Guardian οι οποίοι βέβαια έρχιναν λίγο την ένταση στην γέφυρα πριν το ρεφραίν αλλά σε μερικές περιπτώσεις και στο ρεφραίν πχ εδώ



που αρκετές φορές λειτουργεί γαμάτα αλλά πολλές φορές όχι.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από theBox »

Για να καταλάβω καλύτερα, μιλάμε για περιπτωσεις που το κομμάτι ειναι δυνατό κ το ρεφρέν μπαλαντοειδές ή για περιπτωσεις που το κομμάτι ειναι γρήγορο και το ρεφρέν στους μισούς χρόνους;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από Priamos »

Χαρακτηριστικο το παραδειγμα του Zippo. Και με δεδομενο το φλερτ τους με το prog rock, καπου εκει πρεπει να αναζητησουμε τον ενοχο. Και επειδη γεννητορες /προγονοι του prog rock ειναι οι Beatles, παλι αυτοι μαλακες φταινε!! :D :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Κυρ 02 Σεπ 2018, 20:45 Για να καταλάβω καλύτερα, μιλάμε για περιπτωσεις που το κομμάτι ειναι δυνατό κ το ρεφρέν μπαλαντοειδές ή για περιπτωσεις που το κομμάτι ειναι γρήγορο και το ρεφρέν στους μισούς χρόνους;
Δεν μπορω να το εξηγησω καλα, αλλα ειναι το αντιστοιχο σε μουσικο κομματι, του να κανεις σεξ και κοντα στην κρισιμη στιγμη να λες:" Δε σταματαμε λιγο μωρακι μου, να κανουμε αγκαλιτσες και να μιλησουμε για τη σχεση μας, και συνεχιζουμε αργοτερα". :D :D :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από theBox »

Στους genesis συγκεκριμένα δεν νομίζω πως μπορώ να το εντοπίσω. Άλλωστε τα κομμάτια τους δεν ειναι γράμμένα τοσο με τη λογική κουπλε-γεφυρα-ρεφρεν.

Πάρτε δυο χαρακτηριστικά παραδείγματα genesis προγκ περιόδου.





Για YES ούτε λόγος, ειναι άκομα πιο "δυνατοι" απο genesis, σε ΓΕΝΙΚΕΣ γραμμές.



Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Κυρ 02 Σεπ 2018, 20:37 Ας πουμε οι Virgin Steele το κανουν, αλλα βγαινει γαματο γιατι η συναισθηματικη ενταση κορυφωνεται στο ρεφραιν εστω κι αν η μεταλλικη δυναμη του μειωνεται:
Συναισθηματική φόρτιση >>>>>> μετάλικη δύναμη. Αλλά ΒΑΣΙΚΑ, είναι θέμα υλοποιησης. Υπάρχουν γαμάτα δείγματα για κάθε προσέγγιση.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από CountRaven »

Ναι.... Το Prog Rock σας πείραξε πάλι....
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από Priamos »

CountRaven έγραψε: Κυρ 02 Σεπ 2018, 21:13 Ναι.... Το Prog Rock σας πείραξε πάλι....
Βοηθα τοτε να βρουμε τον αληθινο ενοχο! :D

ΥΓ. Το inbox μου περιμενει διψασμενο το νεκταρ που του υποσχεθηκες... ;)
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από CountRaven »

Και με δεδομενο το φλερτ τους με το prog rock, καπου εκει πρεπει να αναζητησουμε τον ενοχο.
Για να καταλάβω, εδώ αναφέρεσαι στους Blind Guardian;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”