Επιστροφή JOHAN LANGQUIST στους CANDLEMASS

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Επιστροφή JOHAN LANGQUIST στους CANDLEMASS

Δημοσίευση από CountRaven »

Και καθόλου να μην έχεις διαβάσει όλα αυτα. Το γεγονός ότι δεν έχει κάνει και τίποτα εδώ και πολλά χρόνια μας λέει πολλά.

Στο καλλιτεχνικό κομμάτι τώρα. Για μένα ο χοντρούλης μας είναι απλά υπερεκτιμημένος. Lang είναι η πραγματικά μεγάλη φωνή των Σουηδών.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Επιστροφή JOHAN LANGQUIST στους CANDLEMASS

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Της ίδια άποψης είμαι και εγώ. Αν και το πρώτο καιρό που τους είχα ανακαλύψει νόμιζα ότι το απόγειο της φάσης ειναι το 3πτυχο Nightfall/Ancient/Tales, μετά από λίγο καιρό άρχισε να ξερνάει τη σκουριά του το EDM κ όλα μπήκαν στη θέση τους. No tomorrow από τότες.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Επιστροφή JOHAN LANGQUIST στους CANDLEMASS

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Τρί 04 Σεπ 2018, 00:25 Στο καλλιτεχνικό κομμάτι τώρα. Για μένα ο χοντρούλης μας είναι απλά υπερεκτιμημένος. Lang είναι η πραγματικά μεγάλη φωνή των Σουηδών.
Αυτο. Επανηχογράφηση όλων των κλασσικών δίσκων με Langquist στα φωνητικά ΤΩΡΑ! :P
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Επιστροφή JOHAN LANGQUIST στους CANDLEMASS

Δημοσίευση από Xstroyer »

Δεν βρίσκω καθόλου υπερεκτιμημένο το χοντρό, ο οποίος είναι η ΦΩΝΗ των Candlemass. Aπλώς είναι κάτι σαν τον Ross The Boss στους Manowar. O μαλακάκος (;) - πρώην μέλος τον οποίο αποθεώνουν κάποιοι (και underground festivals) εις βάρος της μπάντας που τον έκανε φίρμα. Mέχρι να τους κάτσει κάποια φάση με την ίδια τη μπάντα, φυσικά.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Επιστροφή JOHAN LANGQUIST στους CANDLEMASS

Δημοσίευση από Zippo190 »

Μια χαρά τους έκανε μάγκες.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Επιστροφή JOHAN LANGQUIST στους CANDLEMASS

Δημοσίευση από Vic »

Υπερεκτιμημένος ο Messiah! Φωνάρα, μοναδικότητα, *τεράστιος* frontman υπερμεταλλάς και φυσικά το 90% της εικόνας τους στην ακμή τους, συμμετοχή σε κάποια από τα καλύτερα άλμπουμ των 80ς. Φοβερό και το ριγιούνιον και βέβαια δεν ξεχνάμε πόσο καταπληκτικός ήταν και στους Memento Mori.

Ο Γιόχαν έδωσε την ιδανικότερη ερμηνεία στο Epicus Doomicus, μάλλον κατά λάθος κρίνοντας την μετέπειτα πορεία του, τον έχω στην καρδιά μου για το EDM, για το γ' εθνικής βίντεο στο γιωτ και για την συναυλιάρα (τι άλλο θα διαβάσομε!!) με τους Hell (που γαμήσανε τα πάντα) και τους Ghost (που δεν γαμήσανε τα πάντα, αλλά ήταν διασκεδαστικοί). Μου αρέσανε και οι Trouble με τους οποίους δεν έχω γενικώς ασχοληθεί ιδιαιτέρως και έτσι δεν μου βγήκε το "omg, ιεροσυλία!" με τον Kory. Η απαλεψιά εκείνη την ημέρα ήταν οι Lord Vicar και οι βλαμμένοι του Fuzz που δεν αφήνανε τον κόσμο να βγει έξω.

Για την επιστροφή του Γιόχαν θα πω ότι είναι πανέξυπνη κίνηση σε σχέση με την μετριότητα και σταθερή αποδυνάμωση του ονόματος Candlemass τα τελευταία αρκετά χρόνια, συμφωνώ με όσους λένε ότι δεν τους κολλάει ο Leven παρόλη τη φωνάρα του - ΑΛΛΑ θα περιμένω πρώτα και το αποτέλεσμα γιατί έχω φάει μαζεμένες ξενέρες τον τελευταίο καιρό απ'τον Leif, ειδικά για τους Candlemass οπότε περιμένω να μου αποδείξει ότι αυτή η επιστροφή θα γίνει με σοβαρότητα και όχι σαν αρπαχτή.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Επιστροφή JOHAN LANGQUIST στους CANDLEMASS

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ρε παίδες καλός ο Marcolin, αλλά ίδια φάση με τον RTB δε νομίζω. Εκτός και αν κάνω λάθος, η συνθετική συνεισφορά του χοντρού στη μπάντα είναι ελάχιστη (εως μηδαμινή), ενώ ο δεύτερος έγραψε έπη που έμειναν. Πολύ καλός, τον γουστάρουμε, έχουμε ρίξει κλάμα με ερμηνίες, βοήθησε να αναστηθεί η μπάντα το 2002, μοίραζε 20ευρα στο λάιβ με DESTRUCTION στο Περιστέρι λίγα χρόνια μετά, αλλά δεν νομίζω ότι είναι κάτι πέρα από frontman. Και σαν τραγουδιστής θεωρώ πως είναι όντως υπερκτιμημένος. Μέχρι κ ο ίδιος είχε πει σε συνέντευξη του ότι είναι λίγο υπερεκτιμημένος σαν τραγουδιστής κ ότι το βιμπράτο του είναι ανεξέλεγκτο (που όντως είναι :P ). Όπως και να έχει αγαπάμε τον "στρογγυλό" Μεσία, αλλά ο Γιόχαν αν και τυχαία, μέσα από το σεσιονιλίκι του το 1986 χάραξε πορεία για το είδος.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Επιστροφή JOHAN LANGQUIST στους CANDLEMASS

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ρε την παλεύετε? μην τα ξαναλέμε. Candlemass = Messiah
πολύ σωστά είπε ο Ανδρέας, είναι η φωνή των Candlemass και στο Live τα κάνει δικά του τα κομμάτια του EDM
αυτός έφτασε τους Candlemass εκεί που είναι, πως να το κάνουμε
το ότι είναι μαλακοπίτουρας δεν το αλλάζει αυτό
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Επιστροφή JOHAN LANGQUIST στους CANDLEMASS

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Δεν ξέρω αν είναι όντως μαλακοπίτουρας. Το ότι δεν τα βρίσκει με τον Edling δεν λέει κάτι από μόνο του (έχει αλλαξει και αυτός 10000 "πουκάμισα").
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Επιστροφή JOHAN LANGQUIST στους CANDLEMASS

Δημοσίευση από CountRaven »



Δυστυχώς το πρώτο δείγμα με απογοήτευσε. Αυτά τα γρέζια πρέπει να πάνε περίπατο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Επιστροφή JOHAN LANGQUIST στους CANDLEMASS

Δημοσίευση από rbrigade »

Να βάλω κάποια πράγματα στην θέση τους...

-EDM ο με διαφορά καλύτερος δίσκος των Candlemass
-Langquist ο τραγουδιστής που έδωσε (έστω και με διαφορά στήθους) τις καλύτερες ερμηνείες σε δίσκους των Candlemass
-Messiah μεγάλη φωνή/μορφή, αυτονόητο.
-Lowe υποτιμημένος για την προσφορά του στην μπάντα. Έχει μερίδιο σε μια δυνατή δισκογραφικά περίοδο που την θεωρώ ανώτερη από την περίοδο Ancient-Chapter. Ακόμα και Live που τον είδα μου φάνηκε μια χαρά, από σκηνική παρουσία ήταν κάπως μονότονος.
-Leven σε Candlemass... Fuck no!
-Στα τέλη της προηγούμενης δεκαετίας η μπάντα είχε καλό momentum αλλά το έχασε στην πορεία, συνθετικά ο Leif δείχνει να έχει ακόμα ζουμί, οπότε ελπίδα υπάρχει.
-Όταν πατηθεί το play όλα θα μπουν στην θέση τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Επιστροφή JOHAN LANGQUIST στους CANDLEMASS

Δημοσίευση από CountRaven »

LuciferSteele έγραψε: Τρί 04 Σεπ 2018, 17:35 ρε την παλεύετε? μην τα ξαναλέμε. Candlemass = Messiah
πολύ σωστά είπε ο Ανδρέας, είναι η φωνή των Candlemass και στο Live τα κάνει δικά του τα κομμάτια του EDM
αυτός έφτασε τους Candlemass εκεί που είναι, πως να το κάνουμε
το ότι είναι μαλακοπίτουρας δεν το αλλάζει αυτό
Τεχνικά και ερμηνευτικά ο Lang ήταν ανώτερος. Εγώ μένω εκεί. Τα υπόλοιπα δεν με αποσχολούν και πολύ και τα αναλύουμε πάνω στην κουβέντα. Για το σήμερα δεν ξέρω. Το δείγμα από πρόβα με Lang δεν με έπεισε και τον χοντρούλη δεν το έχω ακούσει τελευταία.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Επιστροφή JOHAN LANGQUIST στους CANDLEMASS

Δημοσίευση από rbrigade »

Τι περιμένεις, στα 60 να τραγουδάει σαν αηδονάκι; Μια χαρά είναι και ερμηνευτικά το έχει πάρα πολύ. Φαντάζομαι ότι στουντιακά θα προσεγγίζει και αυτό που ζητάς.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Επιστροφή JOHAN LANGQUIST στους CANDLEMASS

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Τετ 05 Σεπ 2018, 00:13 Να βάλω κάποια πράγματα στην θέση τους...

-EDM ο με διαφορά καλύτερος δίσκος των Candlemass
-Langquist ο τραγουδιστής που έδωσε (έστω και με διαφορά στήθους) τις καλύτερες ερμηνείες σε δίσκους των Candlemass
-Messiah μεγάλη φωνή/μορφή, αυτονόητο.
-Lowe υποτιμημένος για την προσφορά του στην μπάντα. Έχει μερίδιο σε μια δυνατή δισκογραφικά περίοδο που την θεωρώ ανώτερη από την περίοδο Ancient-Chapter. Ακόμα και Live που τον είδα μου φάνηκε μια χαρά, από σκηνική παρουσία ήταν κάπως μονότονος.
-Leven σε Candlemass... Fuck no!
-Στα τέλη της προηγούμενης δεκαετίας η μπάντα είχε καλό momentum αλλά το έχασε στην πορεία, συνθετικά ο Leif δείχνει να έχει ακόμα ζουμί, οπότε ελπίδα υπάρχει.
-Όταν πατηθεί το play όλα θα μπουν στην θέση τους.
Συμφωνώ σε όλα εκτός ίσως από αυτό: Έχει μερίδιο σε μια δυνατή δισκογραφικά περίοδο που την θεωρώ ανώτερη από την περίοδο Ancient-Chapter. - Συνθετικά θεωρώ την περίοδο Ancient-Chapter πολύ ανώτερη σαν σύνολο. Επίσης πιστεύω ότι σε Chapter η ερμηνεία του Thomas Vikström κυριολεκτικά απογείωσε το υλικό. Θα τον γούσταρα σε περισσότερα Candlemass άλμπουμ.

Ο Lowe στους Candlemass πιστεύω πως δεδομένου των συνθηκών έδωσε ότι καλύτερο μπορούσε. Και αναφέρομαι κυρίως στο studio κομμάτι και στην ερμηνεία του. Live τον είδα με Candlemass την πρώτη φορά που ήρθε -όχι σε αυτό το live με Ghost στο οποίο αναφέρεστε όλοι- και μου είχε φανεί αρκετά καλός. Ως εκεί όμως.

Χρειάζεται ξεχωριστό θέμα για να αναλύσουμε το θέμα Robert Lowe. Να το χωρίσουμε σε περιόδους, να διαχωρίσουμε το studio από το live, αλλά και τα live μεταξύ τους. Το να γράφουμε απαξιωτικά για μια από τις μεγαλύτερες φωνές της μουσικής μας, είναι άδικο. Οκ στα πλαίσια του χαβαλέ όλοι κράζουμε, με θα είχε ενδιαφέρον μια πληρέστερη ανάλυση. Ίσως ανοιχτεί κάποιο τέτοιο θέμα στο μέλλον.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Επιστροφή JOHAN LANGQUIST στους CANDLEMASS

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

CountRaven έγραψε:

Δυστυχώς το πρώτο δείγμα με απογοήτευσε. Αυτά τα γρέζια πρέπει να πάνε περίπατο.
Όσο γαμάτο εξοπλισμό κ αν έχεις, το γαμημενο το πιατίνι πάντα θα σου γαμάει τα σύμπαντα [emoji23][emoji23]

Δεν ξέρω τι να περιμένουμε. Θα δείξει παρακάτω η ιστορία.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”