RIOT V - Armor Of Light

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
ravenlord
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ 31 Μαρ 2018, 23:33

RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από ravenlord »

Από τα δείγματα που ποσταρίστηκαν εδώ, συμπεραίνω ότι μάλλον πρόκειται για δίσκο ακόμα χειρότερο και πιο ξεδιάντροπο από τον προηγούμενό τους, πράγμα που, όπως και να το κάνουμε, αποτελεί κατόρθωμα.
Καλά, στην έναρξη του Messiah έβαλα τα γέλια. Μετά από αυτά τα βασανιστικά 10-12 λεπτά, ο euro-power ήχος της δίκασης αποτελεί πια πταίσμα.
Άβαταρ μέλους
manillard
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 18:06

RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από manillard »

και καλό είναι και Maidenia ακούγετε απ'το intro :D
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από CountRaven »

Και εγώ όσο το ακούω το άλμπουμ τόσο περισσότερο μου αρέσει τελικά!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ξεκίνησε η ακρόαση του διπλού βινυλίου!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από rbrigade »

Εγώ μια φορά το άκουσα πριν αρκετές μέρες και ακόμα δεν με τράβηξε να το ξανακούσω...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από LuciferSteele »

λοιπόν τα πρώτα συμπεράσματα είναι πως το άλμπουμ δε στα σκάει αμέσως όπως το προηγούμενο
δηλαδή με το προηγούμενο με θυμάμαι να πανηγυρίζω, θυμάμαι ακριβώς αντιδράσεις κλπ, ακόμα και τι φορούσα (ή δεν φορούσα χοχοχο)
θέλει λίγη ώρα να συνηθίσεις τον ήχο, μετά από μερικά τραγούδια παύει να ενοχλεί η ήχος στα ντραμς που είναι και το πρώτο πράγμα που ξενίζει.
εντόπισα τα δύο προβλήματα που μάλλον ενοχλούν τους περισσότερους. το ένα είναι η σειρά των κομματιών. έπρεπε να είναι διαφορετική, να υπάρχει καλύτερη μοιρασιά. το άλλο πρόβλημα είναι τα Messiah και Heart of a Lion. αυτά τα τραγούδια έπρεπε να δουλευτούν διαφορετικά
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από CountRaven »

https://metalinvader.net/el/riot-armor-of-light/

Η κριτική μου στο Metal Invader περιέχει και την ολοκληρωμένη πλέον γνώμη μου για το υλικό. Ξέρω κάλιο αργά ποτέ, μα πραγματικά χρειάζομαι δεύτερο ζευγάρι χέρια με τόση δουλειά.


Riot V - Armor Of Light
Εικόνα

Είδος: Heavy Metal / U.S. Power
Χώρα: Η.Π.Α.
Εταιρία: Nuclear Blast Records
Έτος: 2018


Τα πρώτα δείγματα του «Armor Of Light» που είχαν δει το φως της μέρας ήταν κάτι παραπάνω από ενθαρρυντικά. Έδιναν το στίγμα μιας μπάντας που επιστρέφει με έναν straight in your face δίσκο στα γνώριμα Heavy / Power Metal μονοπάτια τα οποία έχει βαδίσει πάμπολλες φορές. «Victory» και «Heart Of A Lion» έπαιξαν σε κάμποσα repeat μέχρι να πάρω το άλμπουμ στα χέρια μου και αυτό το γεγονός από μόνο του λέει πολλά.

Με το ηχητικό στίγμα του «Armor Of Light» να βρίσκεται αρκετά κοντά στο «Unleash The Fire» οι Riot V δείχνουν για μια ακόμα φορά ότι ο μεγάλος άσος στο μανίκι τους είναι η ικανότητα τους να γράφουν τραγούδια απαράμιλλης ποιότητας στα πλαίσια του ύφους που υπηρετούν. Λαμπερό riffing, τεράστιες μελωδίες και ρεφρέν που θα σιγοτραγουδήσεις. Όλα είναι και πάλι εδώ.

Οι μελωδικές γραμμές στην φωνή του αξιότιμου κυρίου Todd Michael Hall, είναι ένα από τα πρώτα δυνατά σημεία στο νέο υλικό. Ολοκληρωμένες, into the point, σε πομπώδη ή περισσότερο γήινα μοτίβα, δίνουν στα τραγούδια το κάτι παραπάνω. Και μπορεί οι συνθέσεις του Don Van Stavern να έχουν ήδη μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα βάση στην οποία κινούνται, τα φωνητικά όμως τις απογειώνουν. Και δεν παραβλέπω σε καμιά περίπτωση και το κομμάτι της ερμηνείας έτσι;

Το επαναλαμβάνω, η μελωδία είναι το πλέον αξιοσημείωτο χαρακτηριστικό σε αυτό το άλμπουμ και όχι μόνο στην φωνή. Μια προσεκτική ακρόαση σε κάθε ένα καθαριστικό lead part που υπάρχει εδώ, θα επιβεβαιώσει το παραπάνω γεγονός: Είτε μιλάμε για leads τα οποία καλούνται να στολίσουν riffs, είτε για ολοκληρωμένα solo. Θα το πω απλά; «ακούγοντας Riot V, χαίρεσαι να ακούς κιθάρες». Ειδικά στο κομμάτι των solo, το δίδυμο Flyntz / Lee διδάσκει μεγάλη μπάλα.

Ο αξιότιμος κύριος Frank Gilchriest δίνει επίσης τα ρέστα του πίσω από το drum kit του αν και υπάρχουν κάποια πραγματάκια τα οποία θα μπορούσαμε να σχολιάσουμε εδώ. Ok κατανοώ πως ένα μεγάλο μέρος του υλικού είναι ρυθμικά βασισμένο στο κλασσικό Power Metal μοτίβο. Υπάρχουν όμως σημεία που η χρήση της δίκαιης είναι κάπως υπερβολική πράγμα που γίνεται ακόμα περισσότερο αντιληπτό με το kick drum boosting το οποίο έχει γίνει σε επίπεδο παραγωγής. Δεν ξέρω αν αυτό έγινε για να εξυπηρετήσει το συνολικό vibe των κομματιών -αρκετά από τα οποία ανεβάζουν έτσι και αλλιώς ταχύτητες-, ή απλά αν πρόκειται για σύνδρομο «Thundersteel» παροξυσμού. Ok έχεις το «Messiah» που έτσι και αλλιώς riffολογικά θυμίζει «Thundersteel». Δεν χρειάζεται να παστώσεις όλο το άλμπουμ στις δικάσες, και να μας τις βγάλεις και φάτσα φόρα στη μίξη. Just sayin.

Φυσικά όταν ακούς ξανά και ξανά κομματάρες όπως τα «Armor Of Light», «Victory», Heart Of A Lion» και «Raining Fire» δεν μένει πολύ περιθώριο για υπερανάλυση ή ακόμα και για γκρίνια. Πόσο μάλλον όταν αντιλαμβάνεσαι πως η μπάντα δείχνει πραγματικά τα δόντια της με δυναμίτες όπως το «Angel’s Thunder, Devil’s Reign» ή το «End Of The World».

Υπάρχουν όμως και κομμάτια όπως το «Caught In the Witches Eye» ή το αγαπημένο μου «Ready To Shine», αλλά και το «Burn The Daylight», στα οποία η μπάντα ρίχνει κάπως ταχύτητες και αφήνει τις Hard Rock και κλασσικές Heavy Metal επιρροές να λάμψουν. Ε λοιπόν στα δικά μου αυτιά, αυτές είναι όχι μόνο οι καλύτερες στιγμές στο παρών άλμπουμ μα και το δυνατό -από άποψη ύφους- σημείο της μπάντας γενικότερα, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση της καριέρας τους.

Με βάση το παραπάνω αναρωτιέμαι αν θα μπορούσαν να υπάρχουν περισσότερα κομμάτια σε λυρικά Hard / Heavy μοτίβα -που εδώ που τα λέμε ταιριάζουν γάντι στους Riot V- και λιγότερες -καμιά φορά εμμονικές- Power Metal στιγμές στο παρών άλμπουμ. Θα μείνω με την απορία το ξέρω.

Το σημαντικότερο πάντως με αυτό το «Armor of Light» είναι πως περιέχει καλογραμμένο Metal, χωρίς πολλές επεξηγήσεις και χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πλασάρισμα. Πατάς το play και ακούς από καλοπαιγμένο κλασσικό Heavy μέχρι θυελλώδες Power Metal. Και αυτό είναι το ζητούμενο, μιας και τέτοιοι δίσκοι πρέπει να υπάρχουν σε αφθονία στην αγορά και όχι να τους κυνηγάμε με το σταγονόμετρο κάτω από αναλύσεις για «επιστροφή στις ρίζες» και άλλα τέτοια όμορφα.

Οι Riot V παραμένουν δοσμένοι σε αυτό που κάνουν, επιβεβαιώνουν το πόσο ταλαντούχοι και «μερακλήδες» είναι προσφέροντας τίμιο ατσάλι για δυνατές ακροάσεις. Όλα τα παραπάνω με κάνουν να παραβλέπω το Thundersteel κόλλημα τους. Εξάλλου κολλήματα όλοι έχουμε.

4.5/6

Χρήστος Παπαδάκης
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
giannis.pantazis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2018, 17:37

RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από giannis.pantazis »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 19 Μάιος 2018, 00:46 λοιπόν τα πρώτα συμπεράσματα είναι πως το άλμπουμ δε στα σκάει αμέσως όπως το προηγούμενο
Αυτό...

Μετά από τρεις ακροάσεις δεν έχω ξεχωρίσει κάτι το τρομερό.
https://vinylom.com | Vinyl Marketplace
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από castledemon »

giannis.pantazis έγραψε:
LuciferSteele έγραψε: Σάβ 19 Μάιος 2018, 00:46 λοιπόν τα πρώτα συμπεράσματα είναι πως το άλμπουμ δε στα σκάει αμέσως όπως το προηγούμενο
Αυτό...

Μετά από τρεις ακροάσεις δεν έχω ξεχωρίσει κάτι το τρομερό.
Άρα δε στα σκάει γενικώς το άλμπουμ.
Εγώ ακόμα να βάλω να το ξανακούσω. Περνάει στα βιβλία μου σαν αδιάφορο
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από Scrollkeeper »



Να ρωτήσω κάτι άσχετο. Βλέπω πολλές μπάντες να βγάζουν video clip/lyric video κάτι μήνες μετά τη κυκλοφορία του δίσκου. Εξυπηρετεί τπτ πέρα από το "επανασπρώξιμο" του δίσκου;
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από CountRaven »

Scrollkeeper έγραψε: Πέμ 27 Σεπ 2018, 21:15

Να ρωτήσω κάτι άσχετο. Βλέπω πολλές μπάντες να βγάζουν video clip/lyric video κάτι μήνες μετά τη κυκλοφορία του δίσκου. Εξυπηρετεί τπτ πέρα από το "επανασπρώξιμο" του δίσκου;

Να σε κρατάνε ζεστό και σε κατάσταση βεντούζας.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ε ναι ρε συ το προμο δε σταματάει με το που βγαίνει μία κυκλοφορία
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Σπάστε τα με καλτιλίκια επι σκηνής B) :pasok:



They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”