Πρόσφατες αγορές

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Πρόσφατες αγορές

Δημοσίευση από castledemon »

Όταν θέλεις να τραβήξεις ένα από κάτω τι κάνεις;
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Πρόσφατες αγορές

Δημοσίευση από Scrollkeeper »



:D :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Πρόσφατες αγορές

Δημοσίευση από vasilis2112 »

LuciferSteele έγραψε: Τρί 11 Σεπ 2018, 20:56 τα έχουμε χιλιοπεί. ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ ΒΙΝΥΛΙΑ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΤΕ

Είναι γνωστή αυτή η ρήση, αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.
Εγώ παίρνω τα χρωματιστά και τα ακούω. Κανένα πρόβλημα! Ίσως άμα παιχτούν παρα-παρα πολύ να φθείρονται πιο εύκολα από τα μαύρα. Ίσως η ποιότητα των χρωματιστών τη δεκαετία του 80’ να μην ήταν τόσο καλή. Λέγεται ότι το υλικό που βάζουν στα μαύρα βινύλια για να γίνουν μαύρα (δεν είναι μαύρα από τη μάνα τους, νομίζω είναι άσπρα) είναι παράλληλα και παράγοντας σκλήρυνσης.
Ως αναφορά τα picture discs που θεωρητικά έχουν το χειρότερο ήχο, έχω το painkiller έκδοση εκείνης της εποχής σε pic. disc., πολύ παιγμένο και ακούγεται τέλεια!
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Πρόσφατες αγορές

Δημοσίευση από vasilis2112 »

On topic:
Προσπάθησα να ακούσω εχθές το pagan altar το καινούριο στο μαύρο βινύλιο. Και το 12’’ και το 10’’ είναι στραβά! Σαν να έχει κάτσει ένα βάρος στο κέντρο τους (labels). Παίζοντας την 1η πλευρά ακουμπάει στο slipmat μόνο το label.
Έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα ή είναι η δικιά μου κόπια;
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Πρόσφατες αγορές

Δημοσίευση από castledemon »

Το έχω πάθει στην επανακυκλοφορια Black Knight της cult metal classics
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Πρόσφατες αγορές

Δημοσίευση από theBox »

Έχω την εντύπωση πως αυτο λέγεται warped vinyl (σκευρωμα?) και οφείλεται περισσότερο στις συνθήκες φύλαξης/αποθήκευσης παρα σε αστοχία υλικού κατά την κατασκευή. Ας με διορθώσει καποιος που γνώριζει περισσότερα, εννοείται έχω κι εγω 2-3 τέτοια βινύλια δυστυχως. Αυτο που με πονάει περισσότερο είναι το Journey into fear από deaf dealer.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Πρόσφατες αγορές

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Εγώ τα φυλάω σχεδόν τέλεια! Όσο γίνεται πιο όρθια!
Άλλο νομίζω το warped. Να κάνει κυματακια. Έχω κι εγώ 2-3, θυμάμαι το gargoyle και το Satan’s host το by the hands.
Αυτό είναι άλλο όμως. Είναι σαν χωνί. Με πολύ μικρότερη κλίση εννοείται!
Θα έγινε η στη μεταφορά (άμα ήταν κάτω από 15 βινύλια), ή εκεί που τα αποθηκεύει ο έμπορας ή εργοστασιακό.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Πρόσφατες αγορές

Δημοσίευση από Zippo190 »

Και εγώ έχω ένα στραβό βινύλιο αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα αν η βελόνα δεν φεύγει από την γραμμή.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Πρόσφατες αγορές

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Αν φεύγει από τα grooves θεωρείται βυνίλιο ή σαλατιέρα; :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Πρόσφατες αγορές

Δημοσίευση από CountRaven »

Scrollkeeper έγραψε: Τρί 02 Οκτ 2018, 14:31 Αν φεύγει από τα grooves θεωρείται βυνίλιο ή σαλατιέρα; :P
Τάπερ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Πρόσφατες αγορές

Δημοσίευση από rbrigade »

Χαχαχαχαχαχα, σαλατιέρα λέει! Εγώ είχα δανείσει σε έναν μπαγλαμα κάνα δυο βινύλια και τα άφησε σε πορτ μπαγκαζ με ζέστες. Περιττό να περιγράψω πως βγήκαν. Ευτυχώς την μεγαλύτερη ζημιά την είχα μια απερίγραπτη μούφα των Blackfoot κάπου το 86-87. Τον συγχώρησα γιατί μου είχε δανείσει μια απίστευτη συλλογάρα με BOC, Quiet Riot, Teaze, Helix κτλ. Για picture, έχω το Imaginations των Guardian και ο ήχος του δεν μ' αρέσει. Παίζει μια χαρά, αλλά ο ήχος του cd είναι πιο κρυστάλλινος. Μπας και το θέλει κανείς να ξεφορτώσω; :D
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Πρόσφατες αγορές

Δημοσίευση από Celephais »

Αγορές τελευταίου τριμήνου. Το έχω παρακάνει λίγο...
Last purchases.jpg
Last purchases.jpg (111.24 KiB) Προβλήθηκε 4814 φορές
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Πρόσφατες αγορές

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Καλά το πάς ;)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Πρόσφατες αγορές

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ποιοτικός!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Πρόσφατες αγορές

Δημοσίευση από Silenius »

Celephais έγραψε: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:01 Αγορές τελευταίου τριμήνου. Το έχω παρακάνει λίγο...

Last purchases.jpg
Μια χαρά είσαι. Εμένα αυτά είναι αγορές μήνα όταν προσπαθώ να είμαι συγκρατημένος.

Πέρασμα και από eat metal σήμερα

Τσίμπησα το πιο πρόσφατο Steel Prophet - Omniscient σε μια ωραία digibook έκδοση (τα digipak δεν τα πάω αλλά τα digibook τα κυνηγάω) και επίσης πήρα το Stygian Oath.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”