Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

Scrollkeeper έγραψε: Τετ 10 Οκτ 2018, 13:16 Το νού σας, κάτι φαίνεται πήγε στραβά σε κάποια πρέσα :P Τελευταία εβδομάδα έχω δει αρκετου΄ς να γκρινιάζουν για το συγκεκριμένο τύπο που τους ήρθε όπως να'ναι. Όχι μόνο στα BEHEMOTH, αλλά και για άλλες μπάντες.

Εικόνα
Ρε συ, αυτό δεν έχει διαφορά με τη διαφήμιση. Απλά είναι clear το μισό βινύλιο και όπως το έχει ακουμπήσει ο άλλος πάνω στο μάυρο insert δείχνει σκούρο. Εντάξει, το λευκό περιμετρικά του κέντρου δεν είναι σίγουρα όπως διαφημίζεται αλλά περισσότερο μοιάζει σα να έχει χυθεί γάλα :P
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ρε συ είναι χάλια αχαχαχ
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

Scrollkeeper έγραψε: Τετ 10 Οκτ 2018, 13:38 Ρε συ είναι χάλια αχαχαχ
Θα σου πω κάτι αλλά μην μας διαβάσουν πολλοί... Αυτή την έκδοση έχω προ-παραγγείλει και περιμένω αχχαχαχαχαχχαχαχα
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

Silenius έγραψε: Τετ 10 Οκτ 2018, 13:41
Scrollkeeper έγραψε: Τετ 10 Οκτ 2018, 13:38 Ρε συ είναι χάλια αχαχαχ
Θα σου πω κάτι αλλά μην μας διαβάσουν πολλοί... Αυτή την έκδοση έχω προ-παραγγείλει και περιμένω αχχαχαχαχαχχαχαχα
αναρωτιέμαι αν υπάρχει πολιτική επιστροφής σε τέτοιες περιπτώσεις. Ειδικά δε μετά το Satan σκέφτομαι να κάτσω να το ψάξω.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

[mention]Zippo190[/mention] To SATAN είναι άλλη φάση ρε συ, εδώ μιλάμε για καραμπινάτο defect. Πάντως, η πολιτική επιστροφής εμπορευμάτων στην ΕΕ είναι 14 ημέρες, no questions asked. Δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση που ανοίξεις τη συσκευασία.

[mention]Silenius[/mention] κουράγιο :P ενημέρωσέ μας όταν σου φτάσει.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

[mention]Scrollkeeper[/mention] θα το ανοίξω και θα ποστάρω φώτο... Λογικά την άλλη εβδομάδα θα έρθει γιατί η dhl σέρνεται. Πρέπει να έχουν χελώνες αντί για ταχυδρόμους.

[mention]Zippo190[/mention] Η Nuclear Blast, στη μια από τις επανακυκλοφορίες blind guardian, μου έστειλε mail αν θέλω να την ακυρώσω γιατί έπαθαν επικό fail. Είχαν διαφημίσει τα βινύλια splatter και αυτά τους πήγαν δίχρωμα μισά-μισά. Τώρα για τέτοιου είδους fail που διαφημίζεται ένα χρώμα και το βινύλιο βγαίνει απλά άσχημο, δε γνωρίζω. Αλλά κάτι μου λέει ότι με τους behemoth θα αναγκαστώ να τους κάνω μια ερώτηση. χαχαχα
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Τσεκαρε κ το extreme metal vinyl group στο Facebook μιας κ από εκεί πήρα τις φώτος. Ένας τύπος είχε παραγγείλει όλα τα χρώματα/συνδυασμούς, κ μόνο τα σπλάτερ κ τα απλά του βγήκαν σε αυτό που περίμενε. Το "mesh" είχε θέμα σε όλες τις εκδοχές.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

Silenius έγραψε: Τετ 10 Οκτ 2018, 14:04 @Scrollkeeper θα το ανοίξω και θα ποστάρω φώτο... Λογικά την άλλη εβδομάδα θα έρθει γιατί η dhl σέρνεται. Πρέπει να έχουν χελώνες αντί για ταχυδρόμους.

@Zippo190 Η Nuclear Blast, στη μια από τις επανακυκλοφορίες blind guardian, μου έστειλε mail αν θέλω να την ακυρώσω γιατί έπαθαν επικό fail. Είχαν διαφημίσει τα βινύλια splatter και αυτά τους πήγαν δίχρωμα μισά-μισά. Τώρα για τέτοιου είδους fail που διαφημίζεται ένα χρώμα και το βινύλιο βγαίνει απλά άσχημο, δε γνωρίζω. Αλλά κάτι μου λέει ότι με τους behemoth θα αναγκαστώ να τους κάνω μια ερώτηση. χαχαχα
η κόπια μου του Satan δεν έχει θέμα με το χρώμα αλλά σε ένα track ακούγονται τρία διαδοχικιά στιγμιαία scratch από την πρώτη κιόλας ακρόαση. Τυπικά δεν δίνω πολύ σημασία αλλά μου έκατσε άσχημα επειδή είναι ολοκαίνουρια κυκλοφορία και επειδή δεν απαντάνε στα e-mail που τους έστειλα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

Λοιπόν, ευτυχώς δεν είχα παραγγείλει αυτό που νόμιζα. Αυτό το είχα χάσει! Αυτό που περιμένω είναι αυτό
Εικόνα
Άρα παίζει και να τη γλίτωσα τελικά

[mention]Zippo190[/mention] αν τους έχεις στείλει στο info@nuclearblast.de δε θα σου απαντήσουν ποτέ. Να στείλεις στο customer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

Metal blade είναι.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

Zippo190 έγραψε: Τετ 10 Οκτ 2018, 14:39 Metal blade είναι.
Αααα, μιλούσαμε για το behemoth και τα μπέρδεψα. Η άλλη λύση είναι να μιλήσεις με το κατάστημα που το πήρες και να επικοινωνήσουν εκείνη μαζί τους. Αν και συνήθως σε καινούργια albums τέτοια scratch οφείλονται σε στατικό ηλεκτρισμό. Μη σου κάνει εντύπωση αν μετά από κάποιες ακροάσεις δεν τα ακους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από LuciferSteele »

τυχεροί όσοι παραλάβουν fail βινύλια, σε λίγο καιρό αυτές οι "ελαττωματικές" κόπιες θα πιάνουν χρυσάφι
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

LuciferSteele έγραψε:τυχεροί όσοι παραλάβουν fail βινύλια, σε λίγο καιρό αυτές οι "ελαττωματικές" κόπιες θα πιάνουν χρυσάφι
Σίγουρα ρε συ; Δεν μιλάμε για περιορισμένο αριθμό ή για πρώτη ελαττωματική παρτίδα, αλλά για όλες τις εκδόσεις. Δλδ αν όλα είναι έτσι, κάπου χάνεται η αξία.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι fail το behemoth. Αυτό που βλέπω ως advertised είναι διάφανο βινύλιο με λίγο λευκό χυμένο στη μέση και το ίδιο βλέπω και στο received.
Δε γίνεται να είναι όλα ίδια. Η διαδικασία που τα φτιάχνουν δεν είναι χειρουργική, είναι λίγο ατζαμιδικη. Κυριολεκτικά χύνουν λίγο λευκό χρωμα μέσα σε ένα διάφανο βινύλιο. Και όλα τα clear/white μεταξύ τους, δεν είναι ίδια!

https://www.discogs.com/Encyrcle-Encyrc ... se/8158041
Είχα ενθουσιαστεί όταν ειδα αυτό. Που να δείτε πως είναι το δικό μου!!! Χαχααα!
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Xstroyer »

Ισχύει ότι δεν είναι ακριβώς "fail" αφού πολλές φορές, αυτό που διαφημίζεται είναι η κατά προσέγγιση χρωματική απόχρωση σε photoshop προϊόν, ενώ αυτό που έρχεται τελικά είναι το actual item που σε αρκετές περιπτώσεις πλέον, δεν είναι σαν το διαφημιζόμενο. Στα δε σπλατεροειδή κτλ υπερπολύχρωμα, πάντα μπορεί να πέσει ένα χρώμα λίγο παραπάνω από το άλλο και να υπάρχουν διαφορές σε όλη τη κοπή.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”