Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από LuciferSteele »

λαχταριστά τα Aspera και Anthriel (ειδικά οι δεύτεροι μιάς και SX είναι αδυναμία)
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από CountRaven »



Εξαιρετικό τόπικ που θέλει στήριξη και έτσι ποστάρω κάτι από το τελευταίο πόνημα των αγαπημένων Ιαπώνων και σας προτρέπω να ακούσετε και τα παλαιότερα άλμπουμ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Είχα φάει σκάλωμα με την πάρτη τους όταν άκουσα το "Underworld". Η συνέχεια δεν ήταν τόσο δυνατή ΙΜΗΟ.

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από LuciferSteele »

τα δύο πρώτα είναι έπη, πτωτική πορεία από κει και πέρα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από theBox »

Δεν θα μπορούσαν να λειπουν οι Suspyre απο το τοπικ. Δισκος σεμινάριο το great divide, τα επόμενα αν και αρκετά καλα, δεν το πλησιάζουν.

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

ORENDA από Γαλλία. Σε κάποια σημεία μου θύμισαν CYNIC χωρίς τα "καφροφωνητικά". Σαφείς αναφορές σε DT και 70 prog.

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από theBox »

Παμε για μια μεγαλη μου αγάπη απο την χρυση 90ς προγκ εποχη. Ακροβασια μεταξυ DT και 70ς αμερικανικου προγκ/χαρντ ροκ με εντονες pomp πινελιες (κυριως στα φωνητικα). Ελπιζω να τα λεω καλα [mention]rbrigade[/mention] . Δισκος ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ παιξιματος, και τραγουδοποιιας. Απο τα καλυτερα DT clones πρωτης γενιας.



Fun fact: Θυμάμαι οτι στις παρουσιασεις της εποχης, παρουσιαζοταν ως selling point οτι ο ελληνικης καταγωγης κιθαριστας και βασικος συνθέτης, ειχε υπαρξει μαθητης του πετρουτσι, την εποχη που ο δευτερος παρέδιδε ακομα μαθηματα κιθαρας σε νεοπες.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν θυμάμαι τόσες λεπτομέρειες γιατί έχω πολύ καιρό αν τον ακούσω, πάντως ήταν δίσκος που μου άρεσε πολύ και τον είχα ανεβάσει κάποτε και σε ένα blog μου
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από JimmyF »

DREYELANDS- Stages (2018)

Ανακάλυψα ότι υπήρχε αυτό το topic, οπότε μιας και περνάω περίοδο prog search, μάλλον είναι πιο δόκιμο να μπαίνουν εδώ κάτι τέτοια. Ο [mention]CountRaven[/mention] είδα ότι είχε αλιεύσει τη μπάντα όταν κυκλοφόρησε το mini album, και είχε παίξει κομμάτι σε εκπομπή του, αλλά πιστεύω ότι τους αξίζει μια επιπλέον μνεία. Ούγγροι που παίζουν progressive metal στα μουσικά πρότυπα των Pain of Salvation (early days) και τζόυρες SymphX αλλά με φοβερή έφεση σε φωνητικές γραμμές και ρεφρέν που σου κολλάνε στο μυαλό βγαλμένα από αμερικάνικη power μήτρα. Άψογη παραγωγή και concept στιχουργική σχετικά με τις φάσεις (stages) διαφόρων συναιασθημάτων σε ζόρικες καταστάσεις. O [mention]CountRaven[/mention] είχε δειγματίσει με το Bargaining (κομματάρα), εγώ βάζω το δικό μου favorite, Acceptance. Σφηνάκι album 35 λεπτών που κυλάνε σφαίρα.
* Αυτό είναι το 2ο τους album, το 1ο τους Rooms of Revelation χαριτωμένο, αλλά δε φτάνει τα επίπεδα του Stages.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

αδυναμία οι dreyelands με τον Nicola Mijic απο eden's curse στα φωνητικά, αλλά εμένα προσωπικά με απογοήτευσε το EP μετά από τόσα χρόνια απο το εξαιρετικό ντεμπούτο
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από JimmyF »

Metal_Warrior έγραψε: Τετ 18 Μαρ 2020, 20:16 αδυναμία οι dreyelands με τον Nicola Mijic απο eden's curse στα φωνητικά, αλλά εμένα προσωπικά με απογοήτευσε το EP μετά από τόσα χρόνια απο το εξαιρετικό ντεμπούτο
Αυτά είναι τα ωραία με τη μουσική..Σε μένα έπαιξε ακριβώς ανάποδα η φάση.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από JimmyF »

SPHERE of SOULS- From the Ashes (2006)

Ολλανδοί progsters με τα σέα τους (Fates) και τα μέα τους (DT), συναίσθημα, χωρίς υπερβολές. Οι λέουρες του forum μπορεί να τους ξέρουν. Ωραίο δισκάκι.

Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από JimmyF »

AKINESIS- The Miracle, Act One(2020)

Ιταλοί prog rockers με heavy σημεία, που μου θύμισαν αρκετά Marillion (ΛΑΤΡΕΙΑ) εποχής Hogarth. To album είναι concept και στο site της μπάντας έχει σε προσεγμένο pdf το booklet με full lyrics και artwork.


Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από theBox »

ΩΠ!!! Τι έχουμε εδω; Θα τσεκαριστει το συντομότερο!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”